Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα στην ACS


xampo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, cambo99 said:

Τελικά μόνο με την DHL δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιο θέμα . Ακόμη και οι TNT / FEDEX με κρέμασαν 2-3 φορές...

Εχει να κανει εν πολλοις με τον διανομεα... Χωρις να εννοω οτι φταιει αυτος παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, rallistas είπε

Εγώ πάντως το έχω και με την UPS αυτό το πράγμα και είναι η δεύτερη φορα.

Και μενα σημερα κρεμασμα απο την UPS δεν εμφανίστηκαν ποτέ και στο Tracking Λεει "The receiver was not available for delivery. We'll make a second attempt the next business day."
Με  Delivery Attempted 02.10.2018 18:31, ενα λεπτο μετα την ωρα που εκλεισε το τηλεφωνικο κεντρο τους ωστε να μην μπορεις να κανεις κατι ...... απαραδεκτοι .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Τελικά μόνο με την DHL δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιο θέμα . Ακόμη και οι TNT / FEDEX με κρέμασαν 2-3 φορές...

Στην dhl εαν χτυπησει ο διανομεας οτι ο παραληπτης δεν εντοπιζεται,παιρνουν τηλεφωνο τον παραληπτη απο τα κεντρικα στα επομενα 5-10 λεπτα.Υπαρχει τμημα που ασχολειται με αυτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, XronisR είπε

Στην dhl εαν χτυπησει ο διανομεας οτι ο παραληπτης δεν εντοπιζεται,παιρνουν τηλεφωνο τον παραληπτη απο τα κεντρικα στα επομενα 5-10 λεπτα.Υπαρχει τμημα που ασχολειται με αυτα.

Πράγματι, έτσι δουλεύουν. Χρησιμοποιούμε στη δουλειά DHL τα τελευταία δύο χρόνια. Έχω κάνει αποστολή προς άνθρωπο ο οποίος εργάζεται σε ένα από τα μεγαλύτερα δημόσια νοσοκομεία της χώρας και από λάθος μου δεν έγραψα σε ποια κλινική βρίσκεται ούτε γενικότερα περαιτέρω πληροφορίες. Έγραψα απλά όνομα νοσοκομείου, όνομα παραλήπτη και τηλέφωνο. Ουσιαστικά τους έστειλα να ψάχνουν ψύλλους στ' άχυρα. Ε, παρέδωσαν κανονικά. Η αδυναμία της DHL είναι οι αποστολές στην επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαρχία συνήθως σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε να περάσεις από το κατάστημα. Μου έχει τύχει να μην ψάχνουν τον αριθμό και να γυρίσουν το δέμα πίσω. Χαρτάκι κλπ δεν παίζουν ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, lightsout said:

Πράγματι, έτσι δουλεύουν. Χρησιμοποιούμε στη δουλειά DHL τα τελευταία δύο χρόνια. Έχω κάνει αποστολή προς άνθρωπο ο οποίος εργάζεται σε ένα από τα μεγαλύτερα δημόσια νοσοκομεία της χώρας και από λάθος μου δεν έγραψα σε ποια κλινική βρίσκεται ούτε γενικότερα περαιτέρω πληροφορίες. Έγραψα απλά όνομα νοσοκομείου, όνομα παραλήπτη και τηλέφωνο. Ουσιαστικά τους έστειλα να ψάχνουν ψύλλους στ' άχυρα. Ε, παρέδωσαν κανονικά. Η αδυναμία της DHL είναι οι αποστολές στην επαρχία.

Στην επαρχία η DHL συνεργάζεται με Speedex κυρίως. Οπότε έχεις να κάνεις με την Speedex της κάθε περιοχής και όχι με την DHL. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Στην επαρχία η DHL συνεργάζεται με Speedex κυρίως. Οπότε έχεις να κάνεις με την Speedex της κάθε περιοχής και όχι με την DHL. 

