Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα στην ACS


xampo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να τονισω κατι που ισως δεν εχετε φανταστει.

Σε περιπτωση που εχετε αδικησει ή ενοχλησει καποιον στην πολυκατοικια  και ξερετε πολυ καλα τι εννοω καθως τα διαβαζουμε καθε μερα εδω μεσα,να υπολογιζετε σαν αντιποινα οτι σας ξεκολλανε τα χαρτακια και τα πετανε.

Εγω προσωπικα εχω ξεκολλησει μεχρι και χαρτακια με το επωνυμο απο  τα κουδουνια απο ατομα που με εχουν ενοχλησει η δε με εχουν σεβαστει.

Το ειχα υποθεσει οτι καποιος ξεκολλαει τα χαρτακια,οταν σαν κουριερ αφηνα χαρτακι και μετα επαιρνε ο πελατης τηλεφωνο να παραπονεθει και να πει οτι δε βρηκε χαρτακι.

Αλλο να το λες σε καποιον που δεν ηταν εκει,αλλα να το λενε σε εμενα που ξερω οτι το κολλησα τοτε κατι δεν παει καλα.

Ετσι λοιπον,οταν εκανα παρατηρηση σε μια τυπισσα που δεν ειχε κουδουνι και δεν την εβρισκα ουτε στο τηλ,εκεινη μου απαντησε οτι βαζει χαρτακι με το ονομα και το ξεκολλανε.

Εκει καπου καταλαβα οτι αν εισαι σκατας θα εχεις και αναλογα αντιποινα.Να τονισω οτι η συγκεκριμενη κυρια ειχε κανει πολλες φορες φασαρια επειδη δεν παραδιδαμε τα δεματα,ασχετως που δεν ειχε ονομα το κουδουνι και δεν απαντουσε ποτε στο τηλ.Υποθετω οτι θα ηταν σκατα στο φερσιμο και στους υπολοιπους τομεις της ζωης της.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, XronisR είπε

Το κερδος δεν ειναι στις παραδοσεις αλλα στις παραλαβες δεματων.Οποτε οι παραδοσεις δεματων μπαινουν αναγκαστικα σε δευτερη μοιρα.Χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται σωστα η παραδοση δεματων.

Στην Αθηνα η κατασταση ειναι τραγικη,στην επαρχια ειναι πολυ καλυτερα και πιο ανθρωπινα τα πραγματα.

Μόνο που   την  όλη διαδικασία  που συμπεριλαμβάνει παραλαβή την έχουμε πληρώσει εμείς. Άρα εμείς είμαστε οι "εργοδότες" . Άντε να αφήνει σημείωμα. Αλλά να μην ειδοποιούν ότι δεν θα περάσουν τελικά,είναι ανεπίτρεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xampo_s είπε

Μόνο που   την  όλη διαδικασία  που συμπεριλαμβάνει παραλαβή την έχουμε πληρώσει εμείς. Άρα εμείς είμαστε οι "εργοδότες" . Άντε να αφήνει σημείωμα. Αλλά να μην ειδοποιούν ότι δεν θα περάσουν τελικά,είναι ανεπίτρεπτο.

Eιναι πρακτικα αδυνατον να ειδοποιησει ο κουριερ οτι δε θα περασει,για ευνοητους λογους.

Οι λογοι; Φαντασου ποσο χρονο θα χασει απο τον ηδη λιγοστο του χρονο για να παρει 5-6-7 πελατες με τους οποιους και θα τσακωθει επειδη δε θα προλαβαινει να παει το δεμα.

Φαντασου ποση φασαρια θα κανουν στον κουριερ αυτοι οι ανθρωποι και μετα ποση φασαρια θα κανουν οταν θα παρουν την εταιρια.Ποσος χαμενος χρονος ειναι αυτος για ολους?
Πολυς θα ελεγα,συν το σπασιμο νευρων στον κουριερ καθως οι πιο πολλοι μιλανε με το χειροτερο τροπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, webparts said:

Eιναι πρακτικα αδυνατον να ειδοποιησει ο κουριερ οτι δε θα περασει,για ευνοητους λογους.

Οι λογοι; Φαντασου ποσο χρονο θα χασει απο τον ηδη λιγοστο του χρονο για να παρει 5-6-7 πελατες με τους οποιους και θα τσακωθει επειδη δε θα προλαβαινει να παει το δεμα.

Φαντασου ποση φασαρια θα κανουν στον κουριερ αυτοι οι ανθρωποι και μετα ποση φασαρια θα κανουν οταν θα παρουν την εταιρια.Ποσος χαμενος χρονος ειναι αυτος για ολους?
Πολυς θα ελεγα,συν το σπασιμο νευρων στον κουριερ καθως οι πιο πολλοι μιλανε με το χειροτερο τροπο.

Ναι αλλά εδώ δεν είναι το θέμα να μην έρθουν, αλλά ότι λένε ότι ήρθαν και άφησαν χαρτάκι χωρίς να έχουν έρθει ... Και δεν το κάνουν σε έναν και δύο , αλλά σε πολλούς. Είναι συστηματικό...  

Θα ήταν απλά καλύτερο να έδιναν περιθώριο 1-2 μέρες ακόμη και όποτε μπορέσουν , παρά να λένε ψέματα.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όγκος δεμάτων/φακέλων είναι πολυ μεγάλος και τα άτομα πολυ λίγα ώστε να καλύψουν επαρκώς όλους τους πελάτες.

Πολλές εταιρίες παρακολουθούν την πορεία των αποστολών τους και παίρνουν τηλέφωνο το τοπικό γραφείο έαν δουν κάποια δυσκολία παράδοσης.

Εδω στην επαρχία υπάρχει λιγότερος όγκος και λιγότερος κόσμος.Επίσης οι μισθοί είναι καλύτεροι από της Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Ναι αλλά εδώ δεν είναι το θέμα να μην έρθουν, αλλά ότι λένε ότι ήρθαν και άφησαν χαρτάκι χωρίς να έχουν έρθει ... Και δεν το κάνουν σε έναν και δύο , αλλά σε πολλούς. Είναι συστηματικό...

Παραπανω εχω γραψει κατι σχετικο.
Δε συζηταμε φυσικα να εισαι επανω και να μην χτυπησουν καν κουδουνι,αλλα σκεψου οτι πολλοι απο αυτους που γκρινιαζουν δεν εχουν ονομα στο κουδουνι.
Στο λεω απο πρωτο χερι,πολλοι που μου εχουν κανει φασαρια στο τηλ ελεγαν οτι εχουν ονομα και εγω ειχα περασει ο ιδιος και ειχα δει οτι δεν ειχαν ονομα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια "κυρια",η οποια περιμενε ενα φακελο.
Πηγαινω τεταρτη στην διευθυνση της,δε βρισκω κουδουνι,παιρνω τηλ ( κατι που δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ),δεν απανταει,αφηνω Απων και φευγω.

Τις επομενες μερες επαιρνα τηλεφωνο αλλα δεν απαντουσε,οποτε δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω μεχρι εκει.
Μετα απο 6 μερες θυμαται η κυρια να παρει τηλεφωνο και να απαιτησει να της παμε το φακελο γτ "ηταν επειγων".

Εχοντας συννενοηθει να τον αφησω στην εισοδο εαν δεν την βρω πηγαινω και φυσικα δε βρισκω κουδουνι.

Την παιρνω τηλ να την ενημερωσω οτι το αφησα στην εισοδο αφου δε βρηκα κουδουνι παλι.

Αυτη επεμεινε οτι ειχε κουδουνι kai μου μιλησε ασχημα ,οποτε και της το εκλεισα.
Πηρε φυσικα στο γραφειο να κανει παραπονα.
Την επομενη μερα ξαναπερασα απο περιεργεια και ως δια μαγειας ειδα ενα καινουργιο χαρτακι κολλημενο στο κουδουνι,με το ονομα της κυριας και του κυριου,το οποιο φυσικα και ξεκολλησα εν μερει ωστε να φαινεται μονο του κυριου :P

 

Επεξ/σία από webparts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, webparts said:

Παραπανω εχω γραψει κατι σχετικο.
Δε συζηταμε φυσικα να εισαι επανω και να μην χτυπησουν καν κουδουνι,αλλα σκεψου οτι πολλοι απο αυτους που γκρινιαζουν δεν εχουν ονομα στο κουδουνι.
Στο λεω απο πρωτο χερι,πολλοι που μου εχουν κανει φασαρια στο τηλ ελεγαν οτι εχουν ονομα και εγω ειχα περασει ο ιδιος και ειχα δει οτι δεν ειχαν ονομα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια "κυρια",η οποια περιμενε ενα φακελο.
Πηγαινω τεταρτη στην διευθυνση της,δε βρισκω κουδουνι,παιρνω τηλ ( κατι που δεν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ),δεν απανταει,αφηνω Απων και φευγω.

