Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Belisarious πανε σινεμα. Αν και με τον ατμο το πιο πιθανο ειναι να μυριζουν τα ρουχα σου βατομουρο, σοκολατα η μηλοπιτα. Οι γονεις που καπνιζουν με τα παιδια στην αγκαλια τους επιβαλουν τον καπνο με το ζορι. Εσενα δεν σε επιβαλει κανενας να ερθεις στην καφετερια. Σιγα να μην στο φυσαμε και στη μαπα....αυτη η νοτροποια να αλλαξει ο κοσμος για να ταιριαζει σε εμας δεν την κατάαβαινω. Δεν εισαι αναγκασμενος να εισπνεεις καπνο η ατμο. Μπορεις να φυγεις δεν σε κραταει κανεις. Με βαση αυτου που προτεινω μπορεις να πας σε καφε μη καπνιζοντων.

 

ε ρε να σε πετυχω σε καναν καφε...θα αρχισω να κλανω διπλα σου μεχρι τελικης πτωσεως...και μην πεις οτι ειναι αγενεια...μπορει να μυρισει λιγο αλλα στην τελικη δεν ειναι επικινδυνο για την υγεια σου ενω δεν θα μυριζουν κ τα ρουχα σου..και αν δεν σου ειναι ευπρεπης δεν θα κλανω αλλα θα ριχνω συνεχεια κωλωνια γυρω απο το τραπεζι σου...να δουμε αν θα μπορεις να παρεις ανασα...για να δω μετα αντιδραση, θα σηκωθεςι να φυγεις μιας και δεν ειναι υποχρεωτικο να πας για καφε ή θα αρχισεις τους τσαμπουκαδες? νοοτροπια κλασσικου νεοελληνα η οποια μας εφτασε εδω που μας εφτασε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ z@xos εισαι ο τυπος που φλομωνει τα παιδια του στον καπνο μεσα στο σπιτι και μετα μολις αρχιζουν να βηχουν τα βριζει επειδη βγηκαν εξω χωρις ζακετα. Μονο με σφαλιαρες καταλαβαινεις εσυ

Πρώτον δεν έχω παιδιά, δεύτερον είμαι κατά του καπνίσματος/ατμίσματος και δη των γονέων που το επιβάλουν με το ζόρι στα παιδιά τους. Τρίτον δεν με ξέρεις καθόλου αφού λες ότι καταλαβαίνω μόνο με σφαλιάρες...όχι θα χρειαστείς κάτι πιο δραστικό! Αλλά άμα θες να προσπαθήσεις θα χαρώ πολύ να σου δώσω μία ευκαιρία! 

 

Μόλις γύρισα από ένα bar που αν δεν άφηνε ο μαγαζάτορας τους θαμώνες να καπνίζουν/ατμίζουν θα είχε 80% λιγότερους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να στη χαλάσω αλλά όλοι οι κλειστοί χώροι είναι μη καπνιζόντων, οπότε αυτό το όσοι δεν γουστάρουμε να τρώμε τον καπνό σου και τη μυρωδιά σου στη μάπα "σπαμε μπάλες", να το κοιτάξεις λίγο. Γενικά απ'ότι ξέρω το τσιγάρο κάνει κακό στα δόντια και μ αυτό το τουπέ κάνει ακόμα μεγαλύτερο κακό στα δόντια.

Όσο δεν υπάρχουν μαγαζιά αποκλειστικά καπνιζόντων, οποιος θέλει να καπνίζει ας βγαίνει έξω ή ας καθίσει σπίτι του.

Δε πας να κοιταχτείς λίγο καλύτερα εσύ? Αν δεν είσαι οδοντοτεχνίτης ή οδοντίατρος τότε πάω στοίχημα ότι έχω καλύτερη οδοντοστοιχία από εσένα.

 

Βάσει νόμου ναι, αυτό που λες ισχύει. Επίσης βάση νόμου επιτρέπονται τα μεταλλαγμένα μέχρι ένα ποσοστό στην ΕΕ και μέχρι ένα άλλο στις ΗΠΑ. Οι νόμοι περνάνε βάση των εκάστοτε κυβερνήσεων και όχι με δημοψηφίσματα...

