Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13479535_876329149177724_2055080200_n.jp

 

H Leu Post μετονομαστηκε σε  LeuPay wallet...κι  εδώ  εξελίξεις......Μόλις  έκανα  την  αναβάθμιση λογισμικού....είναι  μπροστά οι  άνθρωποι..... δες  τε  και μια  δημοσίευση  που  έγινε   σε  κλαδικό περιοδικό της Αγγλίας πρίν μια εβδομάδα.... https://raconteur.uberflip.com/i/688650-uk-fintech/0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για λογαριασμό φίλου θέλει να το αγοράσω κάτι και συγκεκριμένα 2.500 ευρώ κάνει μαζί με τα μεταφορικ.... Τα χρήματα θα μου τα βάλει με εμβασματα στο λογαριασμό μου λέτε να έχω κάνα θέμα??? Και θα κάνω εγώ την αγορά από το εξωτερικό η τα μεταφέρω στην revolut η τα αφήνω έχω και κάνω από εδώ την αγορά ρώτησα γιατί δεν έχω ξανά κάνει τόσο μεγάλη αγορά!

 

Αν δεν έχει εισηγμένα από το εξωτερικό κεφάλαια ο φίλος σου θα πρέπει να έχει λογαριασμούς σε 3 τουλάχιστον τράπεζες (για να μπορέσει να σου εμβάσει 1000+1000+500 τον ίδιο μήνα) ή να περιμένει 3 μήνες για τα διαδοχικά εμβάσματα από 1 τράπεζα.

Το ποσό είναι σχετικά μεγάλο και ενδέχεται να έχεις προβλήματα και με την εφορία (ειδικά αν αυτός ή εσύ έχετε τακτικά τέτοια "περίεργα" αλισβερίσια). Σου συνιστώ να αρνηθείς και να του πεις να κάνει μόνος του τις κινήσεις του. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να βγάλει μια Revolut ή μια Leupay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ από χθες να στείλω κάποια χρήματα στη Fidor Bank (SEPA transfer)

Το κάνω κάθε μήνα από τις αρχές του χρόνου χωρίς πρόβλημα αλλά τώρα μου βγάζει

"Gatekeeper code invalid"

 

Δοκίμασα να μπω και να ξαναβγω στο gatekeeper

Δοκίμασα log in / log out στη leupay αλλά τίποτα.

 

- Τα όρια δεν τα έχω ξεπεράσει

- Το gatekeeper δουλεύει μια χαρά για να μπω στο λογαριασμό μου αλλά όχι για τη μεταφορά χρημάτων

 

Έστειλα email και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν μπορω να αγορασω απο ebay ή amazon για καποιο λογο που δοκιμασα πριν

 

Edit

 

Μετα απο ψαξιμο διαπιστωσα οτι εχει οριο 5 συναλλαγες και τις ειχα φτασει

Επεξ/σία από Papakitou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει εισηγμένα από το εξωτερικό κεφάλαια ο φίλος σου θα πρέπει να έχει λογαριασμούς σε 3 τουλάχιστον τράπεζες (για να μπορέσει να σου εμβάσει 1000+1000+500 τον ίδιο μήνα) ή να περιμένει 3 μήνες για τα διαδοχικά εμβάσματα από 1 τράπεζα.

Το ποσό είναι σχετικά μεγάλο και ενδέχεται να έχεις προβλήματα και με την εφορία (ειδικά αν αυτός ή εσύ έχετε τακτικά τέτοια "περίεργα" αλισβερίσια). Σου συνιστώ να αρνηθείς και να του πεις να κάνει μόνος του τις κινήσεις του. Δεν είναι και τόσο δύσκολο να βγάλει μια Revolut ή μια Leupay...

Όχι πρέπει φορά θα το έκανα δεν έχω ξανά πάρει κάτι τόσο μεγάλο σε πόσο τώρα μάλλον αυτό θα κάνω θα του πω να βγάλει μια γιατί μήπως έχω πρόβλημα με την εφορία εγώ.... Αλλά αφού δεν είναι Ελληνική τράπεζα λέτε να έχω θέμα από τις καταθέσεις του προς εμένα λογικά εε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρέπει φορά θα το έκανα δεν έχω ξανά πάρει κάτι τόσο μεγάλο σε πόσο τώρα μάλλον αυτό θα κάνω θα του πω να βγάλει μια γιατί μήπως έχω πρόβλημα με την εφορία εγώ.... Αλλά αφού δεν είναι Ελληνική τράπεζα λέτε να έχω θέμα από τις καταθέσεις του προς εμένα λογικά εε??

