Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κορίτσια ηρεμήστε.

 

Σαν πρώην καπνιστής και νυν ατμιστής (και σύντομα ούτε καν αυτό) έχω να πω ότι το μέτρο θα εφαρμοστεί στο έπακρο όπως ήδη συμβαίνει με το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, με την έκδοση αποδείξεων σε όλα τα τουριστικά και μη μέρη της Ελλάδας, με την απαγόρευση να λαμβάνουν οι γιατροί φακελάκι, με την απαγόρευση να λαδώνονται οι εφοριακοί και όλα αυτά τα νομότυπα που συμβαίνουν σε αυτή τη χώρα.

 

Όσοι επικαλούνται πάντως αμερικάνικες εκθέσεις για το πόσο βλαβερό είναι το άτμισμα, καλό είναι να διαβάσουν και καμία έκθεση της RCP.

 

Επιπλέον, εδώ και τέσσερις μήνες που έχω κόψει το κάπνισμα σταμάτησα να έχω καούρες, σταμάτησα να έχω ξηροστομία και ξηροδερμία και αυξήθηκε κατακόρυφα η αντοχή μου (δεν ξυπνάω πλέον κουρασμένος, ο βασικότερος λόγος που έκοψα το τσιγάρο).

 

Πέρα λοιπόν από τις όποιες εκθέσεις οι οποίες εξυπηρετούν εκατέρωθεν τις δικές τους σκοπιμότητες, εγώ προσωπικά βασίζομαι σε όσα βιώνω και αυτά είναι απτά.

 

Τέλος συμφωνώ πραγματικά να απαγορευτεί το άτμισμα σε δημόσιους χώρους, γιατί μπορεί να μην είναι επιβλαβές, αλλά το ντουμάνι είναι ενοχλητικό για τους γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμιζω κανονικά στα ίδια μέρη που κάπνιζα. Πρώτον δεν θα βγω εξω γιατί το τσιγάρο το θέλω εκεί που κάθομαι μαζί με αυτό που πινω. Δεύτερον χωρίς τους καπνιστές θα διασκεδάζετε μόνοι σας, ούτε φίλοι ούτε κοπέλα.

Προσωπικα αν πεσω ποτε σε καποιον σαν εσενα θα παρω ενα αδειο πλαστικο ποτιρακι και θα παω να το γεμισω στη τουαλετα.Μετα θα παω να τον λουσω και θα φυγω απο το μαγαζακι.

Ξερω και παρκουρ,το ψοφιο κορμι του θα εχει πεθανει στα 20 μετρα αν μπει στη διαδικασια καταδιωξης :)

Ααα μην ξεχασω.Εχω κοπελα και καπνιστες φιλους που σεβονται αλλους ανθρωπους και δεν ειναι μ*****

Επισης μια χαρα διασκεδαζουμε και με τους μη καπνηστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συζήτηση επιπέδου γυμνασίου.

Το θέμα είναι απλό. Όλοι οι καπνιστές, μαζί και εγώ από τη στιγμή που αποδεδειγμένα το κάπνισμα βλάπτει την υγεία, οφείλουν να μην κάνουν κακό στους άλλους. Είναι πολύ απλό. Όπως και όλοι οφείλουμε να μην ενοχλούμε τους δίπλα μας με οποιονδήποτε τρόπο. Αν δε το θέμα αφορά υγεία τότε δεν σηκώνει συζήτηση και επιχειρήματα Γυμνασίου.

Να επαναλάβω όμως ότι το νήμα αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο το οποίο ελάχιστα συζητήθηκε.

 

Ούτε προσφέρει το να είναι κάποιος μουτζαχεντίν σχετικά με το κάπνισμα, όπως δεν προσφέρει και η ανοχη σχετικα με την κατανάλωση αλκοόλ, ( οπου με λυπη βλεπω 15χρονα που ναι μεν δεν καπνιζουν αλλα τα βραδια γινονται κυριολεκτικα λιωμα στο πιοτό . Εκει ο νομος περι πωλησης αλκοόλ σε ανηλικους κυριολεκτικα δεν υφίσταται), σχετικά με κατανάλωση κρέατος ή χορτάρικών , ανορεκτικες διαταραχές κλπ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υποχρεώνει κανένας να πας στο μπαρ που καπνίζουνε/ατμίζουνε?? ΌΧΙ! Μην πας ρε φίλε, τόσο απλό...δηλαδή στο κάτω κάτω της γραφής, αφού δεν ασπάζεσαι αυτήν την παλιοκουλτούρα (και συμφωνώ ότι είναι είναι παλιοκουλτούρα) γιατί να πας;

 

Μου θυμίζεις το ανέκδοτο που πάει μια ξανθιά ανάποδα στην εθνική, αλλά κατά την άποψή της, όλοι οι άλλοι είναι που πάνε ανάποδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν πεσω ποτε σε καποιον σαν εσενα θα παρω ενα αδειο πλαστικο ποτιρακι και θα παω να το γεμισω στη τουαλετα.Μετα θα παω να τον λουσω και θα φυγω απο το μαγαζακι.

