Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα στην ACS


xampo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος εχει δουλεψει στπν χωρο,ξερει οτι η Acs ειναι η πιο δυνατη εταιρεια.

Εχει καλυτερο ηλεκτρονικο σύστημα απο τους αλλους.Επισης εχει και το acs post με λογαριασμους εταιριων κινητης τηλεφωνιας.

Παιζει ρολο κατα ποσο νοιαζεται ο κουριερ για την δουλεια που κανει.

Υπαρχουν παιδια που δουλευουν για 500 ευρω και εχουν 100 στασεις την μερα.Ειναι δυνατον να γινει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, XronisR said:

Οποιος εχει δουλεψει στπν χωρο,ξερει οτι η Acs ειναι η πιο δυνατη εταιρεια.

Εχει καλυτερο ηλεκτρονικο σύστημα απο τους αλλους.Επισης εχει και το acs post με λογαριασμους εταιριων κινητης τηλεφωνιας.

Παιζει ρολο κατα ποσο νοιαζεται ο κουριερ για την δουλεια που κανει.

Υπαρχουν παιδια που δουλευουν για 500 ευρω και εχουν 100 στασεις την μερα.Ειναι δυνατον να γινει αυτο;

Και ο κούριερ να φταίει, όταν κάνουμε παράπονα στην εταιρία και δεν λύνει τα προβλήματα, τότε φταίει η εταιρία και όχι ο κούριερ!

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η acs ειναι απαράδεκτοι(οχι οι courrier της)

Αδυναμία,συννενοησης,αγένεια,ελλειψη ευελιξιας.

Οτι εχω παραλάβει τους τελευταίους μηνες(αρκετες αποστολες),ολα με θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, XronisR είπε

Οποιος εχει δουλεψει στπν χωρο,ξερει οτι η Acs ειναι η πιο δυνατη εταιρεια.

Εχει καλυτερο ηλεκτρονικο σύστημα απο τους αλλους.Επισης εχει και το acs post με λογαριασμους εταιριων κινητης τηλεφωνιας.

Παιζει ρολο κατα ποσο νοιαζεται ο κουριερ για την δουλεια που κανει.

Υπαρχουν παιδια που δουλευουν για 500 ευρω και εχουν 100 στασεις την μερα.Ειναι δυνατον να γινει αυτο;

Ισχυει οτι η acs εχει τα καλυτερα συστηματα.

Η γενικη στην Καλαματα δεν ειχε ουτε pos και κυριολεκτικα τους ειχα φερει εγω 4 παλια blackberry απο αγγλια γιατι καποιες φορες δεν ειχαμε ουτε τηλεφωνα.

Εγω προσωπικα μια μερα ειχα 15 παραλαβες απο μαγαζια και ειχα διακινησει 110 δεματα , που σημαινει οτι ειτε παρεδωσα,ειτε αφησα χαρτακι απων,ειτε  δε βρηκα το σπιτι,ειτε  μιλησα με τον πελατη και μου ειπε να παραμεινει το δεμα στο καταστημα .

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Και ο κούριερ να φταίει, όταν κάνουμε παράπονα στην εταιρία και δεν λύνει τα προβλήματα, τότε φταίει η εταιρία και όχι ο κούριερ!

Ο κουριερ δεν αλλαζει ευκολα,δεν ειναι το ιδιο με τον ντελιβερα στην ψησταρια που σημερα τον παιρνεις αυριο τον διωχνεις.
Θελει εκπαιδευση για να μαθει ολα τα συστηματα,τους τροπους αποστολης,τις διαδικασιες κτλ κτλ.

 

Επεξ/σία από webparts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδή εχω και εγω πρόβλημα με την συγκεκριμένη αν και εχω δουλεψει και σε αυτη και σε αλλη μεγαλύτερή εχω να πω τα εξης........

