Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλά σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι τελείως μάπα η ποιότητα των πλαστικών. Θυμάμαι στο 1ης γενιάς ήταν θέμα χρόνου να σπάσει στα καλά καθούμενα ο διακόπτης των αλάρμ.

Η ταινία είναι αυτή

https://www.ebay.com/itm/3M-Scotchgard-Clear-Helicopter-tape-Bike-Frame-paint-Protection-Vinyl-1-24-inch/172277365947?hash=item281c87fcbb%3Am%3AmJJ7I4geinwZdjpncSQ_CqQ&var=471098375412&_sop=15&_sacat=0&_nkw=3M+Scotchgard&LH_BIN=1&_from=R40&rt=nc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Kαλά σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι τελείως μάπα η ποιότητα των πλαστικών. Θυμάμαι στο 1ης γενιάς ήταν θέμα χρόνου να σπάσει στα καλά καθούμενα ο διακόπτης των αλάρμ.

Η ταινία είναι αυτή

https://www.ebay.com/itm/3M-Scotchgard-Clear-Helicopter-tape-Bike-Frame-paint-Protection-Vinyl-1-24-inch/172277365947?hash=item281c87fcbb%3Am%3AmJJ7I4geinwZdjpncSQ_CqQ&var=471098375412&_sop=15&_sacat=0&_nkw=3M+Scotchgard&LH_BIN=1&_from=R40&rt=nc

Εχεις δικιο. Η 1η γενια, ειχε...σπασμενα αλαρμ, οτι κι αν εκανες, μετα απο λιγο καιρο χρησης! Απιστευτο...

Εγω εχω τη 2η γενια, αλλα μη φανταστεις και μεγαλες αναβαθμισεις...αν ηταν δεν θα συζητουσα εδω αυτα τα πραγματα. Αρα με καταλαβαινεις τωρα που ανεφερα για τις γρατσουνιες των πλαστικων...

Δε λεω, τρομερο αμαξακι κατα τα λοιπα, καιει ελαχιστα, πολυ μικρα κοστη συντηρησης/λειτουργιας, αλλα το βλεπεις οτι δεν ειναι για πολλα-πολλα....ειναι λιγο 'μη μου απτου'....

Thanks για την προταση και τον εντοπισμο του προιοντος, αλλα εβλεπα εγω, ευτυχως μου ειπες τι ακριβως.

Σου ειναι ευκολο να μου πεις δυο λογια τι ειναι αυτη η ταινια; Αυτο που ζητησα, δηλαδη την περνας σε ευαισθητα σημεια απο πανω, αυτοκολλητη, σαν 'αορατη' μεμβρανη προστασιας; Αν καταλαβα καλα ειναι καταλληλη και για εξωτερικα πλαστικα, εκτεθειμενα στις καιρικες συνθηκες;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε την έχω χρησιμοποιήσει εγώ, την έχω δει σε ποδήλατο, τη βάζουν στο κάτω μέρος για να μην κάνει σημάδια από πετραδάκια αλλά χρησιμοποιείται και για πλαστικά. Επειδή είναι της 3Μ είναι ποιοτικότατη γι αυτό κάνει και για εξωτερική χρήση. Με αυτήν ντύνουν και ολόκληρα αυτοκίνητα για προστασία χρώματος αλλά κοστίζει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαζη ερωτηση....Κατα το τελευταιο service στο παλαιο xsara του πατερα μου, ο μαστορας μου ειπε οτι -χωρις μεν να ανακαλυψει καποια βλαβη-, οτι βρηκε το ψυγειο σχεδον αδειο, απο 'νερο';(βεβαια ειχε καιρο να κινηθει το αμαξι). Το συμπληρωσε ο ιδιος μου ειπε, αλλα μια στο τοσο να του ριχνω κι εγω μια ματια. Επειδη ο πατερας μου πλεον οδηγει πολυ αραια, και εγω το εν λογω αμαξι το παιρνω στα χερια μου περιστασιακα, σημερα θυμηθηκα αυτο που μου ειχε πει ο μαστορας. Ανοιγοντας το καπω ομως, δεν ημουν σιγουρος για το ποιο ειναι το ψυγειο. Ειναι αυτο με το μαυρο καπακι που φαινεται στην φωτο; Και εκει βαζω-συμπληρωνω με απλο νερο;

engine.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυτό με την μαύρη τάπα ναι. Παρακολούθησε όμως την στάθμη γιατί είναι σοβαρό. Είχα το ίδιο θέμα, σε διαφορετικό αμάξι, και το πρόβλημα ήταν καμμένη φλάντζα κεφαλής με αποτέλεσμα να περνάνε καυσαέρια στο κύκλωμα του νερού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mindreader είπε

[...] Ανοιγοντας το καπω ομως, δεν ημουν σιγουρος για το ποιο ειναι το ψυγειο. Ειναι αυτο με το μαυρο καπακι που φαινεται στην φωτο; Και εκει βαζω-συμπληρωνω με απλο νερο;

Επειδή μάλλον δεν έχεις ξανακάνει αυτή τη δουλειά, και για να είμαστε πάντα safe, ΜΗΝ το ανοίξεις ποτέ όταν είναι ζεστό το αμάξι. Μέσα το νερό θα είναι υπό πίεση και το πιο πιθανό θα στο πετάξει στα μούτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Επειδή μάλλον δεν έχεις ξανακάνει αυτή τη δουλειά, και για να είμαστε πάντα safe, ΜΗΝ το ανοίξεις ποτέ όταν είναι ζεστό το αμάξι. Μέσα το νερό θα είναι υπό πίεση και το πιο πιθανό θα στο πετάξει στα μούτρα. 

