Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, harris231 είπε

Η καλύτερη συσκευή από όλες μέχρι τώρα....Lil Solid 2.0.  Μηδενικά χαμένα heets, φανταστικό χτύπημα στο λαιμό, απίθανα γεμάτη αίσθηση και το βασικό, πλήρως συμβατή με τα heets του iqos που στην κυριολεξία τα μεταμορφώνει. Στα τεχνικά τώρα...3 heets στη σειρά και μετά αναμονή για 3 λεπτά μέχρι να κάνεις τα επόμενα 3 στη σειρά. Ενώ στο iqos duo πολλές φορές ζητούσα το 3ο σαν επιλογή - εδώ σπάνια κάνω 2ο στη σειρά- για να καταλάβετε τη διαφορά κορεσμού σε νικοτίνη. 25 heets αυτονομία και 2 ώρες φόρτιση. Καθαρισμός για πλάκα και έξτρα πυρόλυση για μεγαλύτερο καθαρισμό. και μόνο 29 ευρώ με 3 πακέτα δώρο. Παιδιά εγώ ησύχασα. Βρήκα το λιμάνι μου. Ψάξτε το λίγο..αξίζει.

Πόσο καιρό το έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, vagel74 είπε

Δεν έχει μικρότερη διάρκεια το heet;

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο χτύπημα και στη γεμάτη τζούρα και γεύση που πραγματικά δεν το παίρνεις είδηση ότι είναι ένα λεπτό λιγότερο. Είπα και πιο πάνω πως με το iqos υπήρξε φορά που πραγματικά δεν μου έφτασαν τα 2 συνεχόμενα ενώ με το λιλ υπήρξε στιγμή που δεν ήθελα να κάνω καν δεύτερο ή το έκανα πολύ αργότερα. Τόσο μεγάλη κάλυψη. Θα βρεί τον μπελά της η Philip Morris που συνεργάστηκε με την κορεάτικη εταιρεία. Κλάσεις ανώτερο και φθηνότερο (για αυτό τον λόγο λέω οτι θα βρει το μπελά της).

Στον κύκλο μου, όσους ξέρω που κάναμε iqos ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ πήραμε τη λιλ και ησυχάσαμε μία με τα τζούφια heets (που παρεμπιπτόντως ΔΕΝ φταίνε τα heets τελικά αλλά η λεπίδα και ο τρόπος εισαγωγής που τσαλακώνει τα λεπτά ψιλοκομμένα φύλλα καπνού. Η Λιλ έχει καρφί (έμβολο) που καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο και λόγω μεγέθους και ισομερούς κατανομής μέσα στον καπνό, μπορεί και εισχωρεί ομαλά χωρίς προβλήματα.

Παρόμοιας φύσης είναι και η Pulze αλλά εκεί υπάρχει θέμα με τη θέρμανση. Η θερμοκρασία της Pulze είναι χαμηλότερη και δεν δημιουργεί αυτή την αίσθηση που αφήνει η Λιλ. Είναι περισσότερο σαν ζεστό τσιγάρο, πιο υγρή τζούρα και αδύναμη. Σαν ζεστός αέρας ένα πράγμα.

15 ώρες πριν, markosf είπε

Πόσο καιρό το έχεις; 

Δύο εβδομάδες και προχωράμε....😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, harris231 είπε

Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στο χτύπημα και στη γεμάτη τζούρα και γεύση που πραγματικά δεν το παίρνεις είδηση ότι είναι ένα λεπτό λιγότερο. Είπα και πιο πάνω πως με το iqos υπήρξε φορά που πραγματικά δεν μου έφτασαν τα 2 συνεχόμενα ενώ με το λιλ υπήρξε στιγμή που δεν ήθελα να κάνω καν δεύτερο ή το έκανα πολύ αργότερα. Τόσο μεγάλη κάλυψη. Θα βρεί τον μπελά της η Philip Morris που συνεργάστηκε με την κορεάτικη εταιρεία. Κλάσεις ανώτερο και φθηνότερο (για αυτό τον λόγο λέω οτι θα βρει το μπελά της).

Στον κύκλο μου, όσους ξέρω που κάναμε iqos ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ πήραμε τη λιλ και ησυχάσαμε μία με τα τζούφια heets (που παρεμπιπτόντως ΔΕΝ φταίνε τα heets τελικά αλλά η λεπίδα και ο τρόπος εισαγωγής που τσαλακώνει τα λεπτά ψιλοκομμένα φύλλα καπνού. Η Λιλ έχει καρφί (έμβολο) που καταλαμβάνει μεγαλύτερο χώρο και λόγω μεγέθους και ισομερούς κατανομής μέσα στον καπνό, μπορεί και εισχωρεί ομαλά χωρίς προβλήματα.

