Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Xor είπε

καλησπερα στην ομαδα.

μετα κοπων και βασανων απο την αρχη ως το τελος της καραντινας (οντας αρχαριος)(απειρα ευχαριστω στον @thodoris1985 καταφερα να στησω σε ενα Pi 1 A+ 512MB : pihole + openvpn. 

Το θεμα ειναι οτι το vpn μου ριχνει πολυ την ταχυτητα στον μοναδικο του user. Που μπορει να οφειλετε αυτο; Διορθωνετε;

https://imgur.com/a/G3HUZN7

το router/modem ειναι το 

Speedport Εntry 2i NEW

Ευχαριστω πολυ!

Από ότι είδα στο screenshot μπαινεις στο vpn ενώ είσαι στο εσωτερικό σου δίκτυο, αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Αυτό που θέλεις να κάνεις το κάνει ήδη το pi-hole στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Τωρα εάν είσαι με laptop η κινητό σε κανένα wifi καφετέριας π.χ τότε πρέπει να μπάινεις internet μέσω του vpn που έχεις φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 hours ago, panoskir said:

Από ότι είδα στο screenshot μπαινεις στο vpn ενώ είσαι στο εσωτερικό σου δίκτυο, αυτό δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Αυτό που θέλεις να κάνεις το κάνει ήδη το pi-hole στο εσωτερικό σου δίκτυο.

Τωρα εάν είσαι με laptop η κινητό σε κανένα wifi καφετέριας π.χ τότε πρέπει να μπάινεις internet μέσω του vpn που έχεις φτιάξει.

καλησπερα!

ευχαριστω για τα replys 

η χρηση του vpn ειναι για ανωνυμια και ασφαλεια..(αυτη νομιζω(;) ειναι και η χρηση του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Xor said:

καλησπερα!

ευχαριστω για τα replys 

η χρηση του vpn ειναι για ανωνυμια και ασφαλεια..(αυτη νομιζω(;) ειναι και η χρηση του...

 

Όπως σου είχα πει και στα μηνύματα, αυτό που στην ουσία φτιάξαμε είναι η δημιουργία ενός server στο σπίτι σου.

Κατεβάζεις κάποιον client στο laptop σου ή στο κινητό σου και με το αρχείο που έχεις δημιουργήσει, χρησιμοποιείς το pihole απ' όπου κι αν είσαι

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris1985 είπε

Όπως σου είχα πει και στα μηνύματα, αυτό που στην ουσία φτιάξαμε είναι η δημιουργία ενός server στο σπίτι σου.

Κατεβάζεις κάποιον client στο laptop σου ή στο κινητό σου και με το αρχείο που έχεις δημιουργήσει, χρησιμοποιείς το pihole απ' όπου κι αν είσαι

Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει είναι ότι έχει νοημα να συνδέεται στο VPN μόνο όταν είναι έξω από το εσωτερικό του δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, panoskir said:

Αυτό που νομίζω ότι δεν έχει καταλάβει είναι ότι έχει νοημα να συνδέεται στο VPN μόνο όταν είναι έξω από το εσωτερικό του δίκτυο.

Έτσι είναι.

Μου το είχε πει το πρόβλημα αυτό στα μηνύματα (της μειωμένης ταχύτητας), αλλά αυτό που είχα καταλάβει είναι ότι όταν έχει ανοιχτό το RPi με το pihole και το pivpn, τότε είχε μειωμένη ταχύτητα στο εσωτερικό του δίκτυο (δεν είχα καταλάβει ότι συνδέεται στο VPN από το εσωτερικό του δίκτυο).

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, thodoris1985 said:

Έτσι είναι.

Μου το είχε πει το πρόβλημα αυτό στα μηνύματα (της μειωμένης ταχύτητας), αλλά αυτό που είχα καταλάβει είναι ότι όταν έχει ανοιχτό το RPi με το pihole και το pivpn, τότε είχε μειωμένη ταχύτητα στο δίκτυο του (δεν είχα καταλάβει ότι συνδέεται το VPN από το εσωτερικό του δίκτυο).

Ok, το επιασα. Παρολα αυτα, απο λαπτοπ που ειχε cisco anywere vpn δεν ειχα διαφορα στην ταχυτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Xor said:

Ok, το επιασα. Παρολα αυτα, απο λαπτοπ που ειχε cisco anywere vpn δεν ειχα διαφορα στην ταχυτητα...

Εννοείς από αυτό το laptop είχες συνδεθεί στο συγκεκριμένο vpn, από το εσωτερικό δίκτυο, και δεν είδες διαφορά στην ταχύτητα;

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά από τη στιγμή που δεν έχει νόημα να γίνει κάτι τέτοιο, δε μας πειράζει :)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, thodoris1985 said:

Εννοείς από αυτό το laptop είχες συνδεθεί στο συγκεκριμένο vpn, από το εσωτερικό δίκτυο, και δεν είδες διαφορά στην ταχύτητα;

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω, αλλά από τη στιγμή που δεν έχει νόημα να γίνει κάτι τέτοιο, δε μας πειράζει :)

εννοω οτι απο το λαπτοπ μου συνδεθηκα στο wifi και δεν ειχε διαφορα στην ταχυτητα ειτε χωρις, ειτε συνδεδεμενο στο cisco anywere vpn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Xor said:

εννοω οτι απο το λαπτοπ μου συνδεθηκα στο wifi και δεν ειχε διαφορα στην ταχυτητα ειτε χωρις, ειτε συνδεδεμενο στο cisco anywere vpn.

