Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από 2,5 χρόνια χρήσης ηλεκτροκίνητου σκούτερ έχω να πω ότι είναι σωτηρία.

Αθόρυβη μετακίνηση η οποία επιδρά και στον οργανισμό σου διότι έρευνες έχουν δείξει ότι τα ντεσιμπέλ των κινητήρων προκαλούν διάφορες αρνητικές συνέπειες.

Έσοδα μεγάλα διότι γλυτώνεις τα έξοδα καυσίμων λιπαντικών και παρα πολλών ανταλλακτικών.

Και εντέλει μετανιώνω που δεν έκανα την κίνηση προ 7ετιας όταν άρχισα να το πρωτοψαχνω διστακτικός και εγώ για την ηλεκτροκίνηση. Θα είχα γλυτώσει ακόμη ένα σκούτερ από τα καυσιμα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Vagosman είπε

Ποιο χρησιμοποιείς και τι χρήση του κάνεις; Αν ειναι ευκολο θα θέλαμε τη συνολική εμπειρία σου.

Εάν δεις και σχόλια ποιο πίσω τα έχουμε ξαναγράψει.

Έχω σκούτερ τις vmoto.

Χρήση σε αστικό ιστό και κάποιες φορές σε διπλανό δήμο.

Εάν έχεις 70 χιλιόμετρα αυτονομία είναι υπεραρκετά.

Όποιος αγοράσει εγώ προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη με μπαταρία λιθίου και smart bms ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Όλοι λένε εάν δεν έχεις 120 χιλιόμετρα τελική δεν κάνει αλλά εγώ κυριολεκτικά το έχω πάει 80 χιλιόμετρα απειροελάχιστες φορές.εντος πόλης το βάζω στο eco πρόγραμμα να κόβει στα 45 χιλιόμετρα και με βολεύει αφάνταστα και να μην ξεπερνάω το όριο ταχύτητας και να έχεις και περισσότερη ασφάλεια.

Είναι πολύ βολικό και η όπισθεν σου λύνει τα χέρια πραγματικά ειδικά όταν είσαι σε κατηφορικό δρόμο δεν χρειάζεται να ιδρώνεις για να σπρώχνεις και ειδικά εάν είσαι και δικαβαλο.

Σε ανηφόρες τραβάει άνετα και δικαβαλο όπου έχω πάει μαζί με την γυναίκα μου με μεγάλη κλίση.

Δεν υστερουνε σε τίποτα και το μόνο που μπορεί να σε δυσκολέψει είναι η ακριβή τιμή εάν θελεις μεγάλη αυτονομία. Αλλά ούτος η άλλος εάν κανείς πολλά χιλιόμετρα και χρειάζεσαι μεγάλη αυτονομία είναι βέβαιο ότι θα κάνεις ακόμη ποιο γρήγορα απόσβεση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Χαίρετε,

Ξέρει κανείς αν αγοράσω το ηλεκτρικό μηχανάκι από χώρα της Ασίας πια είναι η διαδικασία για να βγάλω άδεια κυκλοφορίας για να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2020 στις 1:27 ΜΜ, vad7 είπε

Χαίρετε,

Ξέρει κανείς αν αγοράσω το ηλεκτρικό μηχανάκι από χώρα της Ασίας πια είναι η διαδικασία για να βγάλω άδεια κυκλοφορίας για να κυκλοφορήσει στην Ελλάδα;

Εάν δεν κυκλοφορεί στην χώρα μας και δεν έχει πάρει έγκριση τύπου δεν μπορείς να το βγάλεις άδεια.

Δλδ άν φέρεις πχ  ένα τις daytona μπορείς να το εκτελωνισεις διότι η αντιπροσωπεία έχει κάνει όλες τις ενέργειες για την έγκριση τύπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να προχωρήσει κανείς στην αγορά ηλεκτρικού σε σύγκριση με ένα συμβατικό σκούτερ; 

Σε μια έρευνα που έχω κάνει τις τελευταίες μέρες έχω ξεχωρίσει 2-3 αξιόλογες εταιρείες με ηλεκτρικά σκούτερ (supersoco, daytona κτλ). 

Από ότι έχω δει σε λογικές τιμές παίζουν αυτονομίες έως 75-80χλμ και τελική τα 45χλμ/ώρα. Από εκεί και πέρα όσο ανεβαίνεις σε αποδόσεις εκτοξεύονται και οι τιμές.

Κάποια μοντέλα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον είναι τα παρακάτω:

supersoco cux

E-FUN PUSA (VESPA)

daytona f5

Έχει κανείς κάποιο από αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κάποια πρακτική εμπειρία στο θέμα και μόνο από τις προδιαγραφές, δες κι αυτό.

https://www.biostalis-shop.gr/ilektriko-skouter-felicita-xl-4-000-watt-75xlm-teliki-taxutita-aytonomia-75-xiliometron

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Αξίζει να προχωρήσει κανείς στην αγορά ηλεκτρικού σε σύγκριση με ένα συμβατικό σκούτερ; 

Σε μια έρευνα που έχω κάνει τις τελευταίες μέρες έχω ξεχωρίσει 2-3 αξιόλογες εταιρείες με ηλεκτρικά σκούτερ (supersoco, daytona κτλ). 

Από ότι έχω δει σε λογικές τιμές παίζουν αυτονομίες έως 75-80χλμ και τελική τα 45χλμ/ώρα. Από εκεί και πέρα όσο ανεβαίνεις σε αποδόσεις εκτοξεύονται και οι τιμές.

Κάποια μοντέλα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον είναι τα παρακάτω:

supersoco cux

E-FUN PUSA (VESPA)

daytona f5

Έχει κανείς κάποιο από αυτά;

Το felicita και pusa είναι τα ίδια σκούτερ από από κάθε αντιπρόσωπος που τα φέρνει τα ονομαζει όπως θέλει.

Ειναι πολύ καλά και δυνατά σε θέμα αποδοσεις.

80 τελική και 80 αυτονομία.

Πολύ καλό το έχουν αρκετοί γνωστοί μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το felicita και pusa είναι τα ίδια σκούτερ από από κάθε αντιπρόσωπος που τα φέρνει τα ονομαζει όπως θέλει.

Ειναι πολύ καλά και δυνατά σε θέμα αποδοσεις.

80 τελική και 80 αυτονομία.

Πολύ καλό το έχουν αρκετοί γνωστοί μου.

Με ποιο κινητήρα πιάνει 80 τελική; 4000w;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pareisaktos είπε

Με ποιο κινητήρα πιάνει 80 τελική; 4000w;

Με 4000 watt είναι αυτά που έχουν γνωστοί μου. Για τα αλλά δεν ξέρω τι τελική έχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το cux αλλα το έδωσα γιατι ηθελα δυνατότερο και πήρα το ecooter e2. Πολυ ευχαριστημενος. Με μια πλήρη φορτιση 3kw βγαζει 70χλμ στο γρηγορο. Ζυγιζω και 92 κιλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Τι παίζει με τις μπαταρίες σε αυτά;

Και γενικά αναλώσιμα, service κ.λπ..

Αν πάρεις με μπαταρία λιθίου δεν έχεις θέμα για αρκετά χρονια.

Σέρβις δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...