Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι πιστωτικές κάρτες όπως περιέγραψα ενεργοποιούνται.Τηλεφωνικά. Τελευταία που ενεργοποίησα ήταν προ 3μηνου στην Attica και προ 5μηνου στην Πειραιώς. Τέλος πάντων το τι σου ακούγεται "τυπικότητα" εσένα δεν έχει καμία σημασία. Η αλλαγή ταυτότητας είναι αναμφισβήτητα προβληματίκή διαδικασία από πολλές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, theopan είπε

Οι πιστωτικές κάρτες όπως περιέγραψα ενεργοποιούνται.Τηλεφωνικά. Τελευταία που ενεργοποίησα ήταν προ 3μηνου στην Attica και προ 5μηνου στην Πειραιώς.

Πάσο.

Πιστωτική έχω μία μόνο και ανενεργή από το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια απορια. Έπειτα απο μια συναλλαγη η οποια εγινε στο αγγλικο amazon, σε λιρες, ο πωλητης μου πιστωσε refund 10 λιρες. Αυτη τη στιγμη, στη revolut μου, μου εμφανιζει ενα χρηματικο υπολοιπο σε ευρω, και επιπλεον ξεχωριστα αν κανω scroll δεξια και ενα υπολοιπο σε 10 λιρες. Η αποζημιωση δεν επρεπε να μπει στο ηδη υπαρχον αποθεματικο μου? Πώς χειριζομαι τωρα το ενα ποσό (10 λιρες) που προεκυψε ξέμπαρκο? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christs είπε

Mια απορια. Έπειτα απο μια συναλλαγη η οποια εγινε στο αγγλικο amazon, σε λιρες, ο πωλητης μου πιστωσε refund 10 λιρες. Αυτη τη στιγμη, στη revolut μου, μου εμφανιζει ενα χρηματικο υπολοιπο σε ευρω, και επιπλεον ξεχωριστα αν κανω scroll δεξια και ενα υπολοιπο σε 10 λιρες. Η αποζημιωση δεν επρεπε να μπει στο ηδη υπαρχον αποθεματικο μου? Πώς χειριζομαι τωρα το ενα ποσό (10 λιρες) που προεκυψε ξέμπαρκο? Ευχαριστω.

Μπορείς αν θες αύριο πρωι να τα μετατρέψεις σε ευρω (τώρα η ισοτιμία δεν είναι τόσο καλή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spartak1 είπε

Μπορείς αν θες αύριο πρωι να τα μετατρέψεις σε ευρω (τώρα η ισοτιμία δεν είναι τόσο καλή)

Μέσω ποιας διαδικασιας?

 

επισης, συμφερει γενικα να το κανω, ή μπορω να τα χρησιμοποιησω πχ για μια μελλοντικη μου αγορα που θα κανω σε λιρες, κατευθειαν? θελω να πω, υπαρχει δυνατοτητα επιλογης απο ποιο αποθηματικο χρεωνομαστε?

 

(παντως μου φανηκε τελειως χαζη η ολη διαδικασια. εγω πληρωσα σε ευρω, και αυτοματα εκανε τη μετρατροπη η ρεβολουτ. Ε στην αποζημιωση γιατι να μη γινει η αντιστροφη δραστηριοτητα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christs είπε

(παντως μου φανηκε τελειως χαζη η ολη διαδικασια. εγω πληρωσα σε ευρω, και αυτοματα εκανε τη μετρατροπη η ρεβολουτ. Ε στην αποζημιωση γιατι να μη γινει η αντιστροφη δραστηριοτητα?)