Ξερω και παρκουρ,το ψοφιο κορμι του θα εχει πεθανει στα 20 μετρα αν μπει στη διαδικασια καταδιωξης :)

Ααα μην ξεχασω.Εχω κοπελα και καπνιστες φιλους που σεβονται αλλους ανθρωπους και δεν ειναι μ*****

Επισης μια χαρα διασκεδαζουμε και με τους μη καπνηστες.

Δεν μπορεί να μην έχεις πέσει σε τέτοιο τύπο όπως λες την στιγμή που οι καφετέριες είναι γεμάτες με καπνίζοντες?Όπότε το να λές αν πέσω ποτε σε τέτοιο τύπο είναι άκυρο έχεις πέσει και απλά έκανες το παπί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια βόλτα όμονοια δεν μπορώ να ακούω ότι να ναι και έλα μετά να μου πείς ότι ή Ηρωίνη είναι το ίδιο πράγμα μέ ένα ''Τσιγάρο"

Βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και διάβασε το ποστ μου πιο προσεκτικά. Μην έχεις τόσο εκνευρισμό. Δεν ειναι ότι να ναι. Σε περίπτωση που επιμένεις όμως θα πω στην επιστήμη να κάνει μια βόλτα . Κι αν είσαι τόσο ισχυρογνώμων διάβασε επι του θέματος να μορφωθεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μελετη της ελστατ 3 στους 10 ελληνες καπνιζει.μαλλον οι υπολοιποι ατμιζουν... γουσταρω να βλεπω να ατμιζουν σε αυτοκινητο κ να βγαινει ο καπνος ντουμανι! Απο παππου προς παππου μη καπνιστης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδες μου κανει εντυπωση που λετε οτι ενοχλειστε απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.

5 χρονια που ατμιζω ολοι οι μη καπνιστες φιλοι μου οι οποιοι δεν με αφηναν να καπνιζω στα σπιτια τους,τωρα με το ηλεκτρονικο με αφηνουν και μαλιστα δεν τους ενοχλει καθολου.

Ενταξει δεν ειμαι προκλητικος και δεν βγαζω συννεφα ατμου,ουτε παω σε νοσοκομεια και ασανσερ να ατμισω.

Γενικα ατμιζω σε χωρους που επιτρεπεται.

Φταιμε κι οι ιδιοι οι ατμιστες για την απαγορευση.Πολλες φορες εχω δει ατμιστες σε μαγαζια να βγαζουν ντουμανια λες και ειναι ταξι 30ετιας και να το διασκεδαζουν.Φυσικο καποιοι να ενοχληθουν.

Αν και δεν μ'αρεσει να προτρεπω κανεναν να ατμισει,παρα μονο να το κοψει,μονο καλα εχω δει με το ηλεκτρονικο.Στην υγεια μου,στην τσεπη μου και στους γυρω μου.Κι ειδικα εγω εχω πολλους μη καπνιστες φιλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί να μην έχεις πέσει σε τέτοιο τύπο όπως λες την στιγμή που οι καφετέριες είναι γεμάτες με καπνίζοντες?Όπότε το να λές αν πέσω ποτε σε τέτοιο τύπο είναι άκυρο έχεις πέσει και απλά έκανες το παπί.

Δεν έχω πέσει όχι.Όποτε είχα θέμα ζήτησα να το διακόψουν και το σεβάστηκαν.Σε ζώα όχι δεν έχω πέσει ακόμα πάλι καλά και χαίρομαι που μέσα απο 130+ σχόλια βλέπω ελάχιστα τέτοια άτομα.

Δεν κάνω το παπί για κανένα που δεν σέβεται εμένα.

Απο τη στιγμή που δεν με ξέρεις μη βγάζεις συμπεράσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει και διάβασε το ποστ μου πιο προσεκτικά. Μην έχεις τόσο εκνευρισμό. Δεν ειναι ότι να ναι. Σε περίπτωση που επιμένεις όμως θα πω στην επιστήμη να κάνει μια βόλτα . Κι αν είσαι τόσο ισχυρογνώμων διάβασε επι του θέματος να μορφωθεις λίγο.

