Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπνιστής χρόνια, και πλέον 4 χρόνια ατμιστής, διαβάζω τα σχόλια σας και με μερικούς κλαίω.

Για όσους πιστεύουν ότι το κάπνισμα κόβεται εύκολα και απλά δεν θέλουμε ας το δοκιμάσουν για 12 μήνες και στην συνέχεια ας αποδείξουν τα λεγόμενα τους.

Όσο αναφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο, η βελτίωση ζωής είναι τεράστια, δεν ξέρω αν στο τέλος προξενεί τα χίλια μύρια αλλά σε μεγάλες χώρες όπως η Αγγλία μας λένε οι πνευμονολόγοι και οι επιστήμονες ότι τα ευρήματα τους είναι θετικά για την υγεία μας και το συστήνουν στους καπνιστές ως καλύτερο, εύχομαι για καλό μου να είναι σωστά.

Για αυτούς πάλι που γκρινιάζουν για το ηλεκτρονικό σε κλειστούς χώρους να ενημερώσω ότι η νικοτίνη που εισπνέουμε από το ηλεκτρονικό λαμβάνετε άμεσα από τον οργανισμό μας και κατά την εκπνοή το μόνο που μένει είναι γλυκερίνη (την τρώμε σε γλυκά και την εισπνέουμε στα club από τα μηχανήματα που βγάζουν καπνό) και μερικές αρωματικές ουσίες αντίστοιχες με αυτές που έχουν τα τρόφιμα.

Φυσικά οι νόμοι είναι νόμοι πρέπει να τους ακολουθούμε. 

Για τις καφετέριες και γενικά για κλειστούς χώρους απλά βαρβάτα πρόστιμα στους παραβάτες (γιατί ο Ελληνάρας μόνο αυτά χαμπαριάζει) ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ (δεν είναι μπάτσος ο καταστηματάρχης να μαλώνει με τους πελάτες).

Μακάρι να μπορούσα να το πετάξω και το ένα και το άλλο, το πακέτο το σούταρα πολλές φορές παλιότερα, ακόμα και για μήνες κάποιες φορές αλλά πραγματικά είναι μεγάλο ναρκωτικό.

Επίσημα άρθρα από το υπουργείο υγείας της Αγγλίας:
Link.png Site: gov.uk

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ατμιζω κανονικά στα ίδια μέρη που κάπνιζα. Πρώτον δεν θα βγω εξω γιατί το τσιγάρο το θέλω εκεί που κάθομαι μαζί με αυτό που πινω. Δεύτερον χωρίς τους καπνιστές θα διασκεδάζετε μόνοι σας, ούτε φίλοι ούτε κοπέλα. Τρίτον επειδή είμαι προσεκτικός που φυσαω και δίπλα σε ποιον θα κάτσω δεν μου έχει κάνει παρατήρηση κανένας σχεδόν είκοσι χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

notist και καπνίζω και ατμίζω αλλά το πρώτο μειώνεται σταθερά και σταδιακά λόγω του δευτέρου.

 

GrandGamer γιατί να βγω έξω να καπνίσω? αν εφαρμοστεί ο νόμος δεν υπάρχει περίπτωση να βγω μέχρι να κόψω το κάπνισμα/ατμισμα. Βγαίνω για να πιω να φάω να καπνίσω/ατμίσω. Στο σινεμα απαγορεύεται ρητά το κάπνισμα/ατμισμα και δεν πάω. Και το ξαναλέω για τους μπετόβλακες φανατικούς αντικαπνιστές: αν σε έναν χώρο εστίασης όπως τα μπαρ και οι ταβέρνες εφαρμοστεί ο νόμος θα κλείσουν μέσα σε ένα χρόνο! Μπορεί να μην τους νοιάζει αλλά η πλειονότητα που επιλέγει αυτόν τον τρόπο διασκέδασης καπνίζει/ατμίζει!

 

Δεν είμαστε καλύτεροι από εσάς απλά έχουμε τις αδυναμίες μας όπως και εσείς. Σόρρυ αλλά όποιος νομίζει νομίζει ότι αποτελεί πρότυπο της φυλής ή του είδους μπορεί να έρθει να το βεβαιώσω για το αντίθετο.