Ταξιδεύεις π.χ. στην Αγγλία έχοντας μετρητά Ευρώ στην τσέπη σου. Μόλις κατέβεις από το αεροπλάνο, πηγαίνεις στο ανταλλακτήριο εκεί και αλλάζεις Ευρώ με Στερλίνες. Μπαίνεις σε ένα μαγαζί στο Λονδίνο και αγοράζεις ένα παντελόνι πληρώνοντας -προφανώς- με τις Στερλίνες που αντάλλαξες. Γυρίζεις στο ξενοδοχείο και διαπιστώνεις ότι σου πέφτει στενό το παντελόνι. Οπότε το επιστρέφεις στο μαγαζί το οποίο επειδή δεν έχει μεγαλύτερο νούμερο σου δίνει τα λεφτά σου πίσω. Σε Στερλίνες δεν θα σου τα δώσει; Αν θέλεις δεν θα πας εσύ στο ανταλλακτήριο να τις μετατρέψεις ξανά σε Ευρώ; Εφόσον προφανώς είναι αδύνατον ο έμπορος να είχε Ευρώ για να σου επιστρέψει θα το θεωρούσες πιο λογικό να σου έλεγε "εγώ θα τα στείλω τα λεφτά στο ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο, πήγαινε εκεί να σου τα ματατρέψουν υποχρεωτικά και να σου δώσουν Ευρώ"; Λάθος κάνεις, δεν είναι χαζή η διαδικασία. Αυτονόητη είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μετατροπη θεωρω αυτονοητη. Οπως αυτονοητη την θεωρει και η ρεβολουτ οταν πληρωσα με τα ευρω μου, και εδωσε στον πωλητη λιρες. Anyway, μικρο το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎2‎/‎4‎/‎2018 στις 1:21 ΠΜ, christs είπε

Τη μετατροπη θεωρω αυτονοητη. Οπως αυτονοητη την θεωρει και η ρεβολουτ οταν πληρωσα με τα ευρω μου, και εδωσε στον πωλητη λιρες. Anyway, μικρο το κακο.

Δεν είναι αυτονόητη! Το νόμισμα της συναλλαγής το καθορίζει πάντα ο πωλητής. Ο αγοραστής πρέπει να το βρει και να πληρώσει τον πωλητή με αυτό το νόμισμα. Συνεπώς ο πωλητής απαιτούσε λίρες, εσύ είχες Ευρώ, έκανε το μεσάζοντα ως ανταλλακτήριο συναλλάγματος η Revolut και σου πούλησε στερλίνες. Ο πωλητής στη συνέχεια σου επέστρεψε τις στερλίνες στο λογαριασμό σου. Το να επιστρέψουν αυτά τα χρήματα ως ευρώ θα συνεπαγόταν μια ακόμα μετατροπή (αγορά από τη Revolut αυτή τη φορά των λιρών ώστε να σου πουλήσει εκ νέου Ευρώ). Δεδομένου ότι ο βασικότερος κανόνας του εμπορίου είναι ότι πάντα αγοράζουμε φθηνότερα από όσο πουλάμε και το ίδιο κάνουν και τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος είναι πολύ πιθανό να έβγαινες ζημιωμένος από τη 2η (ασύμφορη και ανούσια) συναλλαγματική μετατροπή. Στην τελική το "πορτοφόλι" της Revolut κρατάει πολλαπλά νομίσματα και έχεις την επιλογή αν και όποτε το θελήσεις να μετατρέψεις από το ένα νόμισμα στο άλλο ακαριαία. Έχετε νομίζω μάθει με τις τράπεζες (ειδικά τις Ελληνικές) που διαχρονικά δρουν ως "Νταβέληδες" και θεωρείτε αυτονόητα πράγματα που μόνο αυτονόητα δεν είναι! Το σταματώ εδώ γιατί αρχίζουμε να βγαίνουμε offtopic.

Επεξ/σία από theopan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 4/1/2018 at 1:25 PM, theopan said:

Οι πιστωτικές κάρτες όπως περιέγραψα ενεργοποιούνται.Τηλεφωνικά. Τελευταία που ενεργοποίησα ήταν προ 3μηνου στην Attica και προ 5μηνου στην Πειραιώς. Τέλος πάντων το τι σου ακούγεται "τυπικότητα" εσένα δεν έχει καμία σημασία. Η αλλαγή ταυτότητας είναι αναμφισβήτητα προβληματίκή διαδικασία από πολλές απόψεις.

Εγώ αλλαξα ταυτότητα και δεν την δήλωσα πουθενά. Έχουν περάσει 2 χρονια από τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpapageo1 είπε

Υπάρχει feature να σου έρχεται ενημερωτικό sms στο κινητό κάθε φορά που κάνεις μια συναλλαγή με την κάρτα?

Αφου σου έρχεται push! Νομιζω sms μονο στην διαδικασία αποστολής εμβασματος στέλνει η revo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...