Προς το περιεχόμενο

(SERIES) Stranger Things


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η σειρά είναι όντως καλύτερη από την 3η, και θα ήταν ακόμα καλύτερη αν δεν είχε τα περισσότερα filler επεισόδια του Hop ή της παρέας του mike(και οι τυπάδες από την ομάδα μπάσκετ) που χάλαγαν την πολύ καλή δουλεία στις υπόλοιπες ιστορίες/παρέες.

Επίσης οι νέοι χαρακτήρες ειδικά ο Eddie, είναι ψιλο κομπάρσοι μετά τα αρχικά τους επεισόδια, όπως αρκετά στο περιθώριο είναι γενικά και η ομάδα του Mike.

Οσο για τον κεντρικό κακό, ούτε ζέστη,ούτε κρύο.

Αρκετά καλή συνολικά η season(σίγουρα όμως όχι τέλεια),και θα μπορούσε να ήταν και μικρότερη σε διάρκεια.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 726
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ να πω την αλήθεια περίμενα περισσότερα απ' το volume 2.

Spoiler

Βασικά είχα διαμορφώσει προσδοκίες για τέλος τύπου Infinity War που οι καλοί χάνουν πανηγυρικά. Τώρα μου φάνηκε κάπως πιο χλιαρός και άτολμος ο τρόπος που τελείωσε. Οκ άνοιξε η πύλη αλλά δεν έχεις την αίσθηση ότι έχασαν ακριβώς. Ουσιαστικά η μόνη πραγματική απώλια ήταν ο Eddie καθώς η Μαξ αναστήθηκε (lol) απλά είναι σε κώμα άρα κάτι θα βρουν στην επόμενη σεζόν για να την επαναφέρουν.

Επίσης δε μου άρεσε το twist ότι ο Vecna είναι αυτός που πραγματικά κρύβεται πίσω απ' όλα. Προτιμούσα τον Mind Flayer ως τη lovecraftian παντοδύναμη οντότητα που ελέγχει τα πάντα.

Γενικά πάντως μπράβο, ήταν η καλυτερη σεζόν μετά την πρώτη και αυτό λέει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Deus ex machina είπε

Κι εγώ να πω την αλήθεια περίμενα περισσότερα απ' το volume 2.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βασικά είχα διαμορφώσει προσδοκίες για τέλος τύπου Infinity War που οι καλοί χάνουν πανηγυρικά. Τώρα μου φάνηκε κάπως πιο χλιαρός και άτολμος ο τρόπος που τελείωσε. Οκ άνοιξε η πύλη αλλά δεν έχεις την αίσθηση ότι έχασαν ακριβώς. Ουσιαστικά η μόνη πραγματική απώλια ήταν ο Eddie καθώς η Μαξ αναστήθηκε (lol) απλά είναι σε κώμα άρα κάτι θα βρουν στην επόμενη σεζόν για να την επαναφέρουν.

Επίσης δε μου άρεσε το twist ότι ο Vecna είναι αυτός που πραγματικά κρύβεται πίσω απ' όλα. Προτιμούσα τον Mind Flayer ως τη lovecraftian παντοδύναμη οντότητα που ελέγχει τα πάντα.

Γενικά πάντως μπράβο, ήταν η καλυτερη σεζόν μετά την πρώτη και αυτό λέει πολλά.

Spoiler

Μα οι καλοι χασανε πανηγυρικα.

Ουτε τον Ενα σκοτωσαν, ουτε απετρεψαν τη πυλη να ανοιξει. Απετυχαν δηλαδη τελειως.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ μπορει να ειχε αρκετες εναλλαγες στο σκορ αλλα το ματς δεν το λες και υπερθεαμα,ποσο μαλλον με διαρκεια 2 μιση ωρες.Κατι του ελειπε προκειμενου να ειναι πιο ιδιαιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Σαν το επικό τέλος του 4ου και του 7ου επεισοδιου δεν ήταν το τελευταίο επεισόδιο. Γούσταρα στη φάση με Έντι να ροκαρει άσχημα με το background από πίσω έδωσαν ρέστα. Στα υπόλοιπα με τον ένα εναντίον έντεκα η με τους 3 εναντίον του ένα στη σοφίτα θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά όντως κάτι έλειπε. Μετά πας πετάνε 2 μέρες μπροστά ηταν λιγο but why. Πάμε για 2024 τώρα 5η σεζόν δύσκολο να βγει το 2023 ελπίζω τα αδέρφια duffers να δώσουν κάτι εκπληκτικό έχουν χτίσει χαρακτήρες τον κόσμο το lore των villain μένει να δέσουν όλα αρμονικά όπως στο τέλος του 7ου.

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με χάλασε λίγο το πως άλλαζε το σκηνικό από τη μια ομάδα στην άλλη.

