Προς το περιεχόμενο

(SERIES) Stranger Things


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο Steve ήταν να παίξει μια σεζόν και τέλος αλλά επειδή άρεσε πολύ τον συνέχισαν. Και μπράβο εξελίχθηκε σε εξαιρετικός χαρακτήρας ταιριάζει άπειρα με Νάνσυ ο άλλος αγαπητικος ο αδερφός του Γουιλ απλά δεν στην τελευταία σεζόν τον έριξαν πολύ στο ρόλο του. Και η κόρη της Θερμαν πολύ καλή. 

Είναι πολύ ταιριαστό ζευγάρι όντως. Και πολύ γαμάτος σαν χαρακτήρας. Επίσης μ'αρέσει πολύ η χημεία που έχει με τον Dustin. Ο Jonathan όντως έχει λιγότερο screen time, συμπαθητικός αρκετά, αλλά καλά κάνανε που επικεντρώθηκαν κυρίως στον Στηβ.

Fun fact, νομίζω real life η Νάνσυ και ο Jonathan έχουν σχέση.

Η Hawk παίζει πολύ καλά, έχει και τα γονίδια βλέπεις. Γενικά έχει εξαιρετικές ερμηνείες το cast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 726
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Glikos είπε

Είναι πολύ ταιριαστό ζευγάρι όντως. Και πολύ γαμάτος σαν χαρακτήρας. Επίσης μ'αρέσει πολύ η χημεία που έχει με τον Dustin. Ο Jonathan όντως έχει λιγότερο screen time, συμπαθητικός αρκετά, αλλά καλά κάνανε που επικεντρώθηκαν κυρίως στον Στηβ.

Fun fact, νομίζω real life η Νάνσυ και ο Jonathan έχουν σχέση.

Η Hawk παίζει πολύ καλά, έχει και τα γονίδια βλέπεις. Γενικά έχει εξαιρετικές ερμηνείες το cast.

Ο Ντάστιν είναι ο μόνος από τα παιδιά που έχει κρατήσει αυτη την παιδική αθωότητα στο βλέμμα του που γνωρίσαμε στις πρώτες σεζόν. Αχτύπητο δίδυμο με Στιβ δεν τους χορταίνω βγάζουν μια οικειότητα και τρομερα αστείες στιγμές πέτυχαν λαχείο εδώ. 

 

Όντως τα έχουν και μπράβο τους αν και στην τέταρτη σεζόν επικεντρωθηκαν αρκετά σε Στιβ Νάνσυ στο τελευταίο επεισόδιο που συναντιουνται με Τζόναθαν αμέσως βγαίνει μια χημεία και συναίσθημα. Σίγουρα παίζει ρόλο και που τα έχουν στην πραγματικότητα. 

 

natalia-dyer-charlie-heaton-relationship-timeline.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ο Ντάστιν είναι ο μόνος από τα παιδιά που έχει κρατήσει αυτη την παιδική αθωότητα στο βλέμμα του που γνωρίσαμε στις πρώτες σεζόν. Αχτύπητο δίδυμο με Στιβ δεν τους χορταίνω βγάζουν μια οικειότητα και τρομερα αστείες στιγμές πέτυχαν λαχείο εδώ. 

Ναι αυτό για τον Ντάστιν ισχύει. Η χημεία με τον Στηβ είναι τρομερή. Επίσης,

Spoiler

μου άρεσε και η σύντομη χημεία Έντυ με Κρίστυ, εκεί που συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο δάσος πριν την σκοτώσει αργότερα ο Βέκνα. Αλλά δεν προλάβαμε να τους δούμε μαζί. Φαίνονταν ταιριαστοί.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Glikos είπε

Ναι αυτό για τον Ντάστιν ισχύει. Η χημεία με τον Στηβ είναι τρομερή. Επίσης,

  Απόκρυψη περιεχομένων

μου άρεσε και η σύντομη χημεία Έντυ με Κρίστυ, εκεί που συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο δάσος πριν την σκοτώσει αργότερα ο Βέκνα. Αλλά δεν προλάβαμε να τους δούμε μαζί. Φαίνονταν ταιριαστοί.

 

Νομίζω έχει αναφερθεί στο νήμα ξανά. Αλλά ας το επαναφέρω. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Νομίζω έχει αναφερθεί στο νήμα ξανά. Αλλά ας το επαναφέρω. :)

Ναι κάτι είχε πάρει τ'αυτί μου. Μακάρι να το πήγαιναν διαφορετικά, τώρα πλέον είναι αργά. Πάντως..

Spoiler

Θέλω με κάποιο τρόπο να επαναφέρουν τον Eddie στην τελευταία σεζόν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Steve για μένα έχει το καλύτερο character development στη σειρά, τουλάχιστον μέχρι την τρίτη σεζόν που είδα.

