Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγώ όταν τα πήγα για βάψιμο μου τα ξεθόλωσε κιόλας.

 

Μου είπε ότι έτριβε πολύ ώρα, με διαφορετικά γυαλόχαρτα κι όλας, και ότι λόγω του τριψίματος δεν υπάρχει πλέον το εργοστασιακό βερνίκι στο φανάρι, οπότε δεν θα μου ξανακρατήσει 8 χρόνια.

Ωστόσο αφού έγινε η αρχική αυτή δουλειά, μετά όταν ξαναφθαρούν χρειάζονται επιφανειακό εντελώς τρίψιμο και γυάλισμα, διαδικασία πολύ ευκολότερη από την τωρινή. Απλά αναγκαστικά πρέπει να γίνεται κάθε όταν ξαναθολώνουν, δηλαδή κάθε 1-2 χρόνια.

 

15492034_920384954729370_535475218245674

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάρει από την shell τις κουκούλες που έχει για αυτοκίνητο και για μηχανή και αν είναι της προκοπής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν τα πήγα για βάψιμο μου τα ξεθόλωσε κιόλας.

 

Μου είπε ότι έτριβε πολύ ώρα, με διαφορετικά γυαλόχαρτα κι όλας, και ότι λόγω του τριψίματος δεν υπάρχει πλέον το εργοστασιακό βερνίκι στο φανάρι, οπότε δεν θα μου ξανακρατήσει 8 χρόνια.

Ωστόσο αφού έγινε η αρχική αυτή δουλειά, μετά όταν ξαναφθαρούν χρειάζονται επιφανειακό εντελώς τρίψιμο και γυάλισμα, διαδικασία πολύ ευκολότερη από την τωρινή. Απλά αναγκαστικά πρέπει να γίνεται κάθε όταν ξαναθολώνουν, δηλαδή κάθε 1-2 χρόνια.

 

 

 

 

Δηλαδη δεν μπορεις να τα περασεις ενα βερνικι με UV προστασια απο πανω, για να πεις οτι θα κρατησουν αλλα τοσα χρονια ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι τόσο καλό όσο το εργοστασιακό, τι να σου πω.

Προς το παρόν δεν έχουν θαμπώσει ακόμα, θα δείξει πόσο γρήγορα... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη κατσε ρε συ, μονο τα ετριψε ; Ειναι δυνατον να μην τα περασε βερνικι απο πανω ; 

 

Εγω ετσι εκανα με τα δικα μου τα παλια φαναρια που ειχαν χασει λιγο την "λαμψη" τους. Τριψιμο και περασμα βερνικι με Uv προστασια. Σαν καινουργια ειναι τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πέρασε εννοείται, η γυαλάδα που έχουν δεν γίνεται από σκέτο τρίψιμο. Αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα κρατήσει σαν το εργοστασιακό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να "πιάσει καλά το βερνίκι, θα πρέπει πρώτα να έχει γίνει καλό τρίψιμο. Και όταν λέω καλό, δεν  εννοώ βαθύ, αλλά επιμελημένο, με φροντίδα, και σωστή δουλεία. Έπειτα, παίζει ρόλο και η ποιότητα του βερνικιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι έχουν τις προδιαγραφές από τόσο παλιά! Τα πρώτα αυτοκίνητα που θυμάμαι εγώ με το αυτοκόλλητο <<καίω και αμόλυβδη>> πρέπει να ήταν τέλη '80!

 

Για τα φανάρια, δοκίμασα το wd40 και δεν έγινε δουλειά... Ξέρει κανείς τι άλλο να δοκιμάσω ή καλύτερα να το πάω σε μαγαζί;

 

Ε τα "τέλη '80" που λες εσύ(για την ακρίβεια τόχες δει σε sunny/cherry N13 του 87 μάλλον) με το "1980-1985 και μετά" που λέω εγώ δεν έχουν και μεγάλη διαφορά :)

 

Όσο για το wd40 αυτό είναι αντισκωριακό, δεν βλέπω το πως θα μπορούσε να κάνει δουλειά σε θαμπωμένα φανάρια. Μόνο το τρίψιμο με πολύ ψιλά γυαλόχαρτα θα βοηθήσει, άντε και καμιά αλοιφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο μικρα, πολυ μικρα θρυματισμενα γυαλια,

κινδυνευουν οντως τα ελαστικα των αυτοκινητων;

Σκάσιμο ή οτι αλλο;

Επεξ/σία από mentoras99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν γνωστες/κατοχοι αυτοκινητων smart στο φορουμ?

 

Κοντινο συγγενικο μου προσωπο θελει να αγορασει smart για μετακινησεις αυστηρα μεσα στην πολη κυριως για το παρκαρισμα και για την καταναλωση καυσιμου.

 

Πρεπει να προτιμησει πετρελαιο η βενζινη? Δεν υπαρχει δυνατοτητα για καινουργιο,παρα μονο παλιοτερο και μεταχειρισμενο και θα ελεγα οτι εχει θεσει μια τιμη στο μυαλο της στα 3.500€ μετρητα πανω κατω.

 

Ακουω και διαβαζω διαφορα για ανακατασκευες στα μοτερ,συχνες ζημιες κλπ αλλα δεν γνωριζω επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τα "τέλη '80" που λες εσύ(για την ακρίβεια τόχες δει σε sunny/cherry N13 του 87 μάλλον) με το "1980-1985 και μετά" που λέω εγώ δεν έχουν και μεγάλη διαφορά :)

 

Όσο για το wd40 αυτό είναι αντισκωριακό, δεν βλέπω το πως θα μπορούσε να κάνει δουλειά σε θαμπωμένα φανάρια. Μόνο το τρίψιμο με πολύ ψιλά γυαλόχαρτα θα βοηθήσει, άντε και καμιά αλοιφή.

Σωστά :) Για το wd40 δεν το περίμενα κι εγώ αλλά είδα το ποστ του saleit, το έψαξα και λίγο και είδα ότι το δοκιμάζουν κι άλλοι! Σκέφτομαι να πάρω κάποιο κιτ τώρα, θα δούμε!

 

 

Ultro κάνε μία αναζήτηση στην ενότητα auto moto, έχουν ανοίξει παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν γνωστες/κατοχοι αυτοκινητων smart στο φορουμ?

 

Κοντινο συγγενικο μου προσωπο θελει να αγορασει smart για μετακινησεις αυστηρα μεσα στην πολη κυριως για το παρκαρισμα και για την καταναλωση καυσιμου.

 

Πρεπει να προτιμησει πετρελαιο η βενζινη? Δεν υπαρχει δυνατοτητα για καινουργιο,παρα μονο παλιοτερο και μεταχειρισμενο και θα ελεγα οτι εχει θεσει μια τιμη στο μυαλο της στα 3.500€ μετρητα πανω κατω.

 

Ακουω και διαβαζω διαφορα για ανακατασκευες στα μοτερ,συχνες ζημιες κλπ αλλα δεν γνωριζω επι του θεματος.

υπαρχουν οντως σχετικα θεματα οπως ειπε ο zio. Επισης υπαρχει ο χρηστης sphinxgr ο οποιος ειναι μεγας γνωστης επι του θέματος και σίγουρα θα βοηθησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σύμπτωμα αυτό, συνήθως, φταίει η μειωμένη ποσότητα φρέον.

Σε συνεργείο που ασχολείται με κλιματισμό αυτοκινήτων να το πας, χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός, συνήθως ηλεκτρολόγοι τα φτιάχνουν.

Ανάλογα, από 25-30€ το λιγότερο αν όντως απλά θέλει συμπλήρωμα φρέον.

 

Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται τόσο τραγικό ποσό το 30άρι, σχετικά με άλλες περιπτώσεις πάντα, έχω ακούσει και πολύ μεγαλύτερα, 100+

 

Το "κόλλημα" είναι εύκολο, συνήθως αυτά τα πουλάνε έτοιμα για τοποθέτηση, αλλιώς χρησιμοποιείς αυτοκόλλητο διπλής όψεως. Και στα μεταχειρισμένα μπορείς να ψάξεις.

 

Τελικα παρηγγειλα απο το ebay, με 15€,

αντι για 30€ που ζητουσε η αντιπροσωπεια.

Ηρθε, το κολησα, ολα μια χαρα!

Καινουρια 'σταμπα' κυριολεκτικα!

Ευχαριστω ολους για τη χρησιμη ενημερωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστά :) Για το wd40 δεν το περίμενα κι εγώ αλλά είδα το ποστ του saleit, το έψαξα και λίγο και είδα ότι το δοκιμάζουν κι άλλοι! Σκέφτομαι να πάρω κάποιο κιτ τώρα, θα δούμε!

 

 

Ultro κάνε μία αναζήτηση στην ενότητα auto moto, έχουν ανοίξει παρόμοια θέματα.

Παιδιά WD40 ΔΕΝ είναι μόνο το γνωστό λιπαντικό.

 

Υπάρχει και σπρέι σιλικόνης http://www.xristoueshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=21103 και διάφορα άλλα, πχ https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7966 .

Μην κάνετε αλχημείες στα αυτοκίνητά σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E87 είναι. Από μαρκες τι ειναι καλο να προτιμησω (περα απο τον γνησιο που θα ηταν ο βελτιστος αλλα ξεφευγει οικονομικα);

Πας στο συνεργείο που θα κάνεις τοποθέτηση, το σηκώνεις βλέπεις τι αμορτισέρ φοράς (μαρκα) γράφεις και τους κωδικούς και τα παραγγελνεις από μαγαζί και έχεις πάλι τα γνήσια σε κανονικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...