Τις επομενες μερες επαιρνα τηλεφωνο αλλα δεν απαντουσε,οποτε δεν υπηρχε λογος να ξαναπαω μεχρι εκει.
Μετα απο 6 μερες θυμαται η κυρια να παρει τηλεφωνο και να απαιτησει να της παμε το φακελο γτ "ηταν επειγων".

Εχοντας συννενοηθει να τον αφησω στην εισοδο εαν δεν την βρω πηγαινω και φυσικα δε βρισκω κουδουνι.

Την παιρνω τηλ να την ενημερωσω οτι το αφησα στην εισοδο αφου δε βρηκα κουδουνι παλι.

Αυτη επεμεινε οτι ειχε κουδουνι,μου μιλησε ασχημα  λεγοντας οτι εχει κουδουνι και δεν το ειδα,οποτε και της το εκλεισα.
Πηρε φυσικα στο γραφειο να κανει παραπονα.
Την επομενη μερα ξαναπερασα απο περιεργεια και ως δια μαγειας ειδα ενα καινουργιο χαρτακι κολλημενο στο κουδουνι,με το ονομα της κυριας και του κυριου,το οποιο φυσικα και ξεκολλησα εν μερει ωστε να φαινεται μονο του κυριου :P

 

3-4 φορές ήμουν στο σπίτι όλη μέρα και δεν πέρασε κανένας ( όνομα στο κουδούνι κανονικά ) , και σε sms σύμφωνα με την ACS δεν με βρήκαν στο σπίτι. Αυτό πιστεύω περιγράφουν οι περισσότεροι εδώ.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cambo99 είπε

3-4 φορές ήμουν στο σπίτι όλη μέρα και δεν πέρασε κανένας ( όνομα στο κουδούνι κανονικά ) , και σε sms σύμφωνα με την ACS δεν με βρήκαν στο σπίτι. Αυτό πιστεύω περιγράφουν οι περισσότεροι εδώ.

Το πιστευω οτι ηταν στο σπιτι ολοι αυτοι,αλλα πιστευω επισης οτι δεν ειχαν και ονομα στο κουδουνι,κατι που πραγματικα παιζει τουλαχιστον  στα μισα σπιτια που εχω παει.

Ο κουριερ δεν εχει χρονο να ασχοληθει,ειναι απλα ταχυδρομος.Δε θα κανει τη νταντα στον καθενα που δεν γραφει το κουδουνι του.

Οποτε περναει,δε βρισκει κουδουνι,αφηνει χαρτακι και φευγει.

Ξερεις ποσοι απο δαυτους μου εχουν πει οτι ειχανε ονομα στο κουδουνι,ενω ειχα περασει ο ιδιος και δεν το ειχα βρει;

Για ποιο λογο να πιστεψω ολους αυτους που γραφουν εδω μεσα,που στην ουσια ειναι οι ιδιοι που ειχα να εξυπηρετησω εκει εξω;

Η μηπως νομιζεις οτι εδω μεσα γραφουν μονο τα ανωτερα οντα; :P

Απλα εγω σε καθε δεμα που δεν παρεδιδα σημειωνα επανω ημερομηνια,ωρα και εαν ειχαν κουδουνι,ωστε να μην ασχολουμαι αδικως.

 

 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, webparts said:

Το πιστευω οτι ηταν στο σπιτι ολοι αυτοι,αλλα πιστευω επισης οτι δεν ειχαν και ονομα στο κουδουνι,κατι που πραγματικα παιζει τουλαχιστον  στα μισα σπιτια που εχω παει.

Ο κουριερ δεν εχει χρονο να ασχοληθει,ειναι απλα ταχυδρομος.Δε θα κανει τη νταντα στον καθενα που δεν γραφει το κουδουνι του.