 

θες να δοκιμάσεις να ποντάρεις σε ένα δημοψήφισμα περί καπνο/ατμο - απαγόρευσης να δούμε αν θα πας κουβά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δίκιο ο z@xos..αν οι μαγαζάτορες δεν άφηναν τους θαμώνες να καπνίσουν θα ήταν άδειοι.

 

Όχι αν το έκαναν ΌΛΟΙ οι μαγαζάτορες όπως προβλέπει ο νόμος. Τι θα έκαναν δηλαδή; θα σταματούσαν όλοι να πηγαίνουν σε μαγαζιά;

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούσαμε και αυτό.
Αναφέρομαι στα σχόλια.

Ότι αν δεν μας αρέσει ο καπνός/ατμός να φύγουμε, να πάμε αλλού. (Καφετέρια μη καπνιστών, είπαν, εδώ γελάμε!)

-

Εδώ στην Αγγλία που βρέχει, φυσάει και γενικά έχει πουτσόκρυο 350 μέρες τον χρόνο... βγαίνουν έξω από τα μπαρ για να καπνίσουν και ο ελληνάρας θέλει να φύγει ο μη καπνιστής...

Θέμα παιδείας και νοοτροπίας...
Όταν σήμερα νέα παιδιά καπνίζουν από το γυμνάσιο και τους λες ότι είναι κακό και σου λένε ότι εμένα ο παπούς μου κάπνιζε μια ζωή και πέθανε στα 90 του... τι περιμένουμε?!
Ο άλλος μας λέει δεν κόβεται...
Μωρέ κοβεται, απλά δεν θέλετε να το κόψετε.
 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μου ντε, σα δε ντρέπονται λίγο. Μα να μην θέλουν να πεθάνουν για τις δικές σου επιλογές; Ακους εκεί τους Eυρωπαίους... Aντί να πάρουν παράδειγμα πολιτισμού από το Ελλαδιστάν...

Με δουλεύεις ρε κουμπάρε? Αν πας εσύ διακοπές στην Συρία τώρα και σε σκοτώσουν οι ISIS θα ψάχνεις να βρεις την ηθική και την ντροπή? 

Σε υποχρεώνει κανένας να πας στο μπαρ που καπνίζουνε/ατμίζουνε?? ΌΧΙ! Μην πας ρε φίλε, τόσο απλό...δηλαδή στο κάτω κάτω της γραφής, αφού δεν ασπάζεσαι αυτήν την παλιοκουλτούρα (και συμφωνώ ότι είναι είναι παλιοκουλτούρα) γιατί να πας;

 

Βάση αυτού που προτείνω θα "υπάρχουν" μπαρ/καφέ/ταβέρνες/σινεμά που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα/ατμισμα και άλλα όπου επιτρέπεται. 

Το ποιος θα επιβιώσει είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

z@xos  μαλλον εισαι x@zos ή μας τρολλαρεις

 

Βασει νομου (και λογικης) σε ολους τους κλειστους χωρους (μπαρ κλπ) απαγορευεται το καπνισμα. Αν δε γουσταρουν οι ΜΗ καπνιστες, να μη πανε ρε φιλε, τοσο απλο...

 

Εσυ εδω περα γραφεις με βαση το νομο της ζουγκλας. Κανω οτι γουσταρω και αμα θες μην ακολουθεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω βλεπω οτι λεμε τους καπνιστες ,οτι ειναι 'ασθενεις' και τους δικαιολογουμε σε ορισμενα πραγματα , και βλεπω οτι για τους ατμιστες βγαινει ενα μισος,μια αρνητικοτητα και μια αντιπαθεια.

 

δεν ειδα κανεναν να κραζει εξισου και τα δυο.κανεναν να επιβραβευει τους ατμιστες που κανουν πολυ λιγοτερο κακο στον εαυτο τους και οτι κανουν ενα βημα για να απαλαγουν απο το κανονικο τσιγαρο.

 

εδω μεσα (και οχι μονο στο forum αλλα και στην ελλαδα) βλεπω να 'παρουσιαζουμε' το διαλιτικο , ως ναρκωτικη ουσια.ενω ειναι απλα ενα διαλιτικο.(παρομοιωση για οποιον δεν το πιασε)

 

επισης δεν ειδα κανεναν να κανει καμια κινηση , για τα 14χρονα που βγαινουν εξω και πινουν τα αντερα τους καθε π-σ-κ.