Εκεί που έδειχνε Χόκινς, upside down φουλ σασπένς, μπαμ το έκοβε και μας πήγαινε Ρωσία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη μπορω να δω και μερικα απο τα ποιντς του ρουμπου
 

Spoiler
NO SPOILER REVIEW - STRANGER THINGS S4
6.5/10
Κάμποσο καιρό μετά από τα γεγονότα στο Χώκινς, ξεκινάνε κάποια γεγονότα στο Χώκινς. Η Ιλέβεν και οι φίλοι της που έχουν μεγαλώσει δέκα χρόνια σε οχτώ μήνες, θα ενωθούν χωρισμένοι για να πολεμήσουν το υπέρτατο κακό.
Το πιάνω, οκ; I get it.
Το Stranger Things είναι ένα δυνατό τρένο, με αξιαγάπητους χαρακτήρες, νοσταλγία, ωραία εφέ και μουσικάρες.
Δύσκολο να μην σε τραβήξει όταν όλοι μιλάνε για αυτό.
Εξίσου δύσκολο βρήκα το να μείνω πάνω στο τρένο, όταν το γράψιμο είναι παρανοϊκά αφελές και -σε σημεία- απροκάλυπτα βαρετό.
 
🟢
-Ιλέβεν και Έντι. Η Millie Bobby Brown και ο Joseph Quinn, κουβαλάνε αβίαστα όλη τη σεζόν. Άρτιοι και οι 2 στο παίξιμο τους, φωτεινά σημεία της σειράς.
-παραγωγή. Πέσαν τα φράγκα, ξέφυγε η συνταγή, βγήκε γκουρμέ το πιάτο, ωραίο Νέτφλιξ.
-παρελθόν. Ωραία επίσκεψη στη δημιουργία του κόσμου της σειράς.
-Μουσική. Metallica με Kate Bush, φιλούμπες, να σκάνε τα δικαιώματα σύννεφο.
 
🔴
-ΟΛΗ η Ρωσία. Χωρίς λόγο, μηδέν προσθήκη στην κεντρική ιστορία, ταινία με φυλακές για κάποιον λόγο. Το ξεντου και το ντου αστεία. Ο Χόπερ ξαφνικά κομπάρσος, κρίμα και ντροπή.
-ΟΛΟ το σενάριο με τη διάσωση. Παιδικό, αφελές, βαρετό. Χώκινς-Ρωσία and back, ένα τηλέφωνο κι ένα κτελ δρόμος.
-ΟΛΟ το σενάριο με την 'κακιά' κυβέρνηση. Ανούσιο, καμία προσθήκη στην κεντρική ιστορία, τα πράγματα θα γινόντουσαν όπως έγιναν και χωρίς αυτό, καμία επίπτωση.
-η σχέση με τον papa. Ξεχείλωσε, τεντώθηκε, κλατς κι έσπασε, τελειώνετε.
-ΟΛΟ το παράπλευρο στόρι με τα τυπάκια με το βανάκι. Καμία ουσία, ΠΟΛΥ κακό παίξιμο δυστυχώς, κάποιοι γίνανε ηθοποιοί μεγαλώνοντας αλλά παίζανε σε άλλα στόρι, ΟΧΙ σε αυτό. Ο μπαφίστας πιτσαδόρος τραγικός. Το καταλάβαμε, τη πίνεις δικέ μου, φασάρα, φάε καμιά πάστα ξερωγω, εδώ παίζονται ζωές.
-ΟΛΟ το παράπλευρο στόρι με το fraternity και τον αθληταρά. Ανούσιο, βαρετό.
- το κεντρικό μυστήριο του Βέκνα και η επίλυση των γρίφων. Παιδικό, Μυστικοί Επτά, Ντόρα, οι κανόνες του παιχνιδιού αφελείς, πήγα να το κλείσω εκεί που ένωσε τις ζωγραφιές, ντροπή.
-το τελικό battle plan. Νεκροί στα πρώτα δευτερόλεπτα. Όπλα παντού, όπλα από παζάρι, όπλα σε κουτιά από παπούτσια, όπλα όλων των ειδών, α ρε Αμέρικα.
-οι κανόνες του κόσμου, η παράλληλη διάσταση και το ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Ανοιχτές πύλες με σεντόνια να κρέμονται χύμα, πύλες στα χωράφια, πύλες στα σχολεία, πύλες όπου αναβοσβήνουν οι λάμπες. Φέρτε έναν φακό να μπω.
-ντεμέκ shock value. Άμα σας βαστάει, ακυρώστε κάνα συμβόλαιο από τους παλιούς. Έτσι ξέρω κι εγώ.
-ΠΟΛΥ μπλα μπλα και δράμα φιλίας. Δράμα που χαθήκαμε, δράμα που σ' αγαπάω, δράμα που σε ξαναβρήκα, δράμα φεστιβάλ κινηματογράφου.
-τελικός απολογισμός: ΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΚΙ Η ΤΡΥΠΑ. NOW KISS. Με καπνό.

