Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Επίσης αρκετές φορές έχουμε πετύχει πακέτα που προκαλούν "φτερουγίσματα" μετά απο κάποια τσιγάρα.

tsofras τι εννοεις με το "φτερουγισματα"?

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μπα θα το γυρίσω στο ηλεκτρονικό γιατί οκ και για το heets έχω διαβάσει αρκετά για τρανσαμηνάνσεις κτλ. 

 

Μπορεις να μου στειλεις λιγο αυτο που εχεις διαβασει για τις τρανσαμινασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

tsofras τι εννοεις με το "φτερουγισματα"?

το κλασικό φτερούγισμα στην καρδιά , μία μικρή γρήγορη αρρυθμία . Μας έχει τύχει να κάνουμε απο το ίδιο πακέτο και να το πάθουμε και οι 2 .

Το πάθαινε και συνάδελφος που έκανε iQos , και έχω διαβάσει και άλλους στο internet να το αναφέρουν

Υ.Γ. Για να σας προλάβω έχουμε κάνει και οι 2 εξετάσεις , εγώ κάνω και καρδιογράφημα κάθε χρόνο

Το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία

Αναφορά σε κείμενο

Μερικοί χρήστες IQOS και ράβδων καπνού ανέφεραν ότι αντιμετώπισαν κοιλιακό πόνο, πόνο στο στήθος, αίσθημα πνιγμού, βήχα, δυσκολία στην αναπνοή, ζαλάδα, ξηροστομία, ξηρότητα στον λαιμό, ουλίτιδα, κεφαλαλγία, δυσφορία, ρινική συμφόρηση, ναυτία, ερεθισμό στο στόμα, ταχυκαρδία, ερεθισμό στον λαιμό και εμετό.

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

το κλασικό φτερούγισμα στην καρδιά , μία μικρή γρήγορη αρρυθμία . Μας έχει τύχει να κάνουμε απο το ίδιο πακέτο και να το πάθουμε και οι 2 .

Το πάθαινε και συνάδελφος που έκανε iQos , και έχω διαβάσει και άλλους στο internet να το αναφέρουν

Υ.Γ. Για να σας προλάβω έχουμε κάνει και οι 2 εξετάσεις , εγώ κάνω και καρδιογράφημα κάθε χρόνο

Το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία

 

Για τις τρανσαμινασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

το κλασικό φτερούγισμα στην καρδιά , μία μικρή γρήγορη αρρυθμία . Μας έχει τύχει να κάνουμε απο το ίδιο πακέτο και να το πάθουμε και οι 2 .

Το πάθαινε και συνάδελφος που έκανε iQos , και έχω διαβάσει και άλλους στο internet να το αναφέρουν

Υ.Γ. Για να σας προλάβω έχουμε κάνει και οι 2 εξετάσεις , εγώ κάνω και καρδιογράφημα κάθε χρόνο

Το αναφέρει και η ίδια η εταιρεία

 

Αρα δεν ήμουν ο μόνος! Ηταν τόσο έντονο που είχα πάει και στα επειγοντα ενα πρωινό, για επιβεβαιώση πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Εξετάσεις είχα κάνει 6μηνο πριν και δεν είχα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Για τις τρανσαμινασες?

Έχω διαβάσει άρθρα στο reddit απο χρήστες που έκαναν εξετάσεις και ήταν ανεβασμένες και αφου το έκοψαν και έκαναν πάλι μετά απο ένα τρίμηνο είχαν επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα . Βέβαια ήταν χρήστες που έκαναν 2 πακέτα την ημέρα .

Δεν γνωρίζω αν αληθεύουν τα παραπάνω , απλά μεταφέρω αυτά που έχω διαβάσει.

Εγώ το ξεκίνησα με την λογική του να έχω κάτι που μοιάζει με το τσιγάρο σε γεύση για να απεξαρτηθώ από το ίδιο το τσιγάρο και είχα βάλει ταβάνι τον ένα χρόνο για να κάνω μετάβαση στο ηλεκτρονικό και σιγά σιγά να το κόψω και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αρα δεν ήμουν ο μόνος! Ηταν τόσο έντονο που είχα πάει και στα επειγοντα ενα πρωινό, για επιβεβαιώση πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Εξετάσεις είχα κάνει 6μηνο πριν και δεν είχα προβλήματα.

Κατι νιωθω μερικες φορες τους τελευταιους 2-3 μηνες αλλα μονο οταν ειμαι χαλαρος καιμπριν κοιμηθω.Αλλα οχι κατι εντονο ωστε να ανησυχησω.

Κι εγω εξετασεις που εχω κανει ολα κομπλε.