Παρόμοιας φύσης είναι και η Pulze αλλά εκεί υπάρχει θέμα με τη θέρμανση. Η θερμοκρασία της Pulze είναι χαμηλότερη και δεν δημιουργεί αυτή την αίσθηση που αφήνει η Λιλ. Είναι περισσότερο σαν ζεστό τσιγάρο, πιο υγρή τζούρα και αδύναμη. Σαν ζεστός αέρας ένα πράγμα.

Δύο εβδομάδες και προχωράμε....😃

Μικρό διάστημα...Σε κάνα δίμηνο (ίσως και νωρίτερα ...ανάλογα την χρήση) θα δεις πτώση στην διάρκεια των heets και στην μπαταρία του (τα 25 ίσως σου γίνουν 20...) και ότι αν δεν καθαρίσεις με το παλιό σύστημα (μπατονετα εμποτισμένη ή μαντηλάκι εμποτισμένο), εστω μια φορά την εβδομάδα...θα έχεις θέμα στην ποιότητα των heets.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, harris231 είπε

Το ξέρεις προσωπικά αυτό; Όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο; Γιατί αν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, τότε όντως είναι άνθρακες ο θησαυρός. 

Σταδιακά μειώνεται ο χρόνος . Μετά από 2 μήνες σχεδόν που το έχω και κάνοντας ενάμιση πακέτο heets την μέρα χρησιμοποιώ και το παλιό duos για να βγει η μέρα. Στο καθάρισμα και εγώ ξεκίνησα με τον τρόπο που προτείνει η iqos αλλά στον μήνα επάνω σκαλωνε το heet στην ακίδα και ο πλαστικός θάλαμος από κάτω ήταν σαν να είχε κολλήσει γαρμπιλι. 4 μπατονετες εμποτισμένες χάλασα για να το ξαναφερω στα δικά μου επίπεδα (πάντα θέλω καθαρή λεπίδα και θάλαμο) και έτσι το καθιέρωσα μια φορά την εβδομάδα να το καθαρίζω έτσι...εκτός από τον καθημερινό προτινομενο καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζουμε για τη κυκλοφορια του Iluma στην Ελλαδα ημερομηνια? Εχει ενα χρονο που το βλεπω οτι κυκλοφορει στην Ιαπωνια και εδω ακομα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, PolonosJ είπε

Γνωριζουμε για τη κυκλοφορια του Iluma στην Ελλαδα ημερομηνια? Εχει ενα χρονο που το βλεπω οτι κυκλοφορει στην Ιαπωνια και εδω ακομα τιποτα

Κι εγω απ'οσο εψαξα δεν βρηκα κατι.

Μακαρι να ερθει οσο πιο γρηγορα γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Κι εγω απ'οσο εψαξα δεν βρηκα κατι.

Μακαρι να ερθει οσο πιο γρηγορα γινεται.

 

Χωρίς να γνωρίζω κάτι, υπολογίζω από το καλοκαίρι και μετά.

8 λεπτά πριν, aromeo είπε

Τι περισσότερο προσφέρει το Iluma από το 3;

Η λεπίδα πλέον θα βρίσκεται μέσα στο heets κι όχι στη συσκευή οπότε θα λυθούν κάποια προβλήματα με τον καπνό και την συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Είμαι κάτοχος του iqos 2.4 plus(έχω λίγο διάστημα που το πήρα από έναν συγγενή μου, ο οποίος "αναβάθμισε" στο 3 duo, οπότε είμαι λίγο αρχάριος)και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Κάθε φορά που βάζω ενα heet μέσα στο heet stick, το τελευταίο μέτα απο δύο λεπτά σβήνει, δηλαδή εμφανιζει κόκκινο λαμπάκι.Εν ολίγοις η διάρκεια ειναι μικρή και δεν αγγίζει ούτε κατα διάνοια τα 4 με 5 λεπτά που αναφέρει η PM.Κάνω κάποιο λάθος ή είναι τεχνικό το θέμα?

*Παρόμοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπιζε ο προκατοχός του.

*Έχετε υπόψιν σας καμία γεύση που να μαλμποριζει όσο γίνεται?Χρησιμοποίω το amber και δεν έμεινα ευχαριστημένος.

*Δεν παίρνω συνεχόμενες τζόυρες(περίπου άνα 25 δεύτερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Fr1977
Ξέχασα να αναφέρω κάτι σημαντικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2022 στις 4:58 ΜΜ, Fr1977 είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Είμαι κάτοχος του iqos 2.4 plus(έχω λίγο διάστημα που το πήρα από έναν συγγενή μου, ο οποίος "αναβάθμισε" στο 3 duo, οπότε είμαι λίγο αρχάριος)και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα.Κάθε φορά που βάζω ενα heet μέσα στο heet stick, το τελευταίο μέτα απο δύο λεπτά σβήνει, δηλαδή εμφανιζει κόκκινο λαμπάκι.Εν ολίγοις η διάρκεια ειναι μικρή και δεν αγγίζει ούτε κατα διάνοια τα 4 με 5 λεπτά που αναφέρει η PM.Κάνω κάποιο λάθος ή είναι τεχνικό το θέμα?

