Προς το περιεχόμενο

Υπουργείο Υγείας: Θα απαγορευτεί και το άτμισμα στους δημόσιους χώρους


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αλλά η επιστήμη λέει ότι : Η ηρωινη προκαλεί σωματικό εθισμό και η κάνναβη ψυχολογικό. Και τα δυο ειναι εξίσου σημαντικά .

Κάνε μια βόλτα όμονοια δεν μπορώ να ακούω ότι να ναι και έλα μετά να μου πείς ότι ή Ηρωίνη είναι το ίδιο πράγμα μέ ένα ''Τσιγάρο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πωπωπωπ. Συγκρίνουμε πλέον τσιγάρα με ηρωΐνη και φτερνίσματα με καπνό.

 

Απύθμενη μαλακία του Έλληνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

notist και καπνίζω και ατμίζω αλλά το πρώτο μειώνεται σταθερά και σταδιακά λόγω του δευτέρου.

 

GrandGamer γιατί να βγω έξω να καπνίσω? αν εφαρμοστεί ο νόμος δεν υπάρχει περίπτωση να βγω μέχρι να κόψω το κάπνισμα/ατμισμα. Βγαίνω για να πιω να φάω να καπνίσω/ατμίσω. Στο σινεμα απαγορεύεται ρητά το κάπνισμα/ατμισμα και δεν πάω. Και το ξαναλέω για τους μπετόβλακες φανατικούς αντικαπνιστές: αν σε έναν χώρο εστίασης όπως τα μπαρ και οι ταβέρνες εφαρμοστεί ο νόμος θα κλείσουν μέσα σε ένα χρόνο! Μπορεί να μην τους νοιάζει αλλά η πλειονότητα που επιλέγει αυτόν τον τρόπο διασκέδασης καπνίζει/ατμίζει!

 

Δεν είμαστε καλύτεροι από εσάς απλά έχουμε τις αδυναμίες μας όπως και εσείς. Σόρρυ αλλά όποιος νομίζει νομίζει ότι αποτελεί πρότυπο της φυλής ή του είδους μπορεί να έρθει να το βεβαιώσω για το αντίθετο.

 

Δεν χρειαζόμαστε "προοδευτικούς" στις καφετέριες/μπαρ/ψησταριές. Αυτά είναι μέρη για εμάς τους νεάντερταλ...    

 

Πρέπει να είσαι πολύ βλάκας ή το λιγότερο εγωιστής για να λες αυτά που λες.

 

Κατά πρώτον, καλά να πάθεις που και καπνίζεις και ατμίζεις. Η επιλογή ήταν δική σου καθαρά να τα αρχίσεις οπότε και να μην μπορείς να το κόψεις ποσώς μας ενδιαφέρει. Ζήσε με τις επιλογές σου.

 

Δεύτερον, ως "μπετόβλακας φανατικός αντικαπνιστής" σου επισημαίνω ότι κάθε χώρος εστίασης είναι ακριβώς αυτό, χώρος εστίασης, όχι χώρος καπνίσματος. Δεν πά' να κλείσουν όλα, αν είναι έτσι μόνο να μάθει ο Έλληνας να σέβεται το συμπολίτη του και το νόμο, ας είναι. Πολύ πιο σημαντικό να μην επιβαρύνεις την υγεία των άλλων (για τη δική σου είσαι υπεύθυνος εσύ και κάν'την ό,τι νομίζεις) από το να έχεις χώρο εκτός από το σπίτι σου να κάνεις παρανομία (γιατί ΕΊΝΑΙ παρανομία πλέον) και να ακολουθείς ανθυγιεινό τρόπο ζωής. Οι άλλοι δε σου φταίνε σε τίποτα. Επίσης, αν πιστεύεις ότι "τρόπος διασκέδασης" είναι να καπνίζω σα να μην υπάρχει αύριο, λυπάμαι για τα πρότυπά σου.