VERDICT
Ποπ Κορν ναχαμ ναλεγαμ, να πλακωνόμαστε στα φόρουμ, δικαιολογήστε συνδρομές, Παναγιαμ ναναι καλό το Sandman.

ναι παω για να παρω τα likes και απο τις 2 πλευρες 😛


 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

απο την αλλη μπορω να δω και μερικα απο τα ποιντς του ρουμπου
 

  Απόκρυψη περιεχομένων
NO SPOILER REVIEW - STRANGER THINGS S4
6.5/10
Κάμποσο καιρό μετά από τα γεγονότα στο Χώκινς, ξεκινάνε κάποια γεγονότα στο Χώκινς. Η Ιλέβεν και οι φίλοι της που έχουν μεγαλώσει δέκα χρόνια σε οχτώ μήνες, θα ενωθούν χωρισμένοι για να πολεμήσουν το υπέρτατο κακό.
Το πιάνω, οκ; I get it.
Το Stranger Things είναι ένα δυνατό τρένο, με αξιαγάπητους χαρακτήρες, νοσταλγία, ωραία εφέ και μουσικάρες.
Δύσκολο να μην σε τραβήξει όταν όλοι μιλάνε για αυτό.
Εξίσου δύσκολο βρήκα το να μείνω πάνω στο τρένο, όταν το γράψιμο είναι παρανοϊκά αφελές και -σε σημεία- απροκάλυπτα βαρετό.
 
🟢
-Ιλέβεν και Έντι. Η Millie Bobby Brown και ο Joseph Quinn, κουβαλάνε αβίαστα όλη τη σεζόν. Άρτιοι και οι 2 στο παίξιμο τους, φωτεινά σημεία της σειράς.
-παραγωγή. Πέσαν τα φράγκα, ξέφυγε η συνταγή, βγήκε γκουρμέ το πιάτο, ωραίο Νέτφλιξ.
-παρελθόν. Ωραία επίσκεψη στη δημιουργία του κόσμου της σειράς.
-Μουσική. Metallica με Kate Bush, φιλούμπες, να σκάνε τα δικαιώματα σύννεφο.
 
🔴
-ΟΛΗ η Ρωσία. Χωρίς λόγο, μηδέν προσθήκη στην κεντρική ιστορία, ταινία με φυλακές για κάποιον λόγο. Το ξεντου και το ντου αστεία. Ο Χόπερ ξαφνικά κομπάρσος, κρίμα και ντροπή.
-ΟΛΟ το σενάριο με τη διάσωση. Παιδικό, αφελές, βαρετό. Χώκινς-Ρωσία and back, ένα τηλέφωνο κι ένα κτελ δρόμος.
-ΟΛΟ το σενάριο με την 'κακιά' κυβέρνηση. Ανούσιο, καμία προσθήκη στην κεντρική ιστορία, τα πράγματα θα γινόντουσαν όπως έγιναν και χωρίς αυτό, καμία επίπτωση.
-η σχέση με τον papa. Ξεχείλωσε, τεντώθηκε, κλατς κι έσπασε, τελειώνετε.
-ΟΛΟ το παράπλευρο στόρι με τα τυπάκια με το βανάκι. Καμία ουσία, ΠΟΛΥ κακό παίξιμο δυστυχώς, κάποιοι γίνανε ηθοποιοί μεγαλώνοντας αλλά παίζανε σε άλλα στόρι, ΟΧΙ σε αυτό. Ο μπαφίστας πιτσαδόρος τραγικός. Το καταλάβαμε, τη πίνεις δικέ μου, φασάρα, φάε καμιά πάστα ξερωγω, εδώ παίζονται ζωές.
-ΟΛΟ το παράπλευρο στόρι με το fraternity και τον αθληταρά. Ανούσιο, βαρετό.
- το κεντρικό μυστήριο του Βέκνα και η επίλυση των γρίφων. Παιδικό, Μυστικοί Επτά, Ντόρα, οι κανόνες του παιχνιδιού αφελείς, πήγα να το κλείσω εκεί που ένωσε τις ζωγραφιές, ντροπή.
-το τελικό battle plan. Νεκροί στα πρώτα δευτερόλεπτα. Όπλα παντού, όπλα από παζάρι, όπλα σε κουτιά από παπούτσια, όπλα όλων των ειδών, α ρε Αμέρικα.
-οι κανόνες του κόσμου, η παράλληλη διάσταση και το ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ. Ανοιχτές πύλες με σεντόνια να κρέμονται χύμα, πύλες στα χωράφια, πύλες στα σχολεία, πύλες όπου αναβοσβήνουν οι λάμπες. Φέρτε έναν φακό να μπω.
-ντεμέκ shock value. Άμα σας βαστάει, ακυρώστε κάνα συμβόλαιο από τους παλιούς. Έτσι ξέρω κι εγώ.
-ΠΟΛΥ μπλα μπλα και δράμα φιλίας. Δράμα που χαθήκαμε, δράμα που σ' αγαπάω, δράμα που σε ξαναβρήκα, δράμα φεστιβάλ κινηματογράφου.
-τελικός απολογισμός: ΝΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΚΙ Η ΤΡΥΠΑ. NOW KISS. Με καπνό.