Ναι, το γνωρίζω. Υποθέτω πως η εταιρεία στήνει κατά τόπους δικό της δίκτυο εφόσον υπάρχει η απαραίτητη ζήτηση, αλλά δεν παύει να είναι αδυναμία. Δεν είναι τόσο οι κατά τόπους συνεργαζόμενοι το θέμα, όσο άλλα πρακτικά ζητήματα, όπως για παράδειγμα ο τρόπος με τον οποίο μεταφέρονται οι αποστολές. Η εταιρεία τις αποστολές προς βόρεια Ελλάδα τις μεταφέρει με δικό της στόλο αεροσκαφών. Όμως, προς Κρήτη για παράδειγμα, δεν στέλνει αεροπλάνο και είναι πολιτική της εταιρείας να χρησιμοποιεί αποκλειστικά τον δικό της στόλο. Αυτό σημαίνει ότι όλες οι αποστολές μεταφέρονται το βράδυ με το πλοίο της γραμμής. Ωστόσο, μιας και αναφέρθηκε, η SPEEDEX θεωρώ ότι είναι μία αρκετά καλή εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, villasg είπε

Και μενα σημερα κρεμασμα απο την UPS

Πραγματικα δε γνωριζω αν και πως εξυπηρετει η UPS στην Ελλαδα,εχει φυσικα καταστηματα στι μεγαλες πολεις;

Απο οσο ξερω συνεργαζεται με τη Γενικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPS έχω κάνει κάμποσες παραλαβές για πακέτα που μου έχουν έρθει από Ολλανδία, συνήθως σε 1-2 μέρες από την αποστολή. Συνήθως έφτανε ξημερώματα Ελλάδα και το απόγευμα το είχα, αλλιώς την επόμενη μέρα.

Για DHL που είχα μια παραλαβή, ο διανομέας δεν με βρήκε σπίτι και ενώ είχα λάβει αυτοματοποιημένο μήνυμα οτι η παράδοση απέτυχε και θα ξαναπροσπαθήσουν αύριο, με πήρε τηλέφωνο και συνεννοηθήκαμε να ξαναπέρασει μετά από μερικές ώρες που τον βόλευε με το δρομολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στην ACS παντως στο χαλάνδρι ποτέ δε μου τα φέρνουν τα δέματα. Ολο γράφουν οτι ειμαι απών αλλα ουτε καν χαρτάκι δεν αφήνουν τιποτα γιατι απλα δεν ερχονται καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ορίστε και η δική μου πικρή εμπειρία με την acs....

14/11/2018 17:24:51 ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ Π. ΡΑΛΛΗ ΣΑΝΙΔΑΣ
14/11/2018 18:21:47 ΣΕ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ SMARTPOINT ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ  
15/11/2018 09:23:12 ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ Π. ΡΑΛΛΗ  
15/11/2018 09:23:12 ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ Π. ΡΑΛΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
16/11/2018 00:15:47 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ  
16/11/2018 00:36:16 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ

 

Φυσικά στο τηλέφωνο μου κάνουν τους Κινέζους και μου το πάνε από μέρα σε μέρα....Σήμερα το μεσημέρι έμαθα έκπληκτος ότι το δέμα μου είναι ακόμα Αθήνα. Επίσης να σημειώσω ότι εγώ δεν έκανα καμία ενέργεια για αλλαγή διεύθυνσης... Μετά απο επιμονή μου, μου είπαν πως η αρχική συσκευασία της acs του δέματος ήταν προβληματική και πως έπρεπε να την αλλάξουν και γι αυτό η καθυστέρηση. Η αποψή μου είναι πως το δέμα κάπου τους έχει πέσει και παλεύουν να το βρουν.. μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος....
Ξέρω πως το να παραλάβεις αργότερα ενα δέμα δεν χάλασε και ο κόσμος.. αυτό που με ενοχλεί είναι η κοροϊδία.

Μετά την Γενική Ταχυδρομική τρώει ένα μεγάλο Χ και η ACS από μενα... 

Υ.Γ μιας και δεν το ανέφερα το δεμα ΘΑ έρθει όταν και αν έρθει από Αθηνα στην Θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

περιμενα να παραλαβω ένα απλό δέμα στις 31/10 με βαση και το μήνυμα που μου ειχαν στείλει, τελικα δεν ήρθε.

1/11 οχι απλα δεν ήρθε, αλλα οταν τσεκαρα στο tracking έλεγε "ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ" το οποίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Με το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν έβγαλα άκρη. 

Τελικά με τα πολλά έφτασε μεσημέρι στις 2/11.

31/10/2018 00:56:40 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ  
31/10/2018 10:09:12 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:09:12 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:06 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:06 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:39 ΑΠΟΣΤΟΛΗ SMS ACS ΚΕΝΤΡΙΚΑ  
01/11/2018 06:28:58 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
01/11/2018 06:28:58 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
01/11/2018 16:45:53 ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΘΗΝΑ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
02/11/2018 06:32:14 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
02/11/2018 06:32:14 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
02/11/2018 14:30:00 ΠΑΡΑΔΟΣΗ


Βέβαια για αντίστοιχο δέμα, μια βδομάδα πριν και εφτασε την μέρα που έπρεπε, και οταν ειχα παρει τηλ. να ρωτησω μου είπαν και την ακριβή ώρα παράδοσης.

 

Επεξ/σία από kon1to
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτή η ''εταιρία'' πραγματικά . Έχω αγοράσει μια φωτογραφική μηχανή αξίας 1400 ευρώ από την Πέμπτη , με εξτρά χρέωση για να παραλάβω το Σαββάτο και σήμερα είναι Δευτέρα , το δέμα μου δεν ξέρουνε που βρίσκεται . Έχω πάει στο κατάστημα της Περαίας Θεσσαλονίκης ( τραγικοί !!! ) 3 φορές επειδή δεν απαντάνε στα τηλέφωνα και δεν μπορούν να μου δώσουν το αντικείμενο ενώ ισχυρίζονται ότι το έχουν ακόμη στην κλούβα με τα υπόλοιπα . 

Από τα κεντρικά , άλλοι απαράδεκτοι εκεί . Παίρνω τηλέφωνο , μου απαντάνε , δίνω τον αριθμό αποστολής και μου το κλείνουν . Μια κοπέλα είπε πως θα με καλέσει σε 30 ώρα από την Παρασκευή και ακόμη δε με πήρε κάποιος ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2018 στις 7:42 ΠΜ, kon1to είπε

περιμενα να παραλαβω ένα απλό δέμα στις 31/10 με βαση και το μήνυμα που μου ειχαν στείλει, τελικα δεν ήρθε.

1/11 οχι απλα δεν ήρθε, αλλα οταν τσεκαρα στο tracking έλεγε "ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ" το οποίο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Με το τηλεφωνικό τους κέντρο δεν έβγαλα άκρη. 

Τελικά με τα πολλά έφτασε μεσημέρι στις 2/11.

31/10/2018 00:56:40 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ HUB Π.ΡΑΛΛΗ  
31/10/2018 10:09:12 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:09:12 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:06 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:06 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
31/10/2018 10:31:39 ΑΠΟΣΤΟΛΗ SMS ACS ΚΕΝΤΡΙΚΑ  
01/11/2018 06:28:58 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
01/11/2018 06:28:58 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
01/11/2018 16:45:53 ΜΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΑΘΗΝΑ ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
02/11/2018 06:32:14 ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΑ  
02/11/2018 06:32:14 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΕ COURIER ΑΘΗΝΑ  
02/11/2018 14:30:00 ΠΑΡΑΔΟΣΗ


Βέβαια για αντίστοιχο δέμα, μια βδομάδα πριν και εφτασε την μέρα που έπρεπε, και οταν ειχα παρει τηλ. να ρωτησω μου είπαν και την ακριβή ώρα παράδοσης.

Τα μη αποδοχη αποστολης,αλλαγη ημερομηνιας με εντολη παραληπτη και αλλες μαλακιτσες πανε και ερχονται στην εταιρια αυτη,μονο και μονο για να μην φανει στο τρακινγκ τους κατι σαν ΄΄ανικανοτητα παραδοσης καταστηματος΄'' και πεσει σκατο απο τους απο πανω.Ειναι και η πιο ακριβη τρομαρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δεν έχω βιώσει χειρότερη εξυπηρέτηση από εταιρία courier.

Συστηματικά κιόλας όχι μία ή δύο φορές. Δεν μπορούν να υπολογίσουν ημερομηνία παράδοση ενός αντικειμένου, και σου δίνουν ημερομηνίες που δεν μπορούν να τηρήσουν. Μετά αν πάρεις τηλέφωνο στο παίζουν κινέζοι και το ρίχνουν στο ότι "έτυχε".

Όποτε βλέπω ότι το κατάστημα που κάνω την αγορά συνεργάζεται με την ACS το αποφεύγω.

Μακριά!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...