Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αλλά οι ατμιστές και η νοοτροπία τους έχουν αρχίσει να μου την δίνουν...

 

Στην αρχή είχαμε τους Apple fanboys, μετά ήρθαν οι vegans και τώρα οι vapers.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, επειδή έχω σιχαθεί όλους τους υγιείς με τα καθαρά πνευμόνια προτείνω το εξής:

 

για τους χώρους εστίασης θα επιλέγει ο καταστηματάρχης αν θέλει να καπνίζουν/ατμίζουν και αναλόγως θα επιλέγουν οι πελάτες αν θα επιλέξουν μεταξύ ενός καταστήματος καθαρής ατμόσφαιρας ή ενός με "λερωμένη".   

 

για παράδειγμα εγώ σινεμά δεν πάω γιατί υπάρχει κάποιος που να επιτρέπεται! 

 

για πραγματικά δημόσιους χώρους (νοσοκομεία/υπηρεσίες κτλ...) ας κάνουν ότι θέλουν και ότι θεωρούν σωστό.

 

Για να μην παρεξηγηθώ, προσπαθώ να κόψω το κάπνισμα με την βοήθεια του ατμίσματος και ίσως στο μέλλον και το άτμισμα... αλλά όταν κάθομαι στην μία άκρη του μαγαζιού με την παρέα μου και στην άλλη μία άλλη παρέα καθυστερημένων που κάνουν παράπονα στο μαγαζάτορα ότι τους ενοχλεί ο καπνός/ατμός. Όχι ρε ζώο!, δεν σε ενοχλεί στο αναπνευστικό, στα "ευρωπαϊκά" σου μάτια σε ενοχλεί. 

 

Θέλω να γράψω πολλά αλλά βαριέμαι...αν κάποιον δεν τον αρέσει ότι στο μπαρ ή την ταβέρνα καπνίζουν ας πάει σινεμά και να μη σπάει μπάλες! Αν ποτέ στα μπαρ και τις ταβέρνες αυτοί που δεν καπνίζουν γίνουν περισσότεροι από αυτούς που καπνίζουν τότε μπορούν να βγάλουν γλώσσα!

 

Να σε ενημερώσω πως λόγω της ανάπτυξης που έρχεται καθηστερημένη χρόνια τώρα κι επειδή βαρέθηκα να περιμένω, κατέληξα μετανάστης στη Μέση Ανατολή, στη χώρα που θεωρείται ο αντίποδας της Ευρώπης, στη Σαουδική Αραβία. Εδώ οι άνθρωποι οδηγούν σα "ζώα", σε πολλά πράγματα δεν υπάρχει καμιά αίσθηση πειθαρχίας, ο πληθυσμός αποτελείται από 30% άραβες και 40% Πακιστανούς/Αφγανούς/Ινδούς, ξέρεις, όλους αυτούς που δεν είναι "Ευρωπαίοι"...

Δεν διανοείται κανένας, ούτε να βγάλει να αφήσει το πακέτο με τα τσιγάρα ή το ατμιστήρι πάνω στο τραπέζι σε χώρους εστίασης (από τα κυριλέ εστιατόρια που οι οπισθοδρομικοί τρώνε ξεχωριστά οι άντρες από τις γυναίκες μέχρι ακόμη και στα ψητάδικα τύπου "βρώμικο" που τρώμε στην Ελλάδα),όχι να ανάψει τσιγάρο!

Στις εταιρείες, έχουν ένα κιόσκι καπνιστήριο στο προάυλιο και πάνε όλοι μαζί οι εργαζόμενοι, από Γενικό Διευθυντή μέχρι καθαριστές εκεί έξω, στους 45+ βαθμούς κελσίου να κάνουν τσιγάρο.

Πρόσφατα ανακοίνωσε η κυβέρνηση και την απαγορευση σε δημόσιους χώρους.

Δε μας φταίει ο "ευρωπαϊσμός" αυτών που παραπονιούνται.

Μας φταίει που είμαστε ο πιο "γυφτολαός" ακόμη και από τους "χειρότερους" οπισθοδρομικούς μουσουλμάνους της μέσης ανατολής που τάχα απαιχθανόμαστε και που σε λίγα χρόνια, κοινωνικά θα μας έχουν ξεπεράσει ακόμη κι αυτοί...

