Προς το περιεχόμενο

FIFA 17 [PC]


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οτι το finesse επιβαλλεται πλεον στο τετ-α-τετ (το οποιο τετ-α-τετ για να βγεις θελει αρκετο κοπο , αν ο αλλος κανει υποτυπωδως σωστη αμυνα ή αν παιζεις στο World Class και ανω με το ΑΙ ), ειναι αληθεια. 

Ξερεις τι παρατηρησα; Στα skill games τα foul ΟΛΑ γραφουν , ειτε με το "τειχος" ειτε χωρις αυτο. Σχεδον παντα γραφουν ακομη και οταν προστιθεται τερμας.

Στο actual game, 99 FKA να εχει ο αλλος, δυσκολευομαι ΠΟΛΥ να βρω εστια. Στην αρενα παιζει να τα βαζει και ο glen salmon :P 

 

Αυτο παντως με το sprint ταυτοχρονα, δε το δοκιμασα, και το παλιο keyboard δε βοηθουσε (λογω ghosting δεν επιανε πολλα πληκτρα μαζι). Τωρα ειναι ευκαιρια να το δοκιμασω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαφωνω καθετα με τον πλατινι διοτι εκτος του οτι πρεπει να κοιταμε τον εαυτο μας στο να γινουμε καλυτεροι κ οχι στο οτι μας κραταει το παιχνιδι πισω, ο πλατινι ουσιαστικα απαξιωνει καθε προσπαθεια καποιου που εχει ασχοληθει με το παιχνιδι το εχει μαθει καλυτερα εχει την εμπειρια να καταλαβαινει τον αντιπαλο και να αντιδραει αναλογα. Ουσιαστικα λεει οτι δεν το κανει ο ιδιος αλλα εχει τη βοηθεια του φιφα

 

 

Για την ιστορια δεν απαξιωνω κανεναν.

Αυτα ειναι συμπερασματα του Παντελη. Καλες οι κατηγοριες και οι ταμπελες...ευκολα μπαινουν. 

Η θεωρια μας για τα ιντερστερλαρ ειναι διατυπωμενη και οποιος ανατρεξει σε προηγουμε ποστ θα παρει μια ιδεα του τι λεμε.

Για μας ΜΟΝΟ το οφλαιν ειναι καθρευτης στις 1vs1 αναμετρησεις.

Πλεον ασχολουμαστε με το co op στο πολυ χαλαρο, μαλιστα επειδη το 17 εχει θεματακια παιζουμε 16. Αν και εμενα στο 1vs1 μου αρεσει περισσοτερο το 17 οποτε κλεβω λιγο χρονο να παιξω κανα seasons or UT που μου αρεσει. Αλλα οπως εγραψα στο πολυ χαλαρο.

Το ονλαιν ειναι κατι που δεν το ελεγχεις, ειναι γεματο με πανθηρες, τραινερς και αστεια μπουσταρισματα,  στο πι σι παντα, στις κονσολες δεν ξερω τι γινεται.

Πως παιζεις κοντρα στην ΑΙ η οποια θα στο βαλει το γκολ που να χτυπιεσαι κατω? ε οταν πεφτουμε σε αντιπαλους που ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ λαθη, ειναι 3 ταχυτητες πανω ενω εμεις 90 λεπτα δεν σταυρωνουμε πασα και κοντρολ , χανουμε οτι τετ ατετ καταφερουμε να δημιουργησουμε ενω οι αλλοι σουταρουν απο τα περα αμπελια και τα βαζουν για πλακα (και παιζουμε και οι 2 με τη ρεαλ!!!!) ε σορρυ αλλα δεν θα τους χαρακτηρισω αυτους τους παιχτες καλυτερους.....αφου δεν εχουν φαντασια στο παιχνιδι τους, δεν κανουν κατι ιδιαιτερο....απλα ειναι πιο γρηγοροι, πιο δυνατοι και ανεξηγητα αλανθαστοι.

Προσοχη δεν λεμε οτι τσιταρουν (αρα ουτε κατηγορουμε ουτε απαξιωνουμε κανεναν) απλα λεμε οτι εχουν την ευνοια του παιχνιδιου επειδη το account τους εχει γραψει πολλες ωρες παιχνιδιου. 