 

Το ίδιο λέμε. Η απάντηση μου είναι στη δεύτερη γραμμή: δε γνωρίζω, αλλά δε μας πειράζει ~ δεν έχει νόημα να συνδέεσαι από το εσωτερικό δίκτυο στο VPN μιας και μιλάμε για το ίδιο δίκτυο είτε με είτε χωρίς VPN.

 

Εσύ προφανώς θα ήθελες μια (επι πληρωμή) λύση όπως το nordVPN κτλ.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

επιτυχως δουλευει το deluge στο raspberry. Ωστοσο ομως θελω να ανοιγει αυτοματα μετα απο διακοπη ρευματος. Βρηκα τον οδηγο αλλα κολλαω εκει που λεει Create the file /etc/systemd/system/deluged.service containing the following

γνωριζει κανεις πως κανω δημιουργια τετοιου αρχειου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickvas19 είπε

Καλησπερα παιδια.

επιτυχως δουλευει το deluge στο raspberry. Ωστοσο ομως θελω να ανοιγει αυτοματα μετα απο διακοπη ρευματος. Βρηκα τον οδηγο αλλα κολλαω εκει που λεει Create the file /etc/systemd/system/deluged.service containing the following

γνωριζει κανεις πως κανω δημιουργια τετοιου αρχειου;

 

sudo vim /etc/systemd/system/deluged.service

πατας i
κανεις επικοληση αυτα που σου εχει ο οδηγος απο κατω
πατας esc
πατας ανω κατω τελεία, w και q και μετα enter 

 :wq 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Talepwros είπε

sudo vim /etc/systemd/system/deluged.service

πατας i
κανεις επικοληση αυτα που σου εχει ο οδηγος απο κατω
πατας esc
πατας ανω κατω τελεία, w και q και μετα enter 


 :wq 

Θα το δοκιμασω σε ευχαριστω.

ωστοσο εκανα το παρακατω που λεει ειναι για autostart αλλα δεν φανηκε τα δουλευει

sudo nano /etc/rc.local

Create a new line under the last one and type in

# DISPLAY IP ON REBOOT
_IP=$(hostname -I) || true
if [ “$_IP” ]; then
printf “\n*************************************************\n”
printf “Connect to Deluge via http://%s:8112 (Without the space)\n” “$_IP”
printf “*************************************************\n\n”
fi
# DELUGE START ON BOOT

sudo -u pi /usr/bin/python /usr/bin/deluge-web &

exit 0

To save this file, press Ctrl X then Y then Enter

επισης αυτο ιδιο αρχειο ειχε και κατι αλλο γραμμενο ip print θυμαμαι ελεγε το οποιο το εσβησα. Μπορεις να καταλαβεις τι μπορει να ηταν και εαν επηρεαζει καπου;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ειδα το θεμα με μια μερα καθυστερηση, ας τα παρω ενα ενα, αφου ολα οσα ρωτας ειναι... λινουξιακου ενδιαφεροντος.
Για αρχη, υποθετω οτι εχεις raspbian για λειτουργικο στο pi σου, που ειναι debian based (εχει σημασια αυτο για πιο μετα).

Το howto στη σελιδα του deluge ειναι για να κανεις τον daemon του deluge (deluged) να τρεχει σαν service στην εκκινηση. Σαν concept, imho, ειναι εντελως ηλιθιο γιατι τρεχει τον daemon και το web interface ξεχωριστα, και αυτο μονο στο deluge εχω δει να συμβαινει! Για τους υπολοιπους torrent clients που μπορεις να βαλεις με τον ιδιο τροπο εχω πει εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/121778-λίστα-προγραμμάτων-για-linux/page/124/?tab=comments#comment-57846049

Αν δεν εχεις καποιο σοβαρο λογο να βαλεις deluge, εγω θα ελεγα να προτιμησεις το transmission (transmission-daemon) που ειναι πιο απλο στο σεταρισμα. Απλα βαζεις το πακετο του, του οριζεις να συνδεεται απο ολες τις ip εξω απο το συστημα που το τρεχει και τερμα. Αν θες βοηθεια, να ποσταρω καπου το δικο μου settings.json (το configuration file του transmission). 

Για το rc.local. Γενικα, το αρχειο rc.local χρησιμοποιειται για να τρεξει σε καθε εκκινηση... κατι. Στην περιπτωση σου τρεχει ενα μικρο σκριπτακι που παιρνει την ip του συστηματος (εκει που λεει hostname -I) και σου λεει πως για να συνδεθεις στο deluge πρεπει να δωσεις ενα http://i-ip-edo:8112. Το deluge-web δεν εχω ιδεα γιατι το τρεχει στο τελος.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω λογο απλα μου φανηκε απλο και το εκανα.

θα χρειαστει να σβησω οτι εχω στον σκληρο εαν βαλω αυτο που λες;

μπορεις να μου δειξεις εναν οδηγο ή να μου πεις μπαμ μπαμ πως μπορει να γινει;απλα δεν θελω να σβησω τπτ.

ναι σε ρασπιαν το εχω.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδα αυτο μου φαινεται οκ. Απλα δεν βλεπω να λεει για autostart

επισης μια αλλη ερωτηση. Θα μπορω να τον βλεπω κανονικα απο το δικτυο?!στον οδηγο αυτο δεν ειδα κατι τετοιο να το αναφερει.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...