Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμητικές άδειες είναι η ηθική ανταμοιβή για κάποια προσφορά στο στρατόπεδο καθώς δεν προβλέπεται χρηματική αποζημίωση, ολα αυτά βάση στρατιωτικού κανονισμού(η αντίστοιχη ηθική αμοιβή για πολεμικές επιχειρήσεις είναι το μετάλλιο), το οτι κάποιοι τις κάνουν γαργάρα είναι σαν να φέρνω εγώ στο σπίτι μου ηλεκτρολόγο και να κάνω γαργάρα την αμοιβή του... -_-

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ας αγοραζανε ενα ηλεκτρολογο για τα παραπανω να μην του δινανε φραγκο να βλεπαμε μετα τι θα τους εκανε...

Που τον πουλάνε;;;

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bromiaris είπε

Που τους πουλάνε;;;

Αγορα ηλεκτρολογου=προσληψη επι πληρωμη σε περιπτωση που δεν ημουν σαφης ετσι οπως το εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 minutes ago, tritonas00 said:

ναι οκ δεν αντιλεγω, απλα ακουγεται καπως :D

Ναι ενώ για 1002 άλλα ακούγεται λογικό.  LOL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον στρατό δεν πρέπει να δείχνεις ότι ξέρεις κάτι, ούτε τον υδραυλικό, ούτε το ηλεκτρολόγο να κάνεις για να μην σε χώνουν. Όταν πάει κάτι στραβά θα σε ταράξουν μετά...

Αν το κανείς αναγκαστικά για την πάρτυ σου και υπό προϋποθέσεις, πχ. Χαλασμένη πόρτα θαλάμου σε φυλάκιο -16 έξω. Εκεί βάλαμε χερι αναγκαστικά.

Αλλα πάλι χάλασε ο φούρνος/κουζίνα μέσα στο φυλάκιο. Έφεραν ηλεκτρολόγο απ έξω. Αυτό έλειπε. Πληρώνει ο ελληνικός λαός με τους φόρους, τι γύφτικα θα ήταν να τα κάνει φαντάρος που ήξερε αυτά... 

Παλι αν τα κανείς, με βλαστιμια, για να ζητιανεύεις (με τον τρόπο σου) μετά τιμητικές δεν λέει για μενα. Μπορεί να μην σου δώσουν κιολας, δεν είναι υποχρεωμένοι ανάλογα και με τις υπηρεσιακές ανάγκες και τις άδειες όταν τις κολλήσεις με τις μέρες σου.

Οποτε καλύτερα να μην κανείς κάτι και να μην περιμένεις τίποτα, παρά να κανείς και να βρίζεις μετά αμα δεν σου πάνε όπως τα φανταστηκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Στον στρατό δεν πρέπει να δείχνεις ότι ξέρεις κάτι, ούτε τον υδραυλικό, ούτε το ηλεκτρολόγο να κάνεις για να μην σε χώνουν. Όταν πάει κάτι στραβά θα σε ταράξουν μετά...

Αν το κανείς αναγκαστικά για την πάρτυ σου και υπό προϋποθέσεις, πχ. Χαλασμένη πόρτα θαλάμου σε φυλάκιο -16 έξω. Εκεί βάλαμε χερι αναγκαστικά.

Αλλα πάλι χάλασε ο φούρνος/κουζίνα μέσα στο φυλάκιο. Έφεραν ηλεκτρολόγο απ έξω. Αυτό έλειπε. Πληρώνει ο ελληνικός λαός με τους φόρους, τι γύφτικα θα ήταν να τα κάνει φαντάρος που ήξερε αυτά... 

Παλι αν τα κανείς, με βλαστιμια, για να ζητιανεύεις (με τον τρόπο σου) μετά τιμητικές δεν λέει για μενα. Μπορεί να μην σου δώσουν κιολας, δεν είναι υποχρεωμένοι ανάλογα και με τις υπηρεσιακές ανάγκες και τις άδειες όταν τις κολλήσεις με τις μέρες σου.

Οποτε καλύτερα να μην κανείς κάτι και να μην περιμένεις τίποτα, παρά να κανείς και να βρίζεις μετά αμα δεν σου πάνε όπως τα φανταστηκες...

