Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό σκούτερ


telis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, V3NDETTA said:

Έψαχνα και εγω να ασφαλίσω online  το καινούριο μου ηλεκτρικό μηχανάκι αλλά όλα ήταν ακριβά, αλλά ο ασφαλιστής μου, μου ασφάλισε το 50 cc(ηλεκτρικό )στα 34€ εάν θέλεις να στον συστήσω .

 

βρηκα ακρη βεβαια μετα απο πολυ ψαξημμο  αλλα και παλι ειναι παραλογες τημες για οτιδιποτε πανω απο 50cc (ηλεκτρικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 788
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/7/2023 στις 12:02 ΠΜ, Black Demis είπε

δικαίωμα μπορει να εχεις δεξιά αλλά και τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν ειναι πολλα..... και πολλα απο αυτα με κίνδυνο την ζωή σου μην ξεχνάς

έχει ο ανιψιός μου ένα ηλεκτρικό horwin (δεν θυμαμαι το μοντέλο) έχει τελική 100 χιλομετρα ώρα βγήκα περιφερειακο όπου όριο ειναι 90 ένα εχω να πω από θαύμα ζω.... τπτ παραπάνω ... όταν βγαίνω με το 650 ασχετα που μπορώ να κάνω απειρους ελιγμους αποφιγις όταν πάει καποιος να κάνει μαλακία το ποιο σημαντικό μπορώ πάντα ξεφύγω από μαλάκες που κολανε πισω σου στα 2 μετρα με κυνδηνο να σε πατήσουν (η και αυτο θελουν)

Δεν μιλησα ποτε για περιφεριακους εθνικες μιλαω για μεσα στην αθηνα και λεοφωρους οπως κηφισιας(αρχες),μεσογειων,βασιλισης σοφιας οπου ετσι και αλλιως η δεξια λωριδα ειναι λεωφορολωριδα και αποκλειστικα για μηχανακια.

Σημερα το πρωι παντως ανεβηκα ολη την μεσογειων με το αυτοκινητο μεσαια λωριδα με ταχυτητα 40-50 να δω αντιδρασεις δεν αντιμετωπησα καποιο προβλημα οποιος θελει να παει πιο γρηγορα μπορει να παει αριστερη λωριδα, παντως πιστευω με το μηχανακι το 50αρι εχω την εντυπωση οτι θα σου κωλανε πιο πολυ απο πισω σε σχεση με ενα αυτοκινητο δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου βεβαια και το αστειο ειναι οτι στις περισσοτερες λεωφορους πας με την νομιμη ταχυτητα...

Στις 11/7/2023 στις 11:24 ΠΜ, vaggooss είπε

Μην βγαίνει λεωφόρο φίλε θα σε φάνε λάχανο. Βασικά εσύ δημιουργείς πρόβλημα γιατί υπάρχει κατώτατο όριο ταχύτητας. Νομίζω 50.

Εγώ 50 δίνω,αν θυμάμαι σωστά  την ergo έχω.

Τους εχω στειλει email απο χθες και περιμενω ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Δεν μιλησα ποτε για περιφεριακους εθνικες μιλαω για μεσα στην αθηνα και λεοφωρους οπως κηφισιας(αρχες),μεσογειων,βασιλισης σοφιας οπου ετσι και αλλιως η δεξια λωριδα ειναι λεωφορολωριδα και αποκλειστικα για μηχανακια.

Σημερα το πρωι παντως ανεβηκα ολη την μεσογειων με το αυτοκινητο μεσαια λωριδα με ταχυτητα 40-50 να δω αντιδρασεις δεν αντιμετωπησα καποιο προβλημα οποιος θελει να παει πιο γρηγορα μπορει να παει αριστερη λωριδα, παντως πιστευω με το μηχανακι το 50αρι εχω την εντυπωση οτι θα σου κωλανε πιο πολυ απο πισω σε σχεση με ενα αυτοκινητο δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου βεβαια και το αστειο ειναι οτι στις περισσοτερες λεωφορους πας με την νομιμη ταχυτητα...

Τους εχω στειλει email απο χθες και περιμενω ακομα

Που έστειλες eMail??

Η Μεσογείων όπως σωστά το έγραψες λέγεται Λεωφόρος Μεσογείων άρα απαγορεύεται το ποδήλατο πατίνι κλπ.

Δεν είναι η ΟΔΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ.  Άλλα οχήματα επιτρέπονται σε μια ΟΔΟ αλλά σε ΕΘΝΙΚΉ και άλλα σε ΛΕΩΦΟΡΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ δεν είναι αν λόγω μποτιλιαρίσματος πήγαινες με 40-50 το θέμα είναι τι επιτρέπεται και τη κυρώσεις θα έχεις εάν ομιγενετο δημιουργήσεις ατύχημα. Εγώ προχθές στην εθνική θα έπεφτα παραλίγο σε έναν από πίσω γιατί πήγαινε με 50 και φυσικά λόγω και της δικής μου απροσεξίας.

Η λεωφορειολοριδα είναι αποκλειστικά για λεωφορεία. Τα παρουσιάζεις όλα όπως εσύ τα σκέπτεσαι και δεν είναι έτσι δυστυχώς φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/07/2023 at 11:59, Black Demis said:

βρηκα ακρη βεβαια μετα απο πολυ ψαξημμο  αλλα και παλι ειναι παραλογες τημες για οτιδιποτε πανω απο 50cc (ηλεκτρικο)

Εάν θες να σου τον συστήσω μήπως σου βρει καλύτερη προσφορά, βέβαια παίζει ρόλο σε ποια πόλη μένεις , επίσης και το ιστορικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, vaggooss said:

Η λεωφορειολοριδα είναι αποκλειστικά για λεωφορεία.

Ως συνήθως παραπληροφορείς, παραθέτω το τι ισχύει στην πραγματικότητα:

"Στις αποκλειστικές λωρίδες λεωφορείων παράλληλης ροής επιτρέπεται η κίνηση, η στάση και απαγορεύεται η στάθμευση των:

  • Δημοσίων μέσων μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία και τρόλεϊ)
  • Ιδιωτικών μέσων μαζικής μεταφοράς (τουριστικά λεωφορεία, σχολικά, κ.λπ.)
  • Δικύκλων
  • Οχημάτων άμεσης ανάγκης (ασθενοφόρα, πυροσβεστικά, αστυνομικά, κ.λπ.)."

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ti-isxyei-me-tis-lewforeiolwrides-prostima-wres-leitoyrgias-xrhstes_198760.asp

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Που έστειλες eMail??

Η Μεσογείων όπως σωστά το έγραψες λέγεται Λεωφόρος Μεσογείων άρα απαγορεύεται το ποδήλατο πατίνι κλπ.

Δεν είναι η ΟΔΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ.  Άλλα οχήματα επιτρέπονται σε μια ΟΔΟ αλλά σε ΕΘΝΙΚΉ και άλλα σε ΛΕΩΦΟΡΟ.

ΤΟ ΘΕΜΑ δεν είναι αν λόγω μποτιλιαρίσματος πήγαινες με 40-50 το θέμα είναι τι επιτρέπεται και τη κυρώσεις θα έχεις εάν ομιγενετο δημιουργήσεις ατύχημα. Εγώ προχθές στην εθνική θα έπεφτα παραλίγο σε έναν από πίσω γιατί πήγαινε με 50 και φυσικά λόγω και της δικής μου απροσεξίας.

Η λεωφορειολοριδα είναι αποκλειστικά για λεωφορεία. Τα παρουσιάζεις όλα όπως εσύ τα σκέπτεσαι και δεν είναι έτσι δυστυχώς φίλε μου. 

Ρε φιλε μας τρολαρεις εσυ 

Αναφορά σε κείμενο
  1. Το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας των αυτοκινήτων οχημάτων, μέσα στις κατοικημένες περιοχές, ορίζεται σε 50 χιλιόμετρα την ώρα, εκτός αν άλλως ορίζεται με ειδική σήμανση.

 

http://www.opengov.gr/yme/?p=4573

Τι κυρωσεις και κουραφαξελα μου λες?Αμα δεν εχει σημανση ανω των 50 το οριο ειναι 50 ασχετα το οτι δεν τηρειται ,ειναι λογικο να ειναι τοσο στην κηφησιας υπαρχουν διαβασεις πεζων στο μηκος της με τετοιες ταχυτητες που κατεβαινουν τα αυτοκινητα οι πεζοι δεν παιζει να περασουν απεναντι.

Δεν θα σχολιασω για τις λεωφορολοριδες και τα μηχανακια ολοκληρες ταμπελες κατα μηκους λενε ξεκαθαρα τι ισχυει

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Ρε φιλε μας τρολαρεις εσυ 

http://www.opengov.gr/yme/?p=4573

Τι κυρωσεις και κουραφαξελα μου λες?Αμα δεν εχει σημανση ανω των 50 το οριο ειναι 50 ασχετα το οτι δεν τηρειται ,ειναι λογικο να ειναι τοσο στην κηφησιας υπαρχουν διαβασεις πεζων στο μηκος της με τετοιες ταχυτητες που κατεβαινουν τα αυτοκινητα οι πεζοι δεν παιζει να περασουν απεναντι.

