Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα αναζητηση αλλα μπερδευομαι παλι, οκ, δεν υπαρχει χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ, για να βαλω χρηματα γινετε μονο μεσω εμβασματος απο τον λογαριασμο της τραπεζας η οποια σου κραταει 4 ευρω αν καταλαβα καλα, γιατι να κανω ολη αυτη τη διαδικασια αν ειναι να μου κραταει 4 ευρω, μπορω να στειλω απο την καρτα στο λογαριασμο του paypal με μικροτερη προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα, είναι δυνατόν να κάνεις αυτή τη σκέψη και μάλιστα να τη γράφεις, όταν μιλάμε για μια κάρτα του εξωτερικού; 

Είναι δυνατόν όταν θέλεις να στείλεις αρκετά μεγάλα ποσά και όχι 10-20 € εάν θεωρείς ότι σε θίγει η ερώτηση αγνόησε την απλά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αναζητηση αλλα μπερδευομαι παλι, οκ, δεν υπαρχει χρεωση για αναληψη απο ΑΤΜ, για να βαλω χρηματα γινετε μονο μεσω εμβασματος απο τον λογαριασμο της τραπεζας η οποια σου κραταει 4 ευρω αν καταλαβα καλα, γιατι να κανω ολη αυτη τη διαδικασια αν ειναι να μου κραταει 4 ευρω, μπορω να στειλω απο την καρτα στο λογαριασμο του paypal με μικροτερη προμηθεια

 

Δεν κατάλαβες καλά. Το έμβασμα έχει προμήθεια μόνο 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.
Δοκίμασα σήμερα να πλήρωσω με την revolut σε ελληνικό supermarket και δεν δεχόταν το pin,μου είπε δύο φορές λάθος και στάματησα. Είμαι σίγουρος ότι έβαζα το σώστο. Επρεπε να κάνω κάτι πριν την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιούσα την κάρτα με φυσική παρουσία? Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν ειχά κάνει πιστωποίηση των στοιχείων μου, κάτι που έγινε πριν λίγο. Λέτε να φταίει αυτό ή κάτι άλλο?Αγόρες από εξωτερικό έχω κάνει κανονικά. Φυσικά το υπόλοιπο της κάρτας αρκούσε για την αγορά.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν όταν θέλεις να στείλεις αρκετά μεγάλα ποσά και όχι 10-20 € εάν θεωρείς ότι σε θίγει η ερώτηση αγνόησε την απλά !!

 

Προσωπικά, δεν με έθιξε η ερώτησή σου, γιατί να με θίξει άλλωστε;

Αλλά αφού έχεις επιλέξει να βγάλεις τη Revolut και έχεις στείλει έμβασμα (post #2483), σημαίνει ότι γνωρίζεις, τουλάχιστον, τα βασικά, και την εμπιστεύθηκες, πριν κάνεις την ερώτηση (post #2489).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν μέσα στην revolut έχεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό το όριο την ανάληψης από atm ισχύει και σε αυτήν η δεν την πιάνει ? και πόσο αξιόπιστη την θεωρείται γιατί θέλω να στείλω αρκετά χρήματα (1000-2000€)

 

