Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραγγειλα κατι απο αμαζον Ιταλιας και οι βλακες το εστειλαν απο αποθηκη στην αγγλια με UPS. Εντομεταξυ οταν παραγγελνεις τωρα κατι απο αγγλια (απο το αγγλικο αμαζον) σου λεει να προπληρωσεις το τελωνειο (μικρο ποσο) και σου ερχεται στην πορτα (οπως ηδη γινοταν απο το αμερικανικο αμαζον) ομως τωρα που εκανα την αγορα απο την ιταλια δεν πληρωσα τιποτα. Οι ιταλοι μου λενε θα ερθει απο αγγλια με ιταλικο τιμολογιο και δεν θα πληρωσεις τιποτα, αλλα αν σου πουν να πληρωσεις θα στα πληρωσουμε εμεις. Τοι θεμα ειναι οτι εμενα σαν ιδιωτη θα μου ριξει κανα κοστουμι 90 ευρω η ups. Εχει τυχει μετα το brexit τιποτα παρομοιο σε κανεναν?

Στις 28/1/2021 στις 1:52 ΜΜ, slk200gr είπε

θα πληρωνεις εξαρχης import fees deposit  οπως βλεπεις και στην φωτο και δεν θα παει τελωνείο

Screenshot_1.jpg

κανεις λαθος, θα μπει τελωνειο και ισως αργησει, η διαφορα ειναι οτι εχεις ηδη πληρωσει (και πιο φτηνα γιατι τον εκτελωνισμο τον πληρωνεις με την συμφωνια της αμαζον με την κουριερ και οχι σαν ιδιώτης) αλλα εκτελωνισμο στο ελληνικο τελωνειο θα κανεις. Εμενα με προπληρωμένα τελωνεια λογο covid και brexιt ups και dhl ηταν κολλημενες 7 μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα.

Αν και κάνω αρκετό καιρό αγορές μέσω amazon, paypal κ.τ.λ.

πριν 4 μέρες έκανα μια παραγγελιά από amazon εκτός Ευρώπης και μου έστειλε μειλ χτες η ελληνική εταιρία κούριερ dhl και με ρώτησε αν θέλω να τους πω το α.φ.μ. μου για να μην χρεωθώ το τελωνείο.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο? Γιατί εμένα προσωπικά δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι τέτοιο.

Σας παραθέτω μια φώτο να δείτε το κείμενο του μειλ που μου έστειλαν.

Εννοείτε ότι έχω σβήσει τα προσωπικά μου στοιχεία για αυτονόητους λόγους.

Amazon - dhl.jpg

 

Edit: Σημείωση το δέμα δεν έχει φύγει καν από το άτομο που το παράγγειλα έτσι αφού η παραγγελία στο amazon έγινε την τρίτη.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

καλησπέρα.

Αν και κάνω αρκετό καιρό αγορές μέσω amazon, paypal κ.τ.λ.

πριν 4 μέρες έκανα μια παραγγελιά από amazon εκτός Ευρώπης και μου έστειλε μειλ χτες η ελληνική εταιρία κούριερ dhl και με ρώτησε αν θέλω να τους πω το α.φ.μ. μου για να μην χρεωθώ το τελωνείο.

Είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο? Γιατί εμένα προσωπικά δεν μου έχει ξανά τύχει κάτι τέτοιο.

Σας παραθέτω μια φώτο να δείτε το κείμενο του μειλ που μου έστειλαν.

Εννοείτε ότι έχω σβήσει τα προσωπικά μου στοιχεία για αυτονόητους λόγους.

Amazon - dhl.jpg

 

Edit: Σημείωση το δέμα δεν έχει φύγει καν από το άτομο που το παράγγειλα έτσι αφού η παραγγελία στο amazon έγινε την τρίτη.

Είχες προπληρωσει τελωνειακά τελη για αυτη την παραγγελία; Πόσο ήταν το κόστος της συνολικά;

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι φυσιολογικό να σε ρωτάνε αφμ?

Ναι έχω προπληρώσει import fee deposit.

$58,7 η παραγγελία

$12,46 τα μεταφορικά

$10 το import fee deposit

Συνολικά $79, δηλαδή €67,8

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Είναι φυσιολογικό να σε ρωτάνε αφμ?

Ναι έχω προπληρώσει import fee deposit.

$58,7 η παραγγελία

$12,46 τα μεταφορικά

$10 το import fee deposit

Συνολικά $79, δηλαδή €67,8

Δε θα πληρωσεις κάτι άλλο. Δωσε το ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είναι περίεργο όμως να ζητάνε αφμ; 

Τόσο καιρό που αγοράζω από Amazon και eBay και άλλα ηλεκτρονικά με μαγαζιά ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί αφμ. 

 

Εσενα σου έχει ζητηθεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Ναι δεν είναι περίεργο όμως να ζητάνε αφμ; 

Τόσο καιρό που αγοράζω από Amazon και eBay και άλλα ηλεκτρονικά με μαγαζιά ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί αφμ. 

