Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, slk200gr είπε

παρασκευη να φυγουν ανετα τα παραλαμβαεις 

ω καλα, όσο express και να ναι αν κολλήσει τελωνείο πάει... εμένα ένα δέμα είναι τελωνείο απ τις 15/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, vagstef είπε

ω καλα, όσο express και να ναι αν κολλήσει τελωνείο πάει... εμένα ένα δέμα είναι τελωνείο απ τις 15/1

μιλαμε για ευρωπαικο αμαζον οποτε δεν τιθεται θεμα τελωνειου αλλα και απο αμαζον αμερικης να παραγγειλεις αν πληρωσεις τον φορο που υπαρχει σαν επιλογη παλι δεν τιθεται θεμα τελωνειου ,τωρα εσυ πως κολλησες σε τελωνειο ειναι θεμα προς αμφισβητησης η μεγαλης χαζομαρας ,σορρυ κιολας αλλα δημηιουργεις φοβο σε αλλους που δεν γνωριζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, slk200gr είπε

μιλαμε για ευρωπαικο αμαζον οποτε δεν τιθεται θεμα τελωνειου αλλα και απο αμαζον αμερικης να παραγγειλεις αν πληρωσεις τον φορο που υπαρχει σαν επιλογη παλι δεν τιθεται θεμα τελωνειου ,τωρα εσυ πως κολλησες σε τελωνειο ειναι θεμα προς αμφισβητησης η μεγαλης χαζομαρας ,σορρυ κιολας αλλα δημηιουργεις φοβο σε αλλους που δεν γνωριζουν

πρώτα απ όλα απάντησα σε κάτι που έχει να κάνει με amazon UK όπως λέει ο φίλος πιο πάνω.

το δέμα μου (DHL express!) είναι 2 εβδομάδες στο αεροδρόμιο. πόσο πιο απλά να το πω? περιγράφω την κατάσταση που επικρατεί. μπορείς να το αμφισβητήσεις δικό σου θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, vagstef είπε

πρώτα απ όλα απάντησα σε κάτι που έχει να κάνει με amazon UK όπως λέει ο φίλος πιο πάνω.

το δέμα μου (DHL express!) είναι 2 εβδομάδες στο αεροδρόμιο. πόσο πιο απλά να το πω? περιγράφω την κατάσταση που επικρατεί. μπορείς να το αμφισβητήσεις δικό σου θέμα

θα πληρωνεις εξαρχης import fees deposit  οπως βλεπεις και στην φωτο και δεν θα παει τελωνείο

Screenshot_1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 11:10 ΠΜ, slk200gr είπε

παρασκευη να φυγουν ανετα τα παραλαμβαεις 

ακομα δεν εχει γινει dispatched , ειναι μια γραμμη πριν. Χλωμο το βλεπω για 2 του μηνα παντως που λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραγγελια λοιπον απο το amazon.co.uk, κατω τον 20ευρω.

image.png.f16a8b5c74a5a806fa31c5a5e819ac69.png

την παραγγελια την εκανα 5/1/21 για προϊον που ηταν διαθεσιμο. μαλιστα τσεκαρα και με καποιους αλλους, που εκαναν την ιδια μερα παραγγελια και ενω σε αυτους τους σταλθηκε την επομενη μερα (αλλα εμεναν Ιρλανδια) εμενα μεχρι και 27/1 δεν ειχε γινει αποστολη. 28/1 βλεπω οτι γινεται (επιτελους) αποστολη και με tracking που ληγει σε CH (UXxxxxxxxxxCH) και με την ASNDI (ASENDIA απο οτι ειδα απο wikipedia, μια κοινοπραξια αλληλογραφιας των Γαλλικων και Ελβετικων ταχυδρομειων) και δειχνει οτι φορτωθηκε απο Γαλλια (HOU ETOE FRA). Για να προλαβω καποιους δεν ηταν απο reseller το προϊον αλλα κανονικα απο Amazon EU S.a.r.L.

 

image.png.6a865c0938c56b0af2b65456a5aa8257.png

Γενικα ποτε μα ποτε, δεν ειχα προβλημα απο κανενα amazon, ειτε co.uk ηταν αυτο ειτε .com, ολες οι αποστολες γινονταν αμεσα (εκτος των preorder φυσικα, οπου και αυτες γινονταν σχεδον λιγο πριν την ημερομηνια κυκλοφοριας εκτος και εαν ο προμηθευτης τους τους καθυστερουσε) και ουτε καν με τελωνειο. θεωρω οι καθυστερησεις εχουν να κανουν με την ολη μεταβαση του Brexit.

Επεξ/σία από christos_75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια το δεμα μου απο αμαζον usa ειναι στο τελωνείο Κύπρου για ποιο λόγο? Είμαι Ελλάδα!Στο site της amazon λεει να επικοινωνησω μαζι τους!Μπορειε καποιος να μου πει τι να κανω

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, αγορά από τρίτους πωλητές πόσο ασφαλές είναι; Το covered by Amazon’s buyers protection σημαίνει ότι είναι σαν να αγοράζεις Amazon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsak4 είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, αγορά από τρίτους πωλητές πόσο ασφαλές είναι; Το covered by Amazon’s buyers protection σημαίνει ότι είναι σαν να αγοράζεις Amazon;

Όταν αγοράζεις by Amazon το ίδιο το Amazon είναι ο πωλητής.

Όταν η αγορά είναι fullfiled by Amazon σημαίνει ότι ο πωλητής είναι άλλος αλλά έχει στείλει τα αντικείμενα σε μια αποθήκη του Amazon και στα στέλνει το Amazon.

Όταν είναι coverer by Amazon Buyers Protection τα στέλνει κάποιος εκτός Amazon αλλά το Amazon σου εγγυάται τι θα γίνει αν το αντικείμενο καθυστερήσει, έρθει ελλαττωματικό, σπασμένο, δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή, το επιστρέψεις και δεν λάβεις refund και επίσης αν περιλαμβάνονται δασμοί επιπλέον της τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Όταν αγοράζεις by Amazon το ίδιο το Amazon είναι ο πωλητής.

Όταν η αγορά είναι fullfiled by Amazon σημαίνει ότι ο πωλητής είναι άλλος αλλά έχει στείλει τα αντικείμενα σε μια αποθήκη του Amazon και στα στέλνει το Amazon.

Όταν είναι coverer by Amazon Buyers Protection τα στέλνει κάποιος εκτός Amazon αλλά το Amazon σου εγγυάται τι θα γίνει αν το αντικείμενο καθυστερήσει, έρθει ελλαττωματικό, σπασμένο, δεν ανταποκρίνεται στην περιγραφή, το επιστρέψεις και δεν λάβεις refund και επίσης αν περιλαμβάνονται δασμοί επιπλέον της τιμής. 

άρα αγοράζουμε άφοβα και από τρίτους πωλητές με Amazon Buyers Protection αφού εγγυάται ότι όλα θα είναι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...