Αλλά και πάλι δε δικαιολογείσαι.

 

Τρίτον, λες για "αδυναμίες", μάλλον εννοώντας τον εθισμό σου. Και πάλι, δικό σου λάθος να το ξεκινήσεις και ότι το συνεχίζεις, εμείς δεν καταλαβαίνω τι φταίμε. Επειδή χαλάς την υγεία σου πρέπει να χαλαστεί και η υγεία των γύρω σου; Ωραία νοοτροπία, να το πούμε και στους άλλους πολιτισμούς γιατί δεν το έχουν πάρει πρέφα ακόμα. Ή κάτι δεν ξέρουν αυτοί ή είμαστε ηλίθιοι σα λαός εμείς. Και μπορεί να μην είμαστε "πρότυπα της φυλής μας", αλλά ΕΞΥΠΑΚΟΎΕΤΑΙ ότι δεν μπορεί να είναι ούτε οι καπνιστές και ατμίζοντες του τόπου.

 

Τέταρτον, αυτό το "κάνω ό,τι θέλω και σε όποιον αρέσει" συμφωνούμε πως όντως είναι λογική "Νεάντερταλ" και όχι προοδευτικών ανθρώπων άρα δουλειά σε σύγχρονες κοινωνίες δεν έχει αυτή η συμπεριφορά.

 

Πέμπτον, αναφορικά και με τα υπόλοιπα σχόλιά σου, και δή το πρώτο σου, έχω να σου πω ότι έχοντας ευαισθησία μεγάλου βαθμού στον καπνό του τσιγάρου, πάντα μπορώ να αντιληφθώ, άθελά μου, πότε στον ίδιο χώρο υπάρχει άτομο που καπνίζει (κι ας είναι "στην άλλη μεριά του μαγαζιού και δίχως να το δω), διότι η μύτη μου τσούζει, τα μάτια μου δακρύζουν, το στόμα μου ξεραίνεται και ο φάρυγγάς μου κλείνει, ενώ ενίοτε έχω ανεβάσει και πυρετό. Οπότε η άρνησή σου να αποδεχθείς ότι αυτό που κάνεις είναι απλά ΕΠΙΒΛΑΒΈΣ για όλους και το ότι πιστεύεις πως απλά αντιδρούν για το θεαθήναι και γιατί νομίζουν ότι είναι "ανώτεροι" δείχνει πως κάνεις λάθος και μάλλον εσύ πρέπει να αισθάνεσαι κατώτερος κατά βάθος για τις λάθος σου επιλογές ή την αδυναμία σου να τις περιορίσεις.

 

Σε προλαβαίνω πριν προτρέξεις στο αθάνατο επιχείρημα των καπνιστών ή/και ατμιστών "είσαι ένας/είστε η εξαίρεση/είναι δικαίωμά μας να καπνίζουμε/μπορείτε να πάτε αλλού", λέγοντας ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων στις παρέες μου είναι μη καπνίζοντες (και όχι, δεν κάνω φίλους με βάση το αν καπνίζουν ή όχι). Ευτυχώς δεν επηρεάζονται όσο εγώ από την ύπαρξη καπνού, αλλά δεν παύει να τους γίνεται εν τέλει ενοχλητικό. Αυτή η καραμέλα ότι οι ΥΓΙΕΊΣ παραβιάζουν τα δικαιώματα των ατόμων που ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΆ βλάπτουν την υγεία τους και είναι εν δυνάμει ασθενείς είναι καιρός να σταματήσει. Αν δεν είναι προφανής ο λόγος γιατί, κάτι πάει πολύ στραβά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το αν είναι υγιές κλπ, αν έρθω και κλάνω δίπλα σου θα σου αρέσει?

Στο λεω μπας και ξυπνήσεις και καταλάβεις μέχρι που φτάνουν τα δικαιώματά "σου".

Μόνο τον εαυτό σου πείθεις με οτι και να λες.

