Προς το περιεχόμενο

Iqos: νέα μορφή καπνίσματος


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά μου το άλλαξαν! Είχε σπάσει από μέσα και μου είπαν ότι μάλλον ήταν ελαττωματική συσκευή!Με ρώτησαν πως το καθαρίζω τους είπα και μου είπαν ότι καλά το έκανα. Με ενημέρωσαν ότι έχω μόνο άλλη μια αλλαγή πλέον σε περίπτωση που πάθει κάτι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 27/12/2018 στις 9:41 ΜΜ, bakalex είπε

Είχαν ξεκινήσει απο το μηδέν και μέχρι να πιάσουν ένα μικρο ποσοστό αγοράς έκαναν όλα τα χατίρια στους πελάτες.Όσες φορές τα έσπαγαν τους τα άλλαζαν αμέσως.

Μετά είδαν ότι αυξήθηκαν οι πωλήσεις αλλά  κανένας πελάτης δεν πρόσεχε γιατί ήξερε πως  ότι και να γίνει έπαιζε αλλαγή.Δημιούργησαν όριο που καλύπτει 2 αλλαγές τον χρόνο.Λογικό ως ένα σημείο.

Όσο κερδίζουν μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας,τόσο θα μειώνονται προσφορές,δωράκια αλλά & after sales support.

Αυτό που δεν έχουν καταλάβει είναι ότι ο κόσμος ξενερώνει κιόλας όπως επίσης ότι δεν είναι η μόνη εναλλακτική στον πλανήτη.

Έχω αλλάξει πάνω από 5 holders και 3-4 φορτιστές. Ο φορτιστής αν θες να στον αλλάξουν χωρίς πολλά πολλά τραβά το καπάκι προς τα πάνω ώστε όταν μπαίνει το holder να μην κάνει επαφή άρα να μην φορτίζει. Όλες τις αλλαγές τις έκανα τηλεφωνικά με το πρόσχημα ότι δε βόλευε το ωράριο του καταστήματος. Τους έχω στείλει και άδειο κουτί πίσω 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου εχει σπασει τα νευρα η συσκευη τον τελευταιο καιρο (iqos plus)

Να σημειωσω πως αυτο που θα περιγραψω συμβαινει κυριως οταν αφηνω την συσκευη χωρις να την χρησιμοποιησω πολυ ωρα π.χ. οταν παω να την χρησιμοποιησω 1η φορα το πρωι.

Με το που βγαζω λοιπον το holder απο τον φορτιστη εχει κοκκινο λαμπακι (ενω ειναι φορτισμενο φυσικα).

Οταν το βαζω παλι μεσα η ενδειξη του φορτιστη που δειχνει πως φορτιζει (το μεγαλο λαμπακι) αναβοσβηνει για μερικες φορες με κοκκινο χρωμα και σταματαει χωρις φυσικα να εχει φορτισει το holder.

Πρεπει να το βαλω και να το βγαλω καμια 10-15 φορες ωστε να λειτουργησει. Αν λειτουργησει μια φορα μετα δουλευει κανονικα, εκτος αν το αφησω αχρησιμοποιητο για πολυ ωρα, οποτε εχουμε παλι τα ιδια.

Παιζει να ειναι απο τις χαμηλες θερμοκρασιες?

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, crom251 είπε

Μου εχει σπασει τα νευρα η συσκευη τον τελευταιο και καιρο (iqos plus)

Να σημειωσω πως αυτο που θα περιγραψω συμβαινει κυριως οταν αφηνω την συσκευη χωρις να την χρησιμοποιησω πολυ ωρα π.χ. οταν παω να την χρησιμοποιησω 1η φορα το πρωι.

Με το που βγαζω λοιπον το holder απο τον φορτιστη εχει κοκκινο λαμπακι (ενω ειναι φορτισμενο φυσικα).

Οταν το βαζω παλι μεσα η ενδειξη του φορτιστη που δειχνει πως φορτιζει (το μεγαλο λαμπακι) αναβοσβηνει για μερικες φορες με κοκκινο χχρωμα και σταματαει χωρις φυσικα να εχει φορτισει το holder.

Πρεπει να το βαλω και να το βγαλω καμια 10-15 φορες ωστε να λειτουργησει.

Παιζει να ειναι απο τις χαμηλες θερμοκρασιες?

