Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά είχε πολύ λίπος , ήταν τελείως δευτεράτζα/τριτάτζα κτλ από άποψη ποιότητας 

 

ο μύθος το ότι έχει καταψυχθεί 10 χρόνια πριν, είναι απλά μύθος 

 

είχε όμως τόσο ξύγκι που αν το τρίμαραν τελείως δε θα έφτανε να σερβίρουν όλο το κόσμο για  αυτό το πετούσαν μέσα

 

το πιο safe να φας στο στρατό πάντως πέρα από το κλασικό κοτόπουλο (αν θεωρήσουμε ότι είναι τελείως μαγειρεμένο ) , είναι το χοιρινό 

 

αυτό ακόμα και αυλώνα που είναι τριτοκοσμικά τα πράγματα (και δε νομίζω να υπάρχει χειρότερο στρδο από άποψη φαγητού)  ήταν καλό και το έτρωγαν όλοι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε είναι και πιο εύκολο στο μαγείρεμα, παίζει κι αυτό το ρόλο του.

 

Ενώ το μοσχάρι είναι σαφώς πιο απαιτητικό.

 

Ναι, το κοτόπουλο με ρύζι ήταν το καλύτερο πιάτο σε εμάς. Όπως και η φασολάδα στο Πεύκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φασολάδα ήταν συνήθως καλή, αλλά ποτέ δεν επαληθεύτηκε ο μύθος ότι στα μεγάλα καζάνια γίνεται νοστιμότερη.. @@

 

[flouflis mode] 

η μαμά μου τη κάνει καλύτερη :P

[/flouflis mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μην ταλαιπωρείται κανείς (φαντάρος) στο στρατό. Αυτό όμως είναι ουτοπικό.

 

Το θεμα ειναι να ξεριζωθει το καρκινωμα που λεγεται υποχρεωτικη θητεια. Αλλα και αυτο ειναι ουτοπικο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ. Για μένα ο στρατός θα 'πρεπε να είναι εθελοντικός και αποκλειστικά τύπου Ειδικών Δυνάμεων.

 

Έτσι όμως δε θα εξυπηρετούνταν συμφέροντα.

 

Τώρα αυτά ότι θα μας την πέσουν οι γείτονες τα ακούω βερεσέ. Το ίδιο άμπαλοι και απείθαρχοι είναι κι αυτοί σαν κι εμάς. Μπεκάτσες θα πετυχαίνουν αυτοί, μπεκάτσες κι εμείς. Θα 'χουμε να φάμε τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάλι πιστεύω οτι ο στρατός θα έπρεπε να είναι εθελοντικός
ένας χρόνος θητεία με σκληρή εκπαίδευση
σωστές εγκαταστάσεις , σωστός εξοπλισμός , σωστές συνθήκες διαβίωσης
και στο τέλος να έχεις μια σίγουρη θέση σε δουλειά για 4 χρόνια (που να μην ανανεώνεται)

Η δουλειά να είναι φύλακας πχ σε μουσεία , αρχαιολογικούς χώρους κλπ (κάτι σχετικό δηλαδή)
με αυτό τον τρόπο θα καταφέρνανε να :

έχουν σωστά εκπαιδευμένους στρατιώτες σε περίπτωση πολέμου οι οποίοι ΔΕΝ θα προκαλούσαν προβλήματα ή και θανάτους σε συναδέρφους τους στρατιώτες κατα την διάρκεια του πολέμου απο λάθος χειρισμό  ενος όπλου ή άρματος λόγο ελλιπούς εκπαίδευσης .

Κίνητρα για να πάει κάποιος εθελοντής (οπότε δεν θα έμεναν 3ης και ο κούκος που θα μείνουν αν γίνει τώρα εθελοντική η θητεία και γιαυτό και δεν την κάνουν).

πάνω κάτω κάπως έτσι το σκέφτομαι

Η υποχρεωτική θητεία αυτή τη στιγμή ειναι οχι μόνο χάσιμο χρόνου/χρήματος και ευκαιριών στην αναζήτηση εργασίας αλλα και ανώφελη για τον υποτιθέμενο σκοπό της .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποχρεωτική θητεία αυτή τη στιγμή ειναι οχι μόνο χάσιμο χρόνου/χρήματος και ευκαιριών στην αναζήτηση εργασίας αλλα και ανώφελη για τον υποτιθέμενο σκοπό της .

 

Ναι, αλλά στηρίζονται οι τοπικές κοινωνίες.