*Παρόμοιο πρόβλημα δεν αντιμετώπιζε ο προκατοχός του.

*Έχετε υπόψιν σας καμία γεύση που να μαλμποριζει όσο γίνεται?Χρησιμοποίω το amber και δεν έμεινα ευχαριστημένος.

*Δεν παίρνω συνεχόμενες τζόυρες(περίπου άνα 25 δεύτερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα. Μήπως είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία περιβάλλοντος όταν το χρησιμοποιείς; Αν ναι κράτα το holder για λίγο στο χέρι σου πριν το χρησιμοποιήσεις. Αν όχι κάνε 1) έναν έλεγχο στην λεπίδα μήπως έχει σπάσει ή ξεκολλήσει. 2) καθάρισε με εμποτισμένη μπατονετα ή μαντηλάκι καθαρισμού τις επιφάνειες που εφάπτονται όταν φορτίζει (κάτω από το holder και μέσα στην θήκη φόρτισης) 3) φόρτισε το σε άλλον φορτιστή ,αν υπάρχει διαθέσιμος. 4) κάνε reset στην συσκευή. Βάλε το holder μέσα στον φορτιστή και πατα ταυτόχρονα για 3 δευτερόλεπτα το κουμπί ενεργοποίησης και το κουμπί του Bluetooth. Όταν αναβοσβησουν όλες οι ενδείξεις βάλτο να φορτίσει για 5 λεπτά. 

Αν παρόλα αυτά δεν αλλάζει κάτι θα πρέπει να πάρεις άλλο holder. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εγώ πήρα το lil σαν ποιο cosy/portable αλλά με τα heet ΚΑΜΙΑ σχέση.

ψόφιο το russet που κάνω - στο duo είναι μια χαρά.

Όπως επίσης και τα fiit πως τα λένε είναι τούμπανο στο lil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, markosf είπε

Καλησπέρα. Μήπως είναι πολύ χαμηλή η θερμοκρασία περιβάλλοντος όταν το χρησιμοποιείς; Αν ναι κράτα το holder για λίγο στο χέρι σου πριν το χρησιμοποιήσεις. Αν όχι κάνε 1) έναν έλεγχο στην λεπίδα μήπως έχει σπάσει ή ξεκολλήσει. 2) καθάρισε με εμποτισμένη μπατονετα ή μαντηλάκι καθαρισμού τις επιφάνειες που εφάπτονται όταν φορτίζει (κάτω από το holder και μέσα στην θήκη φόρτισης) 3) φόρτισε το σε άλλον φορτιστή ,αν υπάρχει διαθέσιμος. 4) κάνε reset στην συσκευή. Βάλε το holder μέσα στον φορτιστή και πατα ταυτόχρονα για 3 δευτερόλεπτα το κουμπί ενεργοποίησης και το κουμπί του Bluetooth. Όταν αναβοσβησουν όλες οι ενδείξεις βάλτο να φορτίσει για 5 λεπτά. 

Αν παρόλα αυτά δεν αλλάζει κάτι θα πρέπει να πάρεις άλλο holder. 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Μάλλον θέμα του holder είναι, καθώς τα δοκίμασα όλα αυτά και δεν άλλαξε κάτι.Πιστεύεις ότι πρέπει να περιμένω το illuma ή να αγοράσω το duo ή το lil και αν ναι ποιο από τα δύο?Επίσης, ποιες είναι οι λεγόμενες βαριές γεύσεις και ποιες οι light?Συγνώμη αν σε κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fr1977 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Μάλλον θέμα του holder είναι, καθώς τα δοκίμασα όλα αυτά και δεν άλλαξε κάτι.Πιστεύεις ότι πρέπει να περιμένω το illuma ή να αγοράσω το duo ή το lil και αν ναι ποιο από τα δύο?Επίσης, ποιες είναι οι λεγόμενες βαριές γεύσεις και ποιες οι light?Συγνώμη αν σε κούρασα.

Θα σου πρότεινα το 3 duo που το έχει και σε προσφορά μέχρι τέλος του μήνα (39 ευρώ με 5 πακέτα).

Τώρα για το πιο βαρύ ...θα σου έλεγα ότι όσο πιο σκούρο το χρώμα ...τόσο πιο δυνατό το χτύπημα. Sienna (κόκκινο) , Bronze (καφέ) και Russet (μωβ) δείχνουν πιο δυνατά. Είδα ότι δοκίμασες τα Amber...Δες και το Sienna.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...