Προς το περιεχόμενο

NieR Automata [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/10/2018 στις 11:15 ΠΜ, RedPanda είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις το Farmode αλλά εμένα δεν με βοήθησε καθόλου. Αυτά τα lag spikes δεν μπόρεσα να τα αντιμετωπίσω. Πήρα και την PS4 έκδοση (base PS4) και δεν είχε μεν spikes αλλά σε βαριές μάχες καταλαβαίνεις το framerate να είναι μεταξύ 50-60, δηλαδή κλασσικά σαν κονσόλα. Διάλεξε και πάρε για μένα.

Thanks θα το δοκιμάσω. Τι εννοείς 50-60 κλασικά κονσόλα; Μήπως εννοείς 30;

Τεσπα μόλις το ξεκίνησα σε κανά τέταρτο θα κατέβει.

steam.png.3040a7d32cbb65f4c7ab3f22f4301229.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 632
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

58 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Good luck

Have fun! :D

Γιατί πάντα ξεχνάω να τσεκάρω αν το παιχνίδι είναι μόνο για controller; 🤬

Τουλάχιστον στο Bayonetta το λένε οι της Platinum με bold: The game is intended to be played with a controller. Eίμαι παππούς, το τελευταίο controller που είχα πιάσει στα χέρια μου ήταν του PS2, τα δάχτυλά μου έχουν άλλη μνήμη, καιδεν έχω καν χειριστήριο σπίτι μου (ψέματα σε κάποιο κουτί πρέπει να είναι ένα κινέζικο που το είχα για να παίζω NBA Live 05 με τους φίλους μου).

Heck, θα δείξει, απλά θα πεθάνω γύρω στις 1206548765 περισσότερες φορές 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα που είχα παίξει με mouse keyboard δεν έχασα καθόλου. Να μου πεις εδώ παίζω racing με πληκτρολόγιο. Απλά παθαίνουν λίγο τα δάχτυλα. Θέλει key mapping και όλα γίνονται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κακό με το πληκτρολόγιο/ποντίκι είναι το dodge που πρέπει να κάνεις doubletap τα WASD. Και δεν αλλάζει σαν keybind. Κατα τα άλλα μια χαρά παίζεις και έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβάται μην κολλήσει "κονσολιτιδα" :P Χωρίς πλακα υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει gamepad dude ;) Τώρα γιατί...idk. Τέτοιου είδους games προσωπικά τα βρίσκω σαν chore να το παίξεις με m/k.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι κι εγώ έχω φίλους απλά δεν μπορώ να το καταλάβω, κάποια παιχνίδια είναι για το ένα κάποιο για το άλλο γιατί να βασανίζεσαι; σιγά το φοβερό έξοδο 

 

αν και λόγω tv πλέον παίζω όλα σχεδόν τα single με controller , μάλλον η κονσολίτιδα με έχει χτυπήσει άσχημα 

 

αλλά μιας και λέμε για το nier συγκεκριμένα, ούτε που θέλω να φανταστώ πώς θα είναι με m/k

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, logistoulis είπε

για ποιο λόγο να μην έχεις χειριστήριο;

Εγω διπλα το εχω το xbox one controller 55 ευρω το ειχα παρει το ασπρο αλλα εδω και 10 μηνες μονο mouse/keyboard χρησιμοποιω. Πριν για 6 χρονια μονο controller δουλεια μιας και δεν ειχα καλο pc. Σκεψου εβγαλα πλατινα το crash bandicoot 1 με mouse/keyboard στο nier θα κολλησουμε? Το controller ειναι για καναπεδια οταν εισαι στο monitor το mouse/keyboard ειναι αλλη φαση.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναλυθεί κι αλλού νομίζω, προσωπικά δεν έχει να κάνει με φόβο να κολλήσω κονσολίτιδα :D αλλά απλά με το γεγονός ότι έτσι μεγάλωσα.

Δεν είχα ποτέ κονσόλα πέρα από ένα δανεικό PS2, κι αυτό ήταν για ένα δίμηνο πριν από 16 χρόνια; Όταν λοιπόν έπαιζα από τα τέλη 80ς/αρχές 90ς μόνο σε πληκτρολόγιο και (αργότερα) σε ποντίκι+πληκτρολόγιο είναι λογικό να έχω αναπτύξει τελείως διαφορετικές συνήθειες στα δάχτυλά μου και ιδιαίτερα στην (μη) χρήση του αντίχειρα. Θα χρησιμοποιήσω τον δεξί αντίχειρα για κάποιο special key στο ποντίκι ή τον αριστερό για το space.  

Πλέον τα παιχνίδια με controller απαιτούν τη χρήση του μοχλού, έχουν περάσει οι εποχές που απλά χρησιμοποιούσες τα βελάκια και μου είναι τρομερά δύσκολο να συντονίσω τις κινήσεις μου, μου φαίνεται αφύσικο γιατί δεν υπάρχει καν σαν πληροφορία στον εγκέφαλο. 

Στο Nier τώρα, key mapping δεν υπάρχει και η αλήθεια είναι ότι με την πολύ σύντομη 40λεπτη εμπειρία μου απλά χρησιμοποιείς τα WASD, και σπαμάρεις το shift και τα left/right mouse buttons που είναι τα range και sword attacks της 2Β. Υπόψη ότι στο tutorial δεν αναφέρει καν το ποντίκι για τις δύο επιθέσεις...Mε το dodge δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε με το shift που είδα σε κάποια άλλα sites. Τώρα αν δεν τα χρησιμοποιώ καλά ή υπάρχουν κι άλλες τεχνικές και πλήκτρα πείτε μου....Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στην κάμερα δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά στις κινήσεις του ποντικιού και υπάρχει αρκετό lag. Το αποτέλεσμα είναι να δέχομαι χτυπήματα χωρίς να μπορώ να αντιδράσω. Aυτό φτιάχνεται ή είναι το ίδιο και με controller; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Έχει αναλυθεί κι αλλού νομίζω, προσωπικά δεν έχει να κάνει με φόβο να κολλήσω κονσολίτιδα :D αλλά απλά με το γεγονός ότι έτσι μεγάλωσα.

