Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελικα για πειτε πως θα γινει να μην παμε. 

(ρεαλιστικα, πραγματικα πως περιμενουν να παμε στρατο οταν καταδικαζουμε τους δικους μας με αυτο τον τροπο - οικονομικως; αντε να εισαι ο μονος στην οικογενεια που δουλευει τωρα, να τους ταιζεις ολους, και να σου λενε α, μαλακια, πρεπει να οδηγησουμε τους γονεις σου στην αυτοκτονια και να σου καταστρεψουμε την καριερα μαλλον γιατι ετσι λεει ο νομος βενιζελου με τα 6 χιλιαρικα.)

για προβληματιστειτε λιγο ρε, αυτοι θα μας σκοτωσουν, πως θα γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Man, για να γίνει αυτό που λες και να εξαιρεθούν κάποιοι από τη θητεία, θε έπρεπε να υπάρχει ειδική επιτροπή που θα εξετάζει την κάθε περίπτωση χωριστά.

 

Γιατί μπορεί ένα νοικοκυριό που έχει εισόδημα π.χ. 300€/μήνα, να τα βγάζει πολύ πιο δύσκολα από ένα άλλο με μηδενικό εισόδημα.

 

Σκέψου στην ελλαδάρα μας πόσοι θα κατέθεταν πλαστά στοιχεία για να μην πάει ο κανακάρης στρατό.

 

Γι' αυτό σου λέει, όλοι υποχρεωτικά και τελειώνει το παραμύθι χωρίς μα και μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, υποτίθεται ότι ο στρατός παρέχει όλα τα απαραίτητα στο φαντάρο, άλλο αν εκείνος θέλει να πίνει καφέδες και να τρώει σουβλάκια.

 

Οπότε ο στρατός θεωρητικά είναι καλυμμένος απέναντι στον φαντάρο.

 

Το τι κάνει η οικογένειά του, δεν είμαι σίγουρος αν τους αφορά και αν τους κόφτει, λογικά το κράτος είναι υπεύθυνο να πάρει αποφάσεις.

 

Άλλο που στην πράξη δεν ισχύει, γιατί η οικογένεια τόσο καιρό μιας χαρά πληρώνει φόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, υποτίθεται ότι ο στρατός παρέχει όλα τα απαραίτητα στο φαντάρο, άλλο αν εκείνος θέλει να πίνει καφέδες και να τρώει σουβλάκια.

 

 

υποτίθεται, αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και αν δεν έχεις λεφτά στην άκρη για να φας στη θητεία σου τον ήπιες πανηγυρικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο βασικά είναι το χαρτί υγείας και τα λουκέτα κατά τη γνώμη μου.

 

Τώρα το φαΐ αν και πρώτης ανάγκης, αν υπάρχει αλλά είναι αμφίβολης ποιότητας, αυτός που δεν έχει καθόλου λεφτά και λογικά έχει συνηθίσει κάπως έτσι, λογικά δε θα του κακοφανεί τόσο.

 

Εξάλλου οι πατεράδες μας και οι παππούδες μας δε νομίζω ότι παρήγγελναν από έξω.

 

Για μένα και η καθαριότητα είναι μείζονος σημασίας, αλλά χέστηκαν. Σφουγγαρίζαμε με σκέτο νερό και αναδυόταν μια απαίσια ξινίλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φαΐ τα τελευταία χρόνια στο στρατό πάει από το κακό στο χειρότερο σύμφωνα με πολλά στελέχη , επειδή δεν υπάρχουν χρήματα

 

επίσης μην κρίνεις από σας που ήσασταν ειδικοδυναμίτες και τρώγατε καλύτερα (αλλιώς μπορεί και να πεθαίνατε από εξάντληση ) με τους υπόλοιπους φαντάρους 

 

εμένα προσωπικά δε μου έφτανε το φαγητό για τις ανάγκες μου και σε πληροφορώ ότι πολύ σπάνια το σνόμπαρα και ας ήταν σκατά

 

οι πατεράδες μας έτρωγαν απ'έξω αλλά όχι αυτά που τρώμε εμείς τωρά , αλλά κάτι καλαμάκια που τους προκαλούσαν σχεδόν πάντα δηλητηρίαση και τα έτρωγαν επειδή έπεφτε και τότε πείνα , ειδικά στα κέντρα

 

αλλά για κάθε εποχή ο στρατός πιστεύω ότι έχει τις δυσκολίες του για την εκάστοτε γενιά και το πώς αυτή είναι μαθημένη 

 

και μένα όταν μου λέει ο πατέρας μου ότι έκανε πέρα τις μύγες στη τρίπολη για να βρει φασόλια , του λέω ότι και για μένα δεν ήταν πιο εύκολα τα ντολμαδάκια και το "σβαν"  της αυλώνας που δεν έτρωγαν ούτε τα δεκάδες σκελετωμένα αδέσποτα του στρατοπέδου 

 

και με τη σειρά μου του λέω κι εγώ ότι ο δικός του παππούς ήταν σχεδόν  10 χρόνια φαντάρος στους βαλκανικούς Α' Παγκ. όπου είχε τραυματιστεί   και περνούσε ακόμα πιο άσχημα και από τους δυό μας  , τι πάει να πει αυτό; ο κόσμος προοδεύει για κάποιο λόγο



 

 

Για μένα και η καθαριότητα είναι μείζονος σημασίας, αλλά χέστηκαν. Σφουγγαρίζαμε με σκέτο νερό και αναδυόταν μια απαίσια ξινίλα.

όταν κάποιος νοιάζεται για τη καθαριότητα , μαζεύεται με μερικούς ακόμα που νοιάζονται και παίρνουν μερικά καθαριστικά και το κάνουν παλατάκι το μέρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εμένα προσωπικά δε μου έφτανε το φαγητό για τις ανάγκες μου και σε πληροφορώ ότι πολύ σπάνια το σνόμπαρα και ας ήταν σκατά

 

Kαπως ετσι και γω.

Απο την μια σιχαθηκα τα σουβλακια, απο την αλλη αδυνατησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπως ετσι και γω.

Απο την μια σιχαθηκα τα σουβλακια, απο την αλλη αδυνατησα!

ναι κι εγώ έφτασα -15 κιλα.. τσακωνόμουν με έναν χοντρό μάγειρα γιωτά να μου βάλει να φάω περισσότερο όταν αυτός χλαπάκιαζε 3-4 πίτσες, δεν καταλάβαινε ότι κάποιοι θα καθόμασταν σαν μαλάκες στο κρύο και θέλαμε θερμίδες 

 

τις λίγες φορές που έκανα σερβιτόρος πέφταν παναγίες όταν σέρβιρα πολύ φαΐ στους ένοπλους ειδικά γιατί βαρίονταν να μαγειρέψουν κι άλλο τα κωλόζωα

 

επίσης έχω πετύχει φάσεις να μη σερβίρουν πρωινό ή να πρέπει να δηλώσεις αν θα φας το βράδυ γιατί αν δε δήλωνες μετά δεν είχες το δικαίωμα (!) και έμενες νηστικός

 

οικονομική κρίση και περικοπές , αλλά το θέλουν και το στρατό τους και τα άπειρα στρατόπεδα.. έτσι να υπάρχει.. 

 

και μετά ακούω μερικούς ακόμα να μιλούν για αύξηση.. ποια αύξηση; κι άλλα λεφτά να χαλάει ο κόσμος; (και το κράτος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να συγκρίνουμε διαφορετικές γενιές.

 

Λανθασμένα θεωρείς ότι στις Ειδικές Δυνάμεις τρώνε καλύτερα. Κατά το ΤΠΕΝ μάλιστα που τρέχαμε και τσιμπούσαμε κάμψεις όλη μέρα, το συσσίτιο ήταν άλλο ένα καψώνι. Ψυχολογική πίεση για να φας σε λίγα λεπτά, ασχέτως αν έχεις προλάβει να σερβιριστείς. Σε προηγούμενο post έχω αναφέρει για έναν που είχα απέναντί μου στο πρωινό, που είχαμε γάλα με Corn Flakes και δεν είχε κουτάλι επειδή δεν έφταναν, και εν μέσω φωνών να τελειώνουμε, με κοιτάει και βουτάει το στόμα του στο γάλα για να ρουφήξει ό,τι προλάβει πριν μας σηκώσουν με το ζόρι.

Οι τελευταίοι πολλές φορές δεν έτρωγαν τίποτα, και εννοείται ότι κατά το ΤΠΕΝ δεν είχαμε δικαίωμα να πάμε ΚΨΜ.

Και το φαΐ ήταν κακό, εκτός από συγκεκριμένα πιάτα.

Μόνο όταν είχαμε ολιγόωρη έξοδο τρώγαμε σαν άνθρωποι.

 

Όντως υπάρχει πρόβλημα με το φαΐ στο στρατό, αλλά έχω δει και να μην υπάρχει επάρκεια, αλλά και να πετάνε ένα σωρό φαΐ.



τωρα σοβαρα θεωρεις τα απαραιτητα για διαβιωση το κωλοχαρτο και τα ΛΟΥΚΕΤΑ , περισσοτερο απο το φαι δηλαδη. αποσυρω την ερωτηση, αστο =ρ

 

Τα θεωρώ απαραίτητα απ' την άποψη ότι δε στα δίνουν καν. Ενώ φαΐ σου δίνουν, ό,τι κι αν είναι αυτό.

 

Τα λουκέτα είναι σημαντικά, εκτός κι αν δεν έχεις τίποτα να σου κλέψουν. Αλλά δε χρειάζεται να είναι κάτι προσωπικό ή ακριβό. Στο στρατό κλέβουν και αυτά που σου δίνει ο ίδιος ο στρατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λάθος μου τότε ,είχα την εντύπωση ότι το φαγητό ήταν σαφώς καλύτερο 

 

εγώ πάντως καλό φαί είχα μόνο σε μία μικρή μονάδα όπου είχαμε κυρίως καλές πρώτες ύλες ( γιατί οι μάγειρες ήταν λίγο ατάλαντοι )  , καμιά σχέση με το τι είχα μέχρι τότε 

 

βέβαια όταν αργότερα αυξήθηκε η δύναμη , άρχισαν κι εκεί να υπάρχουν προβλήματα και να σκάει πχ συστηματικά υπηρεσιακό μοσχάρι-γοντζίλα από κει που είχαμε αποκλειστικά νορμάλ κρέας από χασάπη με μηδενικό λίπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκοντζίλα είχε λίγες φορές το menu, το οποίο είναι standard και ακολουθείται σχεδόν πιστά.

 

Αυτό όντως δεν τρωγόταν, όχι λόγω γεύσης, αλλά επειδή δε μασιόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...