Προς το περιεχόμενο

Περιεργα πραγματα στην ACS


xampo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, swstost είπε

ι. Δεν ήρθε ποτέ κανείς, πήγα εγώ την επόμενη μέρα στο κατάστημα και το πήρα.

Δεν ξέρω τι κάνουν γενικά, αλλά προσωπικά σκέφτομαι ότι θα αρχίσω να μην προτιμώ πια μαγαζιά που συνεργάζονται με ACS...

Τους το κανες μπ@@λο για την κοροιδια τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 351
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, θεώρησα ότι δεν είχε νόημα να τα ακούσει η κοπελίτσα των 3,60 στη ρεσεψιόν, ειδικά για κάτι που δεν έφταιγε...

Επεξ/σία από swstost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη φουστια που κανουν με το ''αλλαγη ημερομηνιας κατοπιν εντολης παραληπτη'' ''αδυναμια παραδοσης'' που τις πιο πολλες φορες ειναι μπαρουφες τις κανει το εκαστοτε καταστημα για να καλυψει την ανυπαρξια του να παραδωσει.Βεβαια και στα κεντρικα δεν νομιζω να ειναι τοσο μπουφοι που να πιστευουν οτι πχ σημερα πεμπτη 24/1 10000 παραληπτες δεματων δηλωσαν αδυναμια παραλαβης,απλα εχουν μαθει να ζουν με αυτο.Και βεβαια χαμενος οπως παντα,ο καταναλωτης που χρυσοπληρωνει τις υπηρεσιες της πιο ακριβης κουριερ στην ελλαδα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι πχ στη Γενική Ταχυδρομική δεν κάνουν το ίδιο! 2 φορές τελευταία καθυστέρησαν και αιτιολογία : Κράτηση δέματος κατόπιν συνεννόησης ! Και φυσικά καμία συνεννόηση δεν υπάρχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρδιτσα το καταστημα ACS παει κι ερχεται,τρωγεται που λεμε,η speedex ειναι για εμετο και η γενικη μετα και το χθεσινο ειναι για τον κλωτσιες.Παραγγελια 1/1 απο ebay με global shipping program,φευγει 2 του μηνος και να μην τα πολυλογω 18 του μηνα φτανει Κορωπι(τα κεντρικα της UPS).Δευτερα 21 του μηνα μου ερχεται μυνημα απο ebay οτι εγινε αποπειρα παραδοσης και απετυχε,τι εγινε πραγματικα δεν ξερω,παντως αποπειρα παραδοσης δεν εγινε.Τριτη 22 του μηνα (προχθες δλδ)παιρνω UPS,ευγενεστατη η κοπελα μου λεει οτι για επαρχια συνεργαζονται με γενικη και εχουν ηδη το δεμα,δεν βαριεσαι λεω ας ειναι,μου δινει και tracking της γενικης.Παιρνω τηλ στο τοπικο καταστημα,δεν βγαζω ακρη.Μου λεει δεμα δεν εχεις,αμα ερθει θα σε ειδοποιησω.Εντωμεταξυ μεχρι σημερα το πρωι το tracking εδειχνε οτι απλα η γενικη παρελαβε το δεμα στις 21 του μηνα και τιποτε αλλο.Παιρνω σημερα παλι στο τοπικο καταστημα μου λεει δεμα γιοκ.Τα παιρνω κρανιο και περνω τηλ Ρεντη,αφου η μια με συνεδεε με την αλλη (θα αλλαξα και 4 κοπελες),η τελευταια μου λεει οτι το δεμα στης 21 επιστραφηκε πισω στην UPS διοτι δεν ηταν καλα συσκευασμενο 😣.Δλδ η USPS το βρηκε καλα συσκευασμενο και το βολταριζε 4-5 μερες,η UPS το βρηκε επαρκες συσκευασμενο και το πηγε βολτα σε 2 χωρες,εσεις το βρηκατε οχι καλα συσκευασμενο και το πηγατε πισω?Με πιανουν διαολια,παιζετε της λεω με το δεμα?Και τωρα που ειναι το δεμα κοπελια?Δεν ξερω μου λεει,περιμενετε λιγο.Σε δευτερολεπτα μου λεει οτι τελικα προωθηθηκε Καρδιτσα στις 22 του μηνα με αλλο tracking και ειναι απο τις 23(απο χθες δλδ) στο υποκαταστημα της πολης μου.Παιρνω παλι τον χοντροκεφαλο στο τοπικο καταστημα,του λεω το καινουργιο tracking και μου λεει εδω ειναι.Παω να το παραλαβω και το εχει στημενο 30 ποντους απο την καρεκλα που καθεται.Καλα ρε του λεω,πριν μιση ωρα που σε πηρα τηλ γιατι μου ειπες οτι δεν εχω δεμα?Τι να πεις,δεν παιζονται με τιποτα.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fastnq2 είπε