Να μορφωθώ εγώ οκ...όταν πήγαινα εσύ γυρνούσες φίλε άστο και όχι διαβάζωντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τι είπα? Να αποφασίζει ο καθένας μαγαζάτορας για το αν στο μαγαζί του θα επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα/άτμισμα. Έτσι οι καπνιστές/ατμιστές δεν θα ενοχλούν όλους τους υπόλοιπους. Θα πεθαίνουν μόνοι τους! Ο καθένας χώρια!

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί με επιχειρήματα να με πείσει ότι αυτό που προτείνω είναι λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν μπορεί να μην έχεις πέσει σε τέτοιο τύπο όπως λες την στιγμή που οι καφετέριες είναι γεμάτες με καπνίζοντες?Όπότε το να λές αν πέσω ποτε σε τέτοιο τύπο είναι άκυρο έχεις πέσει και απλά έκανες το παπί.

Αυτό με το παρκουρ ήταν πετυχημένο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πέσει όχι.Όποτε είχα θέμα ζήτησα να το διακόψουν και το σεβάστηκαν.Σε ζώα όχι δεν έχω πέσει ακόμα πάλι καλά και χαίρομαι που μέσα απο 130+ σχόλια βλέπω ελάχιστα τέτοια άτομα.

Δεν κάνω το παπί για κανένα που δεν σέβεται εμένα.

Απο τη στιγμή που δεν με ξέρεις μη βγάζεις συμπεράσματα.

Δεν βλέπω ούτε εσύ όμως να σέβεσαι ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων και όχι μικρή που είτε το θες είτε όχι καπνίζει πως να το κάνουμε αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει και πρέπει να βρεθεί μια λύση και όχι του τύπου στείλτε τους στην Μακρόνησο να καπνίζουν με την ησυχία τους ή με  σχόλια του τύπου θα πάρω νερό και θα το ρίξω στο κεφάλι και θα αρχίσω να τρέχω τι καταφέρνεις? Εκτός αν ο σεβασμός είναι μονόπλευρος για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν βλέπω ούτε εσύ όμως να σέβεσαι ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων και όχι μικρή που είτε το θες είτε όχι καπνίζει πως να το κάνουμε αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει και πρέπει να βρεθεί μια λύση και όχι του τύπου στείλτε τους στην Μακρόνησο να καπνίζουν με την ησυχία τους ή με  σχόλια του τύπου θα πάρω νερό και θα το ρίξω στο κεφάλι και θα αρχίσω να τρέχω τι καταφέρνεις? Εκτός αν ο σεβασμός είναι μονόπλευρος για εσένα.

Λες ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που καλώς ή κακώς καπνίζει.

Αληθές; Ναι.

 

Επειδή κατανοώ ότι και εσύ είσαι μέσα σε αυτή, αντί να κάνεις κάτι να αλλάξεις έστω εσύ, κάθεσαι και υπερασπίζεσαι με σθένος τόση ώρα το ελληναράδικο επιχείρημα: "Αφού υπάρχουν καπνιστές τι να κάνουμε τώρα".

 

Η λύση είναι να μην καπνίζουν κοντά σε αυτούς που δεν καπνίζουν. Τέλος.

 

Τώρα μην πεις τίποτα για κλανιές, φτερνίσματα και τα λοιπά γιατί αυτά τα ακούω βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τι είπα? Να αποφασίζει ο καθένας μαγαζάτορας για το αν στο μαγαζί του θα επιτρέπεται ή όχι το κάπνισμα/άτμισμα. Έτσι οι καπνιστές/ατμιστές δεν θα ενοχλούν όλους τους υπόλοιπους. Θα πεθαίνουν μόνοι τους! Ο καθένας χώρια!

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί με επιχειρήματα να με πείσει ότι αυτό που προτείνω είναι λάθος για αυτόν και αυτόν τον λόγο?

Και αν όλοι οι καταστηματάρχες αποφασίσουν τσιγάρο; Ποιός ορίζει πόσα καταστήματα έτσι, πόσα γιουβέτσι και πού; Με τους εργαζομένους τί γίνεται; Θα προσλαμβάνονται μόνο καπνιστές; Με τους επισκέπτες που θέλουν να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα; Που θέλουν να αγοράσουν έναν καφέ, ένα νερό και να φύγουν; Με τους δημόσιους λειτουργούς ή τον οποιονδήποτε που πρέπει προσωρινά να εισέλθει στο κατάστημα εν ώρα λειτουργίας τί; Μάσκα; Τη λες και αντισυνταγματική την ιδέα σου.

 

Γενικώς, έχω πει στον εαυτό μου ότι με εξαρτημένα άτομα (όπως παραδέχεστε) δε συζητώ (ειδικά σε ό,τι αφορά στην εξάρτησή τους). Αυτή ήταν η μια και μοναδική εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...