 

Εσενα σου έχει ζητηθεί; 

Όχι δεν είναι παράλογο, σε όλους αυτό συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

Αν και παραγγέλνω αρκετά χρόνια μέσω internet (από τις εποχές που είχαμε με το ζόρι 384kbps γραμμή), από Amazon γενικά δεν έχω παραγγείλει πολλές φορές. Μου ζήτησε ένας φίλος έναν αλοιφαδόρο που βρήκε και είπα να τον εξυπηρετήσω. Το θέμα είναι ότι ενώ έχω κάνει παραγγελία, ούτε λεφτά έχει τραβήξει από την κάρτα ούτε έχω κάποιο νεότερο και έχει περάσει μια εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ!

image.png.b95a789e1cab75dd73f56f2a7e8c2f33.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aromeo είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Αν και παραγγέλνω αρκετά χρόνια μέσω internet (από τις εποχές που είχαμε με το ζόρι 384kbps γραμμή), από Amazon γενικά δεν έχω παραγγείλει πολλές φορές. Μου ζήτησε ένας φίλος έναν αλοιφαδόρο που βρήκε και είπα να τον εξυπηρετήσω. Το θέμα είναι ότι ενώ έχω κάνει παραγγελία, ούτε λεφτά έχει τραβήξει από την κάρτα ούτε έχω κάποιο νεότερο και έχει περάσει μια εβδομάδα. Είναι φυσιολογικό;

Ευχαριστώ!

image.png.b95a789e1cab75dd73f56f2a7e8c2f33.png

δεν εφυγε ακομα γιαυτο δεν εχει χρεωσει ακομα την καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slk200gr είπε

δεν εφυγε ακομα γιαυτο δεν εχει χρεωσει ακομα την καρτα

Κατανοητό, αλλά είναι φυσιολογικό να μην έχει φύγει μια εβδομάδα; Δεν έχω επαφή με χρόνους Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aromeo είπε

Κατανοητό, αλλά είναι φυσιολογικό να μην έχει φύγει μια εβδομάδα; Δεν έχω επαφή με χρόνους Amazon.

απο τα χριστουγγενα και μετα λιγο τα εχει σκατωσει το αμαζον,δες λιγο ποτε εχεις ημερομηνια παραλαβης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, slk200gr είπε

απο τα χριστουγγενα και μετα λιγο τα εχει σκατωσει το αμαζον,δες λιγο ποτε εχεις ημερομηνια παραλαβης

Δεν λέει, το μόνο που βλέπω είναι αυτό We will email you when we have an estimated delivery date.

Το προϊόν είναι αυτό. Αν πάω να το παραγγείλω τώρα εμφανίζει μόνο Expedited Delivery σαν διαθέσιμη επιλογή. Όταν έκανα την παραγγελία είχε και Standard Delivery και νομίζω έλεγε κάπου στις 15 ημέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aromeo είπε

Δεν λέει, το μόνο που βλέπω είναι αυτό We will email you when we have an estimated delivery date.

Το προϊόν είναι αυτό. Αν πάω να το παραγγείλω τώρα εμφανίζει μόνο Expedited Delivery σαν διαθέσιμη επιλογή. Όταν έκανα την παραγγελία είχε και Standard Delivery και νομίζω έλεγε κάπου στις 15 ημέρες.

 

α αγγλικο αμαζον ,κοιτα εκει δεν ξερω πια τι παιζει ,δεν ξερω καν αν εχει δασμο (πολυ πιθανο ) ,μετα το Brexit σταματησα να ψωνιζω απο εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, slk200gr είπε

α αγγλικο αμαζον ,κοιτα εκει δεν ξερω πια τι παιζει ,δεν ξερω καν αν εχει δασμο (πολυ πιθανο ) ,μετα το Brexit σταματησα να ψωνιζω απο εκει 

Τα πληρώνεις από πριν, φαίνεται και στο πρώτο screenshot που ανέβασα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Παραγγελία ακουστικά αμαζόν Ισπανίας λέει απλή αποστολή σε Χ μέρες και παραλαβή μέχρι μέσα Μαρτίου 7-14/3

Οκ δεν έγινε χρέωση γιατί δεν το έστειλαν και περιμένω.

Μίλησα με τσατ λέω τι γίνεται; απάντηση θα σας ενημερώσουμε όταν φύγει.
αλλά αν θέλετε σας ακυρώνω τώρα την παραγγελία. Μιας και ειναι καλή τιμή λέω όχι.

Αλλά ρωτάω γιατί βλέπω και τώρα ότι μπορώ να κάνω παραγγελία και να παραλάβω σε λίγες μέρες; αφου λέτε δεν υπάρχει; και η απάντηση είναι ότι μην βλέπετε τι λέει το σαιτ για αποθήκη. Λέει έχει άλλα μπορεί να μην έχει....

Πρώτη ψώρα μετά από τόσα χρόνια με αμαζόν κάτι τέτοιο.

Καμία ιδέα; Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...