Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαυρη μαυριλα η σωληνα παντως...εβαλα νερο και ολιγον...αντιψυκτικο, αρκετα πιο κατω απο το χειλος της σωληνας...μολις αρχισα να βλεπω (...τεστ ορασης στη μαυριλα) στην σταθμη. Ηθελε συμπληρωση παντως....να με προβληματισει αυτο, ή ειναι φυσιολογικο να πεφτει η σταθμη; Φανταζομαι πως οχι, γιατι σε πιο νεα αμαξια που τυχαινει να οδηγω, δεν κοιταζω καν περι ψυγειου, και ποτε δεν ειχα και προβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πάρει καινούργια μπαταρία θα την αλλάξω αύριο η μεθαύριο..αν την βάλω να φορτίσει με φορτιστή θα της κάνω κακό?κάπου διάβασα ότι οι μπαταρίες έρχονται απτό εργοστάσιο με 75%-80% φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, daPro είπε

Έχω πάρει καινούργια μπαταρία θα την αλλάξω αύριο η μεθαύριο..αν την βάλω να φορτίσει με φορτιστή θα της κάνω κακό?κάπου διάβασα ότι οι μπαταρίες έρχονται απτό εργοστάσιο με 75%-80% φόρτισης.

Καλό θα ήταν να της κανείς μια αργή φόρτιση. Από το εργοστασιακό θεωρητικά δεν είναι φορτισμένες και κανονικά τις φορτίζει ο έμπορος που τις πουλάει αλλά σπάνια κάνουν σωστή φόρτιση λόγω χρονου

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Γιατι στα νεα αυτοκινητα, δεν κλειδωνει το τιμονι οταν σβηνεις τη μηχανη και βγαλεις το κλειδι απο τη μιζα, οπως παλια;

Όλα έχουν. Απλά ισως δε κλειδώνουν άμεσα  πλέον όπως παλιά αλλά μετά από κάποια δευτερόλεπτα. Το μόνο σύγχρονο που έχω δει ότι δεν έχει ήταν το smart (δε ξέρω αν έχει το τελευταίο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, daPro είπε

Έχω πάρει καινούργια μπαταρία θα την αλλάξω αύριο η μεθαύριο..αν την βάλω να φορτίσει με φορτιστή θα της κάνω κακό?κάπου διάβασα ότι οι μπαταρίες έρχονται απτό εργοστάσιο με 75%-80% φόρτισης.

Οι μπαταρίες κλειστού τύπου ξεκινάνε από το εργοστάσιο με 100% φόρτιση, και ανάλογα πόσο καιρό μείνει στο ράφι μπορεί να έχει πέσει και κάτω από το 75-80%. Συνήθως ο λιανοπωλητής την ελέγχει πριν την παραδώσει, και αν χρειάζεται τη φορτίζει.

Πάντως όχι, αν την βάλεις να φορτίσει μόνο καλό μπορεί να κάνει, όχι κακό, αρκεί να χρησιμοποιήσεις "έξυπνο" φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φόρτιση πήγε στα 14.4v και αφου σταμάτησε ξαφνικά πήγε στα 13.3v..ετσι πρέπει?

Και κάτι άλλο.ο κατασκευαστής λέει 45ah πειράζει που πήρα 52ah?με λίγο που διάβασα κατάλαβα ότι απλά το δυναμό μου δεν θα την φορτίζει τέρμα..τα λέω καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 13,3 θα πέσει, αν τη μετρήσεις μετά από κανα δίωρο θα δεις 12,6v το οποίο σημαίνει 100% φορτισμένη.

