Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανέναν φθηνό για κερωμα και γυάλισμα αυτοκινήτου εχουμε; για Αθήνα λέω

 

Επισεις Θέλω και έναν καλό για βιολογικό καθαρισμο. Όποιος ξέρει κανένα ας μου στείλει pm

 

Καλύτερα στα δυτικά προάστια να είμαστε κοντα.

 

(Μου έδωσε προσφορά ένας για όλα μαζί πακέτο στα 80€, τι λέτε;; )

Εαν σε ενδιαφερει, γνωρίζω αλλά βρίσκεται π.φάληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

www.opel.gr και θα δεις τα πάντα...

 

Φιλε μου θελω με λιγη προσπαθεια να δω τιμες....

Μπηκα opel.gr...

αν ειναι να ιδρωσω ψαχνοντας να βγαλω ακρη....

Εχει κατι μπανερακια με τιμές "από ταδε ευρω'.

Τιμες τιμοκαταλογου δεν εντοπιζω καπου.

Τιμες γνησιων ανταλλακτικων βρισκω.

Το εχουν καπου χωμενο/κρυμμενο, ή εν τελει δεν εχουν ανηρτημενο τιμοκαταλογο;

----

Εχω ομως εξτρα ερωτησεις:

 

- a/c και clima, ειναι σχεδον ιδια, με τη διαφορα του θερμοστατη; Πωλητης σε αντιπροσωπεια, ετσι ισχυριστηκε....εγω νομιζα οτι το clima ειναι και ποιοτικως ανωτερο, και οχι μονο για τον θερμοστατη.

 

- η τοποθετηση συναγερμου, εχει νοημα στην εποχη μας; εννοω τωρα που υπαρχει το immobilizer σαν ενα πρωτο μεσο αποτροπης. Σε αντιπροσωπεια πωλητης μου ειπε 'εγω να πουλησω θελω, αλλα σου λεω δεν αξιζει να δωσεις 300 ευρω για συναγερμο, καλυτερα βαλε ολικη ασφαλεια κλοπης στο ασφαλιστηριο, γιατι αν στο βαλουν στο ματι, στο πηραν και με συναγερμο'. Μα του λεω, ενα παραπανω μετρο αποτροπης κλοπης. Και μου λεει, 'εχω πελατες που ειχαν συναγερμο στο αμαξι αλλα παρολα αυτα τους τα εκλεψαν'.

 

- το στροφομετρο τελικα, ποσο χρησιμο ειναι; Ειδα μοντελα που σε βασικες εκδοσεις δεν το ειχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο διαφορα στον θερμοστατη εχουν ε;

 

Ναι ιδια ειναι μωρε το a/c σε σχεση με το clima.

 

Πες του να αλλαξει επαγγελμααν τον ξαναδεις,η να μην λεει τοσα ψεμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο διαφορα στον θερμοστατη εχουν ε;

 

Ναι ιδια ειναι μωρε το a/c σε σχεση με το clima.

 

Πες του να αλλαξει επαγγελμααν τον ξαναδεις,η να μην λεει τοσα ψεμματα.

 

Οπως καταλαβες...το αμαξι που τον ρωτουσα ειχε a/c...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θελω με λιγη προσπαθεια να δω τιμες....

Μπηκα opel.gr...

αν ειναι να ιδρωσω ψαχνοντας να βγαλω ακρη....

Εχει κατι μπανερακια με τιμές "από ταδε ευρω'.

Τιμες τιμοκαταλογου δεν εντοπιζω καπου.

Τιμες γνησιων ανταλλακτικων βρισκω.

Το εχουν καπου χωμενο/κρυμμενο, ή εν τελει δεν εχουν ανηρτημενο τιμοκαταλογο;

----

Εχω ομως εξτρα ερωτησεις:

 

- a/c και clima, ειναι σχεδον ιδια, με τη διαφορα του θερμοστατη; Πωλητης σε αντιπροσωπεια, ετσι ισχυριστηκε....εγω νομιζα οτι το clima ειναι και ποιοτικως ανωτερο, και οχι μονο για τον θερμοστατη.

