Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Το κακό με το oculus store όμως είναι ότι από το 22 θα απαιτεί λογαριασμό στο facebook για αν τρέξει.

 

Από μια γρήγορη αναζήτηση κατάλαβα ότι αυτό ισχύει μόνο για όσους είχαν στο παρελθόν Oculus account, στην δική μου περίπτωση πχ θα πρέπει να συνδέσω αμέσως τον λογαριασμό του Facebook.

Η αλήθεια είναι ότι με τσιγκλάει αρκετά, όχι τόσο λόγο του κλασσικού Data mining για το οποίο φημίζεται το Facebook, αλλά επειδή είδα αρκετές αναφορές στο Reddit όπως και άρθρα ειδήσεων ότι η εταιρία μπορεί για τον Χ,Υ λόγο να σου κλειδώσει τον λογαριασμό άρα κατά συνέπεια να σου αχρηστεύει και την συσκευή την οποία πλήρωσες και για να την αποκτήσεις αλλά και τα παιχνίδια που επίσης πλήρωσες, πράγμα που βρίσκω εντελώς τρισάθλιο και είναι ο μόνος λόγος που μπορεί να κάνω πίσω στην αγορά στο τέλος.

Ελπίζω ότι θα λυθεί κάπως το θέμα από την Ε.Ε. Ήδη διάβαζα ότι στην Γερμανία λόγο αυτού έχει παγώσει η πώληση των Quest μέχρι να λυθεί το συγκεκριμένο ζήτημα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός τουλάχιστον σε τέτοιες τιμές. Είτε κάποιος θα αναγκαστεί να "υποστεί" τα παραπάνω και να πάρει το Quest 2 είτε να σκάσει 1.000€+ για ένα από τα High end VR της αγοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εγώ να σου πω με το που το ενεργοποιήσουν σκέφτομαι να την δώσω και να πάρω αυτή του steam αν δεν έχει βγει μέχρι τότε καμία χακιά που να μην χρειάζεται καν το oculus store για να τρέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

εγώ να σου πω με το που το ενεργοποιήσουν σκέφτομαι να την δώσω και να πάρω αυτή του steam αν δεν έχει βγει μέχρι τότε καμία χακιά που να μην χρειάζεται καν το oculus store για να τρέξει. 

Το Index είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω, απλά εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 1.000€ για ένα VR συν άλλα τόσα για να χτίσω ένα Pc αντάξιο. 

Για αυτό σκεφτόμουν το Quest, επειδή και οικονομικό είναι και δεν χρειάζεται απαραίτητα υπολογιστή.

Θα δείξει πάντως, στο θέμα του λογαριασμού όπως είπα πιστεύω θα δούμε κάποια αντίδραση από την Ε.Ε. Αλλιώς είμαι σίγουρος ότι η κοινότητα θα βρει κάποια άλλη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Το Index είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω, απλά εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 1.000€ για ένα VR συν άλλα τόσα για να χτίσω ένα Pc αντάξιο. 

Για αυτό σκεφτόμουν το Quest, επειδή και οικονομικό είναι και δεν χρειάζεται απαραίτητα υπολογιστή.

Θα δείξει πάντως, στο θέμα του λογαριασμού όπως είπα πιστεύω θα δούμε κάποια αντίδραση από την Ε.Ε. Αλλιώς είμαι σίγουρος ότι η κοινότητα θα βρει κάποια άλλη λύση.

To quest 2 παίζει τα πάντα χωρίς χακιές. Παίζει όλα τα δικά του αυτόνομα παιχνίδια χωρίς καθόλου υπολογιστή. Παίζει όλα τα παιχνίδια από το oculus store του υπολογιστή με καλώδιο. Παίζει όλα τα παιχνίδια του steamVR επισήμως και με πλήρη υποστήριξη. Παίζει όλα τα παιχνίδια απο τρίτα μαγαζιά ή κατεβασμένα αυτόνομα απο θείους, ανηψιούς κλπ. 

Μπορεί να παίξει όλα τα παραπάνω ΚΑΙ ασύρματα, που δεν το κάνει κανένα άλλο σύγχρονο Headset ayt;h thn stigm;h. 

