Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Με αφορμή το meeting που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σχετικά με την δημιουργία του ελληνικού revolut τρ. λογαριασμού που ακούσαμε στον meeting της Αθήνας. Είναι στα σχέδια ή όχι? Είχε αναφερθεί ώστε λόγο των cc εμείς από Ελλάδα να μπορούμε να φορτίζουμε την revolut χωρίς το 1 ευρώ των εξόδων.

Πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τετοιο οταν την χρεωση την βαζουν οι αλλες τράπεζες και οχι η Revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 minutes ago, runner69 said:

Πως είναι δυνατόν να γίνει κάτι τετοιο οταν την χρεωση την βαζουν οι αλλες τράπεζες και οχι η Revolut;

Αυτό που ειπώθηκε είναι η δημιουργία τρ. λογαριασμού σε ελληνική/ ελληνικές τράπεζες ώστε η μεταφορά των χρημάτων να γίνονταν εσωτερικά στην εκάστοτε τράπεζα οπότε και ανέξοδα. Ως προσφορά της revolut για την διευκόλυνση του δωρεάν top up με καρτα, που σε εμάς τους κατατρεγμένους δεν υποστηρίζεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hapatingo είπε

Αυτό που ειπώθηκε είναι η δημιουργία τρ. λογαριασμού σε ελληνική/ ελληνικές τράπεζες ώστε η μεταφορά των χρημάτων να γίνονταν εσωτερικά στην εκάστοτε τράπεζα οπότε και ανέξοδα. Ως προσφορά της revolut για την διευκόλυνση του δωρεάν top up με καρτα, που σε εμάς τους κατατρεγμένους δεν υποστηρίζεται.

...και με ελληνικές τραπεζες να συνεργαστεί, για να μην πληρώνει κάνεις την προμήθεια του εμβάσματος να σου δώσει σε καθε ελληνική τράπεζα και απο ενα ιβαν, οπως καταλαβαίνεις αυτο αποκλείεται, το ενα ευρω θα παραμείνει και να παρακαλάτε μην γίνεις 2 ή 3 ή 4 κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

...και με ελληνικές τραπεζες να συνεργαστεί, για να μην πληρώνει κάνεις την προμήθεια του εμβάσματος να σου δώσει σε καθε ελληνική τράπεζα και απο ενα ιβαν, οπως καταλαβαίνεις αυτο αποκλείεται, το ενα ευρω θα παραμείνει και να παρακαλάτε μην γίνεις 2 ή 3 ή 4 κλπ

Προφανώς εννοούν λογαριασμό "κουβά" αλλά σε κάποια Ελληνική τράπεζα όπως είχε ξεκινήσει αρχικά η Revolut.  Άνευ ιδιαίτερης σημασία και αξίας είναι αυτό πάντως. Το 1€ της προμήθειας είναι ασήμαντο και αρχίζει να γίνεται γελοία αυτή η γκρίνια για το συγκεκριμένο θέμα όταν υπάρχουν πολύ πιο απαράδεκτες προμήθειες για τις οποίες δεν βγάζουμε άχνα... π.χ. κάτι 30λεπτα και 50λεπτα για πληρωμές λογαριασμών ή το εξωφρενικό 4€ για εισερχόμενα εμβάσματα. Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να θυσιάσω τη χρηστικότητα του ατομικού ΙΒΑΝ για να γλυτώνω ...1€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες. Θέλω μια εξυπηρέτηση αν γίνεται. 

Να μου στείλει κάποιος στην revolut το ποσό που τραβάει η paypal ώστε να προσθέσω την κάρτα. (Νομίζω 0.85 ζητάει)

Έχω υπόλοιπο στην paypal αλλά δεν μπορώ να στείλω στην revolut επειδή δεν έχω βάλει την τράπεζα μου, επειδή δεν μ αφήνει για κάποιο λόγο και μάλλον θα πρέπει να τους πάρω τηλ και βαριέμαι λίγο την διαδικασία είναι η αλήθεια.

