Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η διαδικασια της εγκαταστασης της διανομης στην καρτα sd, ειναι ιδια σε ολες.

Αν θες τις ρυθμισεις του στησιματος του retropie, δεν ξερω αν υπαρχουν στα ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ. Έχω περάσει ήδη το raspbian, θα πρέπει να κάνω format και να περάσω το retropie, δεν θα ήθελα και τα δύο μαζί. Γίνεται ή θα πρέπει να παρω καινούργια sd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ρομς μπορείς τώρα να τις αντιγράψεις από το πισι σου, αν ανοίξεις τις θέσεις δικτύου σε ένα παράθυρο explorer θα πρέπει να δεις το //RETROPIE

Στο ρασμπερι, στη γραμμή εντολών που είσαι στη φωτογραφία, γράψε: emulationstation για να τρέξεις το γραφικό περιβάλλον του ES

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την ευκαιρία, μόνο για όσους έχουν ήδη ασχοληθεί με το retropie και emulation παιχνιδιών γενικότερα..

Κυκλοφόρησε σήμερα ένα νέο ιματζ που συνδυάζει τα στοιχεία του hyperspin (που δεν τρεχει σε ρασμπερι) με το retropie.

Πάρα πολύ καλή δουλειά από το φίλο David που θετει τις βασεις για τη χρήση του πι σαν game emulator σε άλλο επίπεδο.

 

https://www.youtube.com/watch?v=3pzxL7dKqUA

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω ένα για ένα ανιψακι μου που θέλει να γίνει προγραμματιστης, πιστεύω θα είναι καλό δώρο για να ασχοληθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, αγορασα ενα Rpi 3B τον Μαϊο και απο τοτε δεν το εχω χρησιμοποιησει αρκετα.. Λιγο retropie, λιγο kodi κλπ..
Σκεφτομουν να αρχισω ενα project ωστε να το μετατρεψω σε laptop.. Ειναι κανενας γνωστης ηλεκτρονικης εδω περα? 
Η αρχικη ιδεα ειναι να παρω ενα παλιο λαπτοπ που εχω, να το αδειασω και να βαλω το raspberry,οθονη δεν θα αλλαξω αλλα θα χρησιμοποιησω LVDS Driver, μπαταρια/ες γυρω στα 8.000mAh, usb hub κλπ, ΑΛΛΑ αντι να χρησιμοποιησω το πληκτρολογιο του λαπτοπ, να αγορασω ενα ενσυρματο που να εχει διαστασεις σαν το ενσωματομενο.. Εχει προσπαθησει κανεις κατι παρομοιο? Και αν ναι τί εκανε στο περιπου απο θεμα καλωδιοσεων κλπ? 
ευχαριστω εκ των προτερων..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εγω εχω αυτο και παίζει απροβληματηστα - παρόμοια φιλοσοφία είναι

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_275286.html?wid=21

 

η ευκολία ομως που μου εχει δώσει με έκανε να μετανιώσω που δε πλήρωσα τα διπλα για αυτό 

http://www.gearbest.com/mice-keyboards/pp_68068.html?wid=21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, θελω να κανω ορατους καποιους φακελους απ το pc (windows 10 pro) στο raspberry (raspbian).

 

Εχω δημιουργησει homegroup, εχω κανει share (public) τους φακελους που θελω αλλα ενω οταn πηγαινω στον pcman go->network->windows network->workgroup->desktop-#####

ενω βλεπω τους shared φακελους, αμα προσπαθησω να ανοιξω καποιον τρωω failed to mount windows share: permission denied, και μετα the specified location is not mounted, παρολο που βαζω σωστα τον κωδικο του homegroup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...