Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,σημερα εκανα λογαριασμό στην revolut και θέλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστώ για τον οδηγό και μπράβο στην Mary για την εξαιρετική δουλεία που έκανε,ολα ηταν παιχνιδακι τόσο αναλυτικά που τα είχε αλλά θα ήθελα σας παρακαλώ εαν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κανω καθώς πήρε ο αδερφός το κινητο και πάτησε καταλάθος να μου μλποκαριστει η κάρτα ακόμα δεν μου την έστειλαν και τώρα που ζητάω για καινούργια ζητάνε 7€. Διάβασα στο 1ο post οτι σε περίπτωση κλοπής όταν κάνεις block μπορείς να τους εξηγήσεις οτι στην έκλεψαν και δεν θα έχεις πρόβλημα. Όμως σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω?μου δίνει 2 επιλογές η εφαρμογή ή να βγάλω καινούργια με χρέωση 7€ καθώς άλλαξαν και τα νούμερα της κάρτας και το cvv και η αλλη να κάνω block την κάρτα παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,σημερα εκανα λογαριασμό στην revolut και θέλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστώ για τον οδηγό και μπράβο στην Mary για την εξαιρετική δουλεία που έκανε,ολα ηταν παιχνιδακι τόσο αναλυτικά που τα είχε αλλά θα ήθελα σας παρακαλώ εαν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κανω καθώς πήρε ο αδερφός το κινητο και πάτησε καταλάθος να μου μλποκαριστει η κάρτα ακόμα δεν μου την έστειλαν και τώρα που ζητάω για καινούργια ζητάνε 7€. Διάβασα στο 1ο post οτι σε περίπτωση κλοπής όταν κάνεις block μπορείς να τους εξηγήσεις οτι στην έκλεψαν και δεν θα έχεις πρόβλημα. Όμως σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω?μου δίνει 2 επιλογές η εφαρμογή ή να βγάλω καινούργια με χρέωση 7€ καθώς άλλαξαν και τα νούμερα της κάρτας και το cvv και η αλλη να κάνω block την κάρτα παλι...

Πληρώνεις πρώτα εσύ τα 7 ευρώ και μετά μεσώ του chat στα επιστρέφουν πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου περνάει η συναλλαγή στο banggood με  paypal και δεν λειτουργεί και το τσατ!

Έχω κάνει αρκετές συναλλαγές αλλά σήμερα μου την έσπασε.

Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω κάνει κάποιες δεκάδες top-ups στη Revolut μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Ουδέποτε μέχρι τώρα είχα πρόβλημα. Τα λεφτά εμφανίζονται συνήθως τη 2η εργάσιμη (μια φορά έκαναν 3 εργάσιμες). Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές δεκάδες φορές για αγορές μέσω PP και δεν έγινε declined ποτέ. Επίσης κάποια refunds από το PP μου έχουν πιστωθεί ταχύτατα.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος που παίρνει για να ολοκληρωθεί το έμβασμα. Αν είχα ελληνική Mastercard θα φόρτωνα την Revolut μέσω Leupay γρήγορα και άμεσα.

 

Είπαμε ότι αυτές οι λύσεις είναι λύσεις αγορών ελέω cc και όχι αποταμιεύσεων.

 

Αυτο το Leupay  τι ειναι παλι?

Εκανα μια εγγραφη αλλα δτα τυφλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...κανουμε ενα εμβασμα στη ρεβολουτ σε ευρω.

Αγοράζουμε μεσω πεηπαλ και ο πωλητής πχ πουλαει σε $.

Κατα συμβουλές των συνφορουμιτων στο πεηπαλ βαζουμε το "bill me...στο νόμισμα του πωλητή".

Ετσι πχ το πεηπαλ τραβάει σε δολαρια εμω στη ρεβολουτ εχουμε ανεβασει ευρω.

 

Χανουμε καπου κάτι λόγω ισοτιμιων ή ψειρίζω πολυ τη μαϊμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...κανουμε ενα εμβασμα στη ρεβολουτ σε ευρω.

Αγοράζουμε μεσω πεηπαλ και ο πωλητής πχ πουλαει σε $.

Κατα συμβουλές των συνφορουμιτων στο πεηπαλ βαζουμε το "bill me...στο νόμισμα του πωλητή".

Ετσι πχ το πεηπαλ τραβάει σε δολαρια εμω στη ρεβολουτ εχουμε ανεβασει ευρω.

 

Χανουμε καπου κάτι λόγω ισοτιμιων ή ψειρίζω πολυ τη μαϊμού?

 

Σχεδόν τίποτα σε σχέση με την άλλη επιλογή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...κανουμε ενα εμβασμα στη ρεβολουτ σε ευρω.

Αγοράζουμε μεσω πεηπαλ και ο πωλητής πχ πουλαει σε $.

Κατα συμβουλές των συνφορουμιτων στο πεηπαλ βαζουμε το "bill me...στο νόμισμα του πωλητή".

Ετσι πχ το πεηπαλ τραβάει σε δολαρια εμω στη ρεβολουτ εχουμε ανεβασει ευρω.

 

Χανουμε καπου κάτι λόγω ισοτιμιων ή ψειρίζω πολυ τη μαϊμού?

 

Κάποιες διορθώσεις σε όσα γράφεις.

1. Αφού φορτώσεις τη Revolut, πρέπει να τη συνδέσεις στο paypal, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, και στη φάση αυτή έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά απόρριψης.

2. Πρέπει να ορίσεις Primary τη Revolut, αν έχεις συνδέσει και άλλες κάρτες στο payal.

3. Το paypal θα τραβήξει τα $ από τη Revolut και αυτή θα μετατρέψει τα απαιτούμενα € με τη δική της ισοτιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...κανουμε ενα εμβασμα στη ρεβολουτ σε ευρω.