Και όχι, δεν πειράζει που πήρες 52ah, αν δεν έχει πρόβλημα το δυναμό σου θα τη φορτίζει και αυτή στο φουλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 10 περίπου χρόνια άρχισαν να φθείρονται τα μπροστινά φανάρια απο τον ήλιο.Μπορούν να γίνουν σαν καινούρια τουλάχιστον τώρα που είναι σχετικά νωρίς;

1)Υπάρχει 1 κοντά μου που ασχολείται χρόνια με κερώματα,καθαρισμό κλπ.Να ρωτήσω τιμή σε αυτόν και σε πλυντήριο αυτοκινήτων;Πόσο κοστίζει περίπου;

2)Επίσης χρειάζομαι κουκούλα,η παλιά (Guard 50€) έβγαλε 10ετία και έχει σαπίσει.Που να κοιτάξω για καλή τιμή;

3)Εχουν ξεραθεί λίγο τα λάστιχα απο τις πόρτες.Βοηθάει η γλυκερίνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 10 περίπου χρόνια άρχισαν να φθείρονται τα μπροστινά φανάρια απο τον ήλιο.Μπορούν να γίνουν σαν καινούρια τουλάχιστον τώρα που είναι σχετικά νωρίς;

1)Υπάρχει 1 κοντά μου που ασχολείται χρόνια με κερώματα,καθαρισμό κλπ.Να ρωτήσω τιμή σε αυτόν και σε πλυντήριο αυτοκινήτων;Πόσο κοστίζει περίπου;

2)Επίσης χρειάζομαι κουκούλα,η παλιά (Guard 50€) έβγαλε 10ετία και έχει σαπίσει.Που να κοιτάξω για καλή τιμή;

3)Εχουν ξεραθεί λίγο τα λάστιχα απο τις πόρτες.Βοηθάει η γλυκερίνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 10:07 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το 13,3 θα πέσει, αν τη μετρήσεις μετά από κανα δίωρο θα δεις 12,6v το οποίο σημαίνει 100% φορτισμένη.

Και όχι, δεν πειράζει που πήρες 52ah, αν δεν έχει πρόβλημα το δυναμό σου θα τη φορτίζει και αυτή στο φουλ.

Ρεσυ κάτι δεν πάει καλά..σήμερα μέτρησα την καινούργια μπαταρία κ έδειχνε 11.6...λες να μου πούλησε μεταχειρισμένη μπαταρία? εξωτερικά φαινόταν καινούργια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, daPro είπε

Ρεσυ κάτι δεν πάει καλά..σήμερα μέτρησα την καινούργια μπαταρία κ έδειχνε 11.6...λες να μου πούλησε μεταχειρισμένη μπαταρία? εξωτερικά φαινόταν καινούργια...

Δεν νομίζω... μήπως το αλτενέιτορ του αυτοκινήτου σου δεν φορτίζει σωστά? Μήπως το αυτοκίνητο σου έχει κάποια διαρροή? Μήπως η μπαταρία σου είναι ελαττωματική(έχει αποκοπεί κάποιο στοιχείο)?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2018 στις 6:08 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Μετά απο 10 περίπου χρόνια άρχισαν να φθείρονται τα μπροστινά φανάρια απο τον ήλιο.Μπορούν να γίνουν σαν καινούρια τουλάχιστον τώρα που είναι σχετικά νωρίς;

1)Υπάρχει 1 κοντά μου που ασχολείται χρόνια με κερώματα,καθαρισμό κλπ.Να ρωτήσω τιμή σε αυτόν και σε πλυντήριο αυτοκινήτων;Πόσο κοστίζει περίπου;

2)Επίσης χρειάζομαι κουκούλα,η παλιά (Guard 50€) έβγαλε 10ετία και έχει σαπίσει.Που να κοιτάξω για καλή τιμή;

3)Εχουν ξεραθεί λίγο τα λάστιχα απο τις πόρτες.Βοηθάει η γλυκερίνη;

1.Ναι μπορούν. Αλλά έχει κόστος. Είναι ολόκληρη διαδικασια.Καλυτερα σε φανοποιο.Τα πλυντήρια απλα τα καθαρίζουν.

3.Βαζελίνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...