Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20-30 ευρω δεν βγαινει με τιποτα

Χρειαζεσαι τροφοδοτικο αξιοπιστο 5V 3Α οπως λεει και ο φιλος απο πανω, αλλιως θα εχεις προβλημα undervoltage/undercurrent οταν θα το ζορισεις

Τα καλα τροφοδοτικα που ειναι αξιοπιστα ψιλοκοστιζουν.

Επισης θελεις ενα spare σετ πληκτρολογιο/ποντικι εκτος αν εχεις ηδη

Επισης προτεινω (αλλα δεν ειναι απαραιτητη) αυτη την ψυχτρουλα
https://www.amazon.co.uk/GeeekPi-Tower-Cooler-cooling-Raspberry/dp/B07ZD8V2VM/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=ice+tower&qid=1596712103&s=computers&sr=1-4

Υπαρχει και σε low profile εκδοση, και κανει τρομερη δουλεια μου κατεβαζει το raspberry 4 στους 31-33 βαθμους σε αδρανεια και το εχω με οverclock στα 2ghz!

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά αυτή η ψήκτρα δεν το κάνει τρομερά ογκώδες ειδικά για το αν θες μελλοντικά να το βάλεις σε κουτί. 

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να περάσεις Windows στο rasberry; 

 

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Ναι αλλά αυτή η ψηκτρα δεν το κάνει τρομερά ογκοδες ειδικά για το αν θες μελλοντικά να το βάλεις σε κουτι. 

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να περάσεις Windows στο rasberry; 

Μαλλον δεν διαβασες τι εγραψα, υπαρχει και σε Low Profile εκδοση


spacer.png

Το προτεινα διοτι ειπες 4K βιντεο οτι θελεις να παιξεις, το Raspberry 4 ξεκιναει με 60 βαθμους σε αδρανεια και παει ευκολα στους 80+ οπου ξεκιναει το throttling, δηλαδη λογο ζεστης ριχνει ο επεξεργαστης τη συχνοτητα για να μην θερμανθει παραπανω, αλλα αυτο μειωνει δραματικα την αποδοση του.

Με την ψυχτρα αυτη, φτανεις το πολυ 46 βαθμους σε full load (και με overclock). Χωρις overclock με Manjaro με δυσκολια επαιζα 1080p video.

Παντως 4K βιντεο υποστηριξη στο Raspberry 4 μονο το LibreElec το υποστηριζει μεχρι στιγμης, γιατι αξιοποιει το hardware decoder νομιζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις απόλυτο δίκιο δεν διάβασα το κείμενο έμεινα στη φώτο γιατι ήμουν από κινητό.

Συγνώμη.

Δηλαδή εσύ δεν θα πρότεινες να αγοράσω rasberry 4 για 4k videos και κυρίως για media player?

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο δεν διάβασα το κείμενο έμεινα στη φώτο γιατι ήμουν από κινητό.

Συγνώμη.

Δηλαδή εσύ δεν θα πρότεινες να αγοράσω rasberry 4 για 4k videos και κυρίως για media player?

Θα σου προτεινα να πας σε μια λυση TV Box διοτι τα CPU τους συνηθως εχουν hardware αποκωδικοποιητες για διαφορους τυπους βιντεο.

Το Raspberry για 4K βιντεο εχει hardware αποκωδικοποιητη μοναχα για H265/HEVC. Εαν τα βιντεο σου ειναι διαφορετικου τυπου (πχ H264) θα κολλαει το συμπαν γιατι θα πρεπει να το αποκωδικοποιησει με software τροπο.

Η καλυτερη λυση πιστευω ειναι ενα TV Box με ενα καλο CPU,  να εχει καμποση ραμ , και υποστηριξη LibreElec εστω και ανεπισημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2020 στις 11:21 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Επειδή έχω καει ήδη 2 φορές (και οι δυο όταν ήμουν εκτός) και δε θέλω να το ξαναπάθω.

Θέλω να βάλω ένα passthrough powerbank να δουλεύει το rpi1 - pihole.

Έχω ένα intenso s5000 αλλά δεν κατάφερα να βρω αν είναι passthrough (ξέρω, μπορώ απλά να το δοκιμάσω). Απλά θα προτιμούσα μια δοκιμασμένη, οικονομική κατά προτίμηση, λύση.

Έχουμε κάποια πρόταση;

Αν και λίγο αργοπορημένα η απάντηση, δοκίμασε καλύτερα UPS. Για να λες pihole, λογικά το έχεις κοντά στο router.

Προσωπικά, έχω βάλει router, NAS, 2xRPi 3 και δεν είχα ποτέ θέμα. 100% uptime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raspberry είναι ένα πολυεργαλείο, πραγματικά!

Το έχω στο σπίτι, βλέπω Netflix, τρέχει pihole, τρέχει network monitoring, τρέχει retropie...

Το έχω στην δουλειά, τρέχει piVPN και είναι και Wireless Access point...

Έχω 2ο στη δουλειά, είναι camera monitor με κάμερες επάνω και τα σχετικά...

