Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Φανταζεσαι να φωναζουν μετα οι υπολοιποι επειδη αλλαξε το story? 😄

Kαλα αυτο δεν θα γινει,δεν προκειται.

Αλλα τουλαχιστον να βαλουν ενα φρενο γιατι..

Spoiler

Το επομενο θα το φτιαξουν με την Abby main character και την Ellie θα την βλεπουμε σε φλασιες μονο.(εαν δεν την σκοτωσουν τραγικα/ξεφτιλισμενα και αυτην)

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, zxemporium είπε

Τελος παντων ακομα δεν εκφερω αποψη μεχρι να το τελειωσω...

3 σχόλια πιο πίσω έγραψες ότι το game είναι ''απίστευτο απλά''... 🤣 Διόρθωσέ με αν κατάλαβα λάθος το αρχικό σου σχόλιο.

Επεξ/σία από maniacos93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Φανταζεσαι να φωναζουν μετα οι υπολοιποι επειδη αλλαξε το story? 😄

Εγώ θα μπω στο άλλο petition : p

Με πέθανε μια μάχη, κουράστηκα και εγώ και είπα να κάνω ένα 3λεπτο break

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Ημουνα σιγουρος..χαχαχα

Κάτσε έχω ακόμα ζουμι ακόμα είμαι στα τουτοριαλς:pppp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PDS13 είπε

Κάτσε έχω ακόμα ζουμι ακόμα είμαι στα τουτοριαλς:pppp

Ε τοτε θα σου αφησω εδω το link μηπως αλλαξεις γνωμη..

Ειμαστε 13.470 μεχρι τωρα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι patch ρε παλικάρια σοβαρολογούμε? Να γίνει patch σε τι?😁 Δεν είναι μόνο το story το πρόβλημα, είναι όλο το game design/pacing.

Να ξηλώσουν όλα τα walking simulator parts? Δεν είναι cinematics να τα κάνεις skip. Ειδικά αυτό με την Abby μετά ακριβώς από το Ellie seattle day 3 που έχει κορυφωθεί η πλοκή είναι απλά εμετικό και σκοτώνει το όποιο momentum είχε ως τώρα το game,

Να ξηλώσουν όλο το scavenging gameplay? Το ξέρω ότι το scavenging και το κυνήγι του pixel σε κάθε δώμα κουράζει από ένα σημείο και μετά, αλλά έτσι είναι το gameplay. Προσωπικά το λάτρεψα στο seattle day 1, πως να βρω τρόπους να μπουκάρω σε μέρη δηλαδή. Αν και συνήθως απλά σπας τζαμαρίες σαν τα ζάκια.😁

Να αλλάξουν την όλη πλοκή και να αναστήσουν τον Joel, για να χαϊδέψουν αυτάκια των fans? Ο θάνατος του Joel είναι το fuel που τρέχει από πίσω όλη την πλοκή. Μια ιστορία εκδίκησης και αντεκδίκησης είναι. Από την στιγμή που έτσι είναι σχεδιασμένη η ιστορία, ορθά πράξαν. Και τα flashbacks με τον Joel είναι από τα μόνα ενδιαφέροντα στο game. Ειδικά αυτό με την μάχη με τον Bloater στο ξενοδοχείο είναι από τα αγαπημένα μου.😁

Να ξηλώσουν όλα τα Abby Chapters? Μιλάμε για 20 ώρες στο νερό. Ή θα σου δώσουν την επιλογή να κάνεις skip όλα αυτά και να παίξεις μόνο σαν Ellie? Σαν να σου λένε oops κάναμε μακακία και το μισό project είναι γτπ. Δε πρόκειται να το παραδεχτούν ποτέ αυτό.

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα δεν είναι η Abby ούτε το gameplay (το ίδιο με ellie είναι με περισσότερα μπουκέτα 😁). Το πρόβλημα είναι ότι σαν Abby κάνεις "busy work" και δευτερεύοντα filler story line stuff. Είναι η ίδια φάση όπως στο walking dead tv series, που έχεις k@vλwσεί από τις 2 πρώτες σεζόν και μετά το σόου κάνει μια απίστευτη κοιλιά για να "τραβήξει" σε βάθος. Πόσοι το βλέπουν ακόμα από το αρχικό κοινό?

Το κακό όμως με το lastofus είναι ότι είναι game, δεν είναι ταινία/series και από την στιγμή που παίρνεις την βλαμμένη απόφαση για τόσο μεγάλα narrative parts σε αναλογία με το core gameplay δεν θα πρέπει να είναι "μάπα" γιατί σκοτώνεις την όποια διάθεση του παίχτη. Τις τελευταίες 10+ ώρες το παίζω καταναγκαστικά και κάνω υπομονή. Το πρόβλημά μου δεν είναι η Abby και ότι είναι τέρμα γυμνασμένη και ίσως να έχω κρυφό αντιφεμινιστικούς ενδοιασμούς που είδα να γράφουν κάποιοι... Απλά lol. Ούτε ότι έχω εμπάθεια με τον χαρακτήρα της.

Tbh ΜΑΚΑΡΙ να την αντιπαθούσα, αλλά η κοπέλα μου είναι τέρμα αδιάφορη σαν χαρακτήρας. Και το μόνο που κάνει το game τόση ώρα στα filler quests είναι να μου δείξει έ κοίτα dude δεν υπάρχει καλό και κακό, its all about the shitty situatiuons. Ok i get it...

Ούτε με πείραξε το game που σε βάζει να κάνεις controversial stuff συνέχεια. Εξάλλου και το ending από το πρώτο controversial ήταν και είναι από τα καλύτερα endings στην gaming history. Ούτε είναι και τίποτα πρωτότυπο να κάνεις shocking/άσχημες πράξεις σε ένα video game. Εδώ το COD σε έβαζε να σκοτώνεις αμάχους στο αεροδρόμιο...

Αυτό που με πειράζει είναι ότι έχει κάνει τεράστια κοιλιά τώρα, και έχω μόνο απορία πως θα το μαζέψουν όταν φτάσω στο τέλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Δεν θα σου δώσω από το metacritic αλλά με ένα google search θα καταλάβεις τι εννοώ. Και δεν χρειάζεται η χρηματοδότηση να είναι άμεση όπως γινόταν παλιότερα. Πλέον γίνεται και με άλλους, