Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο μικρα, πολυ μικρα θρυματισμενα γυαλια,

κινδυνευουν οντως τα ελαστικα των αυτοκινητων;

Σκάσιμο ή οτι αλλο;

Όχι. Αν μιλάμε για ελαστικά συμβατικά όχι. Μόνο λάστιχα silk, κινδυνεύουν, λάστιχα για πίστα δηλαδή. Πράγμα απίθανο να κυκλοφορείς με τέτοια στην πόλη.

Παιδιά WD40 ΔΕΝ είναι μόνο το γνωστό λιπαντικό.

 

Υπάρχει και σπρέι σιλικόνης http://www.xristoueshop.gr/index.php?route=product/product&product_id=21103 και διάφορα άλλα, πχ https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7966 .

Μην κάνετε αλχημείες στα αυτοκίνητά σας.

Αν ανατρέξεις πίσω στα ποστ, θα δεις ότι αναφέρομε σε συγκεκριμένο προϊόν, που είναι αποκλειστικά για τους φανούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας στο συνεργείο που θα κάνεις τοποθέτηση, το σηκώνεις βλέπεις τι αμορτισέρ φοράς (μαρκα) γράφεις και τους κωδικούς και τα παραγγελνεις από μαγαζί και έχεις πάλι τα γνήσια σε κανονικό κόστος.

Για συμπλέκτη έλεγα εγώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συμπλέκτη έλεγα εγώ

Αν έχεις χρήμα επένδυσε Σε Daikin, αλλιώς valeo made in France η made in Germany, εχουν μπει στο παιχνίδι Τούρκοι, Κινέζοι κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγγλικους ορους, πως θα ψαχνατε ενα προιον(σπρευ, οτιδηποτε),

για τριψιμο/ξεθαμπωμα μπροστινων φαναριων;

(οχι εσωτερικη υγρασια-αλλα εξωτερικα δεν ειναι πλεον διαυγη)

Θελω να δω στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζει daikin για το δικό μου ή τουλάχιστον δεν το έχει η αγορά.

Luk Sachs και Valeo βρίσκω μόνο

Sachs τότε... Είναι πιο κοντά στο γνήσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγγλικους ορους, πως θα ψαχνατε ενα προιον(σπρευ, οτιδηποτε),

για τριψιμο/ξεθαμπωμα μπροστινων φαναριων;

(οχι εσωτερικη υγρασια-αλλα εξωτερικα δεν ειναι πλεον διαυγη)

Θελω να δω στο ebay.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xheadlight+restoration.TRS0&_nkw=headlight+restoration&_sacat=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και λετε για φαναρια, μεταφερω το προβλημα φίλου μηπως υπαρχει καποια ιδεα;: σε φαναρι που δεν ειναι θολό αλλα εχει υγρασία απο μέσα τι κάνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστω!

Με 'ειδικα' σφουγγαρακια οπως βλεπω,

γινεται δουλεια (τριψιμο-->καθαριζουν;)

ή θελει οπωσδηποτε κατι σε 'χημικο' προιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Αν μιλάμε για ελαστικά συμβατικά όχι. Μόνο λάστιχα silk, κινδυνεύουν, λάστιχα για πίστα δηλαδή. Πράγμα απίθανο να κυκλοφορείς με τέτοια στην πόλη.

Αν ανατρέξεις πίσω στα ποστ, θα δεις ότι αναφέρομε σε συγκεκριμένο προϊόν, που είναι αποκλειστικά για τους φανούς.

Εγώ κακώς θεώρησα ότι μιλάμε για το κλασσικό wd40 και δοκίμασα αυτό χωρίς αποτελέσματα! 

Ευχαριστω!