Εκτος αν ειναι θεμα σερβερ η διαφορα στην ταχυτητα αναμεσα στις 2 11αδες οποτε παλι δεν φταινει αυτοι (οι αντιπαλοι μας ονλαιν). 

Εμεις παιζουμε λιγη ωρα καθε βραδυ για να διασκεδασουμε, δεν κανουμε πρωταθλητισμο, ουτε εχουμε καμια καψα να γινουμε καλυτεροι. Εννοω δεν ειναι αυτοσκοπος, αφου οπως ειπα παιζουμε ελαχιστα. Εχουμε αυτογνωσια οτι ειμαστε μετριοι/μεσοι παιχτες .....and thats all!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω οτι το λες αμεσα αλλα εμμεσα. Οταν λες οτι με βοηθαει το game λογω των ωρων που εχει γραψει το account μου και οχι επειδη ειμαι καλυτερος του αλλου, η ο οποισδηποτε καλυτερος καποιου αλλου, αυτο κανεις. Δηλαδη ολοι ειμαστε ιδιοι σε σκιλλ απλα αν καποιος εχει γραψει ωρες στο account θα κερδισει, για να το κανω ωμο.

 

@ ekte και tommybertsen αυτο που λετε ειτε στην αρενα ειτε στα skill games μπανουν πιο ευκολα ειναι επειδη κυριως λειπει απο την εξισωση η κουραση. Οσο για τα σουτ απο το πεναλτυ σουταρετε δυνατα σε γωνια ακομα κ χωρις πλασε και θα μπει. Tommy με πληκτρολογιο παιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μετά το patch πρέπει να έριξαν λίγο και την ταχύτητα δύναμης του σουτ. Και στην αρένα αν δείτε, το πατάς μισή ώρα (που λέει ο λόγος) και γεμίζει μέχρι τη μέση. Τεσπά, κάπως το συνήθισα τώρα και όλο και κάτι βάζω. Έχω κερδίσει αρκετές φορές Μπάρτσα και Ρεάλ με τη Σίτι (αυτός ο Ντε Μπρόινε είναι τρελή παιχτούρα) με 4-3-3 false nine. Με το 10-70-10 που μου είπες στην άμυνα Παντελή έγινε αυτό που σου είχα πει, τα χαφ μου είχαν παραδώσει πνεύμα από το 70. Κι όταν λέω παραδώσει, μιλάμε για το stamina στο 10%, όχι αστεία. Πάντως είχες δίκιο, με αυτά τα settings είναι πολύ πιο ασφυχτικό το μαρκάρισμα. Αλλά επειδή σε σχέση με τους Σίλβα και Τουρέ που έχω τώρα στα χαφ, οι αναπληρωματικοί είναι ο Αμπαλόπουλος και ο Αμπαλίνιο, το γύρισα στο default. Θέλει ψάξιμο η φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με λιβερπουλ ειναι αναλογα το παιχνιδι. Ειναι σε αλλα που πρεπει να κανω αλλαγες στο 65 κ ειναι σε αλλα που δε κανω καθολου. Αλλαζω το coutinho και τον firmino με lallana και henderson αντιστοιχα ενω ο μιλνερ ως cdm και με οδηγια "cut passing lanes" ειναι ακουραστος σε καθε παιχνιδι. Και μετα ως 3η αλλαγη βγαζω origi απο τα εξτρεμ και βαζω wijnaldum. Επισης εναν ξεκουραστο 75αρη φετος να τον εμπιστευεσαι απο εναν κουρασμενο ακομα και 85αρι+. Ειναι λες και ειναι χουλκ οι ξεκουραστοι μπροστα στους κουρασμενους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω οτι το λες αμεσα αλλα εμμεσα. Οταν λες οτι με βοηθαει το game λογω των ωρων που εχει γραψει το account μου και οχι επειδη ειμαι καλυτερος του αλλου, η ο οποισδηποτε καλυτερος καποιου αλλου, αυτο κανεις. Δηλαδη ολοι ειμαστε ιδιοι σε σκιλλ απλα αν καποιος εχει γραψει ωρες στο account θα κερδισει, για να το κανω ωμο.