Δεν θα σχολιασω για τις λεωφορολοριδες και τα μηχανακια ολοκληρες ταμπελες κατα μηκους λενε ξεκαθαρα τι ισχυει

Εάν έχει ταμπέλες ότι επιτρέπονται οκ δεκτό, μπορεί να έχει αλλάξει ο ΚΟΚ όσον αφορά τις λεωφορειολοριδες. 

Για μεσογειον κλπ ισχύει ότι αναγράφει ο ΚΟΚ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/07/2023 at 01:05, V3NDETTA said:

Έψαχνα και εγω να ασφαλίσω online  το καινούριο μου ηλεκτρικό μηχανάκι αλλά όλα ήταν ακριβά, αλλά ο ασφαλιστής μου, μου ασφάλισε το 50 cc(ηλεκτρικό )στα 34€ εάν θέλεις να στον συστήσω .

 

Ο ασφαλιστής μπορεί να γράψει ότι θέλει στην αίτηση, το θέμα είναι αν γίνει το ατύχημα αν θα σε καλύψει η εταιρία.

Το 50αρί έχει συγκεκριμένη ισχύ που καλύπτει,  δίπλωμα για 50αρι έχεις; (ΑΜ)   σε εμένα σε κανονικό 50αρι  η ergo Μου ζητάει 25 ευρώ  τον χρόνο, αλλα αυτό το κάνει λόγο του διπλώματος που είναι απο τα 16 μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vaggooss είπε

Εάν έχει ταμπέλες ότι επιτρέπονται οκ δεκτό, μπορεί να έχει αλλάξει ο ΚΟΚ όσον αφορά τις λεωφορειολοριδες. 

Για μεσογειον κλπ ισχύει ότι αναγράφει ο ΚΟΚ. 

Το βιντεο που εχω τραβηξει για τις λεωφορολωριδες

leoforeiolorida-radar.jpg

4 ώρες πριν, sdikr είπε

Ο ασφαλιστής μπορεί να γράψει ότι θέλει στην αίτηση, το θέμα είναι αν γίνει το ατύχημα αν θα σε καλύψει η εταιρία.

Το 50αρί έχει συγκεκριμένη ισχύ που καλύπτει,  δίπλωμα για 50αρι έχεις; (ΑΜ)   σε εμένα σε κανονικό 50αρι  η ergo Μου ζητάει 25 ευρώ  τον χρόνο, αλλα αυτό το κάνει λόγο του διπλώματος που είναι απο τα 16 μου

 

Στην ergo ψιλοαργουν για τα ηλεκτρικα ακομα να μου στειλουν ετησια ασφαλεια, παντως ειναι καλη? πρωτη φορα διαβαζω για αυτην 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Το βιντεο που εχω τραβηξει για τις λεωφορολωριδες

leoforeiolorida-radar.jpg

Στην ergo ψιλοαργουν για τα ηλεκτρικα ακομα να μου στειλουν ετησια ασφαλεια, παντως ειναι καλη? πρωτη φορα διαβαζω για αυτην 

Αποτι γράφει η πινακίδα δεξιά  3ιναι για περιορισμένες ώρες η χρήση, μόνο βραδυνές μέχρι 6 το πρωί.  Και λίγο που το έψαξα το υπουργείο μεταφορών επέτρεψε μόνο στην Βασιλίσσης Σοφίας και Αμαλίας και όταν περνάει λεωφορείο να κάνουν στην άκρη για να μην παρεμποδίζουν. Πιλοτικό πρότζεκτ.

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ως συνήθως παραπληροφορείς, παραθέτω το τι ισχύει στην πραγματικότητα:

"Στις αποκλειστικές λωρίδες λεωφορείων παράλληλης ροής επιτρέπεται η κίνηση, η στάση και απαγορεύεται η στάθμευση των:

  • Δημοσίων μέσων μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία και τρόλεϊ)
  • Ιδιωτικών μέσων μαζικής μεταφοράς (τουριστικά λεωφορεία, σχολικά, κ.λπ.)
  • Δικύκλων
  • Οχημάτων άμεσης ανάγκης (ασθενοφόρα, πυροσβεστικά, αστυνομικά, κ.λπ.)."

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Ti-isxyei-me-tis-lewforeiolwrides-prostima-wres-leitoyrgias-xrhstes_198760.asp

Μάθε να διαβάζεις πρώτα. Δες καλύτερα τι λέει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, vaggooss said:

Αποτι γράφει η πινακίδα δεξιά  3ιναι για περιορισμένες ώρες η χρήση, μόνο βραδυνές μέχρι 6 το πρωί.

