Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εγκαταστήσει το BS player add on για υποτίτλους αλλά σε ότι video και να προσπαθήσω μου λέει streaming no supported. Ξέρει κανείς τι παίζει? Κανένα άλλο addon για υποτίτλους? (αγγλικούς μόνο οκ θα είμαι ) 

 

αν διάβαζες λίγο πιο πίσω θα έβλεπες πολλές αναφορές για τους υπότιτλους.

Opensubtitles.org by opensubtitles.org για αγγλικούς,

subtitles.gr για ελληνικούς

 

έντιτινκ:

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι δεν είμαστε στο θέμα του kodi, αλλά στο θέμα του raspberry.

Καλύτερα να τα ρωτάς εκεί αυτά.

:)

Και φαντάζομαι ότι εννοείς Kodi, όχι κάτι άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Τελευταία ερώτηση πως ανοίγετε το μηχάνημα όταν το κλείνετε? Εγώ αναγκαστικά βγάζω το καλώδιο και το βάζω ξανά για να ανοίξει και φοβάμαι πως δεν είναι η καλύτερη λύση.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

οταν το τερματιζεις αφηνεις το τροφοδοτικο καλωδιο συνδεμενο. Αργοτερα για να το αναψεις χρεισιμοποιεις τους ακροδεκτες ρεσετ με ενα μπουτονακι. Εγω το δοκιμασα σε παλιο model B 512 ram και δουλευει.

 

http://raspi.tv/2012/making-a-reset-switch-for-your-rev-2-raspberry-pi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν λίγες ημέρες, καθώς το έκανα unplug απο το ρεύμα, κατα την επόμενη επανεκκίνηση μου πέταγε kernel panic και φυσικά δεν oλοκλήρωνε το boot. 

 

Το μήνυμα ήταν το εξής:

VFS: Unable to mount root fs on unknown-block(179,6)

Ψάχνοντας στα raspberrypi-forums, οι περισσότεροι έλεγαν ότι κράσαρε η sd και προτείναν reformatting ή ακόμη και αντικατάσταση της sd.

 

Φυσικά αυτό δεν ισχύει καθώς η λύση είναι απλή. 

 

Το μήνυμα λέει ότι υπάρχει ένα bad-block, το 179 στο partition 6 στη δική μου περίπτωση.

 

Οπότε κουμπόνωντας την sd σε ένα οποιοδήποτε linuxbox, βρίσκουμε που την έχει δει αρχικά ώς device. 

 

Στη δική μου περίπτωση ήταν η /dev/sdb και εφ'όσον έχει 6 partition τα βλέπω σαν /dev/sdb[1-6]

 

Οπότε διορθώνω το partition 6 (μπορεί να είναι το οποιοδήποτε, ανάλογα με την περίπτωση) με:

$ sudo fsck -y /dev/sdb6

και είμαστε κομπλέ.

 

Προσοχή: σε κάποιες περιπτώσεις λένε να χρησιμοποιηθεί η fsck.ext4. Μην το χρησιμοποιήσετε καθώς δεν ξέρουμε στάνταρ ότι το filesystem του partition είναι ext4.

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν έχεις Linux εγκατεστημένο; κάποιοι πρότειναν:

 

 

 

Edit your cmdline.txt on sdcard(boot partiotion) and replace root=/dev/mmcblk0p2 to root=/dev/mmcblk0p6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν έχεις Linux εγκατεστημένο; κάποιοι πρότειναν:

 

Edit your cmdline.txt on sdcard(boot partiotion) and replace root=/dev/mmcblk0p2 to root=/dev/mmcblk0p6

 

Αναγκαστικά ή βάζεις κάποιο live cd σε στικάκι, ή με vm.

 

Το διάβασα και εγώ αυτό που πρότειναν, απλά σε εμένα δεν υπάρχει το cmdline.txt

 

Επίσης, το να αλλάξεις απλά το root partition που θα διαβάσει κατα το boot, εφόσον υπάρχει corruption, ο kernel θα συνεχίζει να γυρνάει kernel panic.

 

Edit: Θέλω να πώ οτι η αλλαγή του root partition δεν λύνει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, θελω το raspberry μου να τραβαει backup απ το PC προς εναν εξωτερικο δισκο που εχω συνδεδεμενο πανω του.