 

Δεν χρειαζόμαστε "προοδευτικούς" στις καφετέριες/μπαρ/ψησταριές. Αυτά είναι μέρη για εμάς τους νεάντερταλ...    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αι στον κόρακα βραδιάτικα, κάπνισα 5 τσιγάρα από τα νεύρα μου όσο απαντούσα στα ποστ. Και είπα ότι σήμερα θα κάνω μόνο δύο και θα αρκεστώ στο ηλεκτρονικό για το υπόλοιπο της ημέρας.

 

Να απαγορεύσουν και τα ποστ των μη-καπνιστών γιατί προκαλούν κακό στην υγεία των καπνιστών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GrandGamer γιατί να βγω έξω να καπνίσω? αν εφαρμοστεί ο νόμος δεν υπάρχει περίπτωση να βγω μέχρι να κόψω το κάπνισμα/ατμισμα. Βγαίνω για να πιω να φάω να καπνίσω/ατμίσω. Στο σινεμα απαγορεύεται ρητά το κάπνισμα/ατμισμα και δεν πάω. Και το ξαναλέω για τους μπετόβλακες φανατικούς αντικαπνιστές: αν σε έναν χώρο εστίασης όπως τα μπαρ και οι ταβέρνες εφαρμοστεί ο νόμος θα κλείσουν μέσα σε ένα χρόνο! Μπορεί να μην τους νοιάζει αλλά η πλειονότητα που επιλέγει αυτόν τον τρόπο διασκέδασης καπνίζει/ατμίζει!

 

Είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να αρνείται κατηγορηματικά να πάει σε ένα μαγαζί επειδή δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Ακόμα και όταν πρωτοεμφανίστηκε ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, θυμάμαι πολλά άτομα να βγαίνουν απ' έξω 5 λεπτά να καπνίσουν και μάλιστα χωρίς να κλείνουν τα PC για να μην χάσουν τη θέση τους.

 

Επίσης αυτή η νοοτροπία του "θα κλείσουν όλες οι ταβέρνες και τα bar αν εφαρμοστεί ο νόμος" είναι ότι πιο χαζό έχω ακούσει. Εννοείς δηλαδή ότι ο Έλληνας θα σταματήσει να πηγαίνει σε bar και σε ταβέρνες επειδή απαγορεύεται το κάπνισμα; πλάκα κάνεις. Απλά θα μειώσει το χρόνο που κάθεται στην ταβέρνα γιατί βιάζεται να φύγει να καπνίσει. Τώρα αν είναι κομπλεξικός και δεν γουστάρει να πατάει σε μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα ας μην πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ο πρώτος άνθρωπος που ακούω να αρνείται κατηγορηματικά να πάει σε ένα μαγαζί επειδή δεν επιτρέπεται το κάπνισμα. Ακόμα και όταν πρωτοεμφανίστηκε ο νόμος για την απαγόρευση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, θυμάμαι πολλά άτομα να βγαίνουν απ' έξω 5 λεπτά να καπνίσουν και μάλιστα χωρίς να κλείνουν τα PC για να μην χάσουν τη θέση τους.

 

Επίσης αυτή η νοοτροπία του "θα κλείσουν όλες οι ταβέρνες και τα bar αν εφαρμοστεί ο νόμος" είναι ότι πιο χαζό έχω ακούσει. Εννοείς δηλαδή ότι ο Έλληνας θα σταματήσει να πηγαίνει σε bar και σε ταβέρνες επειδή απαγορεύεται το κάπνισμα; πλάκα κάνεις. Απλά θα μειώσει το χρόνο που κάθεται στην ταβέρνα γιατί βιάζεται να φύγει να καπνίσει. Τώρα αν είναι κομπλεξικός και δεν γουστάρει να πατάει σε μαγαζιά που απαγορεύεται το κάπνισμα ας μην πάει.

Δεν θα κλείσουν όλα, αλλά σίγουρα πολλά. Αυτό δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό, απλά είναι άδικο από τη στιγμή που οι συντριπτική πλειονότητα όσων επιλέγουν αυτόν τον τρόπο διασκέδασης είναι καπνιστές. 

