Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον θυμάται όταν ξεκίνησε η revolut είχε ως κράχτη καλύτερα όρια αναλήψεων, χωρίς όριο στις αγορές σε συνάλλαγμα κλπ. Επίσης η πρόσβαση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών παραμένει προβηματική και δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με αυτη που απολαμβάνεις από Ελληνική τράπεζα. Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε ότι οι Ελληνικές τράπεζες που έχουν υποκαταστήματα, κόστος διαχείρισης , προσωπικό κλπ θα χρεώνουν το ίδιο με μια εταιρία που ενώ έχει πάνω από 1.000.000 πελάτες έχει καμιά 600αρια άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών.

Το έχω ξαναπεί. Αν δε σου συμβεί καμιά στραβή (να σου μπλοκάρουν την κάρτα, χωρίς να σου λένε το λόγο, να αμφισβητήσεις συναλλαγή κλπ) τότε δε φαίνεται η έλλειψη της εξυπηρέτησης πελατών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Το έχω ξαναπεί. Αν δε σου συμβεί καμιά στραβή (να σου μπλοκάρουν την κάρτα, χωρίς να σου λένε το λόγο, να αμφισβητήσεις συναλλαγή κλπ) τότε δε φαίνεται η έλλειψη της εξυπηρέτησης πελατών

Ειδαμε και απο τις ελληνικες εξυπηρετηση πελατων. Χορτασαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, spartak1 said:

Για όποιον θυμάται όταν ξεκίνησε η revolut είχε ως κράχτη καλύτερα όρια αναλήψεων, χωρίς όριο στις αγορές σε συνάλλαγμα κλπ. Επίσης η πρόσβαση στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών παραμένει προβηματική και δε συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με αυτη που απολαμβάνεις από Ελληνική τράπεζα. Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε ότι οι Ελληνικές τράπεζες που έχουν υποκαταστήματα, κόστος διαχείρισης , προσωπικό κλπ θα χρεώνουν το ίδιο με μια εταιρία που ενώ έχει πάνω από 1.000.000 πελάτες έχει καμιά 600αρια άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών.

Το έχω ξαναπεί. Αν δε σου συμβεί καμιά στραβή (να σου μπλοκάρουν την κάρτα, χωρίς να σου λένε το λόγο, να αμφισβητήσεις συναλλαγή κλπ) τότε δε φαίνεται η έλλειψη της εξυπηρέτησης πελατών

Δεν λες πάλι καλά που ήρθαν οι start ups τράπεζες και ευαρεστήθηκαν να αναβαθμίσουν καμία εφαρμογή οι τράπεζες.

Το 99% της επικοινωνίας με τις ελληνικές τράπεζες είναι για να σε πρήζουν εάν έκανες εσύ την αποτυχημένη συναλλαγή. Που ακόμα και αυτές οι συναλλαγές φαίνονται στην εφαρμογή της revolut ενώ στων τραπεζών ανοσοποιούνται.

Από την άλλη όσο λιγότερο επικοινωνείς με εταιρίες που διαχειρίζονται χρήματα τόσο το καλύτερο, διαφορετικά κάπου υπάρχει πρόβλημα.

Το τηλέφωνο της revolut μια χαρά δουλεύει, να υποθέσω ότι αυτό χρησιμοποιούν και όσοι θέλουν κάτι επείγον από της ελληνικές τράπεζες και όχι να τους απασχολούν με email και tweets.

Και μην ξεχνάμε ότι η revolut χρηματοδοτείτε από ιδιωτικά κεφάλαια και όχι από το αίμα του λαού.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Το τηλέφωνο της revolut μια χαρά δουλεύει, να υποθέσω ότι αυτό χρησιμοποιούν και όσοι θέλουν κάτι επείγον από της ελληνικές τράπεζες και όχι να τους απασχολούν με email και tweets.

Ποιο είναι αυτο το τηλέφωνο της revolut που δουλεύει μια χαρά; Εχει τηλέφωνο εξυπηρετησης πελατων; Ή τηλεφωνο ακυρωσης κλεμένων καρτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spartak1 είπε

Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε ότι οι Ελληνικές τράπεζες που έχουν υποκαταστήματα, κόστος διαχείρισης , προσωπικό κλπ θα χρεώνουν το ίδιο με μια εταιρία που ενώ έχει πάνω από 1.000.000 πελάτες έχει καμιά 600αρια άτομα στην εξυπηρέτηση πελατών.