Με 'ειδικα' σφουγγαρακια οπως βλεπω,

γινεται δουλεια (τριψιμο-->καθαριζουν ;)

ή θελει οπωσδηποτε κατι σε 'χημικο' προιον;

Επειδή το ψάχνω κι εγώ, δεν βλέπω ιδιαίτερες διαφορές στην τιμή για να αξίζει να ψωνίσεις από ebay. Εγώ μάλλον από Σκρουτζ θα πάρω ή θα το πάω σε μαγαζί έξω για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι από άλατα το θάμπωμα, δοκιμάστε και τα προϊόντα μπάνιου κατά των αλάτων για γυάλινες επιφάνειες.
επίσης, και με λίγη μαγειρική σόδα, με είπε ένα φίλος καθαρίζουν. Σε μπουκαλάκι με νερό. βάζεις μαγειρική σόδα, και σε ένα πανάκι βάζεις λίγο, και τρίβεις το φανάρι. 
Προσοχή, η τελευταία μέθοδος, δεν είναι δοκιμασμένη, και δεν γνωρίζω τα αποτελέσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μεν χρηματα για πεταγμα....αλλα δεν θα παιξω με σοδες μαλλον για το ξεθαμπωμα...

κατα καιρους σε διαφορα εχω δοκιμασει διαφορες αλχημειες και αδικος κοπος...

 

zio δεν ειναι το κοστος παντα ο λογος για αγορα απο ebay.

Απλα δεν καθομαι να ασχολουμαι με τις διαδικασιες του καθε ελληνικου μαγαζιου,

ολα απο ebay και τελειωνω.

 

Γι αυτο λεω, ξερει κανεις γι'αυτα τα ειδικα σφουγγαρια αν κανουν δουλεια, ή θελει χημικα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μεν χρηματα για πεταγμα....αλλα δεν θα παιξω με σοδες μαλλον για το ξεθαμπωμα...

κατα καιρους σε διαφορα εχω δοκιμασει διαφορες αλχημειες και αδικος κοπος...

 

zio δεν ειναι το κοστος παντα ο λογος για αγορα απο ebay.

Απλα δεν καθομαι να ασχολουμαι με τις διαδικασιες του καθε ελληνικου μαγαζιου,

ολα απο ebay και τελειωνω.

 

Γι αυτο λεω, ξερει κανεις γι'αυτα τα ειδικα σφουγγαρια αν κανουν δουλεια, ή θελει χημικα;

Τα ειδικά σφουγγαράκια όταν λες; Συνήθως τα προϊόντα που προορίζονται για ξεθάμπωμα κάνουν δουλειά.

Edit: Τώρα είδα το url, κάποια από αυτά, έχω δει σε φανοποιεία, οπότε μάλλον κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδικά σφουγγαράκια όταν λες; Συνήθως τα προϊόντα που προορίζονται για ξεθάμπωμα κάνουν δουλειά.

Edit: Τώρα είδα το url, κάποια από αυτά, έχω δει σε φανοποιεία, οπότε μάλλον κάνουν.

 

ok, thanks γι'αυτη την αποψη.

Αν ξερει και κανενας αλλος ας πει.

Εδω το λινκ

http://www.ebay.com/itm/HEADLIGHT-LENS-CLEANER-and-RESTORATION-PAD-Wipe-Away-Haze-in-2-Minutes-or-Less-/232269922387?hash=item36145dc053:g:qmAAAOSwhQhYxvaq&vxp=mtr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σηματάκι πισω στο πορτ μπαγκαζ, που λεει το μοντελο του αυτοκινητου μου, εχει ξεκολησει ενα γραμμα....

Χωρις φυσικα να λεω οτι ειναι τιποτε σπουδαιο ή καμια ....προτεραιοτητα, ρωτησα αφου πηγα για αλλες εργασιες στο επισημο service, ποσο κοστιζει....

30 ευρω μου λεει!!! (για ολη τη λεξη φυσικα)

Αφου εμεινα μ@@@@ας, του λεω αφησε το...

 

Υπαρχει κανενας φτηνος + σωστός τροπος να γινονταν ομορφα και κομψα αυτη η επιδιορθωση;

Πχ παραγγελια ebay (λεω τωρα....δεν το βρηκα ομως οπως το εψαξα) αλλα και παλι 'κολημα' πως;;;

30 μια χαρα ειναι. Σε μενα απλο αμαξι θελει 350€ πλαστικο τετοιο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...