Tα χειριστήριά του υποστηρίζονται άμεσα πο όλα τα παιχνίδια και δεν χρειάζεται να φτιάχνεις mappings για το καθε ένα. Έχει υψηλότερη ανάλυση εικόνας από το index. Δεν δίνεις μια περιουσία για να το αγοράσεις και μπορείς να το πάρεις ΑΜΕΣΑ. Ότιδήποτε άλλο παραγγέλνεις και περιμένεις ΜΗΝΕΣ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kgian είπε

Παίζει όλα τα παιχνίδια του steamVR επισήμως και με πλήρη υποστήριξη

Δηλαδή το Half life alyx μπορώ να το παίξω κανονικά; Με έφτιαξες τώρα.

Αναφορά σε κείμενο

 κατεβασμένα αυτόνομα απο θείους, ανηψιούς κλπ. 

Ήθελα να κάνω μια αναφορά σε αυτό, αλλά δεν ήξερα αν το επιτρέπουν οι όροι χρήσης του Site. Θα με ενδιέφερε σίγουρα, μιας και αρκετά παιχνίδια θεωρώ είναι πιο ακριβά για αυτά που προσφέρουν, αλλά με το Facebook account φοβάμαι μην μου σκάσει κανένα μπαν και χάσω και τον λογαριασμό αλλά και αποκτήσω ένα τούβλο αξίας 300€.

Κάτι ακόμα, τα χειριστήρια έχουν την λειτουργεία για τα δάχτυλα κτλ.; Που έχει και το Index ή ζητάω πολλά για 300€ συσκευή;

14 λεπτά πριν, kgian είπε

Δεν δίνεις μια περιουσία για να το αγοράσεις και μπορείς να το πάρεις ΑΜΕΣΑ.

Σε αυτό πάντως μην είσαι τόσο σίγουρος. Σε Amazon Γαλλίας και Γερμανίας που είχα ρίξει μια ματιά δεν υπήρχε καν, και στης Ιταλίας ήταν στα 450€ που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlade είπε

Δηλαδή το Half life alyx μπορώ να το παίξω κανονικά; Με έφτιαξες τώρα.

Ήθελα να κάνω μια αναφορά σε αυτό, αλλά δεν ήξερα αν το επιτρέπουν οι όροι χρήσης του Site. Θα με ενδιέφερε σίγουρα, μιας και αρκετά παιχνίδια θεωρώ είναι πιο ακριβά για αυτά που προσφέρουν, αλλά με το Facebook account φοβάμαι μην μου σκάσει κανένα μπαν και χάσω και τον λογαριασμό αλλά και αποκτήσω ένα τούβλο αξίας 300€.

Κάτι ακόμα, τα χειριστήρια έχουν την λειτουργεία για τα δάχτυλα κτλ.; Που έχει και το Index ή ζητάω πολλά για 300€ συσκευή;

Σε αυτό πάντως μην είσαι τόσο σίγουρος. Σε Amazon Γαλλίας και Γερμανίας που είχα ρίξει μια ματιά δεν υπήρχε καν, και στης Ιταλίας ήταν στα 450€ που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική τιμή.

Ναι, το alyx μπορείς να το παίξεις κανονικά. Το έχω παίξει μια φορά με καλώδιο και 2 φορές ασύρματα. 

Κυριολεκτικά μπορείς να παίξεις παιχνίδια από θείους κλπ. Ο Θείος μου είναι developer και φτιάχνει διάφορα δοκιμαστικά που τα παίζω. Όσον αφορά για Ban Κλπ δεν κινδυνεύεις περισσότερο από όσο το να σε μπανάρει η Microsoft γιατί χρησιμοποιείς μη εξουσιοδοτημένο λογισμικό στα windows. 

Δάχτυλα παίζουν με κάποιους περιορισμούς.