 

- η τοποθετηση συναγερμου, εχει νοημα στην εποχη μας; εννοω τωρα που υπαρχει το immobilizer σαν ενα πρωτο μεσο αποτροπης. Σε αντιπροσωπεια πωλητης μου ειπε 'εγω να πουλησω θελω, αλλα σου λεω δεν αξιζει να δωσεις 300 ευρω για συναγερμο, καλυτερα βαλε ολικη ασφαλεια κλοπης στο ασφαλιστηριο, γιατι αν στο βαλουν στο ματι, στο πηραν και με συναγερμο'. Μα του λεω, ενα παραπανω μετρο αποτροπης κλοπης. Και μου λεει, 'εχω πελατες που ειχαν συναγερμο στο αμαξι αλλα παρολα αυτα τους τα εκλεψαν'.

 

- το στροφομετρο τελικα, ποσο χρησιμο ειναι; Ειδα μοντελα που σε βασικες εκδοσεις δεν το ειχαν.

 

 

Ε αν το σερφάρισμα σε "ιδρώνει" τι να σου πω... πήγαινε καλύτερα μια βόλτα από την αντιπροσωπεία να ρωτήσεις.

 

Εγώ πάντως μια χαρά άκρη έβγαλα από το site, υπάρχει διαμορφωτής που μπορείς να δεις όχι μόνο τις τιμές κάθε έκδοσης, αλλά και ξεχωριστά πόσο θα σου κοστίσει το κάθε έξτρα που θα βάλεις. Τα είδα όλα πολύ πιο αναλυτικά από όσο θα τα έβλεπα σε έναν ξερό τιμοκατάλογο.

 

-------------------

 

Ναι, η διαφορά του clima σε σχέση με το απλό A/C είναι ότι το πρώτο διαθέτει θερμοστάτη.

 

Το immobilizer αποτρέπει τον κλέφτη να το βάλει μπροστά και να φύγει οδηγώντας, δεν κάνει καμία διαφορά όμως στην περίπτωση του διαρρήκτη. Το αν αξίζει ή όχι ο συναγερμός θα το κρίνεις μόνος σου.

 

Επίσης εφόσον οδηγείς τόσα χρόνια και δεν βλέπεις καμία χρησιμότητα στο στροφόμετρο, σίγουρα δεν θα σου φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει η δισφορα να ειναι ενας θερμοστατης αλλα η διαφορα στη λειτουργια μεγαλη, αλλο να ρυθμισεις μια επιθυμιτη θερμοκρασια και αυξομειωνει αυτοματα την ταχυτητα του για την πιάσει και να την διατηρει σταθερη και αλλο να παιζεις εσυ συνεχεια με τις σκαλες του a/c γιατι την μια θα σε κρυωνει και μςτα απο λιγο θα ζεστενεσαι.

Με την μικτη σχεδον διπλασιαζεται το αφσαλιστρο και αμα γινει κατι σιγα μη παρεις ποτε το συνολο των χρηματων της πραγματικης αξιας του αυτοκινητου. Αν παρκαρεις μπροστά στο σπιτι σου αξιζει ο συναγερμος, αν οχι αχρηστος ειναι καθως κανενας δεν θα βγει να δει γιατι χτυπαει, εσυ ομως μολις ακουσεις τον δικο σου συναγερμο θα ενδιαφερθεις. Το στροφομετεο σε βοηθαει να ξερεις που να αλλαξεις ταχυτητα ωστε να το πηγαινεις πιο οικονομικα βεβαι αν εχεις εμπειρια το καταλαβαινεις απο τον ηχο, πως τραβαει κτλπ. Βεβαια και να μην εχεις μπορεις αφου δουλεψεις το αυτοκινητο και δεις σε ποια ταχυτητα πιανει τις ροπες του να κανεις στα σημεια αυτα τις αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου θελω με λιγη προσπαθεια να δω τιμες....

Μπηκα opel.gr...

αν ειναι να ιδρωσω ψαχνοντας να βγαλω ακρη....

Εχει κατι μπανερακια με τιμές "από ταδε ευρω'.

Τιμες τιμοκαταλογου δεν εντοπιζω καπου.

Τιμες γνησιων ανταλλακτικων βρισκω.

Το εχουν καπου χωμενο/κρυμμενο, ή εν τελει δεν εχουν ανηρτημενο τιμοκαταλογο;

----

Εχω ομως εξτρα ερωτησεις:

 

- a/c και clima, ειναι σχεδον ιδια, με τη διαφορα του θερμοστατη; Πωλητης σε αντιπροσωπεια, ετσι ισχυριστηκε....εγω νομιζα οτι το clima ειναι και ποιοτικως ανωτερο, και οχι μονο για τον θερμοστατη.

