Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, geo307cc είπε

Αλήθεια ;; Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Για να τραβήξω από ATM με την Revolut λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι; Ούτε χρεώνει κάτι εξτρά, ε; 

Οχι δεν θα σε χρεώσει αν πας να βγάλεις απο ΑΤΜ κανονικής τράπεζας. Επίσης γενικά θα πρέπει να προσέχεις ειτε σε ΑΤΜ είτε σε POS αν σου δωθει η επιλογή να επιλέξεις σε τι νομισμα θέλεις να γίνει η χρέωση εσυ να επιλέγεις ΠΑΝΤΑ το νομισμα της χωρας που βρέσκεσαι ωστε να κάνει η revo την μετατροπή. Στην Νορβηγί για παράδειγμα θα επιλέγεις πάντα να χρεώνεσαι σε κορωνες! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αλλαξα σημερα τηλεφωνο, και προς το παρον δεν τα εχω καταφερει να μεταφερω το λογαριασμο μου στο καινουριο τηλεφωνο.

Καποιος που να τα καταφερε να δωσει τα φωτα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tornado είπε

αλλαξα σημερα τηλεφωνο, και προς το παρον δεν τα εχω καταφερει να μεταφερω το λογαριασμο μου στο καινουριο τηλεφωνο.

Καποιος που να τα καταφερε να δωσει τα φωτα του?

Αλλαξες αριθμο τηλεφωνου και συσκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpen είπε

Οχι δεν θα σε χρεώσει αν πας να βγάλεις απο ΑΤΜ κανονικής τράπεζας. Επίσης γενικά θα πρέπει να προσέχεις ειτε σε ΑΤΜ είτε σε POS αν σου δωθει η επιλογή να επιλέξεις σε τι νομισμα θέλεις να γίνει η χρέωση εσυ να επιλέγεις ΠΑΝΤΑ το νομισμα της χωρας που βρέσκεσαι ωστε να κάνει η revo την μετατροπή. Στην Νορβηγί για παράδειγμα θα επιλέγεις πάντα να χρεώνεσαι σε κορωνες! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις! 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Να είσαι καλά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, geo307cc είπε

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Απλά επειδή όταν πλήρωσα εδώ στην Ελλάδα για μία αγορά που έκανα από κατάστημα, στο POS έβγαλε επιλογή αν θέλω να κρατήσει τα χρήματα σε GBP η σε EUR,γι αυτό και το ρωτάω.. Το ποσό θα ειναι μεγαλύτερο, ναι.. 

Αλήθεια ;; Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Για να τραβήξω από ATM με την Revolut λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι; Ούτε χρεώνει κάτι εξτρά, ε; 

 

5 ώρες πριν, alexpen είπε

Οχι δεν θα σε χρεώσει αν πας να βγάλεις απο ΑΤΜ κανονικής τράπεζας. Επίσης γενικά θα πρέπει να προσέχεις ειτε σε ΑΤΜ είτε σε POS αν σου δωθει η επιλογή να επιλέξεις σε τι νομισμα θέλεις να γίνει η χρέωση εσυ να επιλέγεις ΠΑΝΤΑ το νομισμα της χωρας που βρέσκεσαι ωστε να κάνει η revo την μετατροπή. Στην Νορβηγί για παράδειγμα θα επιλέγεις πάντα να χρεώνεσαι σε κορωνες! Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις! 

 

Δεν είναι δωρεαν οι αναλήψεις. Πάνω από τα 200€ το μήνα , μιλάει για 2% προμήθεια.

https://www.revolut.com/gr/fee-schedule

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vasilk είπε

Το "καπέλο" για μετατροπή το ΣΚ είναι περίπου 0,5% (1€ για 200€ αγορές). Αν το ποσό που θα ξοδέψεις όντως είναι μεγάλο τότε μπορείς να τα μετατρέψεις από την Παρασκευή τα € σε κορόνες για να μην το πληρώσεις αυτό το καπέλο το ΣΚ.

Τα POS δεν σε ρωτάνε. Αν έχεις κορόνες στην Revolut και το ποσό επαρκεί της χρέωσης τότε θα σε χρεώσει κορόνες. Αν δεν έχεις ή το ποσό σε κορόνες δεν επαρκεί της χρέωσης, τότε χρεώνεσαι σε € και τα μετατρέπει η Revolut σε κορόνες.

κάθε φορά που ταξιδεύουμε σε χώρα εκτός ευρω θα πρέπει να μετατρέπουμε τα λεφτά που έχουμε στην revolut στο τοπικό? δε ξερω ρωταω για να δω αν εχω καταλαβει σωστα.

Να δώσω και ενα παραδειγμα να μου πειτε αν ειμαι σωστος.

Εστω οτι παω Πολωνια και εχω 500ευρω στην revolut. Πριν φτασω να τα μετατρεψω μεσα στην εφαρμογη σε zloty, να κανω εκει οτι αγορες και αναληψεις θελω και με την επιστροφη Ελλάδα, να τα γυρισω σε ευρω?