Δεν είχα ποτέ κονσόλα πέρα από ένα δανεικό PS2, κι αυτό ήταν για ένα δίμηνο πριν από 16 χρόνια; Όταν λοιπόν έπαιζα από τα τέλη 80ς/αρχές 90ς μόνο σε πληκτρολόγιο και (αργότερα) σε ποντίκι+πληκτρολόγιο είναι λογικό να έχω αναπτύξει τελείως διαφορετικές συνήθειες στα δάχτυλά μου και ιδιαίτερα στην (μη) χρήση του αντίχειρα. Θα χρησιμοποιήσω τον δεξί αντίχειρα για κάποιο special key στο ποντίκι ή τον αριστερό για το space.  

Πλέον τα παιχνίδια με controller απαιτούν τη χρήση του μοχλού, έχουν περάσει οι εποχές που απλά χρησιμοποιούσες τα βελάκια και μου είναι τρομερά δύσκολο να συντονίσω τις κινήσεις μου, μου φαίνεται αφύσικο γιατί δεν υπάρχει καν σαν πληροφορία στον εγκέφαλο. 

Στο Nier τώρα, key mapping δεν υπάρχει και η αλήθεια είναι ότι με την πολύ σύντομη 40λεπτη εμπειρία μου απλά χρησιμοποιείς τα WASD, και σπαμάρεις το shift και τα left/right mouse buttons που είναι τα range και sword attacks της 2Β. Υπόψη ότι στο tutorial δεν αναφέρει καν το ποντίκι για τις δύο επιθέσεις...Mε το dodge δεν έχω κάποιο πρόβλημα, ούτε με το shift που είδα σε κάποια άλλα sites. Τώρα αν δεν τα χρησιμοποιώ καλά ή υπάρχουν κι άλλες τεχνικές και πλήκτρα πείτε μου....Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στην κάμερα δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά στις κινήσεις του ποντικιού και υπάρχει αρκετό lag. Το αποτέλεσμα είναι να δέχομαι χτυπήματα χωρίς να μπορώ να αντιδράσω. Aυτό φτιάχνεται ή είναι το ίδιο και με controller; 

Στα ποσα fps το επαιξες και ενιωσες lag? Σιγουρα το ποντικι/πληκτρολογιο προσθετει περισσοτερο lag ενω το controller το νιωθεις πιο ομαλο στα λιγα fps. Πχ στα 30fps δεν μπορεις να παιξεις με πληκτρολογιο αλλα με controller παιζεις ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα ποσα fps το επαιξες και ενιωσες lag? Σιγουρα το ποντικι/πληκτρολογιο προσθετει περισσοτερο lag ενω το controller το νιωθεις πιο ομαλο στα λιγα fps. Πχ στα 30fps δεν μπορεις να παιξεις με πληκτρολογιο αλλα με controller παιζεις ανετα.

Θα το τσεκάρω το βράδυ, δεν μου φάνηκε να έχει δραματικά drops πάντως. Θα βάλω και το fix για borderless windowed καθώς κάπου πήρε το μάτι μου ότι σε fullscreen είναι πιο laggy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Τελικά μια χαρά με m+k χωρίς κανένα πρόβλημα, το παιχνίδι παίζει κανονικά μέχρι στιγμής 1080p/60fps χωρίς θέματα. Borderless μέσω του FAR kai αύξησα in game την ταχύτητα περιστροφής της κάμερας οπότε δε χρειάστηκε να ασχοληθώ με το να ρυθμίζω τα dpi του ποντικιού. Πολύ διασκεδαστικό παιχνιδάκι, σχεδόν no brainer καταστάσεις.

Φυσικά, όπως νομίζω το 95% που πρωτοπαιξαν το παιχνίδι, έπεσα θύμα της τρολιάς του προλόγου, έχασα στον boss και ξεκίνησα από την αρχή 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Update: Τελικά μια χαρά με m+k χωρίς κανένα πρόβλημα, το παιχνίδι παίζει κανονικά μέχρι στιγμής 1080p/60fps χωρίς θέματα. Borderless μέσω του FAR kai αύξησα in game την ταχύτητα περιστροφής της κάμερας οπότε δε χρειάστηκε να ασχοληθώ με το να ρυθμίζω τα dpi του ποντικιού. Πολύ διασκεδαστικό παιχνιδάκι, σχεδόν no brainer καταστάσεις.

Φυσικά, όπως νομίζω το 95% που πρωτοπαιξαν το παιχνίδι, έπεσα θύμα της τρολιάς του προλόγου, έχασα στον boss και ξεκίνησα από την αρχή 😛

Κομπλε ειναι απλα παθαινουν λιγο κοκομπλοκο τα δαχτυλα με το smashing εκει που γινεται χαμος. Στην τελευταια γραμμη τι εννοεις οτι επεσες θυμα τρολιας? Γιατι τον ειχα περασει τον αρχηγο στον προλογο και το σταματησα εκει που ξυπνας με αλλο χαρακτηρα. Εχασα κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...