Οι Ελληνικές τράπεζες δεν είναι που έδιναν δάνεια σε ημετέρους και φαληρημένες επιχειρήσεις και μας φόρτωσαν και capital control, πέρα των 2 ανακεφαλαιοποιήσεων που τις πληρώσαμε εμείς; Αυτές δεν είναι που χάριζαν διακοποδάνεια σε κόσμο που δεν ήξερε; Και ναι, είχε ευθύνη και ο πολίτης, αλλά ως ιδιωτικές υποτίθεται επιχειρήσεις δε θα έπρεπε να προσέχουν σε ποιους δανείζουν; Στο κάτω κάτω, ας έμπαιναν γρηγορότερα στην ψηφιακή εποψή και να μη χρειαζόταν το τηλέφωνο κάθε φορά που είχε ο πελάτης ένα πρόβλημα. Ας φρόντιζαν από την αρχή να μην είχαν 1 υποκατάστημα σε κάθε γωνία. Και τώρα τρέχουν τα ρίξουνε τα κόστη και να αυξάνουν τις προμήθειες για να βγάλουνε τα σπασμένα από τις δικές τους μαλακ...ες.

Δε σου τη λέω σε καμία περίπτωση @spartak1, απλά έχω αγανακτίσει ρε φίλε με το όλο σύστημα στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spartak1 said:

Ποιο είναι αυτο το τηλέφωνο της revolut που δουλεύει μια χαρά; Εχει τηλέφωνο εξυπηρετησης πελατων; Ή τηλεφωνο ακυρωσης κλεμένων καρτων;

Για εξυπηρέτηση πελατών δεν ξέρω, αλλά για κάρτες που είναι και επείγον έχουν το παρακάτω το τηλέφωνο 

https://www.revolut.com/gr/help/card-issues/my-card-has-been-lost-or-stolen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Amlet είπε

Παιδια επειδη το εχω αφησει λιγο το θεμα, γινεται πλεον να κανουμε withdraw τα χρηματα μας απο και προς Paypal?

Ευχαριστω

Ναι φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Για εξυπηρέτηση πελατών δεν ξέρω, αλλά για κάρτες που είναι και επείγον έχουν το παρακάτω το τηλέφωνο 

https://www.revolut.com/gr/help/card-issues/my-card-has-been-lost-or-stolen

Αυτο είναι για να ακυρωσεις τη χαμενη-κλεμενη κάρτα. Δεν ειναι εξυπηρετηση πελατών. Αυτο μπορείς να το κάνεις και μέσα από την εφαρμογή. Δηλαδη αν σου μπλοκάρουν οι ίδιοι την κάρτα/λογαριασμό, ή θες να αμφισβητησεις συναλλαγη με κάρτα δεν ισχύει το τηλέφωνο αυτό.

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω κι εγω..Ετοιμαζομαι να ταξιδεψω στη Νορβηγια οπου το τοπικο νομισμα ειναι Κορονα. Επειδη θα ξοδεψω ενα πολυ μεγαλο ποσο το Σαββατοκυριακο,ειναι καλυτερα να κανω μετατροπη των χρηματων απο Ευρω σε Κορονες καποια ημερα πριν το ΣΚ;Γιατι ακουσα οτι σε συναλλαγες που γινονται κατα το ΣΚ, υπαρχει μια προμηθεια για λόγους ασφαλειας σε καθε χωρα, σε περιπτωση μεγαλης αλλαγης της ισοτιμιας του τοπικου νομισματος.

Επισης, στα POS εκει, αν εχω στην καρτα Κορονες, λογικα θα κραταει Κορονες. Αν εχω στην καρτα Ευρω, θα με ρωταει σε ποιο νομισμα θελω να μου τα κρατησει; π.χ σε Ευρω ή σε Κορονες; Και αν ειναι ετσι, ποια επιλογη θα ηταν καλυτερη να επιλεξω;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξ/σία από geo307cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, geo307cc είπε

Καλησπέρα παιδια,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω κι εγω..Ετοιμαζομαι να ταξιδεψω στη Νορβηγια οπου το τοπικο νομισμα ειναι Κορονα. Επειδη θα ξοδεψω ενα πολυ μεγαλο ποσο το Σαββατοκυριακο,ειναι καλυτερα να κανω μετατροπη των χρηματων απο Ευρω σε Κορονες καποια ημερα πριν το ΣΚ;Γιατι ακουσα οτι σε συναλλαγες που γινονται κατα το ΣΚ, υπαρχει μια προμηθεια για λόγους ασφαλειας σε καθε χωρα, σε περιπτωση μεγαλης αλλαγης της ισοτιμιας του τοπικου νομισματος.

