Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vaiol είπε

Καλημέρα τρεχω το pi 4 με to raspbian κανονικά χωρίς να έχω κανει άλλες ρυθμίσεις τίποτα...μαζί με τον chromium που ηταν προεγκαταστημένος έχω εγκαταστήσει κ τον firefox....γιατί δεν μπορώ να τρέξω ούτε το netflix ούτε το cosmotetv την νέα cosmotetv δηλαδή μέσω των browsers???θέλει κάποιες ρυθμίσεις??δε  θέλει το raspbian κ πρεπει να βάλω το libreelec??Απλά θέλω το raspbian ως λειτουργικό γιατί με βολέυει...τι φταίει???Ευχαριστώ!!

 

 

δεν  εχω 4αρι για να το δοκιμασω . . .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

δεν  εχω 4αρι για να το δοκιμασω . . .

 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.θα το κάνω εγώ κ θα ποστάρω με την πρώτη ευκαιρία!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Καλησπέρα παρέα... Καινούριος στο άθλημα εχω το Rasberry pi 4 στα ram 4gb και microsd 64gb rom με Rasbian Os 

εχω  βάλει  τον εξωτερικος δίσκο Toshiba Canvio Basics (2018) 1TB... και εχω 2 θέματα 

1)κρασαρει πολύ το σύστημα αν το κουμπώσω υπέθεσα οτι δεν το σηκώνει η παροχή ρεύματος του usb

και εκανα ενα πείραμα πηρό usb διπλής παροχής το εβαλα σε εξωτερική τροφοδοσία και κανει επανεκκίνηση το rasberry αν το βαλω σε δυο usb παλι  κρασαρει  ...

2) κατάφερα να παω με τα χιλια ζόρια στο plex ναι βλέπει τον σκληρο αλλα δεν μνπορω να μπω μεσα να δω τους φακέλους για να χωρισω τους φακέλους στο plex...

Επεξ/σία από MYLOPOTAMOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αναγκαστικα. Ειναι 5v/3a, στις απαιτησεις λειτουργιας του rpi4.
Παντως, αν εχει και καποιο αλλο τροφοδοτικο 5v/3a δοκιμασε και με εκεινο να τσεκαρεις μηπως αυτο που χρησιμοποιεις τωρα εφαγε τα ψωμια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά όσα τροφοδοτικά είχα χρησιμοποιήσει (5V 2A) για RPi (0, 1 και 2) είχαν πρόβλημα. Κατά κύριο λόγο τροφοδοτικά samsung (τα κλασσικά, τα λευκά).

Δε ξέρω να πω για τη δική σου περίπτωση, αλλά σε εμένα λύθηκαν όλα τα προβλήματα (restart/κρασαρισματα) που είχα όταν πήρα το "αυθεντικό"

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris1985 είπε

Προσωπικά όσα τροφοδοτικά είχα χρησιμοποιήσει (5V 2A) για RPi (0, 1 και 2) είχαν πρόβλημα. Κατά κύριο λόγο τροφοδοτικά samsung (τα κλασσικά, τα λευκά).

Δε ξέρω να πω για τη δική σου περίπτωση, αλλά σε εμένα λύθηκαν όλα τα προβλήματα (restart/κρασαρισματα) που είχα όταν πήρα το "αυθεντικό"

Λογικό γιατί ζητάει 5,1 βολτ και όχι 5 που ειναι αυτά που εχεις το εχω δει στο δικό μου rpi4 με 4gb ram  που έχει έναν 2 tb πάνω 24/265 με dlna server και Plex server επιπλέον (αν και λόγω ισχύος έχει θεματάκια ) pi-hole qbitorrent  pi-vpn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, george1551 said:

Λογικό γιατί ζητάει 5,1 βολτ και όχι 5 που ειναι αυτά που εχεις το εχω δει στο δικό μου rpi4 με 4gb ram  που έχει έναν 2 tb πάνω 24/265 με dlna server και Plex server επιπλέον (αν και λόγω ισχύος έχει θεματάκια ) pi-hole qbitorrent  pi-vpn.

Ισχύει, δεν το θυμόμουν καθόλου αυτό. Το οποίο σημαίνει ότι όλα τα κοινά τροφοδοτικά θα έχουν τα θέματα τους.

Άρα ένα mini ups που πήρα (και σκεφτόμουν για τροφοδοσία μέσω usb με 5V από το mini ups) θα έχει θέμα στο pi-hole;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, george1551 είπε

Λογικό γιατί ζητάει 5,1 βολτ και όχι 5 που ειναι αυτά που εχεις το εχω δει στο δικό μου rpi4 με 4gb ram  που έχει έναν 2 tb πάνω 24/265 με dlna server και Plex server επιπλέον (αν και λόγω ισχύος έχει θεματάκια ) pi-hole qbitorrent  pi-vpn.

Λοιπόν είχατε δίκιο παιδιά είναι θέμα μετασχηματισατη έβαλα ένα φορτιστή με γρήγορη φόρτιση και δεν κρασαρει... 

Πάει το πρώτο πρόβλημα 

Το δεύτερο τώρα δεν βλέπει φάκελος μέσα στον σκληρό για το plex έτσι δεν μπορώ να κάνω διαχωρισμό... 