Μην πανικοβάλλεσαι. Το ποσό είναι σχετικά μεγάλο όπως είπα, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι τόσο μεγάλο για να κινήσει υποψίες και διαδικασίες. Παρ'όλα αυτά ας έχουμε υπόψη μας ότι την ταυτοποίηση για παρόμοιες περιπτώσεις την απαιτούν. Δεν θα την απαιτούσαν αλλιώς και θα επέτρεπαν σε οποιονδήποτε να στέλνει κεφάλαια αβέρτα στον οποιονδήποτε, χωρίς κανένα στοιχείο ταυτότητας. Κι από άλλες απόψεις είναι ορθό το να ανοίξει ο φίλος σου τους δικούς του λογαριασμούς (ασφάλεια Paypal αν τη χρειαστεί, έλεγχος πορείας διαφόρων αιτημάτων που μπορεί να χρειαστεί προς Paypal ή/και Leupay κλπ.). Δεν καταλαβαίνω το λόγο να του κάνεις εσύ την οικονομική συναλλαγή. Βαριέται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ από χθες να στείλω κάποια χρήματα στη Fidor Bank (SEPA transfer)

Το κάνω κάθε μήνα από τις αρχές του χρόνου χωρίς πρόβλημα αλλά τώρα μου βγάζει

"Gatekeeper code invalid"

 

Δοκίμασα να μπω και να ξαναβγω στο gatekeeper

Δοκίμασα log in / log out στη leupay αλλά τίποτα.

 

- Τα όρια δεν τα έχω ξεπεράσει

- Το gatekeeper δουλεύει μια χαρά για να μπω στο λογαριασμό μου αλλά όχι για τη μεταφορά χρημάτων

 

Έστειλα email και περιμένω απάντηση.

Ίσως έχει κάποιο παροδικό σκάλωμα το σύστημά τους.

Χθες το βράδυ πήγα να κάνω login στο λογαριασμό μου και την πρώτη φορά μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω βάλει invalid gatekeeper code. Στην επόμενη προσπάθεια μπήκα κανονικά.

Πριν λίγες μέρες δεν μπορούσα να κάνω φόρτιση το λογαριασμό μου με καμία από τις 2 δηλωμένες χρεωστικές μου MasterCard κάρτες, ώσπου τελικά έπεσε εντελώς ο server τους και διορθώθηκε μετά από λίγη ώρα.

Γενικά, αραιά και που τρώνε κάποια σκαλώματα, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν κρατούν για πολύ ώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

H Leu Post μετονομαστηκε σε  LeuPay wallet...κι  εδώ  εξελίξεις......Μόλις  έκανα  την  αναβάθμιση λογισμικού....είναι  μπροστά οι  άνθρωποι..... δες  τε  και μια  δημοσίευση  που  έγινε   σε  κλαδικό περιοδικό της Αγγλίας πρίν μια εβδομάδα.... https://raconteur.uberflip.com/i/688650-uk-fintech/0

 

Και έχει καναδυό πολύ χρήσιμες προσθήκες για τις οποίες δεν θυμάμαι να είδα αναφορά πριν την αναβάθμιση από του Google Play!

1) Δυνατότητα -επιτέλους- επιστροφής χρημάτων από την prepaid Leupost στον Leupay λογαριασμό (το ζητούσαμε πολλοί)

2) Δυνατότητα φόρτισης και με τραπεζικό έμβασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι πολύ ουσιαστική εξέλιξη η παραπάνω και βολεύει ιδιαίτερα όποιον θέλει να ανοίξει λογαριασμό LeuPay, γιατί:

 

1) Δεν χρειάζεται να περιμένει πότε θα παραλάβει την κάρτα LeuPay για να ολοκληρωθεί η πιστοποίηση του λογαριασμού του, αλλά μπορεί να προβεί άμεσα σε φόρτιση και αγορές με τη LeuPay Wallet (όπως πλέον μετονομάστηκε η LeuPost).

 

2) Δεν θα εγκλωβιστούν τα χρήματά του στο Wallet και δεν θα είναι αναγκασμένος να τα καταναλώσει όλα σε αγορές, όπως παλιότερα, αφού ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα επιστρέψει πίσω στο LeuPay λογαριασμό του.

 

