Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα τα φαναρια,ολα εχουν να κανουν με το μεγεθος της ζημιας.

Η αλοιφη για νικελ λογικα δεν θα κανει τιποτα.

Ο σωστοτερος τροπος ειναι ενα τριψιμο καλο με ενα 1500-2000 με νερο και μετα βερνικι απο πανω.

Θα γινει σαν καινουργιο το φαναρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα φανάρια που ρωτάτε, έχω ένα σκούτερ που από το 2012 μετά από στούκα έμεινε κάτω από το σπίτι παρατημένο σε ήλιο και βροχή. Αφού ασχολήθηκα πέρσι το καλοκαίρι και πήρα όλα τα πλαστικά πέρα των φαναριών (30€ μαζί με τον καθρέφτη) προτίμησα να τα κάνω μόνος μου μιας και είχε μόνο γρατσουνιές και ένα μικρό ραγισματάκι. 

 

Ξεκίνησα καθαρίζοντάς το πολύ καλά με νερό και τέλος με οινόπνευμα. Μετά καλό ΚΑΛΟ τρίψιμο αρχικά με 1000αρι γυαλόχαρτο νερού μετά με 2000 και τέλος με 3000. 

 

Τώρα για κρέμες και ζουμιά πήρα για δοκιμή μία του jumbo, έκανε εντυπωσιακή δουλειά αλλά όχι αυτό που θα ήθελα. Μετά πήρα μια κρέμα γυαλίσματος για το αμάξι το οποίο το έκανε κρύσταλλο. 

 

Για την τοποθέτηση της κρέμας δεν είχα αλοιφαδόρο και πήρα αυτό το κιτάκι που το είχε το gearbest 2€ σε προσφορά (τώρα δεν έχω λινκ).

set-bash-me-sfoyggaria-gyalismatos-15cm-

 

Είναι μια χαρά για κάτι τέτοιες δουλειές μιας και το βάζεις σε ένα δράπανο που μπορείς να ελέγξεις και τις στροφές. Εγώ το έβαλα σε ένα του καρφουρ που έχω οπότε δεν είχα και το άγχος μην καεί κτλπ.

 

Τέλος για να κρατήσει πήρα και ένα vinyl για headlight από το ebay το οποίο όμως δεν θα το ξανά έπαιρνα και θα έπαιρνα κάτι επώνυμο. 

Πάντως πιστεύω και χωρίς κρέμα άμα μπει από πάνω το vinyl θα κάνει την ίδια δουλειά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η προσπαθεια να γυαλισουν τα μπροστινα φωτιστικα σωματα με το παραγγελθεν απο εξωτερικο ειδικο σφουγγαρι,

πειτε εναλλακτικες επιλογες και κόστη, πέρα απο την αγορα καινουριων/αντικατάσταση φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα φαναρια,ολα εχουν να κανουν με το μεγεθος της ζημιας.

Η αλοιφη για νικελ λογικα δεν θα κανει τιποτα.

Ο σωστοτερος τροπος ειναι ενα τριψιμο καλο με ενα 1500-2000 με νερο και μετα βερνικι απο πανω.

Θα γινει σαν καινουργιο το φαναρι.

Τι βερνίκι εννοείς; Κρατάει καιρό με αυτό τον τρόπο;

Επειδη η προσπαθεια να γυαλισουν τα μπροστινα φωτιστικα σωματα με το παραγγελθεν απο εξωτερικο ειδικο σφουγγαρι,

πειτε εναλλακτικες επιλογες και κόστη, πέρα απο την αγορα καινουριων/αντικατάσταση φυσικά.

Σε μαγαζί έχεις ρωτήσει για ξεθάμπωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βερνίκι εννοείς; Κρατάει καιρό με αυτό τον τρόπο;

 

Σε μαγαζί έχεις ρωτήσει για ξεθάμπωμα;

 

Τι ειδους μαγαζι; Με ειδη αυτοκινητου; Αν ειναι να μου πουλησουν κι αυτοι κανενα 'μαγικο' προιον σαν του 'ειδικο σφουγγαρι' που πηρα, και δουλεια να μην γινει, να λειπει το βυσσινο...

