Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω τίποτα απλά θέλω την πλακετιτσα και τίποτα άλλο.

Πιστεύω μόνο με την πλακετιτσα τουλάχιστον αρχικά και με μια microsd κάρτα που ήδη έχω κάνω δουλειά.

Δεν κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Paragontas-x είπε

Όχι δεν έχω τίποτα απλά θέλω την πλακετιτσα και τίποτα άλλο.

Πιστεύω μόνο με την πλακετιτσα τουλάχιστον αρχικά και με μια microsd κάρτα που ήδη έχω κάνω δουλειά.

Δεν κάνω?

ε, θες και ενα hdmi καλωδιο...και ενα μεσο για να επικοινωνεις με την πλακετιτσα..

εκτος και αν κανεις καμια <<χακερια>> του τυπου >

χει, πλακετιτσα ...παιξε το δεν μπορω μανουλαμ δεν μπορω.. (ξερεις τωρα στυλ google)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

6 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ε, θες και ενα hdmi καλωδιο...και ενα μεσο για να επικοινωνεις με την πλακετιτσα..

εκτος και αν κανεις καμια <<χακερια>> του τυπου >

χει, πλακετιτσα ...παιξε το δεν μπορω μανουλαμ δεν μπορω.. (ξερεις τωρα στυλ google)

Και Hdmi καλώδιο έχω.

Και όταν λες ένα μέσω να επικοινωνώ με την πλακετιτσα?

Αυτά δεν τα δίνουν στο βασικό πακέτο ρε παιδιά?

Δεν εννοώ το starter kit.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

  

Και Hdmi καλώδιο έχω.

Και όταν λες ένα μέσω να επικοινωνώ με την πλακετιτσα?

Αυτά δεν τα δίνουν στο βασικό πακέτο ρε παιδιά?

Δεν εννοώ το starter kit.

κανε εναν κοπο και δωσε ενα λινκ εκει που το βρηκες 30-40 ευρω να δουμε τι ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο για την πλακέτα μάλλον θα πουλάνε

Και το βρήκα και από Ελληνικό μαγαζί εδώ με 45 ευρώ που πιστεύω αξίζει από τη στιγμή που το αγοράζεις και από Ελλάδα.

Και είναι και η έκδοση με τα 2gb ram.

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό, αυτό το λινκ που έχεις βάλει δεν είναι Starter kit. Είναι σκέτο το Raspberry.

Για να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις και λάθος κατανόηση: 

Starter kit έχει (εκτός απ' το Raspberry) ποντίκι πληκτρολόγιο τροφοδοσία και δε θυμάμαι τι άλλο.  Πάντως δεν είναι σκέτο το RPi.

Αυτό το λινκ που έβαλες, είναι απλά η πλακέτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη για να καταλαβω. θα παρεις σκετο ρασπμπερη χωρις καλωδιο εικονας-χωρις καλωδιο ρευματος (με διακοπτη ή χωρις για το ρευμα)χωρις κατι να συνδεθεις για ρυθμισεις(πληκτρολογιο ποντικι) χωρις καρτα για το λειτουργικο. μαλλον καλυτερα ψαξε μεταχειρισμενο 3β+ με ολα τα κομφορ για raspbian αλλιως windows arm based λειτουργικο. ειναι ακριβό σπορ το raspberry αλλα κανει παπαδες.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Όχι εγώ θέλω να φτιάξω ένα φτηνό media player που να στηρίζεται κυρίως σε windows.

Οχι.

18 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Και από τη στιγμή που άνοιξα ένα τοπικ με βάση το rasberry pi 4 καταλαβαίνεις ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 20-30 ευρώ.

Οχι.

13 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Όχι δεν έχω τίποτα απλά θέλω την πλακετιτσα και τίποτα άλλο.
Πιστεύω μόνο με την πλακετιτσα τουλάχιστον αρχικά και με μια microsd κάρτα που ήδη έχω κάνω δουλειά.
Δεν κάνω?

Οχι.

Εδώ έχουμε ένα κλασικό παράδειγμα που ο χρήστης δεν το έχει ψάξει καθόλου, και μπαίνει σε φάση κουβέντα να γίνεται. "Εγω δίνω μέχρι 20-30 ευρώ", "στο εξωτερικό έχει 40", μετά δίνει link στα 45 για σκέτο pcb χωρίς μεταφορικά και πάει λέγοντας για να φτάσουμε μετά από 5-6 σελίδες στο "ρε παιδιά αν είναι να δώσω 80-90 ευρώ για pcb, τροφοδοτικό, θήκη, ψύκτρες, καλώδια, input devices κτλ καλύτερα να φτιάξω ένα htpc".

