Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2023 στις 1:29 ΠΜ, LeVeL1 είπε

Οι μολύβδου χαλάνε διότι από κατασκευής βγάζουν κάτω από 200 κύκλους ενώ μια καλή μάρκα λιθιου 1200+ πριν ξεκινήσει να πέφτει η χωρητικότητα της.

Βασικά καλύτερα με μολύβδου να γίνει η αρχική αγορα  διότι δεν έχει smart controller οπότε μετά μπορείς να το κάνεις εσύ λιθιου  κια να συνεργαστεί το universal bms με τον controller σου διότι είναι ξεκλείδωτος.

Αν αγοραστεί με λιθιου αρχικά, η ποιότητα των κελιων που βάζουν οι κατασκευαστές δεν είναι κια η καλύτερη + μπορεί να εινια κλειδωμένος ο Controller και μετά δυσκολεύουν τα πράγματα λίγο. 

Έτσι έκανα εγώ πριν 5 χρόνια.

Τα επώνυμα μοντέλα δεν έχουν κανένα θέμα. Οι μολύβδου μπορεί να σου χαλάσουν και στο δίμηνο αν ήταν καιρό σε ακινησία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα την απορια για το ηλεκτρικα σκουτερ της daytona

α)Ποσο αδιαβροχα ειναι αν υπαρχει καποια πιστοποιηση

β)Τι γινεται με την υγρασια και αν αυτη θα χαλασει την μπαταρια σε περιπτωση που την αφηνω εξω μαζι με το μηχανακι

 

Μιλωντας με την daytona για το dyneta 50 πχ μου απαντησανε

 

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που διαθέτουμε το DYNETA 50 δεν διαθέτει πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης. Ωστόσο, στις φυσιολογικές συνθήκες βροχής, δεν προβλέπεται να αντιμετωπίσετε προβλήματα.

Παρόλο που δεν έχουμε διαθέσιμη πιστοποίηση, αυτό δεν σημαίνει ότι το όχημα δεν μπορεί να αντέξει σε μικρές ποσότητες βροχής. Ωστόσο, σε περιπτώσεις έντονων και δυσμενών καιρικών συνθηκών, συνιστούμε να λαμβάνετε κάποιες προφυλάξεις.

Συγκεκριμένα το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι πρέπει να αποφεύγετε την έκθεση του οχήματος σε έντονη ηλιοφάνεια και βροχή, καθώς αυτό μπορεί να προκαλέσει διάβρωση και φθορά στην επιφάνεια του οχήματος, στα ηλεκτρικά μέρη και στα κινούμενα μέρη.  Επίσης, αποφύγετε να εισέρχεστε με το όχημα σε σημεία όπου η στάθμη του νερού υπερβαίνει τον άξονα του τροχού, καθώς ενδέχεται να προκληθεί βλάβη στον κινητήρα.

Επίσης να σας επισημάνουμε ότι η μπαταρία του οχήματος είναι αποσπώμενη και θα προτείναμε να την αποθηκεύετε σε εσωτερικό χώρο όταν το όχημα δεν χρησιμοποιείται.

Πιο πολυ με νοιαζει για την υγρασια για την δεν θελω να κουβαλαω καθε μερα την μπαταρια μαζι μου απο το μηχανακι.

Γενικα λετε να παθει τιποτα η μπαταρια αν την αφηνεις εξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 5:52 ΜΜ, ΒουρΝ είπε

Ειχα την απορια για το ηλεκτρικα σκουτερ της daytona

α)Ποσο αδιαβροχα ειναι αν υπαρχει καποια πιστοποιηση

β)Τι γινεται με την υγρασια και αν αυτη θα χαλασει την μπαταρια σε περιπτωση που την αφηνω εξω μαζι με το μηχανακι

 

Μιλωντας με την daytona για το dyneta 50 πχ μου απαντησανε

 

Πιο πολυ με νοιαζει για την υγρασια για την δεν θελω να κουβαλαω καθε μερα την μπαταρια μαζι μου απο το μηχανακι.