Επετρεξε μου να διαφωνισω, τουλαχιστον απο οσα ειδα εγω, και οχι μονο στην μοναδα μου. Ζητουσαν στο κλιμακιο της ΕΛΔΥΚ την πρωτη μερα καποιους που ηξεραν υπολογιστες. Λεω εχω τελειωσει Πληροφορικη ΑΕΙ. Με την μια βραθηκα σε γραφειο , 10 μερες που ημασταν εκει απλα εβγαζα υπηρεσιες και εξοδοχαρτα, εφτιαχνα τους δικους μου απο τον θαλαμο οσο μπορουσα, και γενικοτερα εκανα μονο 1 υπηρεσια (γραφεαας υπηρεσιας βραδυ). Μετα βραθηκα σε ΛΣ στην 3/1 παλι στο γραφειο Ερευνας Πληροφορικης. Με 60 υπηρεσιες τελειωσα (5 ενοπλα-10 θαλ- και ολα τα αλλα γραφεας, με wifi-aircondition στην Κυπρο), 100 μερες αδεια, και τα υπολοιπα εξοδοι. Χωρις βυσμα. Κεντρο ρεθυμνο 547 ΑΜΤΠ. Κοιτουσα προς το τελος πριν φυγω τον φακελο μου (ναι σε εκεινο το γραφειο ειχαμε διαβαθμισμενη προσβαση παντου)  και ειδα λογο του πτυχιου με ειχαν μεταταξει απο το Ρεθυμνο σε ΕΠ, πριν καν παω στο κλιμακιο στην ΕΛΔΥΚ. Τελος κατι παιδια που ηξερα απο μαστωρεματα, που δεν ηταν σε εμας στο ΛΣ, αλλα στο ιδιο στρατοπεδο στην ΕΜΑ της ταξιαρχιας, (τεθωρες) και εφτιαχναν-εσκαβαν συνεχεια, εφυγαν με παραπανω αδειες απο εμενα . Να προσθεσω προς το τελος της θητειας, με εστελναν και σε αλλα στρατοπεδα της ταξιαρχιας να φτιαχνω PC (format excel και τετοια), και απλα φιδιαζα την υπολοιπη μερα, με την σειρουλα και τον αξιωματικο που βγαιναμε κινηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν σκοτωθεί αρκετοί φαντάροι από ηλεκτροπληξια, η τιμητική είναι κοροιδια για τέτοιες δουλειές.  Ο άλλος σκοτώθηκε στην Βέροια, γιατί πήγε να φτιάξει τον πίνακα στα ερείπια τους και το στρατοδικείο αθωωσε τους μονιμαδες που τον έβαλαν να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ladakis είπε

αυτη η νοοτροπια μας κατεστρεψε :-)

Ετσι το βλεπεις εσυ. Εγω εβλεπα τον στρατο ως μια υποχρεωση-βαρος που επρεπε να φυγει οσο το πιο δυνατον ανωδυνα, αφου δεν υπηρχε μεσο. Το οτι μου εκατσε καλα στην Κυπρο , και εβγαλα και κατι χρηματα απο εκει, μονο στα θετικα το βλεπω. Διαφορετικες οπτικες οπως και να εχει, φιλικα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω γιαυτο ειπα οτι δεν πρεπει να γενικευουμε σε ολα οσον αφορα τον στρατο υπο την εννοια του οτι επειδη στην δικη μας πχ μοναδα ηταν ολα μαυρα σημαινει οτι παντου ειναι ετσι.

3 ώρες πριν, aris1986 είπε

Στον στρατό δεν πρέπει να δείχνεις ότι ξέρεις κάτι, ούτε τον υδραυλικό, ούτε το ηλεκτρολόγο να κάνεις για να μην σε χώνουν. Όταν πάει κάτι στραβά θα σε ταράξουν μετά...

Αν το κανείς αναγκαστικά για την πάρτυ σου και υπό προϋποθέσεις, πχ. Χαλασμένη πόρτα θαλάμου σε φυλάκιο -16 έξω. Εκεί βάλαμε χερι αναγκαστικά.

Αλλα πάλι χάλασε ο φούρνος/κουζίνα μέσα στο φυλάκιο. Έφεραν ηλεκτρολόγο απ έξω. Αυτό έλειπε. Πληρώνει ο ελληνικός λαός με τους φόρους, τι γύφτικα θα ήταν να τα κάνει φαντάρος που ήξερε αυτά... 

Παλι αν τα κανείς, με βλαστιμια, για να ζητιανεύεις (με τον τρόπο σου) μετά τιμητικές δεν λέει για μενα. Μπορεί να μην σου δώσουν κιολας, δεν είναι υποχρεωμένοι ανάλογα και με τις υπηρεσιακές ανάγκες και τις άδειες όταν τις κολλήσεις με τις μέρες σου.

