Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα καλά κι ωραία  με τα ηλεκτρικά scooter ... συγχωρέστε με που δε μπορεσα να διαβάσω και τις σαράντα σελίδες του νήματος. Έχω μερικές βασικές ερωτήσεις:

Χρειάζεται άδεια οδηγήσεως (aka δίπλωμα) ;

Χρειάζεται να βγάλεις πινακίδες;

Χρειάζεται ασφάλεια;

Τι γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος (π.χ βγαίνεις από Stop και χτυπάς άλλο όχημα ... ποιος πληρώνει τη ζημιά, δε θέλω να σκεφτώ καν τη περίπτωση να χτυπήσεις κάποιον πεζό και να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός... )

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Ειχα το cux αλλα το έδωσα γιατι ηθελα δυνατότερο και πήρα το ecooter e2. Πολυ ευχαριστημενος. Με μια πλήρη φορτιση 3kw βγαζει 70χλμ στο γρηγορο. Ζυγιζω και 92 κιλα

Πόσο σου βγήκε τελική τιμή; το πήρες με επιδότηση και απόσυρση;

Αυτό από ότι βλέπω δίνει 

Μέγιστη ισχύς: 4000W
Μέγιστη ταχύτητα: 75km/h

Αυτονομία: 170km (με τη χρήση και 2ης μπαταρίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nik0laus είπε

Όλα καλά κι ωραία  με τα ηλεκτρικά scooter ... συγχωρέστε με που δε μπορεσα να διαβάσω και τις σαράντα σελίδες του νήματος. Έχω μερικές βασικές ερωτήσεις:

Χρειάζεται άδεια οδηγήσεως (aka δίπλωμα) ;

Χρειάζεται να βγάλεις πινακίδες;

Χρειάζεται ασφάλεια;

Τι γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος (π.χ βγαίνεις από Stop και χτυπάς άλλο όχημα ... ποιος πληρώνει τη ζημιά, δε θέλω να σκεφτώ καν τη περίπτωση να χτυπήσεις κάποιον πεζό και να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός... )

Σε ολα ΝΑΙ. Σαν κανονικό μηχανακι. 

4 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Πόσο σου βγήκε τελική τιμή; το πήρες με επιδότηση και απόσυρση;

Αυτό από ότι βλέπω δίνει 

Μέγιστη ισχύς: 4000W
Μέγιστη ταχύτητα: 75km/h

Αυτονομία: 170km (με τη χρήση και 2ης μπαταρίας)

3360€ χωρίς την επιδοτηση. Εχω κάνει τα χαρτια εδω και σχεδον ένα μήνα και ακόμα δεν τα επιασαν στα χερια τους. Ελληνικό κράτος... 

Ολοι υπερβάλλουν με την αυτονομία. Πραγματικη αυτονομια 70χλμ με τη μια μπαταρια.

Επεξ/σία από malmsteen1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο προσόν που έχουν αυτά τα scooter είναι η αφαιρούμενη μπαταρία.

Τη φορτίζεις στο σπίτι ή στη δουλειά (αν γίνεται) και κάνεις τη μέγιστη οικονομία. Προβλέπονται χρυσές δουλειές για τους εμπόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nik0laus είπε

Όλα καλά κι ωραία  με τα ηλεκτρικά scooter ... συγχωρέστε με που δε μπορεσα να διαβάσω και τις σαράντα σελίδες του νήματος. Έχω μερικές βασικές ερωτήσεις:

Χρειάζεται άδεια οδηγήσεως (aka δίπλωμα) ;

Χρειάζεται να βγάλεις πινακίδες;

Χρειάζεται ασφάλεια;

Τι γίνεται σε περίπτωση ατυχήματος (π.χ βγαίνεις από Stop και χτυπάς άλλο όχημα ... ποιος πληρώνει τη ζημιά, δε θέλω να σκεφτώ καν τη περίπτωση να χτυπήσεις κάποιον πεζό και να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός... )

Μόνο τα ηλεκτρικά ποδήλατα δεν θέλουν δίπλωμα.

Όλα τα υπόλοιπα όπως το cux felicita κλπ βγάζουν άδεια κυκλοφορίας ασφάλεια δίπλωμα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

Σε ολα ΝΑΙ. Σαν κανονικό μηχανακι. 

3360€ χωρίς την επιδοτηση. Εχω κάνει τα χαρτια εδω και σχεδον ένα μήνα και ακόμα δεν τα επιασαν στα χερια τους. Ελληνικό κράτος... 

Ολοι υπερβάλλουν με την αυτονομία. Πραγματικη αυτονομια 70χλμ με τη μια μπαταρια.

Ασφάλεια πόσο πληρώνεις; 

Το δικό σου έχει αποσπώμενη μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Ξέρουμε πόσο καταναλώνουν κατά τη φόρτιση;

Αυτό που γράφουν σαν κατανάλωση στα χαρακτηριστικά.

Πχ όσα έχουν 40 ah μπαταρία καίνε περίπου 3-4 κιλοβάτ.