Αυτό είναι για τα αυτοκίνητα. 

Οι μηχανές κυκλοφορούν κανονικά όλη την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ΒουρΝ said:

Στην ergo ψιλοαργουν για τα ηλεκτρικα ακομα να μου στειλουν ετησια ασφαλεια, παντως ειναι καλη? πρωτη φορα διαβαζω για αυτην 

Δεν μου χρειάστηκε ως τώρα να σου πω την αλήθεια όποτε δεν ξέρω τι και πως

49 minutes ago, vaggooss said:

Αποτι γράφει η πινακίδα δεξιά  3ιναι για περιορισμένες ώρες η χρήση, μόνο βραδυνές μέχρι 6 το πρωί.  Και λίγο που το έψαξα το υπουργείο μεταφορών επέτρεψε μόνο στην Βασιλίσσης Σοφίας και Αμαλίας και όταν περνάει λεωφορείο να κάνουν στην άκρη για να μην παρεμποδίζουν. Πιλοτικό πρότζεκτ.

Η σήμανση λέει πως  απο τις 0600 εως 2100 επιτρέπονται μόνο λεωφορεία και μηχανές, τις άλλες ώρες επιτρέπονται όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αποτι γράφει η πινακίδα δεξιά  3ιναι για περιορισμένες ώρες η χρήση, μόνο βραδυνές μέχρι 6 το πρωί.  Και λίγο που το έψαξα το υπουργείο μεταφορών επέτρεψε μόνο στην Βασιλίσσης Σοφίας και Αμαλίας και όταν περνάει λεωφορείο να κάνουν στην άκρη για να μην παρεμποδίζουν. Πιλοτικό πρότζεκτ.

Μάθε να διαβάζεις πρώτα. Δες καλύτερα τι λέει. 

Και καπως ετσι καταλαβαίνετε γιατι τα λεωφορεια αργουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NickTG είπε

Αυτό είναι για τα αυτοκίνητα. 

Οι μηχανές κυκλοφορούν κανονικά όλη την ώρα. 

Έχεις δίκιο το ξανακοίταξα.

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Και καπως ετσι καταλαβαίνετε γιατι τα λεωφορεια αργουν 

Συμφωνώ ότι κακός επιτρέψανε και άλλα οχήματα στις λεωφορειολοριδες. Η αλήθεια είναι ότι ενεργοποιησανε τις κάμερες και κόβονται πολλές κλήσεις αλλά πρέπει να κινούνται μόνο τα λεωφορεία και να υπάρχει και αυστηρή αστυνόμευση καθημερινά. Η κλήση μέσω κάμερας κάνει περίπου ένα χρόνο να φτάσει στον παραβάτη άρα αυτός για ένα χρόνο θα συνεχίσει να παραβατει.

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Η πινακίδα δείχνει ότι αυτές οι ρυθμίσεις είναι για τα λεωφορεία και τις μηχανές. Αν διαβάσεις το κείμενο που ανέβασε ο joshua τα λέει αναλυτικά. Είναι λίγο δυσνόητο αλλά με 2-3 αναγνώσεις θα το καταλάβεις.

Συμφωνώ ότι κακός επιτρέψανε και άλλα οχήματα στις λεωφορειολοριδες. Η αλήθεια είναι ότι ενεργοποιησανε τις κάμερες και κόβονται πολλές κλήσεις αλλά πρέπει να κινούνται μόνο τα λεωφορεία και να υπάρχει και αυστηρή αστυνόμευση καθημερινά. Η κλήση μέσω κάμερας κάνει περίπου ένα χρόνο να φτάσει στον παραβάτη άρα αυτός για ένα χρόνο θα συνεχίσει να παραβατει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/07/2023 at 18:48, sdikr said:

Ο ασφαλιστής μπορεί να γράψει ότι θέλει στην αίτηση, το θέμα είναι αν γίνει το ατύχημα αν θα σε καλύψει η εταιρία.

Το 50αρί έχει συγκεκριμένη ισχύ που καλύπτει,  δίπλωμα για 50αρι έχεις; (ΑΜ)   σε εμένα σε κανονικό 50αρι  η ergo Μου ζητάει 25 ευρώ  τον χρόνο, αλλα αυτό το κάνει λόγο του διπλώματος που είναι απο τα 16 μου

 

Τον περασμένο μήνα μου ρίξανε το μηχανάκι μπροστά στα μάτια μου, ζημιά 410€ βέβαια έφταιγε ο άλλος.Ηρθαν ασφαλιστικές κατέγραψαν, πήγα συνεργείο μέσα σε μια βδομάδα είχα τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...