Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία για ποιον είναι, εσύ ρώτησες σχετικά, σε σένα απάντησα :)

Δες τι γράφει στην περιγραφή ενός τέτοιου αερόθερμου:

"Το αερόθερμο δεν είναι αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης και σε καμία περίπτωση δεν θα ζεστάνει το όχημα."

https://www.ctd.gr/product/5885/proionta-eidi-aytokinitoy-ilektrika-aerotherma-aerothermo-anaptira-12v-160w-kai-me-kalodio-200cm-/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει σημασία για ποιον είναι, εσύ ρώτησες σχετικά, σε σένα απάντησα :)

Δες τι γράφει στην περιγραφή ενός τέτοιου αερόθερμου:

"Το αερόθερμο δεν είναι αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος θέρμανσης και σε καμία περίπτωση δεν θα ζεστάνει το όχημα."

https://www.ctd.gr/product/5885/proionta-eidi-aytokinitoy-ilektrika-aerotherma-aerothermo-anaptira-12v-160w-kai-me-kalodio-200cm-/

 Αυτό που λέει ότι ζεσταίνει τοπικά όταν στοχεύει πάνω σας μπορεί να μας κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μέσα στην εβδομάδα θα χρησιμοποιήσω μια από τις εταιρίες ελεγχου αυτοκινήτων για ένα μεταχειρισμένο που έχω βρει.υπάρχει  κάποια που κατά την γνώμη σας ξεχωρίζει για να προτιμήσω η όλες κινούνται στα ίδια πλαίσια και διαλέγω μια στην τύχη?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tonic13 είπε

Καλησπέρα μέσα στην εβδομάδα θα χρησιμοποιήσω μια από τις εταιρίες ελεγχου αυτοκινήτων για ένα μεταχειρισμένο που έχω βρει.υπάρχει  κάποια που κατά την γνώμη σας ξεχωρίζει για να προτιμήσω η όλες κινούνται στα ίδια πλαίσια και διαλέγω μια στην τύχη?

Ευχαριστώ

Spot mechanic είχα χρησιμοποιήσει και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος . Ότι ελλείψεις βρήκαν ή ανακατασκευές  (π.χ στο turbo) αυτά και μόνο αυτά ήταν . Η εικόνα που μου δώσανε για το αμάξι ηταν ακριβώς η πραγματική .  (Mitshubishi L200 4X4 diesel 2003)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πόση απώλεια νερού θεωρείται νορμάλ και σε πόσο διάστημα; Ρωτάω γιατί θυμάμαι το αμάξι να μη χάνει σχεδόν καθόλου και να συμπληρώνω σπάνια μέχρι πέρυσι που το έχασε σχεδόν όλο. Άλλαξα ψυγείο και από τότε είναι οκ αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και όπως ήταν, χρειάζεται να συμπληρώνω πιο συχνά δηλαδή.

Πχ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχει χάσει ένα δάχτυλο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πόση απώλεια νερού θεωρείται νορμάλ και σε πόσο διάστημα; Ρωτάω γιατί θυμάμαι το αμάξι να μη χάνει σχεδόν καθόλου και να συμπληρώνω σπάνια μέχρι πέρυσι που το έχασε σχεδόν όλο. Άλλαξα ψυγείο και από τότε είναι οκ αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και όπως ήταν, χρειάζεται να συμπληρώνω πιο συχνά δηλαδή.

Πχ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχει χάσει ένα δάχτυλο περίπου.

Είχες αλλάξει και αντλία νερου? Εχω δει περιπτώσεις να δακρύζει απο εκεί.

Το έκανες έλεγχο με εντελώς κρύο κινητήρα ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Είχες αλλάξει και αντλία νερου? Εχω δει περιπτώσεις να δακρύζει απο εκεί.

Το έκανες έλεγχο με εντελώς κρύο κινητήρα ;

Αντλία δεν θυμάμαι να είχα αλλάξει...μου είχαν πει ότι είναι θέμα ψυγείου και είχα αλλάξει αυτό. 

Όχι με εντελώς κρύο. Θα το γεμίσω κρύο και θα το τσεκάρω πάλι κρύο μετά από μερικές μέρες αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zio10 είπε

Πόση απώλεια νερού θεωρείται νορμάλ και σε πόσο διάστημα; Ρωτάω γιατί θυμάμαι το αμάξι να μη χάνει σχεδόν καθόλου και να συμπληρώνω σπάνια μέχρι πέρυσι που το έχασε σχεδόν όλο. Άλλαξα ψυγείο και από τότε είναι οκ αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι και όπως ήταν, χρειάζεται να συμπληρώνω πιο συχνά δηλαδή.

Πχ τις τελευταίες δύο βδομάδες έχει χάσει ένα δάχτυλο περίπου.

Νορμάλ απώλεια νερού θεωρείται μόνο η μηδενική :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Νορμάλ απώλεια νερού θεωρείται μόνο η μηδενική :)

Άρα κάτι γίνεται κι ας άλλαξα ψυγείο... πρέπει να το κοιτάξω πιο προσεκτικά και να πάω συνεργείο οπότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άρα κάτι γίνεται κι ας άλλαξα ψυγείο... πρέπει να το κοιτάξω πιο προσεκτικά και να πάω συνεργείο οπότε.

Τόσο πολύ μικρή απώλεια είναι λίγο απίθανο να καταφέρεις να την εντοπίσεις, απλά να το παρακολουθείς και όταν η απώλεια γίνει πιο μεγάλη θα φανεί τι φταίει.

ΥΓ

Πάντα κρύο να το τσεκάρεις, όταν ζεσταίνεται ανεβαίνει λίγο η στάθμη.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Τόσο πολύ μικρή απώλεια είναι λίγο απίθανο να καταφέρεις να την εντοπίσεις, απλά να το παρακολουθείς και όταν η απώλεια γίνει πιο μεγάλη θα φανεί τι φταίει.

Έλεγα να το πάω να την εντοπίσουν αυτοί. Να τους πω δηλαδή ότι και μετά την αλλαγή χάνει λίγο. Λογικά θα ξέρουν που να κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά 

 

Φοράω λάστιχα 225-45-18 για προτείνετε αλυσίδες 😁

Ρίξτε προτάσεις και ιδέες ποιες να πάρω γιατί είδα πολλά μοντέλα και τιμές και μπερδεύτηκα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...