Και όλα έχουν περάσει από διάφορες χρήσεις!!! Και οικονομικότατα!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το raspberry είναι ένα πολυεργαλείο, πραγματικά!

Το έχω στο σπίτι, βλέπω Netflix, τρέχει pihole, τρέχει network monitoring, τρέχει retropie...

Το έχω στην δουλειά, τρέχει piVPN και είναι και Wireless Access point...

Έχω 2ο στη δουλειά, είναι camera monitor με κάμερες επάνω και τα σχετικά...

Και όλα έχουν περάσει από διάφορες χρήσεις!!! Και οικονομικότατα!!!

Σ'ωραιος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα τρεχω το pi 4 με to raspbian κανονικά χωρίς να έχω κανει άλλες ρυθμίσεις τίποτα...μαζί με τον chromium που ηταν προεγκαταστημένος έχω εγκαταστήσει κ τον firefox....γιατί δεν μπορώ να τρέξω ούτε το netflix ούτε το cosmotetv την νέα cosmotetv δηλαδή μέσω των browsers???θέλει κάποιες ρυθμίσεις??δε  θέλει το raspbian κ πρεπει να βάλω το libreelec??Απλά θέλω το raspbian ως λειτουργικό γιατί με βολέυει...τι φταίει???Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vaiol είπε

Καλημέρα τρεχω το pi 4 με to raspbian κανονικά χωρίς να έχω κανει άλλες ρυθμίσεις τίποτα...μαζί με τον chromium που ηταν προεγκαταστημένος έχω εγκαταστήσει κ τον firefox....γιατί δεν μπορώ να τρέξω ούτε το netflix ούτε το cosmotetv την νέα cosmotetv δηλαδή μέσω των browsers???θέλει κάποιες ρυθμίσεις??δε  θέλει το raspbian κ πρεπει να βάλω το libreelec??Απλά θέλω το raspbian ως λειτουργικό γιατί με βολέυει...τι φταίει???Ευχαριστώ!!

Φταίει το encryption που χρησιμοποιούν οι ανωτέρω υπηρεσίες που ανέφερες. Για το cosmote δεν ξέρω με σιγουριά, για το netflix όμως αυτό είναι. Οι browsers που ανέφερες στην έκδοσή τους για το pi, δεν έχουν συμπεριλάβει την κατάλληλη βιβλιοθήκη για να είναι συμβατοί με το encryption του netflix. Ωστόσο είναι δυνατόν να δεις netflix στο pi, αν βάλεις kodi και περάσεις το αντίστοιχο πρόσθετο, το οποίο κατεβάζει την βιβλιοθήκη με πλάγιο τρόπο από το chromeos. Υπήρξαν κάποιες προσπάθειες και για chromium/mozilla αλλά δεν τις παρακολούθησα, γιατί έτσι κι αλλιώς για προβολή ταινιών σειρών κλπ με έχει βολέψει το kodi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Φταίει το encryption που χρησιμοποιούν οι ανωτέρω υπηρεσίες που ανέφερες. Για το cosmote δεν ξέρω με σιγουριά, για το netflix όμως αυτό είναι. Οι browsers που ανέφερες στην έκδοσή τους για το pi, δεν έχουν συμπεριλάβει την κατάλληλη βιβλιοθήκη για να είναι συμβατοί με το encryption του netflix. Ωστόσο είναι δυνατόν να δεις netflix στο pi, αν βάλεις kodi και περάσεις το αντίστοιχο πρόσθετο, το οποίο κατεβάζει την βιβλιοθήκη με πλάγιο τρόπο από το chromeos. Υπήρξαν κάποιες προσπάθειες και για chromium/mozilla αλλά δεν τις παρακολούθησα, γιατί έτσι κι αλλιώς για προβολή ταινιών σειρών κλπ με έχει βολέψει το kodi.

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

το kodi πως το βάζω?Βγάζω το raspbian?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vaiol είπε

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

το kodi πως το βάζω?Βγάζω το raspbian?

Όχι βέβαια!!! Ανοίγεις τερματικό, γράφεις sudo apt update & enter

sudo apt upgrade & enter

Μέχρι εδώ έχεις αναβαθμίσει το raspbian με όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις.

Τέλος, sudo apt install kodi & enter.

Μετά πρέπει να ακολουθήσεις οδηγό που αν ψάξεις θα βρεις εύκολα, για να περάσεις το Netflix addon, στο kodi σου.

Για cosmote κλπ δεν ξέρω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Όχι βέβαια!!! Ανοίγεις τερματικό, γράφεις sudo apt update & enter

sudo apt upgrade & enter

Μέχρι εδώ έχεις αναβαθμίσει το raspbian με όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις.

Τέλος, sudo apt install kodi & enter.

Μετά πρέπει να ακολουθήσεις οδηγό που αν ψάξεις θα βρεις εύκολα, για να περάσεις το Netflix addon, στο kodi σου.

Για cosmote κλπ δεν ξέρω!!

ευχαριστώ φίλε μου πολύ, θα κάνω τις οδηγίες κ θα ψαχθώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...