 

εχουμε πολυ μεγαλυτερα προβληματα σαν λαο , να μας προβληματισουν , απο το αν ο γειτονας ατμιζει σε μια καφετερια.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ενημερώσω πως λόγω της ανάπτυξης που έρχεται καθηστερημένη χρόνια τώρα κι επειδή βαρέθηκα να περιμένω, κατέληξα μετανάστης στη Μέση Ανατολή, στη χώρα που θεωρείται ο αντίποδας της Ευρώπης, στη Σαουδική Αραβία. Εδώ οι άνθρωποι οδηγούν σα "ζώα", σε πολλά πράγματα δεν υπάρχει καμιά αίσθηση πειθαρχίας, ο πληθυσμός αποτελείται από 30% άραβες και 40% Πακιστανούς/Αφγανούς/Ινδούς, ξέρεις, όλους αυτούς που δεν είναι "Ευρωπαίοι"...

Δεν διανοείται κανένας, ούτε να βγάλει να αφήσει το πακέτο με τα τσιγάρα ή το ατμιστήρι πάνω στο τραπέζι σε χώρους εστίασης (από τα κυριλέ εστιατόρια που οι οπισθοδρομικοί τρώνε ξεχωριστά οι άντρες από τις γυναίκες μέχρι ακόμη και στα ψητάδικα τύπου "βρώμικο" που τρώμε στην Ελλάδα),όχι να ανάψει τσιγάρο!

Στις εταιρείες, έχουν ένα κιόσκι καπνιστήριο στο προάυλιο και πάνε όλοι μαζί οι εργαζόμενοι, από Γενικό Διευθυντή μέχρι καθαριστές εκεί έξω, στους 45+ βαθμούς κελσίου να κάνουν τσιγάρο.

Πρόσφατα ανακοίνωσε η κυβέρνηση και την απαγορευση σε δημόσιους χώρους.

Δε μας φταίει ο "ευρωπαϊσμός" αυτών που παραπονιούνται.

Μας φταίει που είμαστε ο πιο "γυφτολαός" ακόμη και από τους "χειρότερους" οπισθοδρομικούς μουσουλμάνους της μέσης ανατολής που τάχα απαιχθανόμαστε και που σε λίγα χρόνια, κοινωνικά θα μας έχουν ξεπεράσει ακόμη κι αυτοί...

 

Αν πάρω άδεια χειμώνα, έρχομαι να ζήσω τη γελοία μπόχα σε κάθε εστιατόριο, μπάρ, καφέ κλπ. που αν δε φύγεις σε μισή ώρα από τα μάτια που τζούζουν, θα πετάξεις τα ρούχα από πάνω σου τρέχοντας μόλις μπεις σπίτι. Αν έρθω καλοκαίρι, θα χαρώ τον ήλιο, τη θάλασσα και τις χιλιάδες σπαρμένες γόπες που μοσχομυρίζουν σε κάθε αμμουδιά. Άξιοι απόγονοι, του Αριστοτέλη, του Πλάτωνα και του Ομέρ Βρυώνη...

Θα σου απαντήσω ειρηνικά γιατί νομίζω ότι δεν κατάλαβες αυτό που προτείνω. Σαν λαός σίγουρα δεν είμαστε πρότυπο  αλλά δε νομίζω ότι και το παράδειγμα της Σαουδικής Αραβίας είναι άξιο αναφοράς. Η κοινωνική εξέλιξη δεν έρχεται βάση νόμων ούτε απαγορεύσεων (αξιοσημείωτο παράδειγμα οι ΗΠΑ με την πάλαι ποτέ ποτο-απαγόρευση).

 

Η πρόοδος μίας κοινωνίας έρχεται μέσω ευαισθησίας και ενδιαφέροντος για τους συνανθρώπους μου. Τρανό παράδειγμα η Γερμανία:

 

Στην Γερμανία οι καπνιστές είναι στο περιθώριο αλλά αν μείνεις από μπαταρία/λάστιχο δεν υπάρχει περίπτωση να σε βοηθήσει κανείς χωρίς το ανάλογο αντίτιμο. Φιλαράκι έμεινε από μπαταρία και όταν ζήτησε από ταρίφα να του βάλει μπροστά με καλώδια του ζήτησε χρήματα γιατί θα έχανε την σειρά του. Προτιμώ τους μαλάκες ταρίφες με φιλότιμο στην Ελλάδα προσωπικά.