 

Και ομως φιλτατε τον φανταρο θα βαλουν,ειδικα σε απομακρες μοναδες για να γλυτωσουν χρηματα γιατι δεν εχει η καθε μοναδα την ιδια χορηγια χρηματων και φυσικα οπως ειναι γνωστο μεσα στον στρατο καποια απο τα χρηματα αυτα τα τρωνε ορισμενα στελεχη εις βαρος των υπολοιπων.

Ειδικα στο Γυθειο που υπαρχει και η αφορμη με τα φαγητα για τους υποτιθεται μαγειρες(οι οποιοι τελικα μπορει να μην πανε σαν μαγειρες μετα στις μοναδες)πρεπει να εχουν φαει ΤΑ λεφτα.

Οσο για το τι πρεπει να σου δωσουν αν μαθεις να διεκδικεις μια χαρα παιρνεις τιμητικες και εχω πει απειρες φορες πως αρκει να μην εισαι μικρος σε ηλικια και ψαρωμενος και φυσικα να μην προκαλεις οσο εισαι στην μοναδα. Αυτο το πραγμα φυσικα κανουν abuse οι ντοπιοι που εκει δεν μπορουν να μην τους δωσουν τιμητικες γιατι σου λενε οτι μπορει να σκασει κανενας γονιος και να τους κανει φασαρια εντος(επισκεψη)ή εκτος μοναδας γιαυτο σε εργασιες δινουν απλοχερα τιμητικες και εξοδους διανυκτερευσεις με το τσουβαλι.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την ιστορία μου απο το στρατό που έχει σχέση και με αυτά που γράφετε.

Αρχικά , όταν πήγα να διακόψω την αναβολή σε κεπ, έδωσα και αντίγραφο πτυχίου μηχανικού. Υποτίθεται οτι θα έπρεπε να πάω κέντρο Ναυπλιο, κάτι που δεν γνώριζα. Τελικά πήγα αλλού κέντρο, και δυτυχώς ή ευτυχώς είπα να δώσω ένα αντίγραφο του πτυχίου κι εκεί, μετά απο ενημέρωση που μας έκαναν. Βύσμα δεν είχα προφανώς, πεζικό ήταν να με διαολοστείλουν κάπου στον Εβρο ή νησί, αλλά τελικά έγινε μια αλλαγή τελευταία στιγμή και μου άλλαξαν σώμα απο πεζικό σε μηχανικό λόγω του πτυχίου και με έστειλαν στο Λουτράκι για εκπαίδευση μαζί με αυτούς του Ναυπλιου (για καμια εβδομάδα όσο ήμουν εκεί δεν είχα ιδέα σε ποια μονάδα θα με στείλουν, μετά έμαθα κάποια στιγμή). Όταν πήγα στη μόνάδα τελικά, ήμουν ο μοναδικός χωρίς βυσμα και απο μακρινή πόλη. Έφαγα κοντά στις 3 αποσπάσεις (σε στρατόπεδα για αγγαρείες όπου εκπαιδεύονται οι σμυ και οι ευελπιδες και αλλού) όσο ήμουν εκεί γιατί προφανώς τα βύσματα δεν κουνιόντουσαν απο τη θέση τους. Ο διοικητής είχε συνέχεια απαιτήσεις απο μένα γιατί νόμιζε οτι επειδή έχω πτυχίο μηχανικού θα μπορώ να του κάνω στατικές μελέτες και μπετατζίδικες δουλειές κι ας του είχα εξηγήσει οτι μόλις είχα πάρει πτυχίο και δεν είχα καμία πρακτική εμπειρία ή γνώση κι οτι ο τομέας μου δεν ήταν ο κατασκευαστικός.

Και αφού πλέον έμεναν 2 μηνες για την απόλυση μου, και ο δικας πλέον ήξερε οτι δεν μπορώ να κάνω αυτα που θελει (το οτι έκανα 24 με 29 υπηρεσίες το μηνα προφανώς δεν έπαιζε καποιο ρόλο γιαυτον) , με φωναζει στο γραφειο του μια μερα και μου λεει οτι παιρνω απόσπαση σε αλλη πόλη (πολύ πιο μακρια και βόρεια) γιατι χρειάζονται μηχανικό εκεί. Τον κοιτούσα σαν μ@λακας, λεω δεν μπορεί να με μισει τοσο. 'Οταν πήγα εκεί, έμαθα απο τα στελέχη οτι ηπήρχε λόχος μηχανικού σε πολύ κοντινή τους πόλη, αλλά όλοι ήταν βύσματα και δεν τους κουνούσες με τίποτα. Ευτυχώς, αυτό το οποίο ήθελαν εκεί μπορούσα να το κάνω σε κάποιο βαθμό, κι έτσι έκανα μόνο 2-3 υπηρεσίες στις 50 μέρες που ήμουν αποσπασμένος και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος. Και το καλύτερο ήταν οτι ο διοικητης εκεί ξηγήθηκε καλά και μου έδωσε 15 μέρες τιμητική. Όταν γύρισα στη μόνάδα μου μια βδομάδα πριν απολυθώ, φυσικά ούτε λόγος για τιμητική απο τον δικό μας και υπηρεσιες κατευθείαν. 