Επισης, στα POS εκει, αν εχω στην καρτα Κορονες, λογικα θα κραταει Κορονες. Αν εχω στην καρτα Ευρω, θα με ρωταει σε ποιο νομισμα θελω να μου τα κρατησει; π.χ σε Ευρω ή σε Κορονες; Και αν ειναι ετσι, ποια επιλογη θα ηταν καλυτερη να επιλεξω;

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Το "καπέλο" για μετατροπή το ΣΚ είναι περίπου 0,5% (1€ για 200€ αγορές). Αν το ποσό που θα ξοδέψεις όντως είναι μεγάλο τότε μπορείς να τα μετατρέψεις από την Παρασκευή τα € σε κορόνες για να μην το πληρώσεις αυτό το καπέλο το ΣΚ.

Τα POS δεν σε ρωτάνε. Αν έχεις κορόνες στην Revolut και το ποσό επαρκεί της χρέωσης τότε θα σε χρεώσει κορόνες. Αν δεν έχεις ή το ποσό σε κορόνες δεν επαρκεί της χρέωσης, τότε χρεώνεσαι σε € και τα μετατρέπει η Revolut σε κορόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης στην Νορβηγια μπορείς να πληρώσεις ΠΑΝΤΟΥ με καρτα (οπότε δεν χρειάζεται να βγ'αλεις μετρητα εκτος αν θες να κρατήσεις κάποιο χαρτονομισμα) μενω εδω και εχω να βγάλω cash 4 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, vasilk είπε

Το "καπέλο" για μετατροπή το ΣΚ είναι περίπου 0,5% (1€ για 200€ αγορές). Αν το ποσό που θα ξοδέψεις όντως είναι μεγάλο τότε μπορείς να τα μετατρέψεις από την Παρασκευή τα € σε κορόνες για να μην το πληρώσεις αυτό το καπέλο το ΣΚ.

Τα POS δεν σε ρωτάνε. Αν έχεις κορόνες στην Revolut και το ποσό επαρκεί της χρέωσης τότε θα σε χρεώσει κορόνες. Αν δεν έχεις ή το ποσό σε κορόνες δεν επαρκεί της χρέωσης, τότε χρεώνεσαι σε € και τα μετατρέπει η Revolut σε κορόνες.

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Απλά επειδή όταν πλήρωσα εδώ στην Ελλάδα για μία αγορά που έκανα από κατάστημα, στο POS έβγαλε επιλογή αν θέλω να κρατήσει τα χρήματα σε GBP η σε EUR,γι αυτό και το ρωτάω.. Το ποσό θα ειναι μεγαλύτερο, ναι.. 

19 λεπτά πριν, alexpen είπε

Επίσης στην Νορβηγια μπορείς να πληρώσεις ΠΑΝΤΟΥ με καρτα (οπότε δεν χρειάζεται να βγ'αλεις μετρητα εκτος αν θες να κρατήσεις κάποιο χαρτονομισμα) μενω εδω και εχω να βγάλω cash 4 χρονια

Αλήθεια ;; Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Για να τραβήξω από ATM με την Revolut λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι; Ούτε χρεώνει κάτι εξτρά, ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια εχω ενα θεμα.

 

εχω revolut σχεδον απο την αρχη της.

 

εδω και ενα χρονο δεν την χρησιμοποιω.

ειχα κανει premium πριν αρκετο καιρο Νομιζω ηταν free και λεω αν ερθει χρεωση θα την ακυρωσω τοτε.

εδω και 5 μηνες με χρεωνουν 7.99 τον μηνα χωρις να μου ερθει ουτε μια ειδοποιηση η εμαιλ και χωρις να εχω υπολοιπο μεσα στην καρτα.

δηλαδη λεει η καρτα -30 κατι. 

το ειδα σημερα τυχαια.

και ζητανε και 16 ευρω για ακυρωση αφου εξοφλησω τα αλλα.

του εκανα complain και περιμενω να δω τι θα μου πουν.

ειναι δυνατον να χρεωνουν καρτα με μηδεν υπολοιπο για 5 μηνες χωρις μια ειδοποιηση?

αν ερχοταν ειδοποιηση θα την ειχα κλεισει απο τον πρωτο μηνα.

δεν ειναι το ποσο τοσο αλλα το θεωρω βλακεια..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...