Ως κουριερ....... Η χειροτερη δουλειά ever ΚΡΥΑ-ΧΙΟΝΙΑ-ΒΡΟΧΕΣ-42 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .......και με μηχανακι και με αμαξι..... χαρτακι άφηνα παντα ,κοιταζα να ξεφορτωθώ ολα τα δεματα πάσι θυσία γιατι παλι εγω θα τα πηγενα οπότε διπλη κούραση περισοτερες στάσεις περισοτερο παρκαρε ξεμπάρκαρε ιδιως στο κεντρο.Ουτε στον χειρότερο εχθρο σου...κάποτε τα οχηματα ήταν των εταιριών και οι βενζίνες τωρα απο οσο ξερω πρεπει να ειναι δικο σου και ειναι 3 ευρω την ωρα μεροκάματο και οι βενζινες μαλον του εργαζομένου.(οσο αναφορα τα ρεστα μικρον ποσον που λεγατε στην αρχη)

Επειδή διαβασα για τα ρέστα οταν εχεις τοτε τουλαχιστον οταν  ήμουνα εγω πριν χρονια στο να δωσεις ρεστα.......και τρεχεις ολη την ημερα με τις παραπανω συνθήκες το να βρεις 10 πχ λεπτα κλαι μαιν......δεν ασχολισε καν και οχι δεν θελεις αν εχεις θα δωσεις ο χρονος ειναι τοσο πολύτιμος για να παρουν ολοι τα δεματα στην ωρα τους που θελει κατανόηση και απο τις δυο πλευρες.Οποτε αν μείνει και κανα δυο ευρω απο αυτα κανεις δεν σώνετε.

Το να δωσεις δεματα στην ωρα τους εστω και με μια ωρα πχ 10-11 το πρωι με 200 δεματα η φακελους μιας περιοχής πρεπει να εξαρτάτε απο το ποσο έξυπνος εισαι ετσι ωστε οταν τα παιρνεις ολα χυμα το πρωι να τα βαλεις σε μια τετοια σειρα ξέροντας πολυ καλα την περιοχη σου ετσι ωστε υπολογίζοντας ολους τους παραπάνω παράγοντες πχ βροχές κίνηση .....ποιος ειναι σπίτι ποιος δεν ειναι.....ποσο χρειάζεται ο αλλος να περιμενεις για να παραλάβει,ποσους απο αυτους φακελους-δεματα  καθε μερα έχεις με συγκεκριμένες ωρες να παραδωσεις......δεν μπορεις να εισαι σε 10 -20 σημεία ταυτοχρονα ενω εχεις και να παρεις δεματα και να δώσεις....με την ωρα που θελει ο καθενας.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ.Τηλέφωνο να παρεις εταιρικό δεν υπήρχε οποτε χρεωνόσουν εσυ.......για να βρεις κάποιον να παραδώσεις αν δεν ανοιγε η δεν ακουγε η δεν ηταν εκει ενω εσυ ήσουν στην ωρα σου......

Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα δυστυχώς ετσι ειναι............οποτε οπως καταλαβαίνετε οι παραγοντες ειναι πολυ απο το πως θα παραλαβει καποιος ενα δεμα απο εκει που θα φυγει μερχι που θα φτασει.......οσο πιο καλος και επαγελματιας εισαι τοσο καλυτερα θα κανεις την δουλεια σου.....τωρα απο την πλευρα του πελατη αν δεν ξερεις την διαδικασια μπορεις να καταλαβεις που χολενει το πραμα.Βεβαια συμβαινουν χιλια δυο πραγματα στην διαδρομη που δεν σας τα λεω γιατι θα φρικαρετε το κακο ειναι οτι οσο οργανομενη να ειναι μια εταιρια ειναι τοσος κοσμος που ανακατευτε στην δουλεια που αλλες φορες μπορει να γινει το καλυτερο δυνατο και απο αλλες ανθρωπινες καταστασεις το χειροτερο.

Οσο και για τα ελτα ασε πολυ χειρότερο μπουρδελο απο εκει που δούλευα........οχι για καποιον αλλο λογο γιατι εχουν έλλειψη προσωπικού περιμένεις 1-2-3 ωρες να παραλαβεις επειδη ειναι 1-2 ατομα που εξιπιρετουν......

Οποτε οπως καταλαβαίνετε γενικα η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ πολυ πικραμένη υπόθεση..... τι να πρωτοθυμηθώ οταν δεν ειχα βαλει κουτι εξω στην πορτα οι ταχυδρομοι παρατάγανε τα μικρα πακετακια εξω πανω στο χερουλι τις πορτας οποτε όποιος περναγε τα βουταγε...... τι να πρωτοθυμηθώ δραμα ολα......................είτε ιδιωτικά ειτε δημόσια.