Αν ποτέ το κόψεις επειδή το θέλεις τότε θα καταλάβεις οτι αρκετά απο ααυτά που λες ειναι μπούρδες σαν αυτές που λέγαμε όλοι πριν το κόψουμε.

Μπούρδες φίλε μπούρδες και έχεις άγνοια πόσο ενοχλείς.

 

Για να κάνω και τον δικηγόρο όμως θα πω ότι τώρα ειμαι σε μια φάση που υποστηρίζω οτι αν δεντο ειχα κόψει ίσως να ειχα γλυτώσει από κάτι που με βρήκε.

Ξέρω οτι ακούγετε κάπως αλλά έτσι είναι.

Βέβαια δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου με αυτό το ρρημάδι στο χέρι ουτε να φανταστώ οτι θα πήγαινα στο περίπτερο να αγοράζω τσιγάρα, θα ντρεπόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν έχω παιδιά, δεύτερον είμαι κατά του καπνίσματος/ατμίσματος και δη των γονέων που το επιβάλουν με το ζόρι στα παιδιά τους. Τρίτον δεν με ξέρεις καθόλου αφού λες ότι καταλαβαίνω μόνο με σφαλιάρες...όχι θα χρειαστείς κάτι πιο δραστικό! Αλλά άμα θες να προσπαθήσεις θα χαρώ πολύ να σου δώσω μία ευκαιρία!

 

Μόλις γύρισα από ένα bar που αν δεν άφηνε ο μαγαζάτορας τους θαμώνες να καπνίζουν/ατμίζουν θα είχε 80% λιγότερους.

Όταν καταλάβουν και επιβάλλουν παντού την απαγόρευση σε όλους τους κλειστούς χώρους δεν θα έχει καθόλου λιγότερους. Τότε ίδιος μη σου πω και περισσότερους.

Και επίσης ξυπνάτε ορέ στην Αγγλία έτσι έβγαζα γκομενες. Πήγαινα σε pub μου άρεσε κάποια και περίμενα ποτέ θα βγει έξω μόνη της άντε και με μια φίλη της για τσιγάρο. Αντε κάντο αυτό στην Ελλάδα με αυτή να κάθεται με άλλα 5 άτομα στο τραπέζι. Ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο έκοψα το κάπνισμα εντελώς εδώ και 6 χρόνια τώρα. Είμαι πολύ τυχερός που δοκίμασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο.Στη συνέχεια έκοψα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν το σκαλοπάτι για την διακοπή του καπνίσματος μετά από πάνω από 20 ανεπιτυχείς προσπάθειες διακοπής του καπνίσματος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ανούσια συζήτηση για το δικαίωμα ορισμένων να γ@μούν τις ζωές των άλλων επειδή είναι εθισμένοι σε μια μ@λακία χωρίς καμία χρησιμότητα. Καθολική απαγόρευση καπνίσματος/ατμίσματος σε κλειστούς δημοσίους χώρους μέχρι να σβήσει ο ήλιος και βαριά πρόστιμα στους παραβάτες.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ανούσια συζήτηση για το δικαίωμα ορισμένων να γ@μούν τις ζωές των άλλων επειδή είναι εθισμένοι σε μια μ@λακία χωρίς καμία χρησιμότητα. Καθολική απαγόρευση καπνίσματος/ατμίσματος σε κλειστούς δημοσίους χώρους μέχρι να σβήσει ο ήλιος και βαριά πρόστιμα στους παραβάτες.

Που ήσουν εσύ τόσο καιρό να με ένα ποστ έλυσες το πρόβλημα του καπνίσματος δια παντός...εγώ θα πάω την πρότασή σου ένα βήμα παραπέρα και θα πρότεινα και βασανιστήρια ακόμα και την θανατική ποινή στους καπνίζοντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ήσουν εσύ τόσο καιρό να με ένα ποστ έλυσες το πρόβλημα του καπνίσματος δια παντός...εγώ θα πάω την πρότασή σου ένα βήμα παραπέρα και θα πρότεινα και βασανιστήρια ακόμα και την θανατική ποινή στους καπνίζοντες.