Εφόσον τον ενδιαφέρει Windows λειτουργικό, το rpi δεν του κάνει, τόσο απλά.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα👆

Το RPi είναι πολυεργαλείο. Αυτή την στιγμή ίσως να είναι η πιο ολοκληρωμένη development board που υπάρχει εκεί έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Νυσταγμένος είπε

Μισό, αυτό το λινκ που έχεις βάλει δεν είναι Starter kit. Είναι σκέτο το Raspberry.

Για να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις και λάθος κατανόηση: 

Starter kit έχει (εκτός απ' το Raspberry) ποντίκι πληκτρολόγιο τροφοδοσία και δε θυμάμαι τι άλλο.  Πάντως δεν είναι σκέτο το RPi.

Αυτό το λινκ που έβαλες, είναι απλά η πλακέτα. 

 

Μίλησα ποτέ εγώ για starter kit;;;

46 λεπτά πριν, xxatziva είπε

δηλαδη για να καταλαβω. θα παρεις σκετο ρασπμπερη χωρις καλωδιο εικονας-χωρις καλωδιο ρευματος (με διακοπτη ή χωρις για το ρευμα)χωρις κατι να συνδεθεις για ρυθμισεις(πληκτρολογιο ποντικι) χωρις καρτα για το λειτουργικο. μαλλον καλυτερα ψαξε μεταχειρισμενο 3β+ με ολα τα κομφορ για raspbian αλλιως windows arm based λειτουργικο. ειναι ακριβό σπορ το raspberry αλλα κανει παπαδες.

Καλώδιο hdmi  και κάρτα Micro SD έχω ήδη όπως ήδη έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου που δεν διάβασες 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Όχι εγώ θέλω να φτιάξω ένα φτηνό media player που να στηρίζεται κυρίως σε windows.

Τα linux μπορούν να αναπαράγουν αρχεία βίντεο 4k απροβλημάτιστα?

Με αυτές τις τιμές καλύτερα να φτιάξω ένα desktop όχι ένα media player με win10.

-  Το Rasbian που είναι το default λειτουργικό Unix που του βάζεις είναι κάτι σαν Debian Linux και έχει γραφικό περιβάλλον με desktop κανονικά και περασμένο το VLC οπότε προφανώς και μπορείς να τρέχεις 4k video εκεί χωρίς να κάνεις τίποτα. Αν το σηκώνει σαν hardware δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω συνδέσει ποτέ με οθόνη το δικό μου να δω.

- Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπία στο Κουκάκι Αθήνα με τις επίσημες τιμές. Δεν αξίζει να το αγοράσεις από αλλού. Έχουν στοκ πας και το παίρνεις μπαμ μπαμ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Μίλησα ποτέ εγώ για starter kit;;;

Καλώδιο hdmi έχω ήδη όπως ήδη έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου. 

micro hdmi --> hdmi καλωδιο εχεις? και θελει 2 τετοια καλωδια αν πας για αναλυση 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, helicoid είπε

Οχι.

Οχι.

Οχι.

Εδώ έχουμε ένα κλασικό παράδειγμα που ο χρήστης δεν το έχει ψάξει καθόλου, και μπαίνει σε φάση κουβέντα να γίνεται. "Εγω δίνω μέχρι 20-30 ευρώ", "στο εξωτερικό έχει 40", μετά δίνει link στα 45 για σκέτο pcb χωρίς μεταφορικά και πάει λέγοντας για να φτάσουμε μετά από 5-6 σελίδες στο "ρε παιδιά αν είναι να δώσω 80-90 ευρώ για pcb, τροφοδοτικό, θήκη, ψύκτρες, καλώδια, input devices κτλ καλύτερα να φτιάξω ένα htpc".

Εφόσον τον ενδιαφέρει Windows λειτουργικό, το rpi δεν του κάνει, τόσο απλά.

Καλό είναι αν θες να βοηθήσεις σε ένα τέτοιο τοπικ να μην ειρωνεύεσαι τον άλλον και να βοηθήσεις όπως μπορείς, αλλιώς δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς και να ποσταρεις σε ένα τοπικ απλά για να ειρωνευτεις τον οποιοδήποτε. 

11 λεπτά πριν, xxatziva είπε

micro hdmi --> hdmi καλωδιο εχεις? και θελει 2 τετοια καλωδια αν πας για αναλυση 4Κ

Ναι έχω τέτοια καλώδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Καλό είναι αν θες να βοηθήσεις σε ένα τέτοιο τοπικ να μην ειρωνεύεσαι τον άλλον και να βοηθήσεις όπως μπορείς, αλλιώς δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς και να ποσταρεις σε ένα τοπικ απλά για να ειρωνευτεις τον οποιοδήποτε. 

Ναι έχω τέτοια καλώδια 

3Amper καλωδιο ρευματος επισης. micro sd συμβατή

https://elinux.org/RPi_SD_cards

 

Επεξ/σία από xxatziva
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...