Αυτά τα ωραία.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ακομα ατομα χωρις βυσμα που δεν επιλεγουν να πανε Κυπρο;Πραγματικα μιλαμε για την καλυτερη θητεια που μπορει να κανει κανεις, εβλεπα στον επαναπατρισμο ατομα απο την σειρα μου στην Αθηνα και ειχε γυαλισει το ματι τους απο τις 2-3 εξοδους τον μηνα που ειχαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Stone Cold είπε

Να πω κι εγώ την ιστορία μου απο το στρατό που έχει σχέση και με αυτά που γράφετε.

Αρχικά , όταν πήγα να διακόψω την αναβολή σε κεπ, έδωσα και αντίγραφο πτυχίου μηχανικού. Υποτίθεται οτι θα έπρεπε να πάω κέντρο Ναυπλιο, κάτι που δεν γνώριζα. Τελικά πήγα αλλού κέντρο, και δυτυχώς ή ευτυχώς είπα να δώσω ένα αντίγραφο του πτυχίου κι εκεί, μετά απο ενημέρωση που μας έκαναν. Βύσμα δεν είχα προφανώς, πεζικό ήταν να με διαολοστείλουν κάπου στον Εβρο ή νησί, αλλά τελικά έγινε μια αλλαγή τελευταία στιγμή και μου άλλαξαν σώμα απο πεζικό σε μηχανικό λόγω του πτυχίου και με έστειλαν στο Λουτράκι για εκπαίδευση μαζί με αυτούς του Ναυπλιου (για καμια εβδομάδα όσο ήμουν εκεί δεν είχα ιδέα σε ποια μονάδα θα με στείλουν, μετά έμαθα κάποια στιγμή). Όταν πήγα στη μόνάδα τελικά, ήμουν ο μοναδικός χωρίς βυσμα και απο μακρινή πόλη. Έφαγα κοντά στις 3 αποσπάσεις (σε στρατόπεδα για αγγαρείες όπου εκπαιδεύονται οι σμυ και οι ευελπιδες και αλλού) όσο ήμουν εκεί γιατί προφανώς τα βύσματα δεν κουνιόντουσαν απο τη θέση τους. Ο διοικητής είχε συνέχεια απαιτήσεις απο μένα γιατί νόμιζε οτι επειδή έχω πτυχίο μηχανικού θα μπορώ να του κάνω στατικές μελέτες και μπετατζίδικες δουλειές κι ας του είχα εξηγήσει οτι μόλις είχα πάρει πτυχίο και δεν είχα καμία πρακτική εμπειρία ή γνώση κι οτι ο τομέας μου δεν ήταν ο κατασκευαστικός.

Και αφού πλέον έμεναν 2 μηνες για την απόλυση μου, και ο δικας πλέον ήξερε οτι δεν μπορώ να κάνω αυτα που θελει (το οτι έκανα 24 με 29 υπηρεσίες το μηνα προφανώς δεν έπαιζε καποιο ρόλο γιαυτον) , με φωναζει στο γραφειο του μια μερα και μου λεει οτι παιρνω απόσπαση σε αλλη πόλη (πολύ πιο μακρια και βόρεια) γιατι χρειάζονται μηχανικό εκεί. Τον κοιτούσα σαν μ@λακας, λεω δεν μπορεί να με μισει τοσο. 'Οταν πήγα εκεί, έμαθα απο τα στελέχη οτι ηπήρχε λόχος μηχανικού σε πολύ κοντινή τους πόλη, αλλά όλοι ήταν βύσματα και δεν τους κουνούσες με τίποτα. Ευτυχώς, αυτό το οποίο ήθελαν εκεί μπορούσα να το κάνω σε κάποιο βαθμό, κι έτσι έκανα μόνο 2-3 υπηρεσίες στις 50 μέρες που ήμουν αποσπασμένος και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος. Και το καλύτερο ήταν οτι ο διοικητης εκεί ξηγήθηκε καλά και μου έδωσε 15 μέρες τιμητική. Όταν γύρισα στη μόνάδα μου μια βδομάδα πριν απολυθώ, φυσικά ούτε λόγος για τιμητική απο τον δικό μας και υπηρεσιες κατευθείαν. 

Αυτά τα ωραία.