Αγοράζουμε μεσω πεηπαλ και ο πωλητής πχ πουλαει σε $.

Κατα συμβουλές των συνφορουμιτων στο πεηπαλ βαζουμε το "bill me...στο νόμισμα του πωλητή".

Ετσι πχ το πεηπαλ τραβάει σε δολαρια εμω στη ρεβολουτ εχουμε ανεβασει ευρω.

 

Χανουμε καπου κάτι λόγω ισοτιμιων ή ψειρίζω πολυ τη μαϊμού?

 

Δες τί γίνεται. Αυτήν τη στιγμή που ποστάρω, αν ελέγξεις το conversion rate που δίνει το PayPal για «αγορά» δολαρίων USD με EUR (1 EUR = 1.07063 USD) και το συγκρίνεις με το αντίστοιχο conversion rate που δίνει η Revolut μέσα από το app της (1 EUR = 1.1109 USD), θα δεις ότι για αγορά ενός προϊόντος αξίας π.χ. 100 USD:

 

1. Αν τη μετατροπή την κάνει το PayPal, θα χρεωθείς 100 / 1,07063 = 93,41 EUR

2. Αν τη μετατροπή την κάνει η Revolut, θα χρεωθείς 100 / 1,1109 = 90,02 EUR

 

Η σχέση είναι γραμμική, επομένως αν μιλάμε για «χασούρα» 3,40 EUR στα 100 USD, στα 10 USD θα είναι υποδεκαπλάσια (0,34 EUR), στα 200 USD θα είναι διπλάσια (6,80 EUR) κ.ο.κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@makfil, να σαι καλα, τα χω κανει ηδη με τη βοηθεια σου αυτά, σχεδον με το ππυ βγήκε η ρεβολουτ εδω στο φόρουμ.

Απλα ειχαμς ξανακανει μια κουβεντα για τις ισοτιμίες, γιατι καπου με ειχε "δαγκωσει" τον πέηπαλ.

@parcifal θενκς για την ανάλυση, τα χω κάνει οπως μου τα πατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα.

1η ερωτηση: Δεν μπορω κανω πλεον αγορα με revolut ουτε μεσω Paypal ουτε ως πιστωτικη καρτα. Εχει κανενας αλλος το ιδιο προβλημα; Εχω με 25 ευρω και δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω.

2η ερωτηση: Πως θα βρω τον αριθμο μου swift απο τον τραπεζικο μου λογαριασμο στην Πειραιως;

Ευχαριστω εκτων προταιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι και Κυρίες Καλησπέρα

 

Φοβερός οδηγός, αλλά αν τον διαβάζαν όλοι σωστά θα ήταν καλύτερα!!!!! (εννοώ ότι εγώ βιάστηκα και δεν τον διάβασα καλά και προσεκτικά)

 

Έκανα κατάθεση στις 21/3/16 150€, αλλά στο σημείο κωδικός ταυτοποίησης δεν έβαλα τον κωδικό που μου αντιστοιχούσε (Damn Me!!!), αλλά τον έβαλα σε άλλο πεδίο. Τώρα μετά από 5 ημέρες τα χρήματα δεν έχουν φανεί στον λογαριασμό μου στη revolut. Ωστόσο στο chat δεν μου απαντάει κανείς (προφανώς λόγω δικού τους πάσχα έχουν κατεβάσει ρολά!!!), όπως και στο μαιλ το ίδιο (προφανώς λόγω δικού τους πάσχα). Τι θα γίνει από την εμπειρία σας? Χάθηκαν τα λεφτά?

 

Από τη eurobank έφυγαν σωστά την επόμενη εργάσιμη (22/3/16) και πήγαν, προφανώς στον γενικό λογαριασμό της barkleys bank που ανήκει η revolut. 

 

Παρακαλώ απαντήστε μου αν έχετε κάποια εμπειρία για το θέμα. Να κάνω άρνηση συνναλαγής? ή να περιμένω.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι και Κυρίες Καλησπέρα

 

Φοβερός οδηγός, αλλά αν τον διαβάζαν όλοι σωστά θα ήταν καλύτερα!!!!! (εννοώ ότι εγώ βιάστηκα και δεν τον διάβασα καλά και προσεκτικά)

 

Έκανα κατάθεση στις 21/3/16 150€, αλλά στο σημείο κωδικός ταυτοποίησης δεν έβαλα τον κωδικό που μου αντιστοιχούσε (Damn Me!!!), αλλά τον έβαλα σε άλλο πεδίο. Τώρα μετά από 5 ημέρες τα χρήματα δεν έχουν φανεί στον λογαριασμό μου στη revolut. Ωστόσο στο chat δεν μου απαντάει κανείς (προφανώς λόγω δικού τους πάσχα έχουν κατεβάσει ρολά!!!), όπως και στο μαιλ το ίδιο (προφανώς λόγω δικού τους πάσχα). Τι θα γίνει από την εμπειρία σας? Χάθηκαν τα λεφτά?

 

Από τη eurobank έφυγαν σωστά την επόμενη εργάσιμη (22/3/16) και πήγαν, προφανώς στον γενικό λογαριασμό της barkleys bank που ανήκει η revolut. 

 

Παρακαλώ απαντήστε μου αν έχετε κάποια εμπειρία για το θέμα. Να κάνω άρνηση συνναλαγής? ή να περιμένω.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.

Εφόσον έφυγαν από την τράπεζα δεν νομίζω ότι γίνεται άρνηση, παρόλα αυτά θα λεφτά θα επιστραφούν στον λογαριασμό σου απλά παίρνει καιρό σε κάποιους έχει κάνει και ένα μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...