 

Φαντάζομαι αν η οικογένειά σου ζούσε από φαντάρους θα 'χες διαφορετική άποψη.

 

Το έχω ξαναγράψει το παραπάνω, όπως έχω ξαναγράψει ότι δεν το θεωρώ σωστό, αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα.

 

Όπου συζητάνε να κλείσουν στρατόπεδο, ξεσηκώνεται όλη η τοπική κοινωνία. Το ίδιο γίνεται και με τις σχολές.

 

Έχει ξεκινήσει στραβά το πράγμα, και δε βλέπω πώς γίνεται ν' αλλάξει, χωρίς να υπάρχει δυσαρεστημένη πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αλλά στηρίζονται οι τοπικές κοινωνίες.

 

Φαντάζομαι αν η οικογένειά σου ζούσε από φαντάρους θα 'χες διαφορετική άποψη.

 

Το έχω ξαναγράψει το παραπάνω, όπως έχω ξαναγράψει ότι δεν το θεωρώ σωστό, αλλά δεν παύει να είναι μια πραγματικότητα.

 

Όπου συζητάνε να κλείσουν στρατόπεδο, ξεσηκώνεται όλη η τοπική κοινωνία. Το ίδιο γίνεται και με τις σχολές.

 

Έχει ξεκινήσει στραβά το πράγμα, και δε βλέπω πώς γίνεται ν' αλλάξει, χωρίς να υπάρχει δυσαρεστημένη πλευρά.

τι σχέση έχει η σχολή που είναι επιλογή σου , σε εφοδιάζει για το μέλλον σου, που με το πτυχίο σου θα βρεις δουλειά (λεμε τώρα) και θα ζήσεις με τον στρατό ? η σχολή σε μορφώνει και ο στρατός σε παραμορφώνει .Είναι δύο εντελώς αντίθετα πράγματα.

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχει κόσμος που δανείζεται για να πάνε φαντάροι γιατι δεν έχουν να καλύψουν ουτε το ελάχιστο απο τα έξοδα που θα χρειαστούν και πίσω οι οικογένειες τους κάνουν τα αδύνατα δυνατά να τους παρέχουν μια βοήθεια για τα έξοδα τους έχοντας προβλήματα να αντεπεξέλθουν στα έξοδα διαβίωσης τους.

 

Γιατί να υποχρεώσει εμένα να πάω να ζήσω τις οικογένειες που ζουν απο φαντάρους και να μην μπορεί να ζήσει η δική μου οικογένεια ?? δεν έχει λογική.

 

Δεν ειναι εκεί το θέμα πάντως ,χέστηκαν αν θα πεινάσει η οικογένεια μου και η δικιά σου , όσο θα συνεχίζεται το φαγοπότι στο στρατό θα συνεχίσουν να υπάρχουν στρατόπεδα που δεν χρειάζονται και να συντηρούνται θέσεις εργασίας για άχρηστους υπαλλήλους με αποτέλεσμα να συνεχίσει να υφίσταται η υποχρεωτική θητεία.

Επεξ/σία από nicoc89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το στρατόπεδο Παπαφλέσσας στην Καλαμάτα, πως είναι τα πράγματα εκεί; γιατί λίγο που έψαξα δεν βρήκα τίποτα.

Θα εισαι νεος..λογικα θα πηξεις και οτι κι αν σου συμβει θα προβλεπεται!! Καλα σκοπετα!  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, υποτίθεται ότι ο στρατός παρέχει όλα τα απαραίτητα στο φαντάρο, άλλο αν εκείνος θέλει να πίνει καφέδες και να τρώει σουβλάκια.

 

 

 

Σας έδιναν χαρτιά υγείας;

Σαμπουάν;

Ξυραφάκια; 

Αφρό ξυρίσματος;

Εσώρουχα; Μου έδωσαν 1. Φτάνει;

Στο πρώτο στρατόπεδο που πήγα δεν υπήρχε ούτε πόσιμο νερό. Έπρεπε να αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έδιναν χαρτιά υγείας;

Σαμπουάν;

Ξυραφάκια; 

Αφρό ξυρίσματος;

Εσώρουχα; Μου έδωσαν 1. Φτάνει;

Στο πρώτο στρατόπεδο που πήγα δεν υπήρχε ούτε πόσιμο νερό. Έπρεπε να αγοράζω.

 

Προφανως και φτανει. Τι θα κανεις, θα αλλαζεις εσωρουχα καθε μερα?

 

 

  :P  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...