Το ότι δεν πάω σε χώρους εστίασης (όπως για παράδειγμα μία φανταστική πιτσαρία στην περιοχή μου)  δεν είναι θέμα κόμπλεξ, είναι θέμα ότι άμα φάω την πίτσα θέλω να ανάψω τσιγάρο. Αν αυτό δεν γίνεται δεν μπορώ να το ευχαριστηθώ και επομένως δεν πάω! Τέλος...δεν με ενοχλεί κάποιος επειδή δεν καπνίζει. Ίσα ίσα, μαγκιά του. Εμένα γιατί με σπάει τα αυτά μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμιζω κανονικά στα ίδια μέρη που κάπνιζα. Πρώτον δεν θα βγω εξω γιατί το τσιγάρο το θέλω εκεί που κάθομαι μαζί με αυτό που πινω. Δεύτερον χωρίς τους καπνιστές θα διασκεδάζετε μόνοι σας, ούτε φίλοι ούτε κοπέλα. Τρίτον επειδή είμαι προσεκτικός που φυσαω και δίπλα σε ποιον θα κάτσω δεν μου έχει κάνει παρατήρηση κανένας σχεδόν είκοσι χρόνια.

Εσυ θες τσιγαρο μαζι με το ποτο σου και εγω δε θελω να εισπνεω τον καπνο σου. Πως θα το λυσουμε αυτο?

 

Εφοσον νομιζεις οτι το τσιγαρο ειναι μαγκια και σου φερνει φιλους και γκομενες τοτε εισαι χαμενος απο χερι.

 

Αυτη ειναι η νοοτροπια του ελληνα. Εγω κανω οτι γουσταρω και αμα σας αρεσει. Αμα δε σας αρεσει να φυγετε.

 

Ο ζαχος στραβωσε οταν του ειπα οτι θελει σφαλιαρες αλλα δυστυχως μερικοι μονο ετσι καταλαβαινουν

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος...δεν με ενοχλεί κάποιος επειδή δεν καπνίζει. Ίσα ίσα, μαγκιά του. Εμένα γιατί με σπάει τα αυτά μου? 

 

Γιατί κι εσύ του σπας τα αυτά του καπνίζοντας κοντά του. Είναι άκρως ενοχλητική η μυρωδιά του τσιγάρου όταν δεν είσαι καπνιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούσαμε και αυτό.

Αναφέρομαι στα σχόλια.

 

Ότι αν δεν μας αρέσει ο καπνός/ατμός να φύγουμε, να πάμε αλλού. (Καφετέρια μη καπνιστών, είπαν, εδώ γελάμε!)

 

-

 

Εδώ στην Αγγλία που βρέχει, φυσάει και γενικά έχει πουτσόκρυο 350 μέρες τον χρόνο... βγαίνουν έξω από τα μπαρ για να καπνίσουν και ο ελληνάρας θέλει να φύγει ο μη καπνιστής...

 

Θέμα παιδείας και νοοτροπίας...

Όταν σήμερα νέα παιδιά καπνίζουν από το γυμνάσιο και τους λες ότι είναι κακό και σου λένε ότι εμένα ο παπούς μου κάπνιζε μια ζωή και πέθανε στα 90 του... τι περιμένουμε?!

Ο άλλος μας λέει δεν κόβεται...

Μωρέ κοβεται, απλά δεν θέλετε να το κόψετε.

 

Δεν θέλω να φύγει ο μη καπνιστής από το μπαρ.....δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μην λέτε βλακίες! Είπα ότι όποιος έχει πρόβλημα φεύγει! Αν αυτός είναι καπνιστής δεν πάει σε χώρο που απαγορεύεται, αν αυτός είναι μη-καπνιστής δεν πάει σε χώρο που επιτρέπεται. 

 

Απλά πράγματα...Δεν είναι ανάγκη να είμαστε όλοι στο ίδιο μαγαζί! 