Εμένα που έχει 60 ah το ανώτερο που έχω μετρήσει ήταν 4,8 κιλοβάτ με σχεδόν άδεια μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο ηλεκτρικό ποδήλατό μου όταν το φορτίζω έχω παρατηρήσει ότι η κατανάλωση πέφτει όσο περνάει η ώρα, π.χ. μπορεί να ξεκινάει με 200-250W, σταδιακά πέφτει και προς το τέλος μπορεί να καταναλώνει γύρω στα 80W.

Αν κάτι τέτοιο γίνεται και με τις μπαταρίες των scooters, μακροπρόθεσμα η διαφορά μπορεί να είναι κάμποση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Ξέρουμε πόσο καταναλώνουν κατά τη φόρτιση;

Μια πληρης φορτιση για το ecooter e2 = 3.05 κιλοβατωρες. Περιπου ενα 7ωρο. Ειχα το μηχανημα που μετραει την κατανάλωση.

3 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Ασφάλεια πόσο πληρώνεις; 

Το δικό σου έχει αποσπώμενη μπαταρία;

Ασφαλεια 85 ευρω ετησια με οδική.

Ναι εχει αποσπωμενη. Την παιρνω σπιτι και τη φορτιζω. Δεν ειναι κατι το ιδιαίτερο. Παιρνει και δευτερη αλλα δεν τη χρειαζομαι προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μπερδεύετε το kW σκέτο που είναι ισχύς με την kWh που είναι ενέργεια.

Εμείς ενέργεια καταναλώνουμε και πληρώνουμε.

Για να υπολογίσουμε με πόση ενέργεια θα φορτίσει μια εντελώς άδεια μπαταρία που γνωρίζουμε τα Ah, πολλαπλασιάζουμε επί την τάση της, πχ 36V και προσθέτουμε και τις απώλειες που γίνονται θερμότητα. Αυτό το τελευταίο πρακτικά δε γίνεται, οπότε ο υπολογισμός είναι κατά προσέγγιση.

Όποιος τα ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

Μια πληρης φορτιση για το ecooter e2 = 3.05 κιλοβατωρες. Περιπου ενα 7ωρο. Ειχα το μηχανημα που μετραει την κατανάλωση.

Δηλαδή περίπου 50 λεπτά του ευρώ (με μια μέση πραγματική τιμή κιλοβατώρας τα 15 λεπτά) για ~70 χιλιόμετρα, δηλαδή γύρω στα 75 λεπτά/100 χιλιόμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Μη μπερδεύετε το kW σκέτο που είναι ισχύς με την kWh που είναι ενέργεια.

Εμείς ενέργεια καταναλώνουμε και πληρώνουμε.

Για να υπολογίσουμε με πόση ενέργεια θα φορτίσει μια εντελώς άδεια μπαταρία που γνωρίζουμε τα Ah, πολλαπλασιάζουμε επί την τάση της, πχ 36V και προσθέτουμε και τις απώλειες που γίνονται θερμότητα. Αυτό το τελευταίο πρακτικά δε γίνεται, οπότε ο υπολογισμός είναι κατά προσέγγιση.

Όποιος τα ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Ξερω πως γίνεται ο πολλαπλασιασμός. Και τι κάνουμε για να το υπολογίσουμε. Αλλα σου λεω οτι έβαλα πανω στο μετρητη και εγραψε 3 κιλοβατωρες για συνολική φορτιση απο 0-100.

Για εμενα που εχω elpedison ειναι 0.25€ η φορτιση με το φπα μαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Μη μπερδεύετε το kW σκέτο που είναι ισχύς με την kWh που είναι ενέργεια.

Εμείς ενέργεια καταναλώνουμε και πληρώνουμε.

Για να υπολογίσουμε με πόση ενέργεια θα φορτίσει μια εντελώς άδεια μπαταρία που γνωρίζουμε τα Ah, πολλαπλασιάζουμε επί την τάση της, πχ 36V και προσθέτουμε και τις απώλειες που γίνονται θερμότητα. Αυτό το τελευταίο πρακτικά δε γίνεται, οπότε ο υπολογισμός είναι κατά προσέγγιση.

Όποιος τα ξέρει καλύτερα ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Εγώ έχω μετρητή.

Και το έχω διασταυρώσει και με το ρολόι τις ΔΕΗ.

Ότι γράφει αυτό είναι.

Πλέον όλοι είμαστε σε ιδιωτικές εταιρείες και έχουμε χαμηλότερη χρεωση.

Και δεν συζητώ για τον πρώτο χρόνο που είχαν κοινωνικό τιμολόγιο και μου έβγαινε 6 λεπτά τα 100 χιλιόμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2020 στις 9:25 ΜΜ, vaggooss είπε

Αν πάρεις με μπαταρία λιθίου δεν έχεις θέμα για αρκετά χρονια.

Σέρβις δεν υπάρχουν.

Τι μπαταρία λιθίου όμως? Αν πάρεις no name made in China που έχουν τα περισσότερα θα έχεις σίγουρα θέμα , αν πάρεις από σοβαρή εταιρία Panasonic , Samsung , LG , Sony , Sanyo δεν θα έχεις.

Βλέπω παρά πολλά άτομα που πάνε και αγοράζουν κάτι σαπάκια με μπαταρίες της πλάκας και δυστυχώς θα χτυπάνε το κεφάλι τους σε λίγο καιρό που θα πέσει η απόδοση και αυτονομία κατακόρυφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...