 

ρε Παντελη κανε το ωμο οσο θελεις απλα αυτα τα συμπερασματα ειναι δικα σου.

Εμεις δεν εχουμε πει τετοια πραγματα (βλεπε κοκκινο χρωμα) μπορει και να χασει.

Ολο αυτο που βλεπουμε να εκτυλισσεται στην οθονη μας σε καποια ματς προσπαθουμε να εξηγησουμε.

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου (λεμε τωρα  :-D ) να ποσταρω οτι δεν μιλαμε για νικες και ηττες, καλυτερο και μετριο παιχτη....

Μονο για τα ιντερστελλαρ που βλεπουμε ονλαιν οπως επισης σε καποια ματς φανταζουμε κι εμεις ιντερστελλαρ, οι αντιπαλοι μαλιστα το καταλαβαινουν-βλεπουν στην οθονη τους  (πολυ νωρις)  και κουιταρουν. ΟΧΙ σε ολα τα ματς ξαναλεω...υπαρχουν και ισορροπημενα ματς που ολοκληρωνονται στο 90, χανουμε ή νικαμε ΔΕΝ γινεται κουιτ απο κανεναν.

Τον ορο χαντικαπ δεν τον ανακαλυψαμε εμεις. Τωρα αν δε πιστευεις στο χαντικαπ ΟΚ.

Εμεις επειδη πιστευουμε προσπαθουμε να το εξηγησουμε....ποιος το εχει απο την αρχη (αυτος!!! 1-0  :-D ) και ποιες ενεργειες (αν ειναι κατι τετοιο εφικτο)  πρεπει να κανει καποιος ωστε να το γυρισει υπερ του.

Αυτο δεν σου δινει το δικαιωμα να λες οτι απαξιωνω κι εγω δεν ξερω ποιους....

 

φιλικα παντα κι απο μενα επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Tommy με πληκτρολογιο παιζεις;

Ναι, δε μπορω να παιξω με καμμια κυβερνηση με το gamepad :( Εχω το logitech chilstream και δεν μπορω να αλλαξω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα πληκτρα ωστε να πω οτι θα τα βαλω με τροπο που βολευουν. Μου εκατσε κουτι και ενας διαγωνισμος απο το thelab και κερδισα ενα mechanical της coolermaster, και επιτελους μπορω να πλασαρω σωστα κατω-δεξια (οτι αλλο ειχα , σκαλωνε :P ). Μενει να κερδισω και κανα xb1 controller με τον κωλο εχω τον τελευταιο καιρο :') 

Αυτο με την αρενα το σκεφτηκα, αλλα μπορει να βρεθω στο 5' ας πουμε σε θεση βολης, και να παει στα πουλιά , ενω εχω κανει οτι μπορω για να κατευθυνω σωστα το σουτ.. Το κακο ειναι οτι δεν φταιει το keyboard , γιατι τα ιδια συμβαινουν με ενα φιλαρακι μου που παιζουμε παρεα (στο ιδιο pc) , αυτος με το χειριστηριο μου! Πατας το σουτ ελαχιστα, και την στελνει πλαγιο, αρκετες φορες μαλιστα! Δε ξερω τι γινεται λαθος, απλα αυτο το ειδα μετα το update! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λαθος μου για τις νικες ηττες. Λες για τα ιντερστελαρ οπως τα ονομαζεις, απαξιωνεις ξανα λεω εμεσσα οτι καποιος καταφερνει να ειναι πιο γρηγορος να μαρκαρει πιο γρηγορα να σουταρει καλυτερα απο καποιον αλλο λογω του account του.

 

Θυμαμαι μαλιστα εκτος και αν κανω λαθος και εισαι αλλος. Οτι γνωριζομαστε απο το φιφα 12 οπου και παιζαμε στην αρχη και εχανα 9/10 ματς μεταξυ μας. Σταματησαμε να παιζουμε, προπονηθηκα, εμαθα το τροπο της αμυνας που παιζω, μεχρι και σημερα, που πιεζω παντου και κυνηγαω τις πασες και ξανα παιξαμε σε θυμαμαι λοιπον να μου λες δε γινεται αυτο κατι κανω, quit-αρες και απο τοτε δε ξανα παιξαμε. Αυτο το λεω οχι για να δειξω ανωτεροτητα αλλα για να σου εξηγησω οτι δεν ειναι λογω account τα interstellar αλλα προπονησης. Ξανα λεω μπορει να μην ησουν εσυ απλα θυμαμαι οτι λεγοταν platini και κατι ακομη εκεινος.