Οποτε περναει,δε βρισκει κουδουνι,αφηνει χαρτακι και φευγει.

Ξερεις ποσοι απο δαυτους μου εχουν πει οτι ειχανε ονομα στο κουδουνι,ενω ειχα περασει ο ιδιος και δεν το ειχα βρει;

Για ποιο λογο να πιστεψω ολους αυτους που γραφουν εδω μεσα,που στην ουσια ειναι οι ιδιοι που ειχα να εξυπηρετησω εκει εξω;

Η μηπως νομιζεις οτι εδω μεσα γραφουν μονο τα ανωτερα οντα; :P

Απλα εγω σε καθε δεμα που δεν παρεδιδα σημειωνα επανω ημερομηνια,ωρα και εαν ειχαν κουδουνι,ωστε να μην ασχολουμαι αδικως.

 

Καλά εδώ δεν προσπαθούμε να σε πείσουμε για κάτι... απλά λέμε την εμπειρία μας. Γιατί δεν λέμε πχ ότι η Γενική Ταχυδρομική κάνει κάτι αντίστοιχο ή η Speedex ή τα ΕΛΤΑ Κούριερ . Μην το παίρνεις προσωπικά ( δεν ξέρω τι σχέση έχεις τώρα με την ACS ) , αλλά τουλάχιστον στην Αθήνα σε κάποιες περιοχές υπάρχει θέμα. Και σου λέω δεν είναι ότι θα αργήσουμε να το παραλάβουμε το δέμα , αλλά ότι σε κοροϊδεύουν , ενώ εσύ πχ μπορεί να έμεινες μια μέρα ολόκληρη στο σπίτι σου για να παραλάβεις αυτό το δέμα.

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, webparts είπε

Eιναι πρακτικα αδυνατον να ειδοποιησει ο κουριερ οτι δε θα περασει,για ευνοητους λογους.

Οι λογοι; Φαντασου ποσο χρονο θα χασει απο τον ηδη λιγοστο του χρονο για να παρει 5-6-7 πελατες με τους οποιους και θα τσακωθει επειδη δε θα προλαβαινει να παει το δεμα.

Φαντασου ποση φασαρια θα κανουν στον κουριερ αυτοι οι ανθρωποι και μετα ποση φασαρια θα κανουν οταν θα παρουν την εταιρια.Ποσος χαμενος χρονος ειναι αυτος για ολους?
Πολυς θα ελεγα,συν το σπασιμο νευρων στον κουριερ καθως οι πιο πολλοι μιλανε με το χειροτερο τροπο.

θα αστειευεσαι ... Ειναι δυνατον να περιμενω σαν τον μ..κα 3 + 1.5 ωρες παραπανω και να μην ενημερώνει κανεις οτι δε θα περασει; να μου πει θα περασω αυριο ή περασε απο το καταστημα; Δλδ εμεις δεν εχουμε δουλειες να κανουμε και θα καθομαστε κλεισμενοι σπιτι; Πολύ απλά αν δεν γινεται να παραδοθει την ταδε μερα να κλεινεται το ραντεβου για την παραδοση μια αλλη μερα. Που ειναι το πραραλογο; ή απλά να ενημερόνουν τον πελατη να το παραλαβει απο το τοπικο καστημα κατευθείαν. Σεβαστος ο κοπος του καθε εραζομενου αλλα και, εμεις που χανουμε χρονο ετσι, εχουμε δουλειες. Την κύρια ευθήνη την έχει η εταιρία που θέλει με 5 διανομείς να βγάζει δουλεια για 10-15. 

Επεξ/σία από xampo_s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cambo99 είπε

Καλά εδώ δεν προσπαθούμε να σε πείσουμε για κάτι... απλά λέμε την εμπειρία μας. Γιατί δεν λέμε πχ ότι η Γενική Ταχυδρομική κάνει κάτι αντίστοιχο ή η Speedex ή τα ΕΛΤΑ Κούριερ . Μην το παίρνεις προσωπικά ( δεν ξέρω τι σχέση έχεις τώρα με την ACS ) , αλλά τουλάχιστον στην Αθήνα σε κάποιες περιοχές υπάρχει θέμα. Και σου λέω δεν είναι ότι θα αργήσουμε να το παραλάβουμε το δέμα , αλλά ότι σε κοροϊδεύουν , ενώ εσύ πχ μπορεί να έμεινες μια μέρα ολόκληρη στο σπίτι σου για να παραλάβεις αυτό το δέμα.