Δεν είναι κακή ιδέα. Θα απαλλαγούμε και από τέτοια posts. Double win!
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θα κανει να κοπει το ατμισμα, σε δημοσιους κλειστους χωρους.

Να κοπει το οτιδηποτε ενοχλει καποιον συνανθρωπο.

 

[ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΚΤΗ: Tα παρακατω απευθυνονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μονο στους Ασεβης Καπνιστες.]

 

Οι καπνιστες, που απαντατε με τουπε, με μια οποιαδηποτε δικαιολογια, ειστε για μεγαλειωδης κλωτσιες.

Ειστε παντελως ηλιθιοι, εκ των πραγματων, επειδη -και μονο- ειστε καπνιστες.

Ειστε εντελως αναγωγοι. (Αγωγη Μηδεν)

Ειστε -ολοκληρωτικα- πιθηκια, ντυμενα με ανθρωπινα ρουχα, που δεν κατανοουν απλες ανθρωπινες εννοιες, οπως ο Σεβασμος.

ΔΕΝ μας απασχολει/ενδιαφερει/νοιαζει/ το γιατι καπνιζετε, η τις σας προσφερει...

Δεν μας ενδιαφερει, με τον ιδιο τροπο που δεν μας ενδιαφερουν οι σεξουαλικες σας προτιμησεις, η το τι φαγητο σας αρεσει, η ποιας ομαδας ειστε φιλαθλοι...

Στα παπαρια μας..

Δεν εχουμε τιποτα το κοινο, τιποτα που να μας δενει.

Το μονο κοινο, ειναι ο χωρος που βρισκομαστε μαζι.

Και εκει, εσεις αποφασιζετε οτι, ΟΛΟΙ οι υπολοιποι πρεπει να ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ παθητικα, επειδη ΕΣΕΙΣ ειστε εντελως απυθμενα μαλακες.

Ξερω..θα πεσετε να με φατε τωρα...

Αλλα, να ξερετε οτι, επειδη ολα εδω πληρωνονται, χαιρομαι πολυ που εχετε αποφασισει απο μονοι σας να μας απαλλαξετε -το συντομοτερο δυνατον- απο την αθλια και ανουσια υπαρξη σας.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για αυτο, επειδη αν επιλεγατε να ζησετε μεχρι τα βαθια γεραματα (Θεου Θελωντος), τετοιοι καθυστερημενοι που ειστε, θα βρισκατε αλλο τροπο να μας σπατε τις μπαλες...

Αμην.

Χαπακωθηκες κι ηρθες να ποσταρεις;Χαλαρωσε φιλαρακι σε φορουμ εισαι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ανούσια συζήτηση για το δικαίωμα ορισμένων να γ@μούν τις ζωές των άλλων επειδή είναι εθισμένοι σε μια μ@λακία χωρίς καμία χρησιμότητα. Καθολική απαγόρευση καπνίσματος/ατμίσματος σε κλειστούς δημοσίους χώρους μέχρι να σβήσει ο ήλιος και βαριά πρόστιμα στους παραβάτες.

Και ολα τα ειδη καπνιστου, 200% πανω.

12 Ευρω η πακετια!

Καπνιστε ελευθερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "γουσταρω και το κάνω"  ας το αναλύσουμε λίγο παραπάνω για να δούμε εαν ενοχλεί σε άλλους τομείς ή σε όλα έχετε την ιδια αποψη...