 

- η τοποθετηση συναγερμου, εχει νοημα στην εποχη μας; εννοω τωρα που υπαρχει το immobilizer σαν ενα πρωτο μεσο αποτροπης. Σε αντιπροσωπεια πωλητης μου ειπε 'εγω να πουλησω θελω, αλλα σου λεω δεν αξιζει να δωσεις 300 ευρω για συναγερμο, καλυτερα βαλε ολικη ασφαλεια κλοπης στο ασφαλιστηριο, γιατι αν στο βαλουν στο ματι, στο πηραν και με συναγερμο'. Μα του λεω, ενα παραπανω μετρο αποτροπης κλοπης. Και μου λεει, 'εχω πελατες που ειχαν συναγερμο στο αμαξι αλλα παρολα αυτα τους τα εκλεψαν'.

 

- το στροφομετρο τελικα, ποσο χρησιμο ειναι; Ειδα μοντελα που σε βασικες εκδοσεις δεν το ειχαν.

 

 

PDF. (τρελή κούραση και ιδρώτας για 30 sec ψάξιμο)

http://www.opel.gr/content/dam/Opel/Europe/greece/nscwebsite/el/22_Pricelists_pdf/GR%20Pricelists/GR_Corsa_MY17.5_Pricelist.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να σαι καλα...δεν το εβρισκα...

Μπορει η δισφορα να ειναι ενας θερμοστατης αλλα η διαφορα στη λειτουργια μεγαλη, αλλο να ρυθμισεις μια επιθυμιτη θερμοκρασια και αυξομειωνει αυτοματα την ταχυτητα του για την πιάσει και να την διατηρει σταθερη και αλλο να παιζεις εσυ συνεχεια με τις σκαλες του a/c γιατι την μια θα σε κρυωνει και μςτα απο λιγο θα ζεστενεσαι.

Με την μικτη σχεδον διπλασιαζεται το αφσαλιστρο και αμα γινει κατι σιγα μη παρεις ποτε το συνολο των χρηματων της πραγματικης αξιας του αυτοκινητου. Αν παρκαρεις μπροστά στο σπιτι σου αξιζει ο συναγερμος, αν οχι αχρηστος ειναι καθως κανενας δεν θα βγει να δει γιατι χτυπαει, εσυ ομως μολις ακουσεις τον δικο σου συναγερμο θα ενδιαφερθεις.

 

Το στροφομετεο σε βοηθαει να ξερεις που να αλλαξεις ταχυτητα ωστε να το πηγαινεις πιο οικονομικα βεβαι αν εχεις εμπειρια το καταλαβαινεις απο τον ηχο, πως τραβαει κτλπ. Βεβαια και να μην εχεις μπορεις αφου δουλεψεις το αυτοκινητο και δεις σε ποια ταχυτητα πιανει τις ροπες του να κανεις στα σημεια αυτα τις αλλαγες.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Το αμαξι για αρκετες ωρες, ειναι κοντα μου παρκαρισμενο, οποτε νομιζω αξιζει με αυτο το σκεπτικο ο συναγερμος.

 

Τι πατεντα ειναι αυτη να μην βαζουν στροφομετρο στις φτηνοτερες εκδοσεις αυτοκινητων, δεν το καταλαβα...σκεφτομαι ομως μηπως την ελλειψη αυτη, την ισοσταθμιζει το trip computer, για οικονομικη οδηγηση.

 

Παντως, και στο αμαξι που εχω κλιμα, ισως βεβαια να το βαζω κι εγω χαμηλα, αλλα ποτε δεν το ακουω να σταματει, συνεχως δουλευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λαμαρινα που την καιει ο ηλιος και με μηδαμινη μονωση δεν υπαρχει περιπτωσει να σταματισει να δουλευει το αιρκοντισιον . Οταν το αναβεις δουλευει στο φουλ σταδιακα ομως πεφτει η ενταση του καθως φτανει την θερμοκρασια που εβαλες. Αν τωρα εξω εχει 40 και εσυ το ρυθμισες στους 20 εεε τοτε θα δουλευει στο μαξ μιας και ειναι αποθανο ποτε νσ φτασει αυτη την θερμοκρασια καο μεσημεριατικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ιμάντας' ή 'καδένα'; (κινητηρας)

Από πότε περίπου, ξεκίνησε η αντικατάσταση του ιμαντα με καδένα;

Είναι οντως περισσότερης αντοχής η καδένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...