VERDICT
Ποπ Κορν ναχαμ ναλεγαμ, να πλακωνόμαστε στα φόρουμ, δικαιολογήστε συνδρομές, Παναγιαμ ναναι καλό το Sandman.

ναι παω για να παρω τα likes και απο τις 2 πλευρες 😛


 

Οποιος εγραψε ολο αυτο στο spoiler πρεπει να καπνιζει απο το τριφυλλο που καπνιζει ο Αργκαιλ δεν εξηγειται αλλιως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Deus ex machina είπε

Κι εγώ να πω την αλήθεια περίμενα περισσότερα απ' το volume 2.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Βασικά είχα διαμορφώσει προσδοκίες για τέλος τύπου Infinity War που οι καλοί χάνουν πανηγυρικά. Τώρα μου φάνηκε κάπως πιο χλιαρός και άτολμος ο τρόπος που τελείωσε. Οκ άνοιξε η πύλη αλλά δεν έχεις την αίσθηση ότι έχασαν ακριβώς. Ουσιαστικά η μόνη πραγματική απώλια ήταν ο Eddie καθώς η Μαξ αναστήθηκε (lol) απλά είναι σε κώμα άρα κάτι θα βρουν στην επόμενη σεζόν για να την επαναφέρουν.

Επίσης δε μου άρεσε το twist ότι ο Vecna είναι αυτός που πραγματικά κρύβεται πίσω απ' όλα. Προτιμούσα τον Mind Flayer ως τη lovecraftian παντοδύναμη οντότητα που ελέγχει τα πάντα.

Γενικά πάντως μπράβο, ήταν η καλυτερη σεζόν μετά την πρώτη και αυτό λέει πολλά.

Spoiler

Μα ο mind flayer στην 3η ηταν απλα ενα "τερας" που ειχε βαλθει να καταστρεψει. Αντιθετα ο Vecna ειχε και λογο για να το κανει αυτο, και για αυτο δημιουργησε και τον MF. Παντως, εχασαν. Και αδυναμοι ειναι ως ομαδα, και η πολη καταστραφηκε. Ναι, περιμενα να πεθανει καποιος απο τους βασικους χαρακτηρες, και ισως γινει στο 5ο, γιατι μεχρι τωρα σαν σειρα δεν εχει χασει κανεναν.

Spoiler

Βασικα εμενα με χαλασε λιγο η Eleven που την μια ειναι γαμαουα, και την αλλη μεσα στην κλαψα. Δηλαδη στο τελος δεν υπηρχε λογο. Θα μπορουσε να σωθει η Μαξ.

2 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ναι παω για να παρω τα likes και απο τις 2 πλευρες 😛

Νομιζω δεν θα παρεις τιποτα επειδη too long didn't read φαση

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατές ερμηνείες απ'όλο το cast. Εξαιρετική σεζόν. Κόβω να βγαίνει σε 10 χρόνια η 5η. Με χάλασε πάντως που..

Spoiler

Φάγανε τον Έντι. Ήταν και γαμώ τους χαρακτήρες ρε γμτ. Τον ήθελα και αυτόν στο κλείσιμο της σειράς. Επίσης θέλω να δω πάλι Στήβ και Νάνσυ μαζί. Το OG ζευγάρι.

Τελικά δεν έδειξε τι έγινε με τους Ντιμίτρι και Γιούρι. Έμειναν Αμερική ή γύρισαν πίσω?

Ίδωμεν.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gogotsa είπε

Δε σας φαινεται οτι τα παιδια εξελιχθηκαν σε κακους ηθοποιους?

Για Mike και Will θα συμφωνήσω. Τους βρίσκω άχαρους γενικά, ίσως γι'αυτό το στόρι τους να ήρθε σε δεύτερη μοίρα στη σεζόν αυτή.

Οι υπόλοιποι δεν θα έλεγα απαραίτητα πως είναι κακοί. Απλά τίποτα το συγκλονιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...