Θα τον ήθελα μόνο να μπορεί να δίνει λίγο περισσότερο ξύλο από ότι τρώει.

Μέχρι τώρα είναι με διαφορά ο αγαπημένος μου χαρακτήρας.

12 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Και εμενα χαλαρά ο Steve the designated babysitter. :P Είχε και το καλύτερο character development imho.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Team Steve!

Edit : Θα βάλω και τον Eddie στο ίδιο team γιατί τον πάω με 1000 και αυτόν. 😜

Βρήκα ένα βίντεο στο Youtube που μου άρεσε πολύ.

*Spoilers*

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και για μένα η 4η σεζόν. Εντωμεταξύ αν δεν υπήρχε ελληνικό κοινό που έλεγε πως του άρεσε αυτή η σεζόν και πως είναι καλύτερη από τις 2 και 3 (όκει, αντικειμενικά είναι) θα πίστευα πως το νετφλιξ επέλασε ένα στρατό από bots στο internet για να μας πείσουν να δούμε τη συνέχεια της πιο βαρετής σεζόν που είδαν ποτέ τα ματάκια μας. Πραγματικά ήρωες όποιοι κατάφεραν να ξεπεράσουν το μαρτύριο της 3ης.

Spoiler

Η πρώτη για μένα παραμένει η καλύτερη με μεγάλη διαφορά και πιστεύω έπρεπε να συνεχίσουν πάνω στο όλο μυστήριο και να αφήσουν τα κλασικά χολυγουντιανά κλισέ. Κάτι πάει να κάνει η 4η αλλά δεν νομίζω ήταν αρκετό. Ακόμα δεν έχω καταλάβει αν οι δημιουργοί του είχαν κάποιο ξεκάθαρο όραμα για το τι συμβαίνει στον κόσμο του stranger things ή απλά θα το ανακάλυπταν και οι ίδιοι καθώς θα αρμέγουν τη σειρά. Οι δηλώσεις τους τουλάχιστον αυτό μου βγάζουν.

Στα θετικά της 4ης για μένα: Επιτέλους είδαμε λίγο από το backstory που γίνοταν μέσα στο εργαστήριο του Χωκινς. Εκεί έπρεπε να αφοσιωθούν από πολύ νωρίς και να μην περάσουν 3 σεζόν για να σου θυμίσουν ότι κάτι κάποτε είχε συμβεί εκεί. Επίσης η σκηνοθεσία και η κινηματογράφηση ξεπέρασαν σε κάθε επίπεδο τις προηγούμενες και χαίρομαι όταν βλέπω να παίρνουν τον χρόνο τους και δεν βιάζονται να βγάλουν απλά ένα αποτέλεσμα. Η πανδημία μπορεί να έπαιξε το ρόλο της, αλλά διάβασα θα αργήσει να βγει η 5η οπότε το κατάλαβαν και οι ίδιοι. Ή καλύτερα το νετφλιξ το κατάλαβε... Η προσθήκη νέου cast πάντα ευπρόσδεκτη σε κάθε σεζόν, αλλά πιστεύω ο Eddie ήταν η καλύτερη επιλογή μέχρι στιγμής και φάνηκε*. Ωραίες επιλογές τραγουδιών και ταίριαζαν πολύ στις σκηνές. Καταλάβατε ποιες λέω :D  Highlight της σεζόν το έβδομο επεισόδιο με τη σκηνή στο lab και φυσικά η σκηνή του eddie με την κιθάρα και τον dustin στο upside down. Θα έβαζα και το reveal του vecna, αλλά μετά από κάποια επεισόδια φάνηκε να φλωρεύει και να πρέπει να κάνει ολόκληρο μονόλογο πριν σκοτώσει κάποιον και φυσικά να μην προλαβαίνει.. κλισεεεεε