''αδυναμια παραδοσης''

Αυτο δεν ειναι πουστι@,ειναι απλα το πως εμφανιζεται στο συστημα η διακινηση του δεματος οταν το χρεωθει καποιος courier και το ξεχρεωσει χωρις αιτιολογια.

Ολοι νομιζουν οτι δηθεν πηγε ο κουριερ και δεν τους βρηκε για τον αλφα/βητα λογο,και εκει σκυλιαζουν.

 

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Και φυσικά καμία συνεννόηση δεν υπάρχει!

Σε εμενα προσωπικα στη Γενικη ( courier  ) μου εχει τυχει παραπανω απο οσες φορες θα πιστευε κανεις,να μιλαω με αυτον που απαντησε στο τηλ που αναγραφοταν στο δεμα, για να κανονισω παραδοση,να μου λεει ο ιδιος οτι θα περασει να το παρει, και να τυχαινει να παιρνει καποιος αλλος τηλ ενω ειμαι στο γραφειο   να ζητησει  ρεστα για το "παραμονη με συνεννοηση" που εμφανιζοταν στο συστημα.

Το κουλο ηταν οτι επεμενε οτι δεν ειχε επικοινωνησει κανεις μαζι τους. Δυο τα ενδεχομενα,ή οι πιο πολλοι ειναι καθυστερημενοι,ή απλα ειχα μιλησει με αλλον και καποιος αλλος επαιρνε τηλ να ζητησει τα ρεστα ,ειτε ο αποστολεας ειτε καποιος αμεσα ενδιαφερομενος για το δεμα ( αλλα οχι ο παραληπτης που αναγραφοταν ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, talibanakos said:

Αυτο δεν ειναι πουστι@,ειναι απλα το πως εμφανιζεται στο συστημα η διακινηση του δεματος οταν το χρεωθει καποιος courier και το ξεχρεωσει χωρις αιτιολογια.

Ολοι νομιζουν οτι δηθεν πηγε ο κουριερ και δεν τους βρηκε για τον αλφα/βητα λογο,και εκει σκυλιαζουν.

Σε εμενα προσωπικα στη Γενικη ( courier  ) μου εχει τυχει παραπανω απο οσες φορες θα πιστευε κανεις,να μιλαω με αυτον που απαντησε στο τηλ που αναγραφοταν στο δεμα, για να κανονισω παραδοση,να μου λεει ο ιδιος οτι θα περασει να το παρει, και να τυχαινει να παιρνει καποιος αλλος τηλ ενω ειμαι στο γραφειο   να ζητησει  ρεστα για το "παραμονη με συνεννοηση" που εμφανιζοταν στο συστημα.

Το κουλο ηταν οτι επεμενε οτι δεν ειχε επικοινωνησει κανεις μαζι τους. Δυο τα ενδεχομενα,ή οι πιο πολλοι ειναι καθυστερημενοι,ή απλα ειχα μιλησει με αλλον και καποιος αλλος επαιρνε τηλ να ζητησει τα ρεστα ,ειτε ο αποστολεας ειτε καποιος αμεσα ενδιαφερομενος για το δεμα ( αλλα οχι ο παραληπτης που αναγραφοταν ) .

Σε δέμα που το περιμένω μόνο εγώ με ποιον θα μιλήσει εκτός απο μένα; Γίνεται συστηματικά το ίδιο πράγμα.

