Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λεει για autostart επειδη ο daemon του transmission εχει autostart και ειναι ενεργο απο default, δεν χρειαζεται να κανεις κατι παραπανω περα απο την εγκατασταση.
Για να το κανεις να αποθηκευει στο σκληρο, αλλαζεις τη γραμμη στο download-dir, για να δειχνει το path του σκληρου, πχ σε μενα το εχω ετσι

"download-dir": "/mnt/Public/Torrents"

Για να συνδεθεις στο web interface του transmission, ανοιγεις εναν browser και μπαινεις στο http://-ip-ip-edo:9091. Για να βρεις την ip του μπορεις να δωσεις στο rpi ενα 

hostname -I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή έχω καει ήδη 2 φορές (και οι δυο όταν ήμουν εκτός) και δε θέλω να το ξαναπάθω.

Θέλω να βάλω ένα passthrough powerbank να δουλεύει το rpi1 - pihole.

Έχω ένα intenso s5000 αλλά δεν κατάφερα να βρω αν είναι passthrough (ξέρω, μπορώ απλά να το δοκιμάσω). Απλά θα προτιμούσα μια δοκιμασμένη, οικονομική κατά προτίμηση, λύση.

Έχουμε κάποια πρόταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω το Raspberry 4 για να του περάσω τα win10 από την υλοποίηση που έχουν στην επίσημη σελίδα του ώστε να το χρησιμοποιώ κυρίως σαν media player μέχρι 4k βίντεο και απλή χρήση windows10.

Θα έχω κάποιο πρόβλημα με την έκδοση που έχουν στο επίσημο site του προϊόντος όσο αφορά ενεργοποίηση των windows 10 κ.τ.λ.??

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Paragontas-x. Δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη κάποια επίσημη έκδοση των Windows 10 για το RPi 4. Υπάρχει μία ανεπίσημη έκδοση, η οποία δεν έχει ήχο, wifi και bluetooth στο RPi 4 και αναγνωρίζει μόνο 3 GB ram. Επίσης η ταχύτητα δεν είναι ιδανική. Προς το παρόν το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις εκδόσεις Linux που υπάρχουν για το μηχάνημα: RaspiOS, Manjaro ή Ubuntu Mate.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα ανώτερα που αναφέρει ο/η @cruccer αν έχεις την διάθεση να διαβάσεις περί Linux. 

Αλλιώς αν θέλεις Windows οπωσδήποτε, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε usff pc. Σίγουρα βέβαια είναι αρκετά πιο ακριβά από ένα RPi 4 που κάνει +/- 60€ 

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εγώ θέλω να φτιάξω ένα φτηνό media player που να στηρίζεται κυρίως σε windows.

 

Τα linux μπορούν να αναπαράγουν αρχεία βίντεο 4k απροβλημάτιστα?

7 λεπτά πριν, Νυσταγμένος είπε

Όλα τα ανώτερα που αναφέρει ο/η @cruccer αν έχεις την διάθεση να διαβάσεις περί Linux. 

Αλλιώς αν θέλεις Windows οπωσδήποτε, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε usff pc. Σίγουρα βέβαια είναι αρκετά πιο ακριβά από ένα RPi 4 που κάνει +/- 60€ 

Με αυτές τις τιμές καλύτερα να φτιάξω ένα desktop όχι ένα media player με win10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τις τιμές που κοιτάς. Στο Σκρουτζ είναι απαγορευτικές. Κοίτα εδώ insomnia για μτχ ή στο ebay για refurbished. 

Σχετικά με την ερώτηση σου, ναι το Linux παίζει ότι θες. Αρκεί να έχεις όρεξη και χρόνο να το φέρεις στα μέτρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει να ψάχνω για μεταχειρισμένο.

Και από τη στιγμή που άνοιξα ένα τοπικ με βάση το rasberry pi 4 καταλαβαίνεις ότι δεν θέλω να δώσω πάνω από 20-30 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Από Ελλάδα μπορεί αλλά από εξωτερικό έχει 30-40 ευρώ.

ε?

επειδη το ψαχνω και εγω...αν βρεις κατι σφυρα το ...

οτι starter kit βρηκα ειναι πανω απο 100 ευρω.

το κουτακι, τα καλωδια, πληκτρολογιο, καρτουλα ...κλπ.

Anmerkung 2020-08-05 214147.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα εγώ δεν μίλησα για starter kit.

Εγώ μίλησα απλά για το rasberry pi 4.

 

Κάτι άλλο αν πάρω την πιο απλή έκδοση νομίζω με τα 4 gb ram θα μπορεί να παίξει άνετα 4k videos ή πρέπει να πάρω τις πιο ενισχυμένες εκδόσεις?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Μα εγώ δεν μίλησα για starter kit.

Εγώ μίλησα απλά για το rasberry pi 4.

α, οκ..αν εχεις τα αλλα.και παλι...

 

Anmerkung 2020-08-05 214427.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...