 

Άλλο παράδειγμα ανεπτυγμένης κοινωνίας η Ολλανδία:

 

υποδέχτηκε τους μετανάστες με κομμένα κεφάλια γουρουνιών http://tvxs.gr/news/eyropi-eop/i-ollandia-toy-ratsismoy-me-kommena-kefalia-goyroynion-ypodexetai-toys-prosfyges

 

Συμφωνώ ότι οι γόπες στην παραλία και όλα τα άλλα ευτράπελα της "γυφτοκοινωνίας" μας μας κρατάνε πίσω αλλά συγκρίσεις με άλλους λαούς και κοινωνίες δεν δέχομαι. Όχι γιατί εμείς είμαστε καλύτεροι αλλά γιατί και και αυτοί έχουν flaws και απαράβλεπτα μάλιστα. 

 

Είμαι κατά του καπνίσματος/ατμίσματος και οποιασδήποτε μορφής εξάτρησης. Και είμαι μέσα σε οποιαδήποτε προοδευτική νομοθετική κίνηση.  Και ναι ζηλεύω αυτόν που δεν έχει την εξάρτηση την δική μου και χαίρεται την ζωή χωρίς τσιγάρο (κανονικό ή ηλεκτρονικό) αλλά δεν ανέχομαι να μου κουνάν το δάχτυλο και να με βάζουν στο περιθώριο σαν να σκότωσα κανένα. Και όταν λέμε δεν ανέχομαι το εννοώ...ειδικά για κάποιους τσικλίμαγκες που μοιράζουν σφαλιάρες από το πληκτρολόγιο και δεν αναφέρομαι σε σένα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ρε να σε πετυχω σε καναν καφε...θα αρχισω να κλανω διπλα σου μεχρι τελικης πτωσεως...και μην πεις οτι ειναι αγενεια...μπορει να μυρισει λιγο αλλα στην τελικη δεν ειναι επικινδυνο για την υγεια σου ενω δεν θα μυριζουν κ τα ρουχα σου..και αν δεν σου ειναι ευπρεπης δεν θα κλανω αλλα θα ριχνω συνεχεια κωλωνια γυρω απο το τραπεζι σου...να δουμε αν θα μπορεις να παρεις ανασα...για να δω μετα αντιδραση, θα σηκωθεςι να φυγεις μιας και δεν ειναι υποχρεωτικο να πας για καφε ή θα αρχισεις τους τσαμπουκαδες? νοοτροπια κλασσικου νεοελληνα η οποια μας εφτασε εδω που μας εφτασε...

Φίλε, θα σηκωθώ και θα φύγω αν κλάνεις σαν π0ύστhς στο διπλανό τραπέζι. Ο μαγαζάτορας θα χάσει, όχι εγώ. Αλλά εγώ δεν πάω με το τσιγάρο μου στα διπλανά τραπέζια να φουμάρω σαν αράπης και πίστεψέ με είμαι διακριτικός όσο δεν φαντάζεσαι.

 

Όπως και να χει, εγώ θα φύγω όχι εσύ. Επομένως το παράδειγμα θεωρείται ατυχές. good try though 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κατά του καπνίσματος/ατμίσματος και οποιασδήποτε μορφής εξάτρησης. Και είμαι μέσα σε οποιαδήποτε προοδευτική νομοθετική κίνηση.  Και ναι ζηλεύω αυτόν που δεν έχει την εξάρτηση την δική μου και χαίρεται την ζωή χωρίς τσιγάρο (κανονικό ή ηλεκτρονικό) αλλά δεν ανέχομαι να μου κουνάν το δάχτυλο και να με βάζουν στο περιθώριο σαν να σκότωσα κανένα. Και όταν λέμε δεν ανέχομαι το εννοώ...ειδικά για κάποιους τσικλίμαγκες που μοιράζουν σφαλιάρες από το πληκτρολόγιο και δεν αναφέρομαι σε σένα. 

 

Ρε φίλος, δεν σου είπε κανείς να μην καπνίσεις. Άμα θες να καπνίσεις τόσο πολύ που δεν αντέχεις να περιμένεις μέχρι να φύγεις από το μαγαζί, βγες έξω 5-10 λεπτά, κάνε το τσιγάρο σου και ξαναμπές μέσα. Δεν θα σου πει κανείς τίποτα επειδή είσαι έξω και καπνίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...