Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λεφτα πάνε σφαίρα στο νέο λογαριασμό!

Δε χρειάζεται τίποτα άλλο να βάλετε εκτός από το iban


Αυτό σημαίνει δηλαδή, οτι δεν χρειάζεται πια η διαδικασία top up; Αυτό με μπερδεύει λίγο. Έχω κάνει activation στο account. Έχω τα στοιχεία κανονικά. Μπορώ να κάνω μεταφορά και να πιστωθεί κανονικά ο λογαριασμός σαν να είχα κάνει top up; 

Ναι τίποτα άλλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα λεφτα πάνε σφαίρα στο νέο λογαριασμό!

Δε χρειάζεται τίποτα άλλο να βάλετε εκτός από το iban

Ναι τίποτα άλλο

 

Σε μενα για μεταφορα μεσω Eurobank μου ζηταει και BIC και τραπεζα δικαιουχου.

Οταν βαζω το BIC που μου δινει η Revolut στο personal Euro account μου αναφερει οτι "Η επιλογη της χωρας δε συμπιπτει με τον κωδικο τραπεζας (BIC)"

 

Καμια ιδεα κανεις?

 

Edit: Αντιθετως στην εθνικη το αναγνωριζει αυτοματα το BIC με το που βαλεις το IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Alpha παντως που δοκιμασα το καινουριο iban (βαζοντας σαν χωρα Λιθουανια) , δινει το σωστο ΒΙC. Η διευθυνση αραγε ειναι σωστη?

post-42276-0-63372700-1499975925_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εστειλα χθες εμβασμα το εστειλα με τον παλιο τροπο (ΙΒΑΝ στην Αγγλικη τραπεζα, με reference code).

Αυτο μου εδειχνε και στις οδηγιες..σημερα το αλλαξε.

Δεν πιστευω να εχω κανενα θεμα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bic ομως λεει GB δεν παιζει ρολο αυτο?

 

Όχι. Η χώρα φαίνεται από το ΙΒΑΝ. Κρίμα γιατί την ήθελα για αποταμίευση την revolut.

 

H N26 μου φαίνεται πολύ πιο ασφαλέστερη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εστειλα χθες εμβασμα το εστειλα με τον παλιο τροπο (ΙΒΑΝ στην Αγγλικη τραπεζα, με reference code).

Αυτο μου εδειχνε και στις οδηγιες..σημερα το αλλαξε.

Δεν πιστευω να εχω κανενα θεμα.. :/

 

Εχω κανει βλακεια εγω και ειχα στειλει με το παλιο iban της barcleys ενω ειχε αλλαξει πριν κανα 2 μηνες. Δεν ειχα θεμα. Εμφανιστηκαν τα λεφτα μετα απο 2-3 μερες και μου εστειλαν ενα μηνυμα να χρησιμοποιω το καινουργιο απο εδω και περα.

 

 

Όχι. Η χώρα φαίνεται από το ΙΒΑΝ. Κρίμα γιατί την ήθελα για αποταμίευση την revolut.

 

H N26 μου φαίνεται πολύ πιο ασφαλέστερη λύση.

 
στην πειραιως χωρις να το συνεχίσω οταν βαζω το bic μου αλλαζει αυτοματα την χωρα απο λιθουανια σε Αγγλια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τώρα σου στέλνει ο καθένας λεφτά στον € IBAN λογαριασμό .

Δεν χρειάζεται πλέον τα εισερχόμενα χρήματα να φεύγουν απο δικό σου λογ/σμο .

Σωστά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Η χώρα φαίνεται από το ΙΒΑΝ. Κρίμα γιατί την ήθελα για αποταμίευση την revolut.

 

H N26 μου φαίνεται πολύ πιο ασφαλέστερη λύση.

 

Γιατί το λές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπερδεύεστε;  H Αγγλική Revolut έκανε οτι έχει κάνει η Βουλγάρικη Leupay εδώ και δύο χρόνια τώρα !  Και οι δύο είναι εταιρείες διαχείρισης χρημάτων με μηδενική εγγύηση καταθέσεων που δεν μπόρεσαν, ή προς το παρόν δεν θέλουν να γίνουν τράπεζες και για αυτό συνεργάζονται με τράπεζες σε ολίγον περίεργες φορολογικά χώρες (Λιθουανία, Μάλτα-πιο πριν Λουξεμβούργο) αλλά εντος ΕΕ.

 

Οι περισσότεροι απο εμας τις χρησιμοποιούμε λόγω των CC (Capital Control) για αγορές διαδικτυακές και για ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ  και χρήση σε ταξιδάκια στο εξωτερικό λόγω μικρού κόστους φόρτισης και καλών νομισματικών ισοτιμιών.  Απλα η Αγγλική startup μεγάλωσε το πελατολόγιό της σταμάτησε τον λεγόμενο κοινό ΙΒΑΝ κουβά για τους πελάτες της και κάνει ότι και οι υπόλοιποι.

Καλύτερα για εμάς γιατί θα φορτίζει πιο γρήγορα και λογικά θα μπορούν πλέον και τρίτοι να σου καταθέσουν χρήματα στο προσωπικό σου ΙΒΑΝ.  

 

ΥΓ. Προσωπικά θα προτιμούσα να είχαν μετεξελιχθεί σε μια μικρή Αγγλική τράπεζα κατα αντιστοιχία της Γερμανικής Ν26 αλλά...


Γιατί το λές?

Γιατί προσφέρει εγγύηση καταθέσεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποίο σημείο του πλανήτη και να είναι το ιβαν είναι πολύ περισσότερο ασφαλές απο οτι σε ελληνική τράπεζα με τα αρπακτικά να αδειάζουν καθημερινά χιλιάδες λογαριασμούς στο όνομα της κρίσης τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...