Τι μηχανικός; μηχανολόγος μηχανικός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Stone Cold είπε

Να πω κι εγώ την ιστορία μου απο το στρατό που έχει σχέση και με αυτά που γράφετε.

Αρχικά , όταν πήγα να διακόψω την αναβολή σε κεπ, έδωσα και αντίγραφο πτυχίου μηχανικού. Υποτίθεται οτι θα έπρεπε να πάω κέντρο Ναυπλιο, κάτι που δεν γνώριζα. Τελικά πήγα αλλού κέντρο, και δυτυχώς ή ευτυχώς είπα να δώσω ένα αντίγραφο του πτυχίου κι εκεί, μετά απο ενημέρωση που μας έκαναν. Βύσμα δεν είχα προφανώς, πεζικό ήταν να με διαολοστείλουν κάπου στον Εβρο ή νησί, αλλά τελικά έγινε μια αλλαγή τελευταία στιγμή και μου άλλαξαν σώμα απο πεζικό σε μηχανικό λόγω του πτυχίου και με έστειλαν στο Λουτράκι για εκπαίδευση μαζί με αυτούς του Ναυπλιου (για καμια εβδομάδα όσο ήμουν εκεί δεν είχα ιδέα σε ποια μονάδα θα με στείλουν, μετά έμαθα κάποια στιγμή). Όταν πήγα στη μόνάδα τελικά, ήμουν ο μοναδικός χωρίς βυσμα και απο μακρινή πόλη. Έφαγα κοντά στις 3 αποσπάσεις (σε στρατόπεδα για αγγαρείες όπου εκπαιδεύονται οι σμυ και οι ευελπιδες και αλλού) όσο ήμουν εκεί γιατί προφανώς τα βύσματα δεν κουνιόντουσαν απο τη θέση τους. Ο διοικητής είχε συνέχεια απαιτήσεις απο μένα γιατί νόμιζε οτι επειδή έχω πτυχίο μηχανικού θα μπορώ να του κάνω στατικές μελέτες και μπετατζίδικες δουλειές κι ας του είχα εξηγήσει οτι μόλις είχα πάρει πτυχίο και δεν είχα καμία πρακτική εμπειρία ή γνώση κι οτι ο τομέας μου δεν ήταν ο κατασκευαστικός.

Και αφού πλέον έμεναν 2 μηνες για την απόλυση μου, και ο δικας πλέον ήξερε οτι δεν μπορώ να κάνω αυτα που θελει (το οτι έκανα 24 με 29 υπηρεσίες το μηνα προφανώς δεν έπαιζε καποιο ρόλο γιαυτον) , με φωναζει στο γραφειο του μια μερα και μου λεει οτι παιρνω απόσπαση σε αλλη πόλη (πολύ πιο μακρια και βόρεια) γιατι χρειάζονται μηχανικό εκεί. Τον κοιτούσα σαν μ@λακας, λεω δεν μπορεί να με μισει τοσο. 'Οταν πήγα εκεί, έμαθα απο τα στελέχη οτι ηπήρχε λόχος μηχανικού σε πολύ κοντινή τους πόλη, αλλά όλοι ήταν βύσματα και δεν τους κουνούσες με τίποτα. Ευτυχώς, αυτό το οποίο ήθελαν εκεί μπορούσα να το κάνω σε κάποιο βαθμό, κι έτσι έκανα μόνο 2-3 υπηρεσίες στις 50 μέρες που ήμουν αποσπασμένος και σχεδόν κάθε μέρα εξοδούχος. Και το καλύτερο ήταν οτι ο διοικητης εκεί ξηγήθηκε καλά και μου έδωσε 15 μέρες τιμητική. Όταν γύρισα στη μόνάδα μου μια βδομάδα πριν απολυθώ, φυσικά ούτε λόγος για τιμητική απο τον δικό μας και υπηρεσιες κατευθείαν. 

Αυτά τα ωραία.

Σαν την μυγα μεσα στο γαλα ησουν. Απο την μια τα βυσματα, που εδω θα σου πουν: καλα εκαναν, να κατσουν να χαραμιζονται μακρια απο το σπιτι τους, αραχτοι και light στον στρατο, εσυ φταιες που δεν ειχες βυσμα κτλπ.

Απο την αλλη επεσες σε κολλημενο δοικα και που δεν ηξερε οτι μολις παιρνεις πτυχιο δεν εισαι ετοιμος να χτισεις ουρανοξυστη ή να σχεδιασεις κανενα gtr skyline.

Σου λεει υπηρεσιακες αναγκες ας τον στειλω να φανει οτι ενδιαφερομαι για την ταξιαρχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...