Εντύπωση μου έκανε η TNT ή πλέον Fedex. Μια μόνο φορά δεν μπόρεσε να παραδώσει όταν έπρεπε και με πήραν άμεσα τηλέφωνο να μου εξηγήσουν το λόγο και να ζητήσουν συγγνώμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Σε δέμα που το περιμένω μόνο εγώ με ποιον θα μιλήσει εκτός απο μένα; Γίνεται συστηματικά το ίδιο πράγμα.

 

Δε μιλαω για σενα,μιλαω γενικα για παρομοια σκηνικα.

Θα επρεπε να σου ειναι ξεκαθαρο :P

Εχοντας δουλεψει ενα σεβαστο διαστημα,εχω καταληξει πως φταινε σε μεγαλο ποσοστο και καποιοι courier που πραγματικα δεν κανουν ουτε για..ντελιβεραδες,και επισης μεγαλο ποσοστο ευθυνης εχουν τα "¨μαγαζακια" που δουλευουν οπως τους ερθει.
Εδω ακομα υπαρχουν μαγαζακια που επιτρεπουν τον ελεγχο κατα την παραδοση,κατι που εχουμε πει και ξαναπει οτι ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 Τοπικά καταστήματα acs που τσεκαρα έχουν  1/5 αξιολόγηση και αυτό τα λέει όλα . Επίσης είχα πολύ καιρό να πάω στα τοπικά ελτα άλλο μπ@ρδελο και ο κακός χαμός . Κυρατσα  μπροστά επερνε 4 κουτες ψώνια και έστελνε σε Γερμανία  , Αυστραλία  και όπου αλλού έχει ομογένεια :P  και περιμέναμε να συμπληρώσει τις φόρμες κανα 10λεπτο ανά δέμα. Λες και έχουν πλακώσει ολες οι φυλες και τα μισά βαλκανια εδώ τι γίνεται με τόσα δέματα  ....

Φυσικά όταν ήρθε η σειρά μου λέει το συστημένο σας δεν έχει έρθει ακόμα αλλά επέμενα να σηκωθεί να κοιτάξει και εκεί ήταν ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3η φορά συνεχόμενα που έχω πρόβλημα με την ACS και γω.

Περνάνε, αφήνουν χαρτάκι αλλά δεν χτυπάνε ποτέ το κουδούνι!

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κουδούνι μου. Ντελιβεράδες, φίλοι κλπ που έρχονται πάντα το κουδούνι χτυπάει, αλλά όταν είμαι σπίτι και περιμένω δέμα κατά κάποιο περίεργο λόγο παίρνω πάντα μήνυμα στο κινητό "Ανεπιτυχής προσπάθεια παράδοσης αποστολής". Κατεβαίνω κάτω, έχουν αφήσει σημείωμα. Δοκιμάζω το κουδούνι επιτόπου, δουλεύει κανονικά και είναι πολύ δυνατό, δεν γίνεται να μην το παρατηρήσεις.

Απλά μας δουλεύουν. Γράφουν 100 χαρτάκια και γυρνάνε και τα κολλάνε γιατί δεν προλαβαίνουν να περιμένουν να γίνει κανονικά η παράδοση σε όλους, εγώ αυτό πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hytromo είπε

3η φορά συνεχόμενα που έχω πρόβλημα με την ACS και γω.

Περνάνε, αφήνουν χαρτάκι αλλά δεν χτυπάνε ποτέ το κουδούνι!

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το κουδούνι μου. Ντελιβεράδες, φίλοι κλπ που έρχονται πάντα το κουδούνι χτυπάει, αλλά όταν είμαι σπίτι και περιμένω δέμα κατά κάποιο περίεργο λόγο παίρνω πάντα μήνυμα στο κινητό "Ανεπιτυχής προσπάθεια παράδοσης αποστολής". Κατεβαίνω κάτω, έχουν αφήσει σημείωμα. Δοκιμάζω το κουδούνι επιτόπου, δουλεύει κανονικά και είναι πολύ δυνατό, δεν γίνεται να μην το παρατηρήσεις.

 Απλά μας δουλεύουν. Γράφουν 100 χαρτάκια και γυρνάνε και τα κολλάνε γιατί δεν προλαβαίνουν να περιμένουν να γίνει κανονικά η παράδοση σε όλους, εγώ αυτό πιστεύω.