 

Ποιο είναι το πρόβλημα σας με αυτό που προτείνω??? να υπάρχουν μαγαζιά όπου επιτρέπεται και άλλα όπου απαγορεύεται??? Ύμαρτον!!! Δεν λέω ότι κάνουμε καλά όσοι καπνίζουμε/ατμίζουμε αλλά ο καθένας μπορεί να επιλέξει όμορφα και ωραία! Δεν πρόκειται να επαναλάβω όσα είπα. Όποιος τα παρεξηγεί κακό του κεφαλιού του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η κάνναβη στην ίδια κατηγορία με την ηρωίνη επειδή και τα δύο αναφέρονται ως ναρκωτικές ουσίες φαντάζομαι ότι το αντιλαμβάνονται όλοι αυτό...άκυρο το παράδειγμα σου.Υπάρχει κάτι απλά κακό και υπάρχει το πολύ κακο υπάρχει και το λίγο κακό μην τα τσουβαλιάζουμαι όλα.

Link.png Site: http://www.zougla.gr/ygeia/article/dr-ricardo-polosa-an-to-tsigaro-ine-epikindino-100-fores-tote-to-ilektroniko-tsigaro-ine-4'>Λίγοκακό πολύ Κακό

Συγνώμη αλλά η επιστήμη λέει ότι : Η ηρωινη προκαλεί σωματικό εθισμό και η κάνναβη ψυχολογικό. Και τα δυο ειναι εξίσου σημαντικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαχο στειλε και μια επιστολη στον πρωθυπουργο, μη τα λες μονο εδω. Χαραμιζεται το ταλεντο σου.

 

Το θεμα ειναι η τωρινη κατασταση που αντιμετωπιζουμε στην ελλαδιτσα μας, οχι οι ουτοπικες λυσεις.

 

Αυτη τη στιγμη το καπνισμα απαγορευεται βαση νομου σε ολους τους κλειστους χωρους. Δεν αποφασιζει ο καταστηματαρχης δηλαδη, ασχετα αν το 99% απο αυτους αποφασιζει να παρανομει.

 

Οποτε με βαση αυτο που λες, θα επρεπε ολοι οι καπνιστες να μην πηγαινουν σε οποιδηποτε κλειστο χωρο.

 

 

...δεν με ενοχλεί κάποιος επειδή δεν καπνίζει. Ίσα ίσα, μαγκιά του. Εμένα γιατί με σπάει τα αυτά μου? 

 

Οταν ο αλλος δεν καπνιζει, δεν γινεται να σε ενοχλει οποτε δεν υπαρχει λογος να του σπας τα αυτα του.

Οταν ομως εσυ καπνιζεις, τοτε ενοχλεις οποτε υπαρχει λογος να σου σπαει τα αυτα σου.

 

Οπως σε ενοχλει να βλεπεις το πρεζακι στο δρομο που παιρνει τη δοση του, ετσι (και χειροτερα εφοσον παραγει καπνο) ενοχλει και το τσιγαρο τους υπολοιπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

z@xos  μαλλον εισαι x@zos ή μας τρολλαρεις

 

Βασει νομου (και λογικης) σε ολους τους κλειστους χωρους (μπαρ κλπ) απαγορευεται το καπνισμα. Αν δε γουσταρουν οι ΜΗ καπνιστες, να μη πανε ρε φιλε, τοσο απλο...

 

Εσυ εδω περα γραφεις με βαση το νομο της ζουγκλας. Κανω οτι γουσταρω και αμα θες μην ακολουθεις.

το ποιος είναι ο χαζός εδώ μέσα αποδεικνύεται από τα γραπτά του εκάστοτε, ωραίο το λογοπαίγνιο αλλά ατυχές επίσης....εγώ απλά διαφωνώ με τον καθολικό νόμο και αντικρούω τα επιχειρήματα που παραθέτουν οι υποστηρικτές του.

 

Το ότι οι καπνιστές/ατμιστές πάνε σε όλους τους ιδιωτικούς χώρους (παράλληλα και δημόσιοι) είναι επειδή το κράτος και οι μαγαζάτορες κάνουν τα στραβά μάτια ως προς την εφαρμογή παράλογων νομοθετικών πράξεων. 