Eμένα μου συμβαίνει στο απλό iqos.Και όχι μόνο το πρωί η αν έχω να το χρησιμοποιήσω πολύ ώρα.Ειναι 15 μηνων στίκ βέβαια.

Ειναι μέσα, το βγάζω και είναι κόκκινο,το βάζω όμως μια φορά ξανα μέσα και μετά ανάβει κανονικά πράσινο.Δεν το κάνει βέβαια όλες τις φορές.

Μήπως θέλει καθαρισμα η βάση εσωτερικά (εκει που ακουμπάει το στικ και φορτίζει).Δεν έχω προσπαθήσει να το φτιάξω,έτσι και αλλιως είμαι εκτός εγγύησης και δεν μπορώ να το αλλάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι λογω καθαρισματος...

Πιστευω ειναι λογω θερμοκρασιας.

Σημερα το πρωι δεν λειτουργουσε με τιποτα και μου ηρθε φλασια πως ισως ειναι απο το κρυο.

Φυσηξα με τα χνωτα μου την βαση του holder για να το ζεστανω και μετα απο 2 φορες δουλεψε.

Ισως να ηταν και τυχαιο βεβαια. Θα το παρακολουθησω και τις επομενες μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Οχι δεν ειναι λογω καθαρισματος...

Πιστευω ειναι λογω θερμοκρασιας.

Σημερα το πρωι δεν λειτουργουσε με τιποτα και μου ηρθε φλασια πως ισως ειναι απο το κρυο.

Φυσηξα με τα χνωτα μου την βαση του holder για να το ζεστανω και μετα απο 2 φορες δουλεψε.

Ισως να ηταν και τυχαιο βεβαια. Θα το παρακολουθησω και τις επομενες μερες...

Λες ρε φίλε?

Σήμερα είναι η δευτερη φορά σε 2 ωρες, που μου το κάνει.2 τσιγαρα εχω κάνει,δυο φορες κοκκινο αναψε.Παλι μεσα μια φορά..πάλι πρασινο.

Μπορεί και να χεις δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως τωρα στα κρυα αρχισε να μου το κανει.

Και το γεγονος οτι μου το κανει μονο οταν μενει καποια ωρα αχρησιμοποιητο (αρα πεφτει και η θερμοκρασια του) συμπεραινω πως μαλλον εκει οφειλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, crom251 είπε

Εμενα παντως τωρα στα κρυα αρχισε να μου το κανει.

Και το γεγονος οτι μου το κανει μονο οταν μενει καποια ωρα αχρησιμοποιητο (αρα πεφτει και η θερμοκρασια του) συμπεραινω πως μαλλον εκει οφειλεται.

Μου το εκανε και μενα αυτο καποιες φορες, οχι πολυ συχνα ομως. Και οχι σε περιοδο που ειχε κρυο. 

Εμενα μιας και ειχε αρχισει να βγαζει και καποια αλλα προβληματα , το πηγα και μου το αλλαξαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σχετικά με οποιαδήποτε δυσλειτουργία του iqos να έχετε πάντα στο μυαλό σας το reset της συσκευής. Δεν χρειάζεται να παιδεύεται κάποιος με 10-15 φορές που διαβάζω. Και σε εμένα έχουν τύχει τα παραπάνω προβλήματα και με το reset έστρωνε ακαριαία και έπαιρνε αρκετό καιρό να μου ξανά τύχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, crom251 είπε

Οχι δεν ειναι λογω καθαρισματος...

Πιστευω ειναι λογω θερμοκρασιας.

Σημερα το πρωι δεν λειτουργουσε με τιποτα και μου ηρθε φλασια πως ισως ειναι απο το κρυο.

Φυσηξα με τα χνωτα μου την βαση του holder για να το ζεστανω και μετα απο 2 φορες δουλεψε.

Ισως να ηταν και τυχαιο βεβαια. Θα το παρακολουθησω και τις επομενες μερες...

Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει λόγω χαμηλών θερμοκρασιών. Το έχω αναφέρει και εγώ αυτό παλαιότερα, αν το ξεχάσω έστω και 10 λεπτά στο τραπέζι της βεράντας, όταν το βγάλω από τη θήκη έχει κόκκινο led αναμμένο ή αν κάνω 1-2 τζούρες ανάβει κόκκινο. Μόλις το βάλω σε εσωτερικό χώρο για λίγα λεπτά, φορτίζει για λίγα δευτερόλεπτα και επανέρχεται. Να αναφέρω ότι είναι η πρώτη έκδοση του iqos. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα σημερα το πρωι το φυσηξα με τα χνωτα μου, ωστε να ανεβασω την θερμοκρασια, (και στην βαση του holder και μεσα στην ακιδα) και ηρθε στα συγκαλα του σχεδον αμεσως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια άλλη δοκιμή...Όταν σας ανάβει το κόκκινο λαμπάκι την ώρα της φόρτισης..ανοίξτε το καπάκι και πιέστε το holder με το δάχτυλο ...Αν σας φορτίζει κανονικά χωρίς διακοπές και δεν ανάβει το κόκκινο λαμπάκι τότε έχει χαλαρώσει το καπάκι και δεν κλείνει καλά. 

Αν συνεχίζει και ξαναναβει το κόκκινο λαμπάκι καθαρίστε τις επαφές στο holder και στον φορτιστή. 

Αν και πάλι δεν φτιάξει τότε μια επίσκεψη στους τεχνικούς είναι απαραίτητη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Τις τελευταίες μέρες είχα και εγώ έντονα το πρόβλημα με το κόκκινο λαμπάκι...Ότι και αν έκανα από αυτά που γνώριζα και πρωτεινατε εδώ , αυτό έκανε τα δικα του. Μόνο αν το πίεζα με το δάχτυλο φόρτιζε το holder ή αν το έβαζα σε άλλο φορτιστή. 

Έτσι λοιπόν έστειλα ένα email εχθες στην iqos περιγράφοντας το πρόβλημα και τις ενέργειες που έκανα. Απάντησαν μέσα σε μια ώρα αν μπορούν να με καλέσουν στο τηλέφωνο που έχω δηλώσει.

Έτσι λοιπόν με πήραν σήμερα το πρωί και πρότειναν αντικατάσταση της συσκευής ,αφού πρώτα διασταύρωσαν ότι είναι στην εγγύηση ακόμα ,  είτε σε κατάστημα iqos είτε να μου στείλουν μέσω ACS. Εγώ για πιο γρήγορα (λόγω του ότι πρέπει να είσαι ο ίδιος για να παραλάβεις) επέλεξα το κατάστημα.

Πιστεύω ότι η άμεση επικοινωνία με την iqos είναι καλύτερη από το να παιδευεσαι με τους υπαλλήλους των καταστημάτων και τις οδηγίες ή τις ορέξεις που έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από 2 μήνες χρήσης μαζί με την γυναίκα μου και έχοντας βγάλει συμπεράσματα κάνοντας 12 με 14 heets bronze την ημέρα έχω να δηλώσω

1ον σε σπίτι αμάξι δεν υπάρχει η παραμικρή μυρωδιά άντε με κάποια heets να βγάζουν μια μυρωδιά μόλις σβήνουν στο λεπτό φεύγει

2ον ούτε στάχτες ούτε βρώμα τασάκια ουσιαστικά είναι άχρηστα 

3ον αναπνοη,μυρωδιά,αντοχή όλα αυτά μαζί έχουν ανέβει σε εντυπωσιακό βαθμό

4ον ανεση καιρικών συνθηκών είτε βρέχει είτε κάνει κρύο δεν χρειάζεσαι αναπτήρες κλπ απλά το βγάζεις πατάς το κουμπί κ είσαι ετοιμος(ειδικά όσοι κάναμε στριφτά με κρύο ήταν χάλια)

είμαι άνθρωπος που δύσκολα κάνω αλλαγές στην ζωή μου και πάντα έχω δυσπιστία σε τέτοια πράγματα έχω να δηλώσω φοβερά ευχαριστημένος και προς το παρόν μόνο καλά λόγια έχω να πω 

Υγ είχε χαλάσει στον φορτιστή το καπάκι είχε σπάσει για την ακρίβεια η αλλαγή έγινε άμεσα σε μια μέρα το είχα σπίτι μου(σε νησί μένω)

Ένα αρνητικό βρίσκω και είναι το οικονομικό ειδικά όσοι κάναμε καπνό μπορεί να δίνουμε και τα διπλάσια γιατι το στριφτό το αφήνεις το συνεχίζεις κλπ αυτό 6 λεπτά και τέλος για μένα οποίος το σκέφτεται πάει στο μαγαζί δοκιμάζει και αν του αρέσει το αγοράζει...όσους έχω ρωτήσει φίλους γνωστούς κλπ όλοι είναι ευχαριστημένοι απόλυτα 

 

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...