Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασα σήμερα από το λογαριασμό της EA μέσα στο steam το Star Wars Squadron. To game υποστηρίζει και vr αλλά μόνο για το gameplay των μαχών ενώ τις cut scene τις βλέπεις σε μια οθόνη κάπως έτσι. 

Πάντως το gameplay είναι φοβερή εμπειρία στο να πετάς με τα μαχητικά της αυτοκρατορίας η των ανταρτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά το παιχνιδι εχει toggle μεταξυ VR και flatscreen ανα πάσα στιγμή μπορείς να κανεις εναλλαγή.
Το μενού το gaming τόσο και τα cutscenes ειναι ολα σε VR περιβάλλον, απλα τα cutscenes προβάλλονται ως μια οθόνη μπροστά σου μιας και είναι σαν να παρακολουθείς το story μιας ταινίας μέχρι να αναλάβεις το ρόλο ενός πιλότου σε μια αποστολή κοκ, αλλα αυτο ειναι το λιγότερο στο παιχνιδι μιας και ειναι στο story mode, το ζουμί ειναι στο multiplayer οπου εκεί ξανα και ξανα εισαι σε dogfights και αμιγώς VR περιβάλλον.
Ειναι εθιστικό το παιχνίδι και πολυ ρεαλιστικό κι εννοειται καμμια απολυτως σχέση δεν εχει το VR με το flatscreen. Είσαι εκει, εχεις αισθηση του χώρου, του σκάφους, της κίνησης του... δύσκολο να το περιγράψεις (όπως και καθε VR εμπειρία) πρέπει να το νοιώσεις!

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, ερωτηση : Απο που αγοραζουμε παιχνιδια για το quest ? Oculus store, SteamVR, είναι κανενα αλλο? Ψαχνω για καμια προσφορα Black Friday

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Log@n είπε

Καλησπέρα παίδες, ερωτηση : Απο που αγοραζουμε παιχνιδια για το quest ? Oculus store, SteamVR, είναι κανενα αλλο? Ψαχνω για καμια προσφορα Black Friday

Thanks

Προσφορές έχουν όλοι. Στο steam βρισκεις πιο ευκολα νομίζω γιατι παιζει να βρεις εκτος απο τις προσφορές που βαζει συχνα το ιδιο αλλα και σε κλειδαδικα σε ακομα χαμηλοτερη τιμη. Επισης το steam δε σε δεσμεύει τι μασκα θα έχεις στο μέλλον.

ΠΧ το Skyrim VR στο kinguin εχει σημερα 11€ στο steam 20€ στο steam κανονικη τιμη 60€

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν υπάρχει λέμε το Star Wars Squadron. Από τους καλύτερους vr τίτλους ever. Είναι και το multiplayer του ενδιαφέρον αλλά το story του είναι μιλάμε λες και ζεις ταινία star wars συν ότι έχει φοβερό combat gameplay στο διάστημα. Απίστευτος τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδες, μια ερωτηση, εχει κανεις να μου προτεινει εναν κατανοητο οδηγο για να σεταρω σωστα virtual desktop & wireless pcvr στο Quest 2? Με οσα εχω ακολουθησει καπου εχω κολλησει.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 9:55 ΠΜ, Log@n είπε

Γεια σας παιδες, μια ερωτηση, εχει κανεις να μου προτεινει εναν κατανοητο οδηγο για να σεταρω σωστα virtual desktop & wireless pcvr στο Quest 2? Με οσα εχω ακολουθησει καπου εχω κολλησει.

Thanks

Δυστυχώς δεν εχω το Q2 για άμεση βοήθεια, θα σου πρότεινα όμως να κοιτάξεις στο reddit όπου έχουν γίνει πολλές αναφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Το καινούργιο medal of honor το δοκίμασε κανείς να μας πει εντυπώσεις?

Εγω το εχω βάλει μια ώρα μόνο μια χαρα φαίνεται προς το παρών 

Λίγο δύσκολο να σημαδεύεις με τα 2 χέρια αλλά πολύ υποσχόμενο δείχνει!

Βέβαια με το rift cv1 δεν εχω τόσο καλή εικόνα οπότε δεν κάθομαι πολύ ώρα στο vr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To medal of honor είναι πολύ καλό. Είναι αρκετά απαιτητικό σε κάρτα γραφικών αλλά πολύ ωραίο. Στην αρχή φαίνεται λίγο επαναλαμβανόμενο αλλά μετά νιώθεις ότι παίζεις σε ταινία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την έλευση του Quest 2 και μεγάλων Developer που μπαίνουν σιγά σιγά στο παιχνίδι. Ήρθε η ώρα νομίζω να κοιτάξω και εγώ για ένα VR.

Και έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτό. Το Quest 2 είναι αυτόνομο VR το οποίο από ότι κατάλαβα μπορείς να συνδέσεις με καλώδιο στο PC για να παίζεις και στο Pc; Δηλαδή πρακτικά μόλις το συνδέσω μπορώ να παίξω όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν στο Oculus store ή είναι συγκεκριμένα αυτά που μπορώ να παίξω με το quest; 

Επίσης από ότι κατάλαβα το quest 2 χρησιμοποιεί αισθητήρες πάνω στην συσκευή, δουλεύουν καλά; Πως είναι ας πούμε συγκριτικά με τους αυτόνομους σένσορες που υπάρχουν για τα πιο ακριβά VR;

Kαι τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξω παιχνίδια εκτός Oculus store(εννοείται έχω στο μυαλό μου το Alyx κυρίως); Είδα κάτι πατέντες, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο δουλεύουν καλά ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Με την έλευση του Quest 2 και μεγάλων Developer που μπαίνουν σιγά σιγά στο παιχνίδι. Ήρθε η ώρα νομίζω να κοιτάξω και εγώ για ένα VR.

Και έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτό. Το Quest 2 είναι αυτόνομο VR το οποίο από ότι κατάλαβα μπορείς να συνδέσεις με καλώδιο στο PC για να παίζεις και στο Pc; Δηλαδή πρακτικά μόλις το συνδέσω μπορώ να παίξω όλα τα παιχνίδια που υπάρχουν στο Oculus store ή είναι συγκεκριμένα αυτά που μπορώ να παίξω με το quest; 

Επίσης από ότι κατάλαβα το quest 2 χρησιμοποιεί αισθητήρες πάνω στην συσκευή, δουλεύουν καλά; Πως είναι ας πούμε συγκριτικά με τους αυτόνομους σένσορες που υπάρχουν για τα πιο ακριβά VR;

Kαι τέλος, υπάρχει κάποιος τρόπος να παίξω παιχνίδια εκτός Oculus store(εννοείται έχω στο μυαλό μου το Alyx κυρίως); Είδα κάτι πατέντες, αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο δουλεύουν καλά ή όχι.

εγώ που έχω το oculus rift s παίζει κανονικά στο steam μέσω του store του oculus αλλά μπορείς να τρέξεις τα game vr του steam. Θέλω να δω και αν παίξει και το flight simulator που δεν το έχω στο steam.

To game της EA star wars που το έχω στο steam αλλά ουσιαστικά τρέχει μέσω του client της EA τρέχει μια χαρά στο oculus.

Το κακό με το oculus store όμως είναι ότι από το 22 θα απαιτεί λογαριασμό στο facebook για να τρέξει.

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...