Ναι, ακομη κι εγω που ειμαι ασχετος εν πολλοις, αυτο το ηξερα, αλλα thanks για την υπενθυμιση...

 

35 λεπτά πριν, petaw-se-oneiro είπε

Είναι αυτό με την μαύρη τάπα ναι. Παρακολούθησε όμως την στάθμη γιατί είναι σοβαρό. Είχα το ίδιο θέμα, σε διαφορετικό αμάξι, και το πρόβλημα ήταν καμμένη φλάντζα κεφαλής με αποτέλεσμα να περνάνε καυσαέρια στο κύκλωμα του νερού.

Συμπληρωνω με νερο μεχρι επανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ναι, ακομη κι εγω που ειμαι ασχετος εν πολλοις, αυτο το ηξερα, αλλα thanks για την υπενθυμιση...

Συμπληρωνω με νερο μεχρι επανω;

Ναι. Νομίζω έχει και παγούρι υπερχείλισης όμως.. Δες το εγχειρίδιο του κατασκευαστή τι λέει. Αν δεν το έχεις θα υπάρχει στο ίντερνετ σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Χαζη ερωτηση....Κατα το τελευταιο service στο παλαιο xsara του πατερα μου, ο μαστορας μου ειπε οτι -χωρις μεν να ανακαλυψει καποια βλαβη-, οτι βρηκε το ψυγειο σχεδον αδειο, απο 'νερο';(βεβαια ειχε καιρο να κινηθει το αμαξι). Το συμπληρωσε ο ιδιος μου ειπε, αλλα μια στο τοσο να του ριχνω κι εγω μια ματια. Επειδη ο πατερας μου πλεον οδηγει πολυ αραια, και εγω το εν λογω αμαξι το παιρνω στα χερια μου περιστασιακα, σημερα θυμηθηκα αυτο που μου ειχε πει ο μαστορας. Ανοιγοντας το καπω ομως, δεν ημουν σιγουρος για το ποιο ειναι το ψυγειο. Ειναι αυτο με το μαυρο καπακι που φαινεται στην φωτο; Και εκει βαζω-συμπληρωνω με απλο νερο;

engine.jpg

Οχι νερό βρύσης , να βάζεις αντιψυκτικό ότι προδιαγραφη δίνει η εταιρεία .

Ψυγείο - αντλία νερού - θερμοστάτη- τάπα δοχείου διαστολής έχετε δει?

Εάν συνεχίζεις , τότε πάει για επισκευή μην το αφήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα, μετα απο πολλες προσπαθειες(πνιγονται στη δουλεια οι μαστορες, δεν τους βρισκεις ευκολα...), εκανα μια κληση, επικουρικα με οσα μου ειπατε εσεις εδω(ευχαριστω!), και μου ειπε οτι συμπληρωνω τα 3/4(αρα οχι μεχρι πανω), και οταν τον ρωτησα πως το υπολογιζω, μου ειπε οτι φαινεται, μεχρι εκει που στριβει η σωληνα, προς τα πανω. Θα το παρατηρησω. Στην τελικη, ας βαλω και λιγο λιγοτερο.
Οταν τον ρωτησα αν θελει και αντιψυκτικο, μου ειπε οχι(αρα απλο νερο), γιατι εχει μεσα παραφλου.
Αν εχετε παρατηρησεις επι των ανωτερω, πειτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2018 στις 11:04 ΜΜ, zio10 είπε

Εμένα στο συνεργείο μου έχουν πει αν θέλει συμπλήρωμα να συμπληρώνω με απλό νερό.

Άλλο πράγμα το να χρειαστεί κάποια στιγμή 1-2 δάχτυλα συμπλήρωμα στο δοχείο υπερπλήρωσης, και άλλο το ψυγείο είναι σχεδόν άδειο και να χρειαστεί κάποια λίτρα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άλλο πράγμα το να χρειαστεί κάποια στιγμή 1-2 δάχτυλα συμπλήρωμα στο δοχείο υπερπλήρωσης, και άλλο το ψυγείο είναι σχεδόν άδειο και να χρειαστεί κάποια λίτρα :)

Ναι για συμπλήρωμα εννοούσα αν πέσει λίγο η στάθμη. Γιατί παλιότερα σε άλλο αμάξι συμπλήρωνα με αντιψυκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...