 

Αν πάρω άδεια χειμώνα, έρχομαι να ζήσω τη γελοία μπόχα σε κάθε εστιατόριο, μπάρ, καφέ κλπ. που αν δε φύγεις σε μισή ώρα από τα μάτια που τζούζουν, θα πετάξεις τα ρούχα από πάνω σου τρέχοντας μόλις μπεις σπίτι. Αν έρθω καλοκαίρι, θα χαρώ τον ήλιο, τη θάλασσα και τις χιλιάδες σπαρμένες γόπες που μοσχομυρίζουν σε κάθε αμμουδιά. Άξιοι απόγονοι, του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα και του Ομέρ Βρυώνη...

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή έχω σιχαθεί όλους τους υγιείς με τα καθαρά πνευμόνια

 

 

Έλα μου ντε, σα δε ντρέπονται λίγο. Μα να μην θέλουν να πεθάνουν για τις δικές σου επιλογές; Ακους εκεί τους Eυρωπαίους... Aντί να πάρουν παράδειγμα πολιτισμού από το Ελλαδιστάν...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ερευνες, πρώτον ότι το άτμισμα δεν είναι αθώο , αλλά έστω και σε μικρότερο βαθμό βλάπτει και το ενεργητικό και το παθητικό, δεύτερον ότι με το άτμισμα κάποιος εθίζεται στην λογική του καπνίσματος και περνά πιο εύκολα στο κανονικό τσιγάρο στέκουν , τότε καλώς απαγορεύεται.

 

Υπερβολές βέβαια όπως ότι το κάπνισμα ή το άτμισμα απαγορεύεται σε ανοιχτού χώρους όπως πλατείες, παραλίες κλπ. θεωρούνται γραφικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας γινουμε ολοι μη καπνιστες μπορουμε εγω π.χ επεινα 2 λιτρα κοκα κολα την ημερα και οταν ειπα τελος τελος και εσεις η καπνιστες δεν μπορειτε να πειτε τα πεταω αυτα τα ριμαδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει νοημα να διαπραγματευτουμε ανθρωπινα δικαιωματα, δεν υπαρχει το "καπνιζει/ατμιζει μεχρι να δεχθει παρατηρηση". Αρκετα κρατησε το αστειο με τους ατμιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι καπνιζεται ειστε σαν τους ναρκομανεις οποτε μην λετε για εμας που δεν καπνιζουμε ζωα μαλλον εσεις ειστε 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράματα είναι απλά. Πλήρης απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους κλειστούς χώρους. Θες να καπνίζεις σπίτι σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι λιγα τα μαγαζια που το τηρουν, και συνηθως τα προτιμω. Αλλα αν ενα μαγαζι εχει καλο εξαερισμο δεν με ενοχλει καθολου ο καπνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς το νήμα αφορά το άτμισμα και όχι το κάπνισμα για όσους παρασύρονται.

 

Δεύτερον ως καπνιστής, ειλικρινά δεν μπορώ να βρω κανένα επιχείρημα που να στέκει απέναντι στην πρόταση " δεν γουστάρω να εισπνέω τον καπνό σου". Τελείωσε, οφείλουμε να συμορφωθούμε.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η κάνναβη στην ίδια κατηγορία με την ηρωίνη επειδή και τα δύο αναφέρονται ως ναρκωτικές ουσίες φαντάζομαι ότι το αντιλαμβάνονται όλοι αυτό...άκυρο το παράδειγμα σου.Υπάρχει κάτι απλά κακό και υπάρχει το πολύ κακο υπάρχει και το λίγο κακό μην τα τσουβαλιάζουμαι όλα.

Link.png Site: Λίγοκακό πολύ Κακό

 

Το τσιγαρο και το ηλεκτρονικο τσιγαρο και ολα τα συναφη ειναι τροπος εισαγωγης νικοτινης στον οργανισμο σου.

Ετσι ειναι και η κανναβη και η ηρωινη που περιεχουν ψυχοτροπες ουσιες.

Το παραδειγμα μου δεν ειναι ακυρο καθως ο νομος εχει "τσουβαλιασει" αυτες τις ουσιες οπως μπορεις να δεις Link.png Site: εδώ

Το ιδιο συμβαινει και με το τσιγαρο και τα ομοια του.

 

Το θεμα με το τσιγαρο ομως δεν ειναι τοσο τραγικο οσο φαινεται.