Στα αρνητικά τώρα θα μπορούσα να γράψω έκθεση αλλά βαριέμαι, δεν έχει νόημα και θα βγει μεγάλο το σχόλιο μου. Γενικά πάντως έχω αρχίσει να απομακρύνομαι από αμερικανικές σειρές/ταινίες δράσης γιατί έχω βαρεθεί απίιιιιστευτα με τα καραγκιοζιλίκια με τα όπλα, όπου οι κακοί φυσικά είναι τέρμα άστοχοι αδειάζοντας 5 γεμιστήρες με τον εχθρο να μην πεθαίνει και οι καλοί με 2 σφαιρούλες πάρ' τους κάτω. Και αμέσως να ακολουθεί μικρό αστειάκι για να φύγει η ένταση και να ξεχαστεί. Αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν έχουν ιδέες για το πως να κάνουν μια σειρά δράσης να έχει δράση χωρίς όπλα. Ναι όλο αυτό το σχόλιο αναφέρεται στην ιστορία με τον Χόπερ και το κυριολεκτικά αχρείαστο σενάριο που του γράψαν. Είπαμε καλό το character development αλλά εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με εξέλιξη αλλά αντικατάσταση χαρακτήρα. Να μην σχολιάσω πως 3 άτομα τα έβαλαν με ολόκληρο φρούριο και demogorgons. "Μα κΑλα ΕίνΑι σειΡα πωΣ καΝεΙσ εΤσι" . Φτηνό σενάριο το λέω εγώ και ειπωμένο χίλιες φορές. Αχρείαστο, ειδικά για το stranger things. Αλήθεια, μετά από κάποια φάση απλά έκανα skip αυτά τα parts γιατί ήξερα τι θα γίνει. Τα περί ηθοποιίας τα είπατε πιο πάνω, λίγο που διάβασα και με κάλυψαν, όχι κάτι το wow ούτε και κάτι το meh όμως. Ενδιάμεσα πράγματα. Αυτό που με εκνεύρισε όμως είναι πως κάθε 10 λεπτά είχαμε και κλάματα. Βαρέθηκα να τους βλέπω να κλαίνε, μιλάμε για 15-19χρόνα υποτίθεται που ετοιμάζονται να πολεμήσουν κυβέρνηση και τέρατα άλλης διάστασης αλλά όοοχι τώρα είναι σκηνή που δεν έγινε κάτι σημαντικό και για να δικαιολογήσουμε το πόσο συναισθηματική ήταν πρέπει να κλάψετε. Whatever... ¯\_(ツ)_/¯

Τέλος πάντων, δεν θέλω να επεκταθώ άλλο, άφησα πολλά από αυτά που δεν μου άρεσαν και θεωρώ δεν ταίριαζαν στη σειρά, αλλά πιστεύω αν είχαν παρακάμψει τελείως το κομμάτι του Χοπερ (να πάει στο καλό) και δίναν άλλο ρόλο στη Τζόις να ήταν πιο προσγειωμένη (όσο προσγειωμενη μπορεί να είναι μια sci fi σειρά εννοείται) και ίσως να επικεντρωνόταν περισσότερο σε πιο σημαντικά σημεία της ιστορίας.

Θα έβαζα βαθμολογία: 6.7/10. Για να έχετε μια σύγκριση θεωρώ την πρώτη για 8.4/10.

Μια πρόβλεψη να κάνω εδώ είναι πως ο Eddie θα επιστρέψει. Δεν ξέρω πως αλλά αποκλείεται να το αφήσουν έτσι, κυρίως γιατί αγαπήθηκε από το κοινό και όπως είπα και πιο πάνω για το αρχικό όραμα κάτι θα βρουν να τον βολέψουν. Επίσης διαβάζαμε πως το τελευταίο επεισόδιο θα έχει διάρκεια 2:30 ώρες, αλλά τις τελευταίες μέρες ανακοίνωσαν πως τελικά θα έχει 2:20. Το απότομο cut στο τέλος και το ξαφνικό πέρασμα σε 2 days later, χωρίς να δείξει τίποτα για τον eddie καθώς γυρνούσαν πίσω με κάνει να πιστεύω πως το 10λεπτο κόπηκε από εκεί.

Βγήκε μεγάλο τελικά, δεν θέλω να είμαι από αυτούς που τους αρέσουν να παν κόντρα σε κάτι που άρεσε σε πολύ κόσμο αλλά το αφήνω να υπάρχει. Καλοδεχούμενες οι αντιρρήσεις σας εννοείται, αλλά μην με πάρετε και με τις πέτρες όπως κάνουν αλλού 😅 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow, ότι σωστά έκραξε ο drinker για την τελευταία season οι τύποι το φτιάξαν. Χαλαρά η δεύτερη καλύτερη season και αυτό μονο γιατί η πρώτη μοιάζει να γράφτηκε από King, που έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα. Το finale όμως ήταν καλύτερο από όλα τα αλλα.

Φυσικά ένα επεισόδιο σε χρόνο μπορούσε να κοπεί, αλλα προσωπικά δεν χαλάστηκα μιας και απολαμβάνω char development και ας είναι slow burn η filler, εφόσον φυσικά θα ανεβάσει το βάρος των μετέπειτα σκηνών.

Επίσης στα ταπεινά μου ματια το cgi ήταν καταπληκτικό για σειρά, έχω την εντύπωση ότι το budget ήταν τεράστιο. Ευτυχώς που και που βλέπουμε και κάτι καλο από Crapflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Lotof είπε

Ότι νάνε. Ναι ok ο Will την κουνάει την αχλάδια και who cares, αλλα το να γουστάρει τον Mike μετά από τόσα χρονια κολλητοί και ενώ αυτός είναι full με την El είναι καθυστερημένο και forced af. Ελπίζω να μην go full retard τα bros.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...