 

Εννοείται θα σας στείλω πρώτα το ποσό μέσω paypal. Δεν κάνουμε γυφτιές :P

 

Ελπίζω να μη μου διαφεύγει κάτι και υπάρχει κ άλλη λύση που δεν γνωρίζω.

 

Έβγαλα άκρη με φίλο μου ! Όλα οκ.

Επεξ/σία από UsualSuspect__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Παιδιά δεν είναι μόνο το ένα ευρώ αλλά και η ταχύτητα που θα πιστώνονται τα χρήματα. 

Ταχύτητα στην πίστωση των ποσών σε λογαριασμό "κουβά" με χρήση reference number;; Εννοείται ότι θα είναι πιο αργή από την πίστωση σε ατομικό ΙΒΑΝ! Και επειδή θα μπλέκουν και οι Ελληνικές κλεφτοτράπεζες εννοείται επίσης πιο αργή και από την παλιά διαδικασία με το λογαριασμό στη Barclays. Τις καθυστερήσεις στην πίστωση ποσών στη Revolut δεν τις εισήγαγε το ότι ο λογαριασμός ήταν στην Αγγλία. Η επεξεργασία των εμβασμάτων με τη χρήση του reference το έκανε.

Τράβηξα εν τω μεταξύ λεφτά από Paypal στο ατομικό ΙΒΑΝ της  Revolut πριν 1-2 εβδομάδες και πιστωθηκε το ποσό μέσα σε 3 ώρες. 11 το πρωί έδωσα την εντολή στο Paypal, 2 το μεσημέρι ήρθε ειδοποίηση ότι μπήκαν στη Revolut. Άντε κάντο αυτό από Eurobank σε Πειραιώς (χωρίς IRIS) και περίμενε ίσως ακόμα και σχεδόν 2 μέρες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, theopan είπε

Τράβηξα εν τω μεταξύ λεφτά από Paypal στο ατομικό ΙΒΑΝ της  Revolut πριν 1-2 εβδομάδες και πιστωθηκε το ποσό μέσα σε 3 ώρες. 11 το πρωί έδωσα την εντολή στο Paypal, 2 το μεσημέρι ήρθε ειδοποίηση ότι μπήκαν στη Revolut. Άντε κάντο αυτό από Eurobank σε Πειραιώς (χωρίς IRIS) και περίμενε ίσως ακόμα και σχεδόν 2 μέρες :lol:

 

Το σχεδόν 2 ημέρες σημαίνει ότι δεν το εκτέλεσες αντίστοιχα στις 11 το πρωί αλλά μη εργάσιμη ώρα τράπεζας. Αν το είχες εκτελέσει στις 11 το πρωί αντίστοιχα, το μεσημέρι της επόμενης εργάσιμης θα το είχες στην Πειραιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Παιδιά δεν είναι μόνο το ένα ευρώ αλλά και η ταχύτητα που θα πιστώνονται τα χρήματα. 

To παραδειγμα της skrill που διατηρεί λογαριασμό σε Ελληνική τραπεζα δείχνει ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Εχω κάνει μεταφορά από την ίδια τράπεζα και το νωρίτερο μου τα εμφάνισε σε μια εργάσιμη, όσο κάνει και να πάνε στον αγγλικό της Revolut. Επίσης αυτό θα ευνοεί μόνο όσους έχουν λογαριασμό στη συγκεκριμένη Ελληνική  τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Προσπαθώ να φορτισω για πρωτη φορά την revolut μου αλλα όταν πάω να κανω εμβασμα περα απο το 1 ευρω της εθνικής μου χρεωνει αλλα 6 και λέει orderer's charges 6 euro. Τι παιζει;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλημερα. Προσπαθώ να φορτισω για πρωτη φορά την revolut μου αλλα όταν πάω να κανω εμβασμα περα απο το 1 ευρω της εθνικής μου χρεωνει αλλα 6 και λέει orderer's charges 6 euro. Τι παιζει;