Ή μπορώ να τα αφησω και ευρω και να μετατρεπονται αυτοματα κατα την αγορα/αναληψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekboy είπε

κάθε φορά που ταξιδεύουμε σε χώρα εκτός ευρω θα πρέπει να μετατρέπουμε τα λεφτά που έχουμε στην revolut στο τοπικό? δε ξερω ρωταω για να δω αν εχω καταλαβει σωστα.

Να δώσω και ενα παραδειγμα να μου πειτε αν ειμαι σωστος.

Εστω οτι παω Πολωνια και εχω 500ευρω στην revolut. Πριν φτασω να τα μετατρεψω μεσα στην εφαρμογη σε zloty, να κανω εκει οτι αγορες και αναληψεις θελω και με την επιστροφη Ελλάδα, να τα γυρισω σε ευρω?

Ή μπορώ να τα αφησω και ευρω και να μετατρεπονται αυτοματα κατα την αγορα/αναληψη?

Ανάλογα τι σε βολεύει. Απλά στις συναλλαγές σου το σουκού οι μετατροπές θα έχουν ένα καπέλο 0,5%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/05/2018 στις 1:39 ΜΜ, geo307cc είπε

Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ! Απλά επειδή όταν πλήρωσα εδώ στην Ελλάδα για μία αγορά που έκανα από κατάστημα, στο POS έβγαλε επιλογή αν θέλω να κρατήσει τα χρήματα σε GBP η σε EUR,γι αυτό και το ρωτάω.. Το ποσό θα ειναι μεγαλύτερο, ναι..

Όταν ρωτάει το POS νόμισμα είναι επειδή καταλαβαίνει ότι η κάρτα σου είναι διαφορετικού νομίσματος και αναλαμβάνει αυτό να κάνει την μετατροπή. Πάντα θα επιλέγεις το τοπικό νόμισμα της χώρας που βρίσκεσαι για να σου κάνει την μετατροπή η Revo. Είτε είναι ΑΤΜ είτε POS είτε online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgerov είπε

Όταν ρωτάει το POS νόμισμα είναι επειδή καταλαβαίνει ότι η κάρτα σου είναι διαφορετικού νομίσματος και αναλαμβάνει αυτό να κάνει την μετατροπή. Πάντα θα επιλέγεις το τοπικό νόμισμα της χώρας που βρίσκεσαι για να σου κάνει την μετατροπή η Revo. Είτε είναι ΑΤΜ είτε POS είτε online.

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έχει συζητηθεί αλλά είναι πολυ χρονοβόρο να ψάξω και τις 791 σελίδες.
Σήμερα προσπάθησα να περάσω τον προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό με ΙΒΑΝ της Revolut στο paypal (για να κάνω withdraw ποσού απο paypal -> Revolut) αλλά δεν δέχεται το ΙΒΑΝ.
Υπάρχει θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Αλλαξες αριθμο τηλεφωνου και συσκευη;

οχι μονο συσκευη,

για την ιστορια και για οποιον παιζει να αλλαξει τηλεφωνο η λυση ειναι μια και μοναδικη.

Πρεπει να επικοινωνησει με φορουμ της ρεβολουτ  και φανταζομαι να σβησουν κατι απο τις βασεις τους

μετα κατεβαζεις την εφαρμογη και κανεις registration απο την αρχη και ολα καλα...

δυστυχως για αλλαγη τηλεφωνου προς το παρον δεν υπαρχει αλλη λυση.

Τωρα αν αλλαξεις και συσκευη και νουμερο ισως ειναι πιο πολυπλοκο.

Προσοχη στα στοιχεια που θα δωσετε οταν ζητηθουν για επιβεβαιωση, προφανως αν κανετε κατι λαθος,

να μην γινει τιποτα και να μεινει ο λογαριασμος νεκρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Σίγουρα έχει συζητηθεί αλλά είναι πολυ χρονοβόρο να ψάξω και τις 791 σελίδες.
Σήμερα προσπάθησα να περάσω τον προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό με ΙΒΑΝ της Revolut στο paypal (για να κάνω withdraw ποσού απο paypal -> Revolut) αλλά δεν δέχεται το ΙΒΑΝ.
Υπάρχει θέμα;

πριν διμηνο ειχα εισάγει τον IBAN της Revo στο Paypal και κανω withdraw funds κανονικα απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Σίγουρα έχει συζητηθεί αλλά είναι πολυ χρονοβόρο να ψάξω και τις 791 σελίδες.
Σήμερα προσπάθησα να περάσω τον προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό με ΙΒΑΝ της Revolut στο paypal (για να κάνω withdraw ποσού απο paypal -> Revolut) αλλά δεν δέχεται το ΙΒΑΝ.
Υπάρχει θέμα;

mia xara to dexete apla balto opws akribws einai me kefalaia! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...