Επεξ/σία από MYLOPOTAMOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ την κοινότητα. Κάνω την πρώτη μου απόπειρα με raspberry και πειραματίζομαι με το pihole. Έκανα το σετάρισμα στο γραφείο και δούλεψε μια χαρά, τόσο ένα με ethernet όσο και ένα άλλο με wifi. Το 2ο τώρα προσπαθώ να το σετάρω για το σπίτι. Έκανα flash το raspios lite και έβαλα στο root τα ssh και wpa_supplicant.conf με τις απαραίτητες πληροφορίες για να συνδεθεί στο wifi του σπιτιού. Περνάω την sd στο raspberry και μετά ... τίποτα. Μέσα από το router κοιτάω και δεν βλέπω να συνδέεται στο δίκτυο. Δοκίμασα να κάνω hotspot στο κινητό μήπως συνδεθεί εκεί, αλλά τα ίδια.

 

Όταν ξαναέβαλα την sd στο pc, είδα ότι έλειπαν τα αρχεία ssh και wpa_supplicant.conf που είχα προσθέσει. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία αρκετές φορές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Τα ίδια ακριβώς βήματα έκανα στο γραφείο (ΟΤΕ εκεί) στο ίδιο raspberry και δούλεψε. Στο σπίτι (Wind), τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Gvalaor said:

Χαιρετώ την κοινότητα. Κάνω την πρώτη μου απόπειρα με raspberry και πειραματίζομαι με το pihole. Έκανα το σετάρισμα στο γραφείο και δούλεψε μια χαρά, τόσο ένα με ethernet όσο και ένα άλλο με wifi. Το 2ο τώρα προσπαθώ να το σετάρω για το σπίτι. Έκανα flash το raspios lite και έβαλα στο root τα ssh και wpa_supplicant.conf με τις απαραίτητες πληροφορίες για να συνδεθεί στο wifi του σπιτιού. Περνάω την sd στο raspberry και μετά ... τίποτα. Μέσα από το router κοιτάω και δεν βλέπω να συνδέεται στο δίκτυο. Δοκίμασα να κάνω hotspot στο κινητό μήπως συνδεθεί εκεί, αλλά τα ίδια.

Όταν ξαναέβαλα την sd στο pc, είδα ότι έλειπαν τα αρχεία ssh και wpa_supplicant.conf που είχα προσθέσει. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία αρκετές φορές, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει; Τα ίδια ακριβώς βήματα έκανα στο γραφείο (ΟΤΕ εκεί) στο ίδιο raspberry και δούλεψε. Στο σπίτι (Wind), τίποτα.

Το ssh μετά από την πρώτη εκκίνηση διαγράφεται μόνο του. Οπότε είσαι οκ με αυτό.

Σχετικά με το wifi δε ξέρω γιατί δεν έχω κάποιο rpi με wifi. Δοκίμασε να το συνδέσεις με καλώδιο και άλλαξε το δίκτυο σε ασύρματο με την απαραίτητη πληροφορία.

Έχει δοκιμάσει κανείς το adguard home αντί του pihole; Εντυπώσεις;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το Zero W οπότε δεν έχει υποδοχή ethernet. Δεν έχω και αντάπτορα για usb αυτήν τη στιγμή.

 

Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται και απλά να μην το βλέπει το router; Δοκίμασα βέβαια και με το fing από το κινητό και πάλι δεν υπήρχε συσκευή rpi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Το ssh μετά από την πρώτη εκκίνηση διαγράφεται μόνο του. Οπότε είσαι οκ με αυτό.

Σχετικά με το wifi δε ξέρω γιατί δεν έχω κάποιο rpi με wifi. Δοκίμασε να το συνδέσεις με καλώδιο και άλλαξε το δίκτυο σε ασύρματο με την απαραίτητη πληροφορία.

Έχει δοκιμάσει κανείς το adguard home αντί του pihole; Εντυπώσεις;

εχω δοκιμασει τους dns της εταιριας (adguard). Κανουν τρομερη δουλεια σε ολο το τοπικο δικτυο αντιστοιχη με pihole, απλα με χαλασε οτι στελνουν ολο το network traffic προφανως στην Ρωσια που ειναι οι dns server της adguard. 

58 λεπτά πριν, Gvalaor είπε

Είναι το Zero W οπότε δεν έχει υποδοχή ethernet. Δεν έχω και αντάπτορα για usb αυτήν τη στιγμή.

Υπάρχει περίπτωση να συνδέεται και απλά να μην το βλέπει το router; Δοκίμασα βέβαια και με το fing από το κινητό και πάλι δεν υπήρχε συσκευή rpi.

Το zero θα το εχεις μονο για το pihole? Αν ναι γιατι δε κανεις το πρωτο σεταρισμα μεσω gui? Δηλαδη περασε κανονικα raspbian και κανε ολο το "setup" που εχει το pihole. Και μετα απλως το αφηνεις χωρις περιφεριακα σε μια γωνια μονο με τροφοδοσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε πρώτη φάση για το pihole θα το έχω. Αυτό που λες θα το δοκιμάσω, αν και πρέπει να βρω τα αντίστοιχα καλώδια+αντάπτορες πρώτα.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως και θα ήθελα να καταλάβω για ποιο λόγο η ίδια διαδικασία στο γραφείο δούλεψε και στο σπίτι μπλοκάρει κάπου. Με τρώει η περιέργεια! 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...