Ευχαριστώ 

Εχεις βάλει την επιλογή shared (από κοινου) στα έξοδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Σε ευχαριστώ. Επίσης όταν διαλεγω την επιλογή να μου στείλουν κάρτα οποτε πρεπει να κανω top up μου εμφανίζει το gbp account. Μπορω κάπως να το σβήσω ή να βάλω primary το eur για να γινει σωστα η διαδικασία;

10 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Εχεις βάλει την επιλογή shared (από κοινου) στα έξοδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, runner69 είπε

Το σχεδόν 2 ημέρες σημαίνει ότι δεν το εκτέλεσες αντίστοιχα στις 11 το πρωί αλλά μη εργάσιμη ώρα τράπεζας. Αν το είχες εκτελέσει στις 11 το πρωί αντίστοιχα, το μεσημέρι της επόμενης εργάσιμης θα το είχες στην Πειραιως.

Ακόμα και όπως το λες να είναι (που δεν είναι πάντα-έχουν διαφορετικές μεθόδους και χρόνους στα εμβάσματα η κάθε τράπεζα), το μεσημέρι της επόμενης εργάσιμης σε κάθε περίπτωση απέχει πάρα πολύ από το "3 ώρες". Το παραμύθι με τις προμήθειες εισερχομένων και χρόνους πίστωσης πέρα από κάποια -λίγα- λεπτά από οπουδήποτε προς οπουδήποτε εντός SEPA τουλάχιστον, ήρθε η ώρα να τελειώνει. Είναι διασυνδεδεμένα τα πάντα πλέον και δεν έχουν απολύτως καμία δικαιολογία.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, theopan said:

Ακόμα και όπως το λες να είναι (που δεν είναι πάντα-έχουν διαφορετικές μεθόδους και χρόνους στα εμβάσματα η κάθε τράπεζα), το μεσημέρι της επόμενης εργάσιμης σε κάθε περίπτωση απέχει πάρα πολύ από το "3 ώρες". Το παραμύθι με τις προμήθειες εισερχομένων και χρόνους πίστωσης πέρα από κάποια -λίγα- λεπτά από οπουδήποτε προς οπουδήποτε εντός SEPA τουλάχιστον, ήρθε η ώρα να τελειώνει. Είναι διασυνδεδεμένα τα πάντα πλέον και δεν έχουν απολύτως καμία δικαιολογία.

Τώρα εσύ συγκρίνεις τράπεζες κολοσσούς με τις πτωχευμένες ελληνικές τράπεζες. Σκέψου ότι μια απλή start up εταιρία στέλνει δωρεάν εμβάσματα και οι ελληνικές τράπεζες χρεώνουν. Άραγε αυτά τα έξοδα που λένε τι ακριβώς είναι, αφού όλα γίνονται ηλεκτρονικά και αυτόματα?

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/05/2018 στις 3:59 ΜΜ, theopan είπε

Ακόμα και όπως το λες να είναι (που δεν είναι πάντα-έχουν διαφορετικές μεθόδους και χρόνους στα εμβάσματα η κάθε τράπεζα), το μεσημέρι της επόμενης εργάσιμης σε κάθε περίπτωση απέχει πάρα πολύ από το "3 ώρες". Το παραμύθι με τις προμήθειες εισερχομένων και χρόνους πίστωσης πέρα από κάποια -λίγα- λεπτά από οπουδήποτε προς οπουδήποτε εντός SEPA τουλάχιστον, ήρθε η ώρα να τελειώνει. Είναι διασυνδεδεμένα τα πάντα πλέον και δεν έχουν απολύτως καμία δικαιολογία.

Μια υπηρεσια για να τράβηξει τον κόσμο θα πρέπει να σου δίνει αυτό το διαφορετικό που δεν σου δίνουν οι κλασσικές τράπεζες. Αν σου μετέφερε το εμβασμα στην μία εργασιμη και σου εβαζε γενικα και προμήθειες, ποσοι θα ασχολιοντουσαν μαζί της; Κατσε να μείνει κάποια χρόνια στην αγορα και να δουμε μετα τι δικαιολογιες θα αρχισουν και αυτοι για τις προμηθειες.

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...