3) Η επιστροφή των χρημάτων στο LeuPay λογαριασμό είναι εφικτή, χωρίς την πατέντα που κάναμε πριν. Δηλαδη, χωρίς να χρειάζεται να δηλώσει την κάρτα LeuPost στο LeuPay λογαριασμό και έτσι να πιάσει τσάμπα την μία από τις 5 διαθέσιμες θέσεις καρτών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τώρα που το βλέπω ειδικότερα η μεταφορά μέσω εμβάσματος, βγάζει ατομικό ΙΒΑΝ (είναι διαφορετικό από αυτά που έχω στη Leupay) με κάτοχο εμένα, στον οποίο και αποστέλλονται τα χρήματα για το top up. Πρακτικά δηλαδή πλέον (όντας virtual που σημαίνει εκδίδεται στιγμιαία), έχει όλα τα πλεονεκτήματα της Revolut + ατομικό ΙΒΑΝ για το χρήστη της, η έλλειψη του οποίου και η αντ'αυτού χρήση του "reference"  είναι το πολύ μεγάλο μειονέκτημα της Revolut.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λογαριασμό φίλου θέλει να το αγοράσω κάτι και συγκεκριμένα 2.500 ευρώ κάνει μαζί με τα μεταφορικ.... Τα χρήματα θα μου τα βάλει με εμβασματα στο λογαριασμό μου λέτε να έχω κάνα θέμα??? Και θα κάνω εγώ την αγορά από το εξωτερικό η τα μεταφέρω στην revolut η τα αφήνω έχω και κάνω από εδώ την αγορά ρώτησα γιατί δεν έχω ξανά κάνει τόσο μεγάλη αγορά!

Ας βγαλει δικια του καρτα ο φιλος σου. Τοσο μεγαλα ποσα ειναι και υποπτα.

Και γιατι να ανακατευτεις εσυ? οποιος θελει, βγαζει καρτα και αγοραζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανικοβάλλεσαι. Το ποσό είναι σχετικά μεγάλο όπως είπα, αλλά θεωρώ ότι δεν είναι τόσο μεγάλο για να κινήσει υποψίες και διαδικασίες. Παρ'όλα αυτά ας έχουμε υπόψη μας ότι την ταυτοποίηση για παρόμοιες περιπτώσεις την απαιτούν. Δεν θα την απαιτούσαν αλλιώς και θα επέτρεπαν σε οποιονδήποτε να στέλνει κεφάλαια αβέρτα στον οποιονδήποτε, χωρίς κανένα στοιχείο ταυτότητας. Κι από άλλες απόψεις είναι ορθό το να ανοίξει ο φίλος σου τους δικούς του λογαριασμούς (ασφάλεια Paypal αν τη χρειαστεί, έλεγχος πορείας διαφόρων αιτημάτων που μπορεί να χρειαστεί προς Paypal ή/και Leupay κλπ.). Δεν καταλαβαίνω το λόγο να του κάνεις εσύ την οικονομική συναλλαγή. Βαριέται;

Δυστυχώς δεν ξέρει τίποτα... Αλλά θα του ανοίξω εγώ τον λογαριασμό και θα του δείξω πως να την χρησιμοποιεί για να μην γίνει τίποτα για παν ενδεχόμενο!

Ας βγαλει δικια του καρτα ο φιλος σου. Τοσο μεγαλα ποσα ειναι και υποπτα.

Και γιατι να ανακατευτεις εσυ? οποιος θελει, βγαζει καρτα και αγοραζει

Σίγουρα πράγματα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις δε θελει να ασχοληθει, γιατι και εμεις πριν δεν ξεραμε τιποτα.

Ασχολείται αλλά δεν γνωρίζει από τεχνολογία καθόλου ότι αγορές κάνει τις κάνει μέσω τηλεφώνου.... Οπότε τώρα θα του βγάλω εγώ μια κάρτα και θα την δείξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έχει κάποιο παροδικό σκάλωμα το σύστημά τους.

Χθες το βράδυ πήγα να κάνω login στο λογαριασμό μου και την πρώτη φορά μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω βάλει invalid gatekeeper code. Στην επόμενη προσπάθεια μπήκα κανονικά.

Πριν λίγες μέρες δεν μπορούσα να κάνω φόρτιση το λογαριασμό μου με καμία από τις 2 δηλωμένες χρεωστικές μου MasterCard κάρτες, ώσπου τελικά έπεσε εντελώς ο server τους και διορθώθηκε μετά από λίγη ώρα.

Γενικά, αραιά και που τρώνε κάποια σκαλώματα, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν κρατούν για πολύ ώρα!

Δυστυχώς δεν είναι κάτι παροδικό.

Χθες το πρωί δεν μπορούσα να μπω καν στο λογαριασμό μου παίρνωντας συνέχεια το ίδιο σφάλμα "Gatekeeper code invalid" και φυσικά ούτε και σήμερα με αφήνει να μπω.

 

Δεν νομίζω να είναι συνολικό πρόβλημα της leupay και ίσως να μπλόκαρα εγώ τον λογαριασμό μου με τις συνεχείς αποτυχημένες προσπάθειες που έκανα.

 

Τους πήρα τηλέφωνο και η κοπελιά δεν μπορούσε να μου πει τι φταίει.

Μου πρότεινε να γυρίσουμε το σύστημα ώστε να γίνεται η επαλήθευση με SMS αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο από τον αριθμό που έχω δηλώσει να δέχεται τα SMS και όχι από το skype.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...