Αν κοιτάξεις στο amazon θα το πετύχεις διαθέσιμο. Αυτή την στιγμή υπάρχει σίγουρα το 256ΓΒ sta 450+20 μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Index θα παρεις εαν σε ενδιαφέρουν πολλα hz η το μεγάλυτερο FOV ή και για full body tracking μιας και οι φαροι εκτος απο χειριστήρια μπορουn να δουν κι εξτρα σενσορες στο σωμα σου ( Κατι που ειναι απαραιτητο για οσους ασχολουνται αποκλειστικά με VR chat).
Το Q2 ειναι all around player, παιζει τα πάντα αλλα και τα δικά του αυτόνομα. Να υπολογιζεις σε εξτραδάκια ομως οπως καλυτερο headstrap που ισως χρειαστείς, εξωτερικά ακουστικά γιατι τα δικα του είναι λιγο meh (αν και βελτιωμένα) και ιιιισως κανενα powerbank να βρίσκεται.
Τριτη λυση ειναι το G2 ουτε ακριβο οσο το idnex ούτε φθηνο οσο το q2 αλλα υπομονή να υπάρξει σε στοκ σε κανενα δίμηνο. Εκεί πάμε στην υψηλοτερη ανάλυση που υπάρχει και γενικά πολυ καλη εικόνα αλλα με ενα κλικ κατω στα χειριστήρια (αν και εγω μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παράπονο) Ιδανικο για sim games και φυσικα απαιτεί καλο pc για υποστηριξη οπως και το Q2 (εαν θες PCVR). Οτι και να παρεις παντως λιγο χρονο θα χρειαστει για να συνηθησεις τις ιδιοτροπίες που έχει κάθε μάσκα. Δεν υπαρχει καλυτερη μασκα αλλα η καλυτερη μασκα γι αυτο που θες να κάνεις. Προσωπικά ειδικά σε newcomers στο άθλημα θα ελεγα προχώρα για το q2 -εφοσον δεν εχεις θέμα με fb account η ενα μεταχειρισμένο S σε καλή τιμή όμως το οποίο απροβλημάτιστα θα σε βάλει στο VR.

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ψηθεί και εγώ για VR και μετά απο ψάξιμο για μένα μονόδρομος είναι το quest. Δεν εχω υπολογιστή για παιχνίδια και ειναι το μόνο που μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόνομα. Αν και με βλέπω γρήγορα να ψάχνομαι για gaming PC/laptop μετά από 20 χρόνια που χρησιμοποιούσα επαγγελματικά λαπτοπ. Δε μου αρέσει καθόλου ότι είναι απο facebook γιατί δε το χρησιμοποιώ καθόλου αλλα τι να κάνω θα το καπαπιώ το χάπι προς το παρόν. 

Μου φαίνεται θα αρχίσω να ψάχνω gaming μηχανημα σύντομα ... :)

Επεξ/σία από beastgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 350 ευρώ που βλέπω ότι πωλείτε πλέον το rift s για όποιον δεν τον ενοχλεί και το facebook νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή γιαυτό το vr και την εμπειρία που θα σου προσφέρει

https://www.amazon.co.uk/Oculus-Rift-PC-Powered-Gaming-Headset/dp/B07PTMKYS7/ref=sr_1_3?dchild=1&keywords=Oculus+Rift+S+PC-Powered+VR+Gaming+Headset&qid=1609625461&s=videogames&sr=1-3

αν και νομίζω ότι είναι limited time deal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το πήρα το quest 2. Ωραίο είναι για αρχάριο αλλα ρε παιδιά θολούρα εκτος του κεντρου της οθόνης. Αν δε βλέπω στο κέντρο και κουνάω τα μάτια προς όλες τις πλευρές τα γράμματα θολώνουν. Στα παιχίδια δεν το παρατηρώ αλλά στην κεντρική οθόνη ναι. Aν κουνάω το κεφάλι αντί για τα ματια είναι καύτερα αλλά εντάξει πρέπει να το σκλεφτομαι να το κάνω δεν ειναι αυτόματο. Δοκίμασα μερικές ρυθμίσεις αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.  Και ψιλοζαλίστικα 2-3 φορές που το χρησιμοποίησα αλλά φαντάζομαι αυτό θα περάσει. 

Είναι αδύνατο να συγκρίνω με άλλα VR ως πρωτάρης αλλά από πλευράς ποιότητας / ανάλυσης περίμενα καλυτερα. ΊΣως και να φταίει ότι παίζω αυτόνομα τα παιχνίδια του quest store μιας και δεν εχω gaming PC

Moυ άρεσε πολύ το tour στον ΙSS και το VR echo.  

 

 

Επεξ/σία από beastgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, beastgr said:

το πήρα το quest 2. Ωραίο είναι για αρχάριο αλλα ρε παιδιά θολούρα εκτος του κεντρου της οθόνης. Αν δε βλέπω στο κέντρο και κουνάω τα μάτια προς όλες τις πλευρές τα γράμματα θολώνουν. Στα παιχίδια δεν το παρατηρώ αλλά στην κεντρική οθόνη ναι. Aν κουνάω το κεφάλι αντί για τα ματια είναι καύτερα αλλά εντάξει πρέπει να το σκλεφτομαι να το κάνω δεν ειναι αυτόματο. Δοκίμασα μερικές ρυθμίσεις αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.  Και ψιλοζαλίστικα 2-3 φορές που το χρησιμοποίησα αλλά φαντάζομαι αυτό θα περάσει. 

Είναι αδύνατο να συγκρίνω με άλλα VR ως πρωτάρης αλλά από πλευράς ποιότητας / ανάλυσης περίμενα καλυτερα. ΊΣως και να φταίει ότι παίζω αυτόνομα τα παιχνίδια του quest store μιας και δεν εχω gaming PC

Moυ άρεσε πολύ το tour στον ΙSS και το VR echo.  

 

 

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το Quest 2, αλλα αυτο με την θολουρα γινεται σε ολα λογο του στρογγυλου φακου. Απλα πρεπει να τα τοποθετησεις σωστα στο κεφαλι σου για να μην βλεπεις θολουρα. Αλλα και παλι με την παραμικρη μετακινηση θα χαλασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, beastgr είπε

το πήρα το quest 2. Ωραίο είναι για αρχάριο αλλα ρε παιδιά θολούρα εκτος του κεντρου της οθόνης. Αν δε βλέπω στο κέντρο και κουνάω τα μάτια προς όλες τις πλευρές τα γράμματα θολώνουν. Στα παιχίδια δεν το παρατηρώ αλλά στην κεντρική οθόνη ναι. Aν κουνάω το κεφάλι αντί για τα ματια είναι καύτερα αλλά εντάξει πρέπει να το σκλεφτομαι να το κάνω δεν ειναι αυτόματο. Δοκίμασα μερικές ρυθμίσεις αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.  Και ψιλοζαλίστικα 2-3 φορές που το χρησιμοποίησα αλλά φαντάζομαι αυτό θα περάσει. 

Είναι αδύνατο να συγκρίνω με άλλα VR ως πρωτάρης αλλά από πλευράς ποιότητας / ανάλυσης περίμενα καλυτερα. ΊΣως και να φταίει ότι παίζω αυτόνομα τα παιχνίδια του quest store μιας και δεν εχω gaming PC

Moυ άρεσε πολύ το tour στον ΙSS και το VR echo.  

 

 

Καλοριζικο το Q2 σου, ειναι ωραίο HMD και θα το ευχαριστηθείς. Αυτό που αναφέρεις ειναι το λεγόμενο sweetspot. Πρέπει να ευθυγραμμίσεις σωστά τη μάσκα στο κεφαλι σου και με το σωστο IPD θα παρεις το μέγιστο. Οι φακοί fresnel δυστυχώς έχουν τους περιορισμούς  τους αλλά ευτυχώς στο gaming που ειναι ο πρωταρχικος μας σκοπος κι εφόσον έχεις τοποθετήσει την μάσκα σωστά δεν επηρεάζει το immersion. Αν σου φευγει η μασκα απ το κεφάλι τοτε πρεπει να επενδυσεις σε καλυτερο headstrap για να δένει σωστά. το μαμα του Q2 ειναι εντελώς απλό και ριχνει το κοστολόγιο κάτω... κάποιους τους βολεύει κάποιους άλλους παλι οχι. Υπάρχουν πολλές επιλογές πάντως aftermarket.
H ζαλάδα ειναι κατι που στρώνει με τον καιρό... να βαζεις οτι comfort υπαρχει στα settings σε κάθε παιχνίδι και να κανεις μικρα Sessions.. Απέφυγε sim race παιχνίδια και full locomotion για αρχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω. Με φακούς την φοράει κανείς. Επειδή έχω μια στραβομάρα λέτε οι φακοί να είναι καλύτερα από το χύμα που την φοράω? Δεν με έχει ζορίσει να πω σε κατάσταση ότι δεν βλέπω κάτι στην οθόνη αλλά έτσι λέω να δω από την εμπειρία των υπολοίπων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...