Απλα εσεις λετε το προφανες,οτι εισασταν σπιτι και δεν ηρθε κανεις.
Εγω σου εξηγω την πλευρα που εσυ δε θα δεις ή που δε θα σκεφτεις ποτε.

Γνωριζω ακριβως για τι πραμα μιλας,εχθες μου ειπε τα ιδια ακριβως  η μανα μου για τη Γενικη στα Πατησια.
Δεν εχω σχεση με την ACS,ισα ισα που δε με εξυπηρετησε ποτε.
 

2 λεπτά πριν, xampo_s είπε

Την κύρια ευθήνη την έχει η εταιρία που θέλει με 5 διανομείς να βγάζει δουλεια για 10-15. 

Καμια διαφωνια εδω.
Απλα σκεψου οτι οι κουριερ δουλευουν σπαστο,ειδικα το απογευμα οχι να παρουν τηλεφωνο δεν προλαβαινουν για ακυρωση αλλα ουτε καν να προλαβουν να παραδωσουν και να σχολασουν στην ωρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, webparts είπε

Καμια διαφωνια εδω.
Απλα σκεψου οτι οι κουριερ δουλευουν σπαστο,ειδικα το απογευμα οχι να παρουν τηλεφωνο δεν προλαβαινουν για ακυρωση αλλα ουτε καν να προλαβουν να παραδωσουν και να σχολασουν στην ωρα τους.

οπως καταλαβαινεις τα εχουμε με την εταιρια και οχι με τους εργαζόμενους. Η τουλάχιστον οι περισσότεροι εδω μέσα το καταλαβαινουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xampo_s είπε

οπως καταλαβαινεις τα εχουμε με την εταιρια και οχι με τους εργαζόμενους. Η τουλάχιστον οι περισσότεροι εδω μέσα το καταλαβαινουν αυτο.

Εγω βλεπω πολλους να βριζουν τον υπαλληλο.
Μεταξυ μας βεβαια,πολλοι το αξιζουν το βρισιμo :P 

Να ξεκαθαρισω οτι δεν υπερασπιζομαι κανεναν,απλα σας τονιζω 2 πραματα που δεν τα εχετε σκεφθει,οπως το πιο απλο που ειναι η απουσια ονοματος στο κουδουνι.
Ριχτε μια ματια στο θυροτηλεφωνο σας το πρωι που θα κατεβειτε και πειτε μου ποσα κουδουνια εχουν ονοματα (  και εγκυρα ονοματα ) .Επισης,ριξτε μια ματια και στο δικο σας,μπορει να εχει..ξεβαψει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Εγώ πάντως το έχω και με την UPS αυτό το πράγμα και είναι η δεύτερη φορα.

 

Σημερα όλη μέρα σπίτι κι έρχεται ειδοποίηση 16:45 ότι δε με βρήκαν!Πηρα τηλ φυσικά και άρχισαν να λένε από τα κεντρικα μήπως δεν άκουσα το κουδούνι κτλ.

Ναι αλλα όταν σας έχω δώσει 12€ για next day delivery, δε μπορεί να γίνεται αυτό πράγμα.Παρτε με ένα τηλέφωνο 10 δευτερόλεπτα.

Δεν είχε φυσικά τι να πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rallistas said:

Εγώ πάντως το έχω και με την UPS αυτό το πράγμα και είναι η δεύτερη φορα.

Σημερα όλη μέρα σπίτι κι έρχεται ειδοποίηση 16:45 ότι δε με βρήκαν!Πηρα τηλ φυσικά και άρχισαν να λένε από τα κεντρικα μήπως δεν άκουσα το κουδούνι κτλ.

Ναι αλλα όταν σας έχω δώσει 12€ για next day delivery, δε μπορεί να γίνεται αυτό πράγμα.Παρτε με ένα τηλέφωνο 10 δευτερόλεπτα.

Δεν είχε φυσικά τι να πει...

 

Τελικά μόνο με την DHL δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιο θέμα . Ακόμη και οι TNT / FEDEX με κρέμασαν 2-3 φορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...