Επεξ/σία από dukepapass
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την acs δεν έχω μέχρι στιγμής κανένα θέμα, τα φέρνουν εκεί που θέλω είτε δίνω ραντεβού μαζί τους ονδερουντ για να μην τους βγάζω εκτός πορείας.αναφέρομαι για το κατάστημα Μοναστηρίου.πρόβλημα έχω με το κατάστημα σινδου που ΠΟΤΕ δεν με έχουν φέρει δέμα και πηγαίνω να το παραλάβω.το ίδιο πρόβλημα με την Γενική.με δικαιολογία τη γνωστή καραμέλα σε πήρα τηλέφωνο και δν το σήκωσε ς.Το κορυφαίο είναι με τα ΕΛΤΑ κούριερ, ήταν να παραλάβω Πέμπτη σύμφωνα με το νούμερο εντοπισμού.Τετάρτη είχα μια κλήση με απόκρυψη που ποτέ δεν σηκώνω.Πέμπτη απόγευμα πήγα το πήρα από το Ωραιόκαστρο γιατί αλλιώς θα παραλάμβανα Δευτέρα.υποθέτω ότι ήταν αυτοί στο τηλέφωνο με απόκρυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτατε απο το υποκαταστημα,για καθε εταιρια.

Με ελτα κουριερ στο τηλεφωνο ηταν πολυ ευγενικη μια κοπελα και μια ωρα μετα που πηγα απο εκει να παρω το δεμα ηταν αγενης.

Τετοιες ιστοριες παντως ηρθα και δεν σε βρηκα δεν ειχα ποτε.

Οποτε μπορω παω και τα παιρνω αποεκει τα δεματα εφοσο  βολευει.

Και πιο γρηγορα το εχω στα χερια μου και δεν χρειαζετε να περιμενω με τις ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dukepapass είπε

Λοιπόν επειδή εχω και εγω πρόβλημα με την συγκεκριμένη αν και εχω δουλεψει και σε αυτη και σε αλλη μεγαλύτερή εχω να πω τα εξης........

Ως κουριερ....... Η χειροτερη δουλειά ever ΚΡΥΑ-ΧΙΟΝΙΑ-ΒΡΟΧΕΣ-42 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ .......και με μηχανακι και με αμαξι..... χαρτακι άφηνα παντα ,κοιταζα να ξεφορτωθώ ολα τα δεματα πάσι θυσία γιατι παλι εγω θα τα πηγενα οπότε διπλη κούραση περισοτερες στάσεις περισοτερο παρκαρε ξεμπάρκαρε ιδιως στο κεντρο.Ουτε στον χειρότερο εχθρο σου...κάποτε τα οχηματα ήταν των εταιριών και οι βενζίνες τωρα απο οσο ξερω πρεπει να ειναι δικο σου και ειναι 3 ευρω την ωρα μεροκάματο και οι βενζινες μαλον του εργαζομένου.(οσο αναφορα τα ρεστα μικρον ποσον που λεγατε στην αρχη)

Επειδή διαβασα για τα ρέστα οταν εχεις τοτε τουλαχιστον οταν  ήμουνα εγω πριν χρονια στο να δωσεις ρεστα.......και τρεχεις ολη την ημερα με τις παραπανω συνθήκες το να βρεις 10 πχ λεπτα κλαι μαιν......δεν ασχολισε καν και οχι δεν θελεις αν εχεις θα δωσεις ο χρονος ειναι τοσο πολύτιμος για να παρουν ολοι τα δεματα στην ωρα τους που θελει κατανόηση και απο τις δυο πλευρες.Οποτε αν μείνει και κανα δυο ευρω απο αυτα κανεις δεν σώνετε.

Το να δωσεις δεματα στην ωρα τους εστω και με μια ωρα πχ 10-11 το πρωι με 200 δεματα η φακελους μιας περιοχής πρεπει να εξαρτάτε απο το ποσο έξυπνος εισαι ετσι ωστε οταν τα παιρνεις ολα χυμα το πρωι να τα βαλεις σε μια τετοια σειρα ξέροντας πολυ καλα την περιοχη σου ετσι ωστε υπολογίζοντας ολους τους παραπάνω παράγοντες πχ βροχές κίνηση .....ποιος ειναι σπίτι ποιος δεν ειναι.....ποσο χρειάζεται ο αλλος να περιμενεις για να παραλάβει,ποσους απο αυτους φακελους-δεματα  καθε μερα έχεις με συγκεκριμένες ωρες να παραδωσεις......δεν μπορεις να εισαι σε 10 -20 σημεία ταυτοχρονα ενω εχεις και να παρεις δεματα και να δώσεις....με την ωρα που θελει ο καθενας.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΥΚΕΣ.Τηλέφωνο να παρεις εταιρικό δεν υπήρχε οποτε χρεωνόσουν εσυ.......για να βρεις κάποιον να παραδώσεις αν δεν ανοιγε η δεν ακουγε η δεν ηταν εκει ενω εσυ ήσουν στην ωρα σου......

Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα δυστυχώς ετσι ειναι............οποτε οπως καταλαβαίνετε οι παραγοντες ειναι πολυ απο το πως θα παραλαβει καποιος ενα δεμα απο εκει που θα φυγει μερχι που θα φτασει.......οσο πιο καλος και επαγελματιας εισαι τοσο καλυτερα θα κανεις την δουλεια σου.....τωρα απο την πλευρα του πελατη αν δεν ξερεις την διαδικασια μπορεις να καταλαβεις που χολενει το πραμα.Βεβαια συμβαινουν χιλια δυο πραγματα στην διαδρομη που δεν σας τα λεω γιατι θα φρικαρετε το κακο ειναι οτι οσο οργανομενη να ειναι μια εταιρια ειναι τοσος κοσμος που ανακατευτε στην δουλεια που αλλες φορες μπορει να γινει το καλυτερο δυνατο και απο αλλες ανθρωπινες καταστασεις το χειροτερο.

Οσο και για τα ελτα ασε πολυ χειρότερο μπουρδελο απο εκει που δούλευα........οχι για καποιον αλλο λογο γιατι εχουν έλλειψη προσωπικού περιμένεις 1-2-3 ωρες να παραλαβεις επειδη ειναι 1-2 ατομα που εξιπιρετουν......

Οποτε οπως καταλαβαίνετε γενικα η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΊΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ πολυ πικραμένη υπόθεση..... τι να πρωτοθυμηθώ οταν δεν ειχα βαλει κουτι εξω στην πορτα οι ταχυδρομοι παρατάγανε τα μικρα πακετακια εξω πανω στο χερουλι τις πορτας οποτε όποιος περναγε τα βουταγε...... τι να πρωτοθυμηθώ δραμα ολα......................είτε ιδιωτικά ειτε δημόσια.

Δεν ξερω που δουλευες αλλα τετοιο χαλι δεν ειχα ζησει.

Παντα ειχαμε εταιρικα τηλεφωνα με απεριοριστο χρονο προς σταθερα/κινητα.

Βενζινες/πετρελαια τα πληρωνες απο τις αντικαταβολες και  στο τελος καναμε ταμειο και τα αφαιρεις.

Οσο  για το προγραμμα,πρεπει να τα βαζεις σε μια σειρα και να πηγαινεις σε μια διαδρομη αλλιως χανεις πολυ χρονο.

Η ωρα παραδοσης ειναι πολυ σημαντικη.Λογω οτι ημουν καιρο σε 2 περιοχες και ηξερα καλα τον κοσμο,τελειωνα πολυ γρηγορα

τις παραδοσεις δεματων και θυμαμαι οτι ειχα 3-5 ευρω καθε μερα πουρμπουαρ.

Εχω παρει 10ευρω πουρμπουαρ επειδη παρεδωσα ενα μοντεμ ΟΤΕ σε ενα κυριο,αρκετα περιεργο,λογω του οτι το εφερα την ωρα που του ειχα πει ακριβως.

Οταν καποιος περιμενει καποιο δεμα συνηθως το θελει πρωι-πρωι ή την ωρα που εχετε συμφωνησει τηλεφωνικως.

Επεξ/σία από XronisR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πηγα να παρω το δεμα μου λενε περασαμε 3 φορες τους λεω που ειναι τα χαρτια ........(κινεζοι) αφησαμε λενε μου δειχνει το δεμα ειχε 3 χαρτακια κολιμενα μονο ως  borcode τους λεω οκ εστω οτι περασατε επειδη εχω κανει την δουλέια.........που ειναι η ωρα πανω στα χαρτακια και η ημερομηνια? No coments...... λεει αμα δεν ειναι το ονομα βγενει αγνωστο τους λεω γιατι σε ποια γλωσα ειναι και δεν μπορεσε ο οδηγος να το διαβασει το κουδουνι το εγραφε καθαρα με δουλευετε τους λεω? No coments Χ2

Θα το γράψω κομψά ......μεγαλος οίκος ανοχής το συγκεκριμένο καταστημα.................