Γενικα λετε να παθει τιποτα η μπαταρια αν την αφηνεις εξω?

Όχι δεν παθαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2023 στις 5:41 ΜΜ, emoytoyidioy είπε

μαλλον αλλαξα γνωμη . μετα απο λιγο ψαξιμο , βλεπω οτι το πεντακοσαρικο που σκεφτομαι να δωσω , μπορω να παρω καινουριο !!!!

εχω ενα παπακι στο χωριο , το οποιο θα κανω αποσυρση και ειναι 400 ευρω .

μειον το 30% , και αν το παρω στο ονομα τριτεκνου αλλα 500 μειον ...

το θεμα ειναι οτι θα πρεπει το παπι να ειναι στο ονομα αυτου που θα κανει την αγορα .

αυτην την στιγμη εχω κατατεθειμενες πινακιδες . τι χρειαζεται για να τις παρω και να γινει μεταβιβαση ??

μιλαμε για μια ημερα και αμεσως να γινει διαγραφη ...

 

 

Στις 13/5/2023 στις 9:30 ΜΜ, vaggooss είπε

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το έχει 2 χρόνια στο όνομα του.

Απο οτι ρωτησα στο προγραμμα αν θελω να πουλησω το ηλεκτρικο μου πρεπει να εχει περασει ενας χρονος (η λογικα μολις παρεις την επιδοτηση μετα του πουλας?)

Τωρα αν ισχυει κατι τετοιο μονο για την επιδοτηση δεν καταλαβα,μου φαινεται δυσκολο παντως να μην μπορεις πουλησεις το οχημα που αγορασες και επιτοπου

19 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν παθαίνει τίποτα.

Οκ!Αυτα τα σκουτερ με τετοιες ρωδες ειναι οκ λετε?Ειχα παλια μικρες μιχανες και αυτα μου φαινονται λιγο σαν παιχνιδια

 Dyneta_50_color_gold.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

 

Απο οτι ρωτησα στο προγραμμα αν θελω να πουλησω το ηλεκτρικο μου πρεπει να εχει περασει ενας χρονος (η λογικα μολις παρεις την επιδοτηση μετα του πουλας?)

Τωρα αν ισχυει κατι τετοιο μονο για την επιδοτηση δεν καταλαβα,μου φαινεται δυσκολο παντως να μην μπορεις πουλησεις το οχημα που αγορασες και επιτοπου

Οκ!Αυτα τα σκουτερ με τετοιες ρωδες ειναι οκ λετε?Ειχα παλια μικρες μιχανες και αυτα μου φαινονται λιγο σαν παιχνιδια

 Dyneta_50_color_gold.jpg

 

 

Πήγαινε να το κάνεις τεστ ντραίβ να έχεις ιδία άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vaggooss είπε

Πήγαινε να το κάνεις τεστ ντραίβ να έχεις ιδία άποψη. 

Θα παω να το δω αν και οι επιδοσεις ειναι λογικα ειναι ιδιο με αυτο(μεγαλυτερες δισκοπλακες βεβαια το dyneta,παραπανω watt, χειροτερη αναρτιση μπροστα) και μονο καλα λογια λεει αυτος στο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Θα παω να το δω αν και οι επιδοσεις ειναι λογικα ειναι ιδιο με αυτο(μεγαλυτερες δισκοπλακες βεβαια το dyneta,παραπανω watt, χειροτερη αναρτιση μπροστα) και μονο καλα λογια λεει αυτος στο βιντεο

Απλά αυτό είναι καθαρά για εντός πόλης. Αν θες κάτι παραπάνω πρέπει να πάρεις κάποιο με τουλάχιστον 80 τελική. Για εντός πόλης πάντως είναι τέλειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Απλά αυτό είναι καθαρά για εντός πόλης. Αν θες κάτι παραπάνω πρέπει να πάρεις κάποιο με τουλάχιστον 80 τελική. Για εντός πόλης πάντως είναι τέλειο. 