Δεν υπόκειται στους περιορισμούς των Ελληνικών καρτών. Πριν σου απαντήσω στο επόμενο ερώτημά σου όμως θα πρέπει να διευκρινήσεις για ποιά χρήση τη θέλεις τη Revolut. Το να στέλνεις λεφτά εκεί με εμβάσματα για να κάνεις αναλήψεις στη συνέχεια από ΑΤΜ εδώ στην Ελλάδα, είναι ασύμφορη και παράλογη ιδέα (όπως και το να ψωνίζεις από Ελλάδα με αυτήν). Αν τη θέλεις για χρήση στο εξωτερικό απομακρυσμένη ή ταξιδεύοντας και σε διάφορα νομίσματα επιπλέον του Ευρώ οπότε συμφέρει πολύ η έλλειψη προμηθειών και οι καλές ισοτιμίες που εφαρμόζει, θα σου συνιστούσα να το κάνεις μόνο υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνεις verify πρώτα (εφόσον σκοπεύεις να βάλεις σχετικά μεγάλα ποσά). Όπως έχει αναφερθεί από πολλούς unverified τους κλειδώνουν το λογαριασμό σε τυχαίες χρονικές στιγμές και για αδιευκρίνιστους ως τώρα λόγους (αν και υποψιάζομαι ότι κάτι λάθος κάνουν αυτοί τελικά). Το να κλειδωθεί ο λογαριασμός και να σου ζητάνε verification για να αποδεσμευθεί και να έχεις 2 χιλιάρικα μέσα και να αποτυγχάνει και το verification γιατί έχει π.χ. 1 γράμμα διαφορετικό το διαβατήριό σου δεν θα ήθελα να μου τύχει εμένα πάντως.

Θα έλεγα να κοιτάξεις και τις άλλες λύσεις που δίνουν ατομικό ΙΒΑΝ πάντως και συζητώνται κι εδώ στο forum (Number26 και Leupay). Αν σκοπός σου είναι η αποταμίευση δεν συνιστώ καμία από αυτές τις λύσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Δοκίμασα σήμερα να πλήρωσω με την revolut σε ελληνικό supermarket και δεν δεχόταν το pin,μου είπε δύο φορές λάθος και στάματησα. Είμαι σίγουρος ότι έβαζα το σώστο. Επρεπε να κάνω κάτι πριν την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιούσα την κάρτα με φυσική παρουσία? Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν ειχά κάνει πιστωποίηση των στοιχείων μου, κάτι που έγινε πριν λίγο. Λέτε να φταίει αυτό ή κάτι άλλο?Αγόρες από εξωτερικό έχω κάνει κανονικά. Φυσικά το υπόλοιπο της κάρτας αρκούσε για την αγορά.

Ευχαριστώ.

 

 

Ίσως έβαλες λάθος pin. Έχεις ορίσει διαφορετικό για την είσοδο στην εφαρμογή (passcode) από εκείνο για τη φυσική κάρτα;

Εάν ναι, μήπως έβαλες το πρώτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έβαλες λάθος pin. Έχεις ορίσει διαφορετικό για την είσοδο στην εφαρμογή (passcode) από εκείνο για τη φυσική κάρτα;

Εάν ναι, μήπως έβαλες το πρώτο;

Καλησπέρα. Όχι έχω το ίδιο και σίγουρα έβαζα το σωστό. Στην πρώτη φορά που μου είπε λάθος άνοιξα την εφαρμογή και το είδα. Το έβαλα ήταν σωστό και την πρώτη, και πάλι μου είπε λάθος. Θα δοκιμάσω τώρα που έστειλα δίπλωμα και φωτογραφία μήπως ήταν αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Δοκίμασα σήμερα να πλήρωσω με την revolut σε ελληνικό supermarket και δεν δεχόταν το pin,μου είπε δύο φορές λάθος και στάματησα. Είμαι σίγουρος ότι έβαζα το σώστο. Επρεπε να κάνω κάτι πριν την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιούσα την κάρτα με φυσική παρουσία? Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν ειχά κάνει πιστωποίηση των στοιχείων μου, κάτι που έγινε πριν λίγο. Λέτε να φταίει αυτό ή κάτι άλλο?Αγόρες από εξωτερικό έχω κάνει κανονικά. Φυσικά το υπόλοιπο της κάρτας αρκούσε για την αγορά.

Ευχαριστώ.

Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ.Πρόσφατα ρώτησα αν πρέπει να ενεργοποιήσω την revolut σε atm πριν τη χρήση σε φυσικό κατάστημα,Public για την ακρίβεια,όπως κάνουμε με τις κάρτες ελληνικών τραπεζών.Τα παιδιά μου απάντησαν ότι δε χρειάζεται.