 

1) παρκάρω οπου γουσταρω και στα παπακια μου εαν

μπορείς να περάσεις, εαν μπορεί να περάσει μάνα με το καρότσι ή ηλικιωμένος, εαν παρω το πάρκινγκ απο ανάπηρο. Εαν ψαχνω για πάρκινγκ ή καθυστερήσω στην δουλειά μου και δω διπλοπαρκαρισμένους, σε αναπηρους, σε γωνίες, καθε φορά κατεβάζω το 3 ευαγγέλια και 5 μανες.

 

2) Εχω χρηματα αλλά αφου δεν πληρώνουν οι άλλοι δεν πλήρώνω ουτε εγω φόρους-λογαριασμους-υποχρεώσεις, γουστάρω και το κάνω. Γουστάρω να τα φάω σε διακοπές-αμαξι-πανακριβα αξεσουάρ. Οταν παω σε μαγαζί που δεν κόβει αποδείξεις, οταν ερθει ο γνωστός με πανακριβα πραγματα, οταν πάει διακοπές σε μέρη που μονο στον χάρτη τα εχω δεί, τον αποκαλώ "Jon Snow" και τα συναφή.

 

3) Καπνιζω οπου και οτι ναναι και στα παπακια μου οι άλλοι, γουστάρω και το κάνω. Εαν διπλα μου ομως κυράντζα με 3 κιλά πατσουλί, εαν κάτσει δίπλα μου απλυτος που μυρίζει απο εδω μέχρι μεθαύριο, εαν κλάσει ο διπλανός, εαν περάσει οχημα και βγάλει καυσαέριο ικανό να σου δώσει μαύρισμα οπως του αυγούστου, με ακούει όλη η γειτονιά.

 

4) Εχω βύσμα , κανω τις λαμογιές, γουστάρω και το κάνω. Βλέπω τον άλλο με κάτι τρελούς διορισμους, να κανει κομπίνες και να την γλιτώνει, βρίζω το σύστημα.

 

Γενικά το "γουσταρω και το κάνω" εχει πολύ πέραση σε αυτή την χώρα, γι'αυτο και ειμαστε σε αυτή την κατάσταση. Το μόνο που γουστάρουμε και δεν κάνουμε είναι να πάμε μπροστά! Πολύ θα γούσταρα να δώ αυτόν που το έγραψε νωρίτερα, να είναι ενα βράδυ εξω με την κοπέλα-σύζυγο-κόρη του, να περάσει ενας δίμετρος (σε ύψος και πλάτος) φουσκωτός να της πιάσει τον κώλο ή να της πει 1-2 βρισιές, ετσι γιατι γουστάρε και το έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κείμενη νομοθεσία έχει περάσει από το Ευρωκοινοβούλιο και επιβάλετε σε όλες τις χώρες να την θέσουν σε εφαρμογή μέχρι το τέλος του έτους.

Στην Βρετανία η νομοθεσία αυτή υπάρχει από το 2014.

 

Θα δείτε ότι θα περάσει σύντομα και η νομοθεσία της καθολικής απαγόρευσης καπνίσματος σε αμάξια (τα δικά σας αμάξια) και κλειστούς χώρους όπου υπάρχουν ανήλικοι. Και σχετική καταγγελία, ακόμα και  από τον ανήλικο, θεωρείται ισάξια με βία ενάντια σε αυτών, και οι κοινωνικές υπηρεσίες ξεκινούν τις αναγκαίες νομικές διαδικασίες.

 

Εγώ το βλέπω απόλυτα λογικό να πω την αλήθεια.

 


Ξεκινησα το ατμισμα πριν μια εβδομαδα. Τελικα ο κοσμος γυριζει γυρω απο εμενα.
Αφου κοπτεστε τοσο για τον αερα που εισπνεουμε, εμενα με ενοχλει υπερβολικα το καυσαεριο. Να απαγορευθουν τα αυτοκινητα εντος πολεων, μονο ΜΜΜ. Στο κατω κατω δε θελω να μαζευω τη μπουγαδα μου και βρωμαει vtec.

 

Να μην μένεις σε διαμέρισμα. Τράβα στο χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...