 

Δεν πρόκειται να καπνίσω/ατμίσω μέσα σε νοσοκομείο αλλά δεν πήγα για διασκέδαση ρε φίλε...προφανώς! Στην καφετέρα κτλ. όμως το θεωρώ άδικο να νομοθετείς βάση υγείας.  Στο ελλαδιστάν τρώμε κοκορέτσι (απαγορευμένο) και ψητά στα κάρβουνα (πολύ καρκινογόνα) και σε όλο το κόσμο (μην πω χώρες συγκεκριμένες) πίνουμε αλκοόλ δίχως αύριο.

 

Να κλείσουμε και τις ψησταριές γιατί καίει άνθρακα (κάρβουνο) στο διπλανό μαγαζί και μυρίζουν τα ρούχα τσίκνα. 

 

Παιδιά, η εξέλιξη στα έρθει αλλά σταδιακά και μετά από πολλά πολλά χρόνια. Μην αγχώνεστε δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβουμε όσα ονειρευόμαστε! 

 

Παραδέχομαι και όσους είναι vegan/vegeterian αλλά δεν μπορώ να το κόψω από τη μία μέρα στην άλλη το κρέας, γεννήθηκα και μεγάλωσα σε μια εποχή/περιοχή που το κρέας είναι εκτός από κατοχικό απωθημένο και μέρος του σύγχρονου τρόπου ζωής. Ας μην κρίνουμε τους άλλους για τις επιλογές τους και ειδικά για το άτμισμα (μένος άνευ ορίου) από τη στιγμή που δεν μας το επιβάλλουν.

 

Έχουν και οι μη καπνιστές δικαίωμα στον καθαρό αέρα και μπορούν να συναθροίζονται όπου θεωρούν καλύτερη επιλογή αλλά συγκρίσεις με προοδευτικά κράτη όπου η κατανάλωση καφεΐνης είναι ταμπού αλλά η κατανάλωση redbull είναι must δεν έχουν νόημα.

 

Πάω για ύπνο, συγνώμη για το ύφος μου στο πρώτο ποστ ήμουν ήδη φορτωμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πίθηκοι" και οι "μογγόλοι" είναι όσοι επιμένουν βλακωδώς στο πιο παράλογο παγκοσμίως φαινόμενο, παράνομο εδώ και χρόνια, να υπάρχει αιθαλομίχλη στους κλειστούς δημόσιους χώρους και να ξαπλώνουν στα αποτσίγαρα αντί να χαίρονται τις πιο όμορφες αμμουδιές τις μεσογείου και από πάνω να καμαρώνουν και να θεωρούν τους εαυτούς τους πιο πολιτισμένους και "ανώτερους"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να καπνίσω/ατμίσω μέσα σε νοσοκομείο αλλά δεν πήγα για διασκέδαση ρε φίλε...προφανώς! Στην καφετέρα κτλ. όμως το θεωρώ άδικο να νομοθετείς βάση υγείας.  Στο ελλαδιστάν τρώμε κοκορέτσι (απαγορευμένο) και ψητά στα κάρβουνα (πολύ καρκινογόνα) και σε όλο το κόσμο (μην πω χώρες συγκεκριμένες) πίνουμε αλκοόλ δίχως αύριο.

 

Να κλείσουμε και τις ψησταριές γιατί καίει άνθρακα (κάρβουνο) στο διπλανό μαγαζί και μυρίζουν τα ρούχα τσίκνα.

 

Ακομα να καταλαβεις τι σημενει παθητικο καπνισμα δηλαδη?

 

Το κοκορετσι και τα ψητα αμα θελω τα αποφευγω και αμα τρωει ο διπλανος μου δε σημαινει οτι θα φαω κ εγω.

Το αλκοοκ επισης.

 

Το τσιγαρο ομως θελω-δε θελω, αμα ο αλλος ειναι διπλα μου ή εχει ντουμανιασει το χωρο, θα το εισπνευσω.

Και επειδη δε γουσταρω να εισπνεω τον καρκινο σου, θα φυγεις εσυ που δημιουργεις το προβλημα και οχι εγω που καθομαι στην ησυχια μου.

 

Δυστυχως εισαι αλλη μια περιπτωση ανθρωπου που δε βαζει μυαλο γρηγορα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...