 

@tommy

Επειδη τελευταια ακουσα πολλα κουλα απο τους κολλητους μου που μου πεσαν τα μαλλια (οσα εχουν μεινει) :D οταν βρισκομαστε τετατετ δε βαραμε στις κατευθηνσεις της αρενας ετσι. Βαραμε οπως βλεπουμε το γηπεδο εμεις σαν ατομα. Πχ ειμαστε στο πεναλτυ στο αριστερο τερμα και θελουμε να πλασαρουμε στη κατω δεξια γωνια του τερματοφυλακα το αναλογικο το κανουμε κατω και αριστερα. Το λεω αναλυτικα γιατι οι κολλητοι με ειχαν τρελανει και σουταραν σα να ηταν στην αρενα και δε καταλαβαιναν κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με λιβερπουλ ειναι αναλογα το παιχνιδι. Ειναι σε αλλα που πρεπει να κανω αλλαγες στο 65 κ ειναι σε αλλα που δε κανω καθολου. Αλλαζω το coutinho και τον firmino με lallana και henderson αντιστοιχα ενω ο μιλνερ ως cdm και με οδηγια "cut passing lanes" ειναι ακουραστος σε καθε παιχνιδι. Και μετα ως 3η αλλαγη βγαζω origi απο τα εξτρεμ και βαζω wijnaldum. Επισης εναν ξεκουραστο 75αρη φετος να τον εμπιστευεσαι απο εναν κουρασμενο ακομα και 85αρι+. Ειναι λες και ειναι χουλκ οι ξεκουραστοι μπροστα στους κουρασμενους.

 

Αν πω στον Γκουντογκάν να cut passing lanes αντίο ζωή, θέλει αλλαγή από το ημίχρονο :D Συμφωνώ, ακόμη και 10 μονάδες πιο κάτω να είναι, ο ξεκούραστος μετρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω συμφωνω με τον παντελη στα πιο πολλα που λεει θεωρω στο φετινο τουλαχιστον είναι πολυ δικαια τα πραγματα...βλεπεις ότι στον αξονα σου κοβει ολες τις πάσες παιξε απο ακρα..με λιγα λογια εννοω οτι επειδη ο καθενας παιζει διαφορετικα και δινει αλλου Προσοχή υπαρχουν λυσεις για ολους εκτος απο τους κλεφτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πω στον Γκουντογκάν να cut passing lanes αντίο ζωή, θέλει αλλαγή από το ημίχρονο :D Συμφωνώ, ακόμη και 10 μονάδες πιο κάτω να είναι, ο ξεκούραστος μετρά.

Αλλαξε ομαδα με τα παλτα της σιτυ. Μονο λιβερπουλ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λαθος μου για τις νικες ηττες. Λες για τα ιντερστελαρ οπως τα ονομαζεις, απαξιωνεις ξανα λεω εμεσσα οτι καποιος καταφερνει να ειναι πιο γρηγορος να μαρκαρει πιο γρηγορα να σουταρει καλυτερα απο καποιον αλλο λογω του account του.

 

Θυμαμαι μαλιστα εκτος και αν κανω λαθος και εισαι αλλος. Οτι γνωριζομαστε απο το φιφα 12 οπου και παιζαμε στην αρχη και εχανα 9/10 ματς μεταξυ μας. Σταματησαμε να παιζουμε, προπονηθηκα, εμαθα το τροπο της αμυνας που παιζω, μεχρι και σημερα, που πιεζω παντου και κυνηγαω τις πασες και ξανα παιξαμε σε θυμαμαι λοιπον να μου λες δε γινεται αυτο κατι κανω, quit-αρες και απο τοτε δε ξανα παιξαμε.   