Πουλαει ο αλλος, αλλα δουλεια δεν γινεται, η τσεπη ξοδευει, αλλα δουλεια δεν γινεται...

Γι'αυτο λεω, ποιος ειναι ο 'ειδικος' γι'αυτη τη δουλεια, και ποσο περιπου κοστιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειδους μαγαζι; Με ειδη αυτοκινητου; Αν ειναι να μου πουλησουν κι αυτοι κανενα 'μαγικο' προιον σαν του 'ειδικο σφουγγαρι' που πηρα, και δουλεια να μην γινει, να λειπει το βυσσινο...

Πουλαει ο αλλος, αλλα δουλεια δεν γινεται, η τσεπη ξοδευει, αλλα δουλεια δεν γινεται...

Γι'αυτο λεω, ποιος ειναι ο 'ειδικος' γι'αυτη τη δουλεια, και ποσο περιπου κοστιζει.

Όχι, εννοώ να σου τα ξεθαμπώσουν αυτοί. Έχω δει και σε μαγαζιά καθαρισμού-περιποίησης και σε κάποια με αξεσουάρ να το κάνουν. Πρέπει να υπάρχουν και προσφορές σε σχετικές σελίδες με προσφορές κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννοώ να σου τα ξεθαμπώσουν αυτοί. Έχω δει και σε μαγαζιά καθαρισμού-περιποίησης και σε κάποια με αξεσουάρ να το κάνουν. Πρέπει να υπάρχουν και προσφορές σε σχετικές σελίδες με προσφορές κλπ.

 

Δεν εχει τυχει να δω, δεν μπορω να ανακαλεσω καποιο στο μυαλο μου, αλλα σιγουρα θα υπαρχουν.

 

Οποιος ξερει ποια 'ειδικοτητα' ειναι αρμοδια για τετοιες δουλειες, ας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι βερνίκι εννοείς; Κρατάει καιρό με αυτό τον τρόπο;

 

Σε μαγαζί έχεις ρωτήσει για ξεθάμπωμα;

Clear coat βερνικι αυτοκινητου δηλαδη αχρωμο.και σε σπρει το βρισκεις.απλα ολη η δουλεια ειναι στην εφαρμογη για να μην εχει αχνα μετα και τετοια.

το ποσο θα κρατησει,εξαρταται απο την ποιοτητα του βερνικιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε αυτό για τα φανάρια σας, 

 

https://www.happydeals.gr/deals.php?id=444

ή στον Άγιο Δημήτριο

https://www.happydeals.gr/deals.php?id=1366 

 

Νομίζω είναι καλή τιμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέναν φθηνό για κερωμα και γυάλισμα αυτοκινήτου εχουμε; για Αθήνα λέω

 

Επισεις Θέλω και έναν καλό για βιολογικό καθαρισμο. Όποιος ξέρει κανένα ας μου στείλει pm

 

Καλύτερα στα δυτικά προάστια να είμαστε κοντα.

 

(Μου έδωσε προσφορά ένας για όλα μαζί πακέτο στα 80€, τι λέτε;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φθηνό κατά 99% δε θα ναι και καλό. Εγώ είχα δώσει 150€ για 2θεσιο cabrio, καλή δουλειά δε λέω αλλά επειδή ένα καλο κερι κρατάει βαριά κανα χρόνο και επειδή δε θέλω να πληρώνω συνεχώς για κάτι τέτοια πήρα επώνυμα υλικά με ένα 70αρι και το κάνω μόνος μου εξίσου καλά.

Οποτε αν θες σκέψου το και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χρειαστώ αλοιφαδορο;

 

Όχι απαραίτητα. Απλά χωρίς αλοιφαδόρο θα σου πάρει περισσότερο χρόνο. Εγώ τόσο τη γυαλιστική όσο και το κερί με το χέρι τα πέρασα.

 

Ποιο χρωμα αυτοκινητου, δειχνει λιγοτερο ενοχλητικα τις γρατσουνιες;

πχ το λευκο;

 

Λευκό, ασημί, γκρι. Αλλά εξαρτάται για τι γρατσουνιές μιλάμε. Από γάτες και κλαδιά ή από χτυπήματα. Μήπως στις γρατσουνιές συμπεριλαμβάνεται και το αράχνιασμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...