Επεξ/σία από dukepapass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, dukepapass said:

Σήμερα πηγα να παρω το δεμα μου λενε περασαμε 3 φορες τους λεω που ειναι τα χαρτια ........(κινεζοι) αφησαμε λενε μου δειχνει το δεμα ειχε 3 χαρτακια κολιμενα μονο ως  borcode τους λεω οκ εστω οτι περασατε επειδη εχω κανει την δουλέια.........που ειναι η ωρα πανω στα χαρτακια και η ημερομηνια? No coments...... λεει αμα δεν ειναι το ονομα βγενει αγνωστο τους λεω γιατι σε ποια γλωσα ειναι και δεν μπορεσε ο οδηγος να το διαβασει το κουδουνι το εγραφε καθαρα με δουλευετε τους λεω? No coments Χ2

Θα το γράψω κομψά ......μεγαλος οίκος ανοχής το συγκεκριμένο καταστημα.................

Είναι σύστημα της εταιρίας και όχι των κούριερ να λένε ψέματα! Η εταιρία ξέρει ότι δεν έχουν χρόνο να τα παραδώσουν και πουλάνε όλοι μαζί τρέλα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, περιμένω δέμα που ήταν προς παράδοση, σύμφωνα με το tracking number στο site τους.

Πάει 16:00, λέω ας πάρω ένα τηλέφωνο, μήπως δεν είναι να το παραδώσουν και πάω να το πάρω εγώ από το κατάστημα. Στο τηλέφωνο μου είπαν μέχρι τις 17:30 θα έχει έρθει.

Πάει 18:00, ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Μου λένε ότι έχει πολλή δουλειά ο διανομέας και ότι θα το φέρει μέχρι τις 20:00.

 

Φυσικά δεν εμφανίστηκε κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι απαράδεκτοι και ανωργανωτοι ... Όσες φορές έχω παραγγείλει με αντικαταβολή υποτίθεται ότι έρχονται και σου χτυπάνε το κουδούνι και απλά σου αφήνουν το χαρτάκι στην είσοδο και δεν σε ειδοποιούν καν!!!! Μεγάλος κόπος τους νειναι..ότι να ναι

Επεξ/σία από Ραφαέλα γκρ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ραφαέλα γκρ said:

Είναι απαράδεκτοι και ανωργανωτοι ... Όσες φορές έχω παραγγείλει με αντικαταβολή υποτίθεται ότι έρχονται και σου χτυπάνε το κουδούνι και απλά σου αφήνουν το χαρτάκι στην είσοδο και δεν σε ειδοποιούν καν!!!! Μεγάλος κόπος τους νειναι..ότι να ναι

Μετά από συζήτηση με έναν κούριερ της ACS, γνωστός γνωστού, μου είπε ξεκάθαρα ότι το κάνουν διότι δεν προλαβαίνουν και είναι λίγα άτομα. Λυπηρό διότι πρόκειται για ιδιωτική εταιρία, και έχει και πολλά μαγαζιά που συνεργάζεται. Το κέρδος πάνω απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έρχονται πότε χωρίς να σε ενημερώσουν για να μη περιμένεις σα μα...κας ενώ έχετε κλείσει ραντεβού 12-3 και όταν πάρεις τηλέφωνο σου λένε ότι δεν θα μπορέσει σήμερα... Εκεί θα κολλήσουν; Γιατί να πάρεις τηλέφωνο να ενημερώσεις τον πελάτη ότι τελικά δε θα πας; Μήπως έχει και καμιά άλλη δουλειά; Μπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κερδος δεν ειναι στις παραδοσεις αλλα στις παραλαβες δεματων.Οποτε οι παραδοσεις δεματων μπαινουν αναγκαστικα σε δευτερη μοιρα.Χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι δεν πρεπει να γινεται σωστα η παραδοση δεματων.

Στην Αθηνα η κατασταση ειναι τραγικη,στην επαρχια ειναι πολυ καλυτερα και πιο ανθρωπινα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...