 

Koιτα μαν οταν ο αντιπαλος που παιζει με την ιδια ομαδα (πχ ρεαλ) με σενα, πανω κατω ιδιο formation & squad (εχουμε κανει πολλα τεστ-δοκιμες  πχ παιζοντας με perfect bots, τους πιο γρηγορους, τους πιο με acceleration, balance, ball control, 4  weak foot κλπ κλπ) ΠΑΝΤΑ βρισκονταν καποιος αντιπαλος 3 ταχυτητες πανω απο μας + ανεξηγητο strength

οπου λογικα πατουσε το LB (αναφερομαι σε ματς στο 16 αφου το 17 το αγορασα προσφατα και δεν εχω παιξει πολυ- απο το λιγο παντως που επαιξα μπορω να πω οτι μου αρεσει περισσοτερο απ ολα αν και ειμαι ακομα χαμηλο dev οπου οι περισσοτεροι αντιπαλοι ειναι βατοι ή ισοδυναμοι.) ο οποιος εβαζε ευκολα γκολ (πχ απο μακρυα ή γκολ ριμπαουντ) παιζοντας χωρις φαντασια  αλλα πιστευω η εξηγηση ειναι απλα οτι ηταν πιο γρηγορος αφου ηταν παντου ή επειδη προλαβαινε και εκανε καποιο σκιλλ πριν το σουτ.

Αν ολο αυτο εχει την εξηγηση του στα καστομ τακτικς κατι το οποιο δεν χρησιμοποιω ποτε ΤΟΤΕ ΟΚ. Καποια φορα που αλλαξαμε τα νουμερα στο μαξιμουμ ΔΕΝ ειδαμε καμια διαφορα στην ταχυτητα των παιχτων οποτε καταληξαμε οτι δεν βρισκεται εκει η απαντηση που ψαχνουμε.

Αυτο που γραφεις το δεχομαι οταν παιζω με το τριφυλι ή με καποια low team και εχεις εσυ τη ρεαλ, ναι τοτε εφαρμοζοντα τα στατς και εχουμε μια τετοια κατασταση ''Ιντερστελαρ''....απο τη στιγμη που εχω παιξει με τον ΠΑΟΚ (ονλαιν κοντρα στην ρεαλ του φιλου μου) και ο φιλος μου ειπε ειτε την Μπαρτσα αντιμετωπιζε ειτε τον Παοκ το ιδιο και το αυτο (αναφερομαι στον Παοκ του φιφα χωρις παρεξηγηση) καταλαβαινεις οτι μια κριτικη ικανοτητα  πανω στα ποδοσφαιρακια την διαθετουμε.

 

υγ (9 στα 10 ματς  κερδιζα εγω? φιλε μηπως  με μπερδευεις με αλλον ??? B) φανταζομαι διαβαζεις τα ποστ μου και εδω και σε αλλο Ελληνικο φορουμ οπου λεω οτι ειμαι μετριος παιχτης....πολυ μετριος ομως σαν τον Ελληνικο καφε! :-D ) Ειναι δυνατον να κερδιζα 9 στα 10 ματς τοτε το μακρινο 2012....οπου επαιζα ακομα με το πληκτρολογιο? :-D Τοτε ημουν πολυ χειροτερος και γενικα ασχετος στο φιφα προερχομενος απο το προ οπου και εκει επαιζα με πληκτρολογιο βεβαιως βεβαιως αλλα εκει ηταν πιο απλο-ευκολο  σε αυτο (το φιφα) ηθελε σκιλλς .

(εχω ποσταρει πολλες φορες οτι εμαθα να παιζω με gamepad στο προ13) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια ακριβως ομαδα με τις ιδιες ρυθμισεις και συστημα και 11αδα να βαλεις αν ο αλλος εχει πιο γρηγορα αντανακλαστικα και ειναι καλυτερος ναι θα δεις "ιντερστελαρ" επειδη απλα ειναι καλυτερος. Εχει τυχει να το κανω εχει τυχει να μου το κανουν. Να διευκρηνισω οτι ο,τι λεω ειναι για seasons και online φιλικα και ποτε για ut δε ξερω τιποτα απo ut και τι γινεται εκει.

 

Εσυ ησουν, μου το λεγες οτι επαιζες με πληκτρολογιο τοτε. Ναι 9/10 κερδιζες και ας επαιζες με πληκτρολογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...