Αν είναι να κάνω πολλά χιλιόμετρα θα έπαιρνα μηχανη, καλύτερα μικρή τελικη σε κρατάει σε ασφάλεια. Και έτσι και αλλιως έχω και αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Αν είναι να κάνω πολλά χιλιόμετρα θα έπαιρνα μηχανη, καλύτερα μικρή τελικη σε κρατάει σε ασφάλεια. Και έτσι και αλλιως έχω και αμαξι.

Δεν είναι έτσι. 

1) Σε ποια πόλη θα κινείσαι?

2) Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα και σε τι δρόμο?

Δλδ αν μένεις Αθήνα και χρειάζεται να βγεις πχ στην οδό Συγγρού θα κινδυνεύεις αν πας με 45 τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vaggooss είπε

Δεν είναι έτσι. 

1) Σε ποια πόλη θα κινείσαι?

2) Πόσα χιλιόμετρα κάνεις την ημέρα και σε τι δρόμο?

Δλδ αν μένεις Αθήνα και χρειάζεται να βγεις πχ στην οδό Συγγρού θα κινδυνεύεις αν πας με 45 τελική.

1)Αθήνα 

2)Άρα σε αναγκάζει το μηχανάκι να μην πηγαίνεις σε τέτοιες λεωφόρους και να αναζητεις άλλους δρόμους όχι τόσο υψηλής ταχύτητας που αναπτύσσονται αυτό εννοώ ότι γίνεται πιο ασφαλής.

Όπως επίσης πχ να μην αναζητάς δουλειές που για να πας απαιτούν να περνας τέτοιους δρόμους 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

1)Αθήνα 

2)Άρα σε αναγκάζει το μηχανάκι να μην πηγαίνεις σε τέτοιες λεωφόρους και να αναζητεις άλλους δρόμους όχι τόσο υψηλής ταχύτητας που αναπτύσσονται αυτό εννοώ ότι γίνεται πιο ασφαλής.

Όπως επίσης πχ να μην αναζητάς δουλειές που για να πας απαιτούν να περνας τέτοιους δρόμους 

Αν μένεις Αθήνα θεωρώ θα σε ψιλοταλαιπωρησει η τελική των 45 Χιλ.

Η ταχύτητες στην Αθήνα είναι μεγάλες. Επιτάχυνση έχουν ούτος η άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αν μένεις Αθήνα θεωρώ θα σε ψιλοταλαιπωρησει η τελική των 45 Χιλ.

Η ταχύτητες στην Αθήνα είναι μεγάλες. Επιτάχυνση έχουν ούτος η άλλος.

Από φαναρι σε φαναρι δεν χρειάζεσαι παραπάνω 

 

Με το πατινι που πάει 35 ευθεια  λίγες φορές θα χρειαστώ παραπάνω χιλιόμετρα σε κανονικούς δρόμους, τωρα σε λεωφόρους απλά κάθεσαι δεξιά λωρίδα. 

Και επίτηδες δεν θέλω παραπάνω χιλιόμετρα μιας και όπως είπα αναγκάζεσαι να το χρησιμοποιείς για κοντινές αποστάσεις μόνο και αναγκάζεσαι να μην πας γρήγορα 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Από φαναρι σε φαναρι δεν χρειάζεσαι παραπάνω 

 

Με το πατινι που πάει 35 ευθεια  λίγες φορές θα χρειαστώ παραπάνω χιλιόμετρα σε κανονικούς δρόμους, τωρα σε λεωφόρους απλά κάθεσαι δεξιά λωρίδα. 

Και επίτηδες δεν θέλω παραπάνω χιλιόμετρα μιας και όπως είπα αναγκάζεσαι να το χρησιμοποιείς για κοντινές αποστάσεις μόνο και αναγκάζεσαι να μην πας γρήγορα 

Αν σε βολεύει όλα καλά.

Σίγουρα είναι μια καλή επιλογή και οικονομική μετακίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...