Λοιπόν,πήγα κι εγώ χτες να κάνω την αγορά απο Public,δίνω την κάρτα-μάλιστα η κοπέλα στο Ταμείο όταν είδε την κάρτα της άρεσε πολύ σαν χρώμα και την έδειχνε στις κοπελιές στα διπλανά ταμεία ;)- πατάω το pin το οποίο είναι το ίδιο με αυτό που έβαλα οταν ζήτησα την φυσική κάρτα και τρώω το άκυρο.Λάθος pin 2φορές.

Εκεί λέω στην κοπέλα κάρτα το προϊόν και επιστρέφω.Πηγαινω σε atm της Πειραιώς,βάζω την κάρτα δινω το pin και στην αρχή εκ παραδρομής πάτησα να μου δείξει υπόλοιπο και πηρα την απάντηση ότι δεν μπορεί να εκτελεστεί η συγκεκριμένη ενέργεια και λέω ωχ!την κάτσαμε.Μετά συνειδητοποίησα ότι λογικα δεν μπορώ να δω υπόλοιπο γιατί δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό,το υπόλοιπο το βλέπουμε μόνο απο την εφαρμογή.

Ξαναβαζω λοιπόν την κάρτα και αυτή τη φορά πατάω ανάληψη.Επιλέγω το ποσό και στην επόμενη οθόνη πατάω ακύρωση.Παίρνω την κάρτα επιστρέφω στα Public,δίνω την κάρτα βάζω το pin,και επιτέλους έγραψε Σωστό pin και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή.

Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό,αφού κάποια παιδιά είπαν ότι τη χρησιμοποίησαν απευθείας.Ίσως επειδή είχαν κάποια θέματα με την εφαρμογή τις τελευταίες μέρες;Δεν ξέρω.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ.Αλλά ίσως βοηθήσω και κάποιον άλλο.

Edit:Να συμπληρώσω κάτι που ξέχασα.Την πρώτη φορά που ήμουνα στο atm και μου έδειξε ότι δεν μπορεί να μου δείξει υπόλοιπο και την πέταξε έξω.Την ξαναεβαλα και στις επιλογές είχε Ανάληψη-Αλλαγή pin - Απεμπλοκή κάρτας και Ερώτηση υπολοίπου.

Εγώ πάτησα το απεμπλοκή κάρτας γιατί μου έκανε εντύπωση σαν επιλογή.Δε ξέρω βέβαια αν έπαιξε ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάζετε pin τότε θέλει ενεργοποίηση σε ΑΤΜ.

Αλλιώς δε χρειάζεται.

Αυτό μου είπαν και τα άλλα παιδιά αλλά η πραγματικότητα είναι ότι πριν την βάλω στο atm μου έβγαζε λάθος pin.

Και φυσικά δεν ήταν λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα το χρήματα που έστειλα πρώτη φορά από Εθνική την Πέμπτη το απογευμα στις 17.30 φάνηκαν την Παρακευή το βράδυ!! Ισως είμαι απο τους τυχερούς. ¨Ομως αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα με την εφαρμογή στο android μου δεν λέει να εγκατασταθεί με τίποτα. Μόλις βάζω τον κωδικό από το sms κρασάρει και κλείνει. Μίλησα με το support και μου λένε περί επανεγκατάστασης κτλ το έχω κάνει πολλές φορές και τα ίδια. Εχω ένα lenovo a850+. Τελικά δουλειά κάνω με το iphone της γυναίκας μου. To έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό της alpha bank και χρησιμοποιώ την εφαρμογή μέσω υπολογιστή και Bluestacks.

Δεν καταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω σε αυτό το βήμα;Να βάλω το IBAN της alpha;γιατί δεν με αφήνει να πειράξω τίποτα από αυτά τα στοιχεία.

 

Μου έχει έρθει και η κάρτα revolut εδώ και καιρό.Ή μπορώ να φορτώσω την κάρτα μόνο μέσω ebanking;

 

revolut-new-transfer-eur.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...