Την τελευταία φοα που μου έτυχε αυτό δεν πήρα τηλ την courier αλλά το κατάστημα απο το οποίο είχα παραγγείλει... Μίλησα με τον υπεύθυνο και του είπα πολύ ευγενικά καλό ειναι να μην συνεργάζεται με την συγκεκριμένη εταιρία γιατι απλά ταλαιπωρεί τους πελάτες. 

Ως δια μαγείας μετά απο 20 λεπτά με πήρε τηλ ο courier και μου είπε να μου το φέρει στο σπίτι και μάλιστα μετά τις 5 όπου υποτίθεται σταματουν οι παραδώσεις. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. οταν υπαρχουν καθημερινα παραπονα, τα καταστηματα τους εχουν αθλιες αξιολογησεις απο εκατονταδες πελατες και δεν αλλαζει κατι, σημαινει πως δεν τους ενδιαφερει να αλλαξει κατι. ετσι δουλευει το μαγαζι, οποτε τσαμπα το κουραζετε...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται τελευταία με την ACS ρε παιδιά. Ενώ μέχρι πριν κάποιους μήνες ήταν αρκετά τυπικοί και καλοί στις παραδόσεις, πλέον όλο καθυστερήσεις και μηνύματα για αλλαγή ώρας και φτάνουνε στο σημείο να το στέλνει το κατάστημα αγοράς σε μία μέρα και να παραδίδεται σε μένα μετά από 3-4... Και όταν πάρεις τηλέφωνο (αν το σηκώσουν ποτέ) να δεις τι γίνεται, σου λέει ότι είναι εκτιμώμενη παράδοση αυτή που γράφει στο μήνυμα και όχι πραγματική...
Κρίμα για την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και τα χώνετε στην ACS ας πω και εγώ τον πόνο μου. Πάνω-κάτω η ίδια εμπειρία. Άφησαν χαρτάκι ότι δεν ήμουν κτλ. Αναγκάστηκα από τα πολλά να πάω από το υποκατάστημα τους. Αμ δε. Ήταν Σάββατο φυσικά δεν μου έδωσαν το δέμα γιατί δεν είχε ένδειξη για παράδοση Σαββάτου. Από Δευτέρα μου λέει η υπάλληλος. Ήρθε και η Δευτέρα. Πουθενά το δέμα. Παίρνω τηλέφωνο στο υποκατάστημα. Ρωτάω για το δέμα. Ξέρεται που λέει η υπάλληλος δεν έχω διανομείς να σας το φέρουν και θα το φέρουμε την Πέμπτη (μεσολαβούσαν οι αργίες των Χριστουγέννων). Τούρκος (και δεν μου φταίνε σε τίποτα). Τελικά από τα πολλά, βρήκε διανομέα και μου το έφερε 8 η ώρα το βράδυ.

Προσωπικά προσπαθώ να τους αποφεύγω. Θεώρω από όλες τις εταιρείες, τα ΕΛΤΑ Courier είναι καλύτερα και πάντα τα προτιμώ. Πολλές φορές τα τέλη μπορεί να είναι λίγο ποιο αυξημένα αλλά τέτοιο "χουνέρι" δεν μου έκαναν ποτέ. Ειδικά να πας ο ίδιος απο το κατάστημα να παράλαβεις και να είναι Σάββατο.

Αλήθεια αυτό με το Σάββατο τι σόι υπηρεσία είναι; Ή δουλεύεις ή δεν δουλεύεις! Τι θα πει είναι Σάββατο και δεν παραδίδω δέματα παρά μόνο αν πληρώσεις παραπάνω. Εντάξει κατανοητό. Μην βγάλεις τον διανομέα έξω, αλλά δώσε μου το δέμα αφού ήρθα μέχρι το κατάστημά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωι στο tracking γραφει οτι το δεμα δοθηκε σε courier και μετα τις 2.00 γραφει " Η αποστολή δεν είναι ενημερωμένη παρακαλούμε καλέστε την εξυπηρέτηση πελατών "

Βγαλε συμπερασμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...