Το να μην καπνιζεις σε κλειστους χωρους ειναι απλη λογικη. Εφοσον θελεις εσυ να κανεις κακο στον εαυτο σου, γιατι να την πληρωσουν και αλλα 10 ατομα που βρισκονται στον ιδιο χωρο? Βγες εκτος του συγκεκριμενου χωρου και κανε οτι θελεις.

Αν ειναι τοσο δυσκολο σε μερικους να σεβονται στο ελαχιστο τους συνανθρωπους τους τοτε πρεπει να αλλαξουν νοοτροπια.

 

Εγω δεν εχω καμια ορεξη να πηγαινω για φαγητο και μαζι με τη μπουκια να μου ερχεται και η αηδια του καπνου. Οπως επισης να πηγαινω για καφε και να βγαινω απτο μαγαζι με ρουχα που βρωμοκοπανε τσιγαριλα και λαρυγγιτιδα παρεα για 1 βδομαδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινησα να ατμιζω εδω και 3 μηνες! Ταυτοχρονα εσβησα το facebook, εγινε vegan και ξεκινησα crossfit! Ηδη νιωθω καλυτερα, πιο υγιεις και δημιουργικος! Βρηκα και κοπελα επισης!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ενημερώσω πως λόγω της ανάπτυξης που έρχεται καθηστερημένη χρόνια τώρα κι επειδή βαρέθηκα να περιμένω, κατέληξα μετανάστης στη Μέση Ανατολή, στη χώρα που θεωρείται ο αντίποδας της Ευρώπης, στη Σαουδική Αραβία. Εδώ οι άνθρωποι οδηγούν σα "ζώα", σε πολλά πράγματα δεν υπάρχει καμιά αίσθηση πειθαρχίας, ο πληθυσμός αποτελείται από 30% άραβες και 40% Πακιστανούς/Αφγανούς/Ινδούς, ξέρεις, όλους αυτούς που δεν είναι "Ευρωπαίοι"...

Δεν διανοείται κανένας, ούτε να βγάλει να αφήσει το πακέτο με τα τσιγάρα ή το ατμιστήρι πάνω στο τραπέζι σε χώρους εστίασης (από τα κυριλέ εστιατόρια που οι οπισθοδρομικοί τρώνε ξεχωριστά οι άντρες από τις γυναίκες μέχρι ακόμη και στα ψητάδικα τύπου "βρώμικο" που τρώμε στην Ελλάδα),όχι να ανάψει τσιγάρο!

Στις εταιρείες, έχουν ένα κιόσκι καπνιστήριο στο προάυλιο και πάνε όλοι μαζί οι εργαζόμενοι, από Γενικό Διευθυντή μέχρι καθαριστές εκεί έξω, στους 45+ βαθμούς κελσίου να κάνουν τσιγάρο.

Πρόσφατα ανακοίνωσε η κυβέρνηση και την απαγορευση σε δημόσιους χώρους.

Δε μας φταίει ο "ευρωπαϊσμός" αυτών που παραπονιούνται.

Μας φταίει που είμαστε ο πιο "γυφτολαός" ακόμη και από τους "χειρότερους" οπισθοδρομικούς μουσουλμάνους της μέσης ανατολής που τάχα απαιχθανόμαστε και που σε λίγα χρόνια, κοινωνικά θα μας έχουν ξεπεράσει ακόμη κι αυτοί...

 

Αν πάρω άδεια χειμώνα, έρχομαι να ζήσω τη γελοία μπόχα σε κάθε εστιατόριο, μπάρ, καφέ κλπ. που αν δε φύγεις σε μισή ώρα από τα μάτια που τζούζουν, θα πετάξεις τα ρούχα από πάνω σου τρέχοντας μόλις μπεις σπίτι. Αν έρθω καλοκαίρι, θα χαρώ τον ήλιο, τη θάλασσα και τις χιλιάδες σπαρμένες γόπες που μοσχομυρίζουν σε κάθε αμμουδιά. Άξιοι απόγονοι, του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα και του Ομέρ Βρυώνη...

 

Το ότι επαινείς την νομοθεσία μιας χώρας με Ισλαμικό νόμο που ο ανώτατος δικαστής είναι ο βασιλιάς, χωρίς αίσθηση δημοκρατίας και διαχωρισμού των εξουσιών το αφήνω ασχολίαστο. 

 

Για πες όμως, νόστιμο το halal bacon για πρωινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...