Αυτο θα γινεται μεσω ενος script που εχω φτιαξει στην python, το οποιο δουλευει κανονικα.

 

Υπαρχει ομως το εξης προβλημα, ενω ειμαι σε θεση να δω/τροποποιησω/αντιγραψω τα αρχεια στο PC μεσω του Pi, το script δε φαινεται να παιρνει τετοιο permission*. Το δοκιμασα και locally, κανει κανονικα copy-paste τα αρχεια. Οταν βαζω path το PC, τελειωνει η εκτελεση του χωρις να εχει αντιγραψει κατι παρολο που θα επρεπε.

 

*Θεωρω εγω πως ειναι θεμα permission, μπορει και να παιζει κατι αλλο, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς νέος και εγώ στο άθλημα.

 

Το έχω full σεταρισμένο επιτέλους (BT mouse, HDMi στην οθόνη του PC μου παράλληλα, raspberry τροφοδοτικό και SD 64άρα με εγκατεστημένο raspbian) αλλά δεν έχει έρθει ακόμα το k400 keyboard που περιμένω από amazon και για να μην κάθεται, κάπου πήρε το μάτι μου για virtual keyboard.

 

Υπάρχει κανένα βίντεο να δείχνει πώς ενεργοποιείται το virtual keyboard στο raspbian?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • sudo apt-get install matchbox-keyboard
  • reboot
  • MENU >> ACCESSORIES >> KEYBOARD

  • MENU >> PREFERENCES >> Main Menu Editor(σε περιτωση που δεν εμφανιστει απο την προηγουμενη επιλογη)

http://raspberrypi.stackexchange.com/questions/41150/virtual-keyboard-activation

  •  

     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό (2.5") και μόλις του κουμπώνω και δεύτερο κολλάει εντελώς και δεν παίρνει ρεύμα κανένας από τους 2 σκληρούς.

Τροφοδοτικό έχω το δικό του.

 

Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να αλλάξω sd κάρτα στο βατόμουρο μου και δεν θα ήθελα να κάνω εγκατάσταση από την αρχή. Έχω έναν sd reader σε ένα laptop με linux. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεραφέρω την εικόνα του συστήματος και να την γράψω σε μια άλλη κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό (2.5") και μόλις του κουμπώνω και δεύτερο κολλάει εντελώς και δεν παίρνει ρεύμα κανένας από τους 2 σκληρούς.

Τροφοδοτικό έχω το δικό του.

 

Κάποια ιδέα;

hub έχεις που να παίρνει ρεύμα ; αν όχι ε να αγοράσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να αλλάξω sd κάρτα στο βατόμουρο μου και δεν θα ήθελα να κάνω εγκατάσταση από την αρχή. Έχω έναν sd reader σε ένα laptop με linux. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεραφέρω την εικόνα του συστήματος και να την γράψω σε μια άλλη κάρτα?

σε windows με το win32 imager, οπως στη φωτογραφια.Σε λινουξ θα γινεται με καποια εντολη σιγουρα αλλα δεν ξερω να βοηθησω(update:εδω δες https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=91&t=46911).

 

 

Επισης δεν ξερω τι θα γινει αν η αλλη καρτα ειναι διαφορετικου μεγεθους.

 

89CMl.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,τελικά έβαλα σε μία κάρτα το retropie αρκετά εύκολα και μετά εγκατέστησα σαν port το kodi.

Τρέχει αρκετά καλά,δεν καταλαβαίνω διαφορά από το osmc που είχα. Ελπίζω να βοηθάει κάποιον που δεν θέλει να αλλάζει κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές έγινε αυτοματη ενημέρωση στο osmc που τρέχω σε 2 raspberry pi στην v17 έκδοση του kodi με αποτέλεσμα μετά από λίγο να πέσουν και τα 2 σε bootloop. Μάλλον κάποια addon που έχω εγκαταστήσει δεν είναι συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια κι εγώ στο 2. Το 3 δεν το κάνω update. Δεν βρήκα λύση μην το σώσω οπότε κατεβάζω καινούριο image και το καίω. Αν και νομίζω παίζει να ήταν θέμα του skin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...