Τι συζηταμε ρε πουστη μου.....:ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilentVoice είπε

Αρα δεν ήμουν ο μόνος! Ηταν τόσο έντονο που είχα πάει και στα επειγοντα ενα πρωινό, για επιβεβαιώση πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Εξετάσεις είχα κάνει 6μηνο πριν και δεν είχα προβλήματα.

Τώρα όλοι καταλαβαίνουμε εδώ μέσα ότι ο οργανισμός μας φτιάχτηκε για να δέχεται οξυγόνο. Το ότι εμείς πάμε και του βάζουμε ότι βρίσκουμε είναι άλλο καπέλο αυτό :D

Έχω μία μικρή υποψία ότι ευθύνεται και για την ρινίτιδα που έχω , θα δείξει απο Δευτέρα γιατί αύριο κάνω το τελευταίο πακέτο (περίμενα να ωριμάσει το υγρό )

Θα μου είναι ευκολότερο γιατί έχει αρχίσει και με πιάνει και αηδία πλέον με αυτά.

Έκανα πριν κάτι τζούρες απο το ηλεκτρονικό που είναι καπνικό με μέλι.

οκ τσιγάρο δεν θυμίζει ιδιαίτερα αλλά δεν νιώθεις μία σόλα μέσα στο στόμα σου.

Αυτό είναι το καλό αυτής της μετάβασης πιστεύω , πρώτα να ξεχάσεις την γεύση του κανονικού τσιγάρου και μετά να γλυτώσεις την ποδαρίλα του iQOS 😂

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Κατι νιωθω μερικες φορες τους τελευταιους 2-3 μηνες αλλα μονο οταν ειμαι χαλαρος καιμπριν κοιμηθω.Αλλα οχι κατι εντονο ωστε να ανησυχησω.

Κι εγω εξετασεις που εχω κανει ολα κομπλε.

Τι συζηταμε ρε πουστη μου.....:ph34r:

Καλό είναι να τα συζητάμε ως καπνιστής προς καπνιστή .

Κάποιος που δεν έχει καπνίσει ποτέ (και ειλικρινά τον ζηλεύω και τον θαυμάζω ταυτόχρονα) δεν μπορεί να καταλάβει γιατί κάνουμε αυτές τις απελπισμένες προσπάθειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Καλό είναι να τα συζητάμε ως καπνιστής προς καπνιστή .

Κάποιος που δεν έχει καπνίσει ποτέ (και ειλικρινά τον ζηλεύω και τον θαυμάζω ταυτόχρονα) δεν μπορεί να καταλάβει γιατί κάνουμε αυτές τις απελπισμένες προσπάθειες

Κοιτα προσωπικα μου αρεσει οπως μου αρεσε και το τσιγαρο(τωρα καθολου γιατι δεν μπορω μετα το iqos). Δεν ηθελα ποτε να το κοψω ουτε το σκεφτηκα να σου πω την αληθεια μονο και μονο γιατι μου αρεσε οπως ειπα.

Για ηλεκτρονικο δεν το σκεφτηκα ποτε και ουτε θελω γιατι δεν μου αρεσει σαν ιδεαπιο πολυ.Και ουτε θελω να το δοκιμασω.Αν δω ομως διαφορα χαζα με το iqos προτιμω να προσπαθησω να το κοψω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κατι νιωθω μερικες φορες τους τελευταιους 2-3 μηνες αλλα μονο οταν ειμαι χαλαρος καιμπριν κοιμηθω.Αλλα οχι κατι εντονο ωστε να ανησυχησω.

Κι εγω εξετασεις που εχω κανει ολα κομπλε.

Τι συζηταμε ρε πουστη μου.....:ph34r:

Εμένα με έπιανε συνήθως το βράδυ στον ύπνο και μέχρι και 4 ώρες αφου είχα ξυπνήσει. Ηταν έντονο τότε. Μετά που είχα κινηθεί αρκετά μέσα στην ημέρα, μου πέρναγε. Αλλά 4 μέρες μετά που ξέμπλεξα με το IQos, είχε επανέλθει ο οργανισμός μου στο φυσιολογικό και ας κάπνιζα κανονικά τα τσιγάρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επάνω στο πακέτο δεν αναγράφεται υποχρεωτικά το ποσοστό της νικοτίνης; 

Και εγώ εδώ και δύο χρόνια μόνο iqos και μόνο amber. Συμπτώματα περίπου σαν αυτά που περιγράφετε περιστασιακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Θυμάμαι μεχρι πριν 3 χρόνια που έκανα καπνό ,δεν ξοδευα πάνω από 25€ τον μήνα. Τώρα με τα IQOS  θέλω 120€ το μήνα.

 

Επεξ/σία από JTRGamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Το iqos δεν αντικαθιστά την "απόλαυση" και την διάρκεια ενός κανονικού τσιγάρου ή ενός στριφτού. Θα πρέπει να κατασταλάξει στο μυαλό μας ότι με αυτόν τον τρόπο καπνίσματος θα χάσουμε αρκετά από την "απόλαυση" του κανονικού τσιγάρου...αλλά θα κερδίσουμε την αποφόρτιση του οργανισμού μας από την πίσσα και την αποφόρτιση των γύρω μας από την καύση και την στάχτη. Επίσης θα πρέπει να εκπαιδεύσουμε τον εγκέφαλό μας να δέχεται το ημερήσιο όριο που θα του βάλουμε. Γιατί αν βάλουμε την ποσότητα των κανονικών τσιγάρων που θέλαμε την ημέρα....στο iqos θέλουμε την διπλάσια (ίσως και παραπάνω). Οπότε θα πρέπει να γίνει συνειδητά η στροφή προς το iqos με μακροπρόθεσμο στόχο την διακοπή του καπνίσματος και όχι την αύξηση του.

Μπαίνοντας στον 3ο χρόνο με iqos (και με διάφορες αυξομειώσεις στην ποσότητα πακέτων) στα μόνα που έχω επωφεληθεί είναι ο σταδιακός καθαρισμός του οργανισμού από την πίσσα και η καθαρότερη ατμόσφαιρα γύρω μου. 

Σίγουρα με ένα πιο συντηρητικό κάπνισμα (λιγότερο από πακέτο την ημέρα ) ,πιστεύω ότι θα φανούν καλύτερα αποτελέσματα στην ημερησια δόση νικοτίνης και φυσικά στο πορτοφόλι μας. 

Για εμένα οποίος πιστεύει ότι αντικαθιστώντας το κανονικό τσιγάρο με iqos και κρατώντας την ίδια συχνότητα καπνίσματος (μιλάω για όσους ξεπερνούν το ημερήσιο πακέτο) θα έχει σημαντικά κέρδη σε υγεία και πορτοφόλι....κάνει λάθος.

Αυτός που έκανε ένα πακέτο από το κανονικό τσιγάρο και καταφέρνει να κάνει λίγο πιο πάνω από το μισό πακέτο iqos (και κρατήσει αυτήν την συχνότητα) είναι κερδισμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2021 στις 12:43 ΠΜ, tsofras είπε

Hello guys and girls

Έχει αγοράσει κανείς heets από την νέα παρτίδα? Πίσω το πακέτο  δείχνει μία αλλαγή με το πλαστικό στο φίλτρο και μία χελώνα.

Κάνω amber πάνω από ένα χρόνο και η γεύση πλέον είναι άθλια.

Να φανταστείτε αγόρασα 2 πακέτα και μετά από 2 τσιγάρα επικοινώνησα με iQos και θα μου φέρουν 2 για αλλαγή αύριο. Έκανα 2 από το ένα πακέτο και 1 από το άλλο χάλια και τα 3.

Επειδή ξέμεινα πήγα και αγόρασα άλλο ένα πακέτο σήμερα το βράδυ και μου είπε το παλικάρι μήπως φταίει η αλλαγή του φίλτρου.

Χάλια και το τρίτο πακέτο και εκτός από την γεύση νομίζω με ερέθισε και στο λαιμό μετά από 3 τσιγάρα που έκανα.  Αν παραμείνει έτσι θα γυρίσω στο ηλεκτρονικό , απλά ήθελα να δώ αν υπάρχει θέμα και στις άλλες γεύσεις

Πωω φίλε αγόρασα και γω σημερα αυτα τα amper με το σημα της χελωνας.. όντως χαλια είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Πωω φίλε αγόρασα και γω σημερα αυτα τα amper με το σημα της χελωνας.. όντως χαλια είναι

 

Τελικά συνήθεια είναι , απλά εγώ σταμάτησα να αγοράζω απο έναν συγκεκριμένο γιατί αυτά που του φέρνει ο προμηθευτής για κάποιο λόγο είναι τα χειρότερα.

Δοκίμασα με το ηλεκτρονικό αλλά έχω πλέον δυσανεξία και με 10 τζούρες γίνεται η κοιλιά μου σαν μπαλόνι και πάω να σκάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JTRGamer είπε

Πωω φίλε αγόρασα και γω σημερα αυτα τα amper με το σημα της χελωνας.. όντως χαλια είναι

 

Εγώ πάντως εκτός από τα 2-3 πρώτα τσιγάρα με το νέο σήμα που άφηνε μια γεύση χαρτιού το φίλτρο στις πρώτες τζούρες, πλέον δεν βρίσκω σημαντικές διαφορές σε σχέση με πριν ούτε στο χτύπημα ούτε στη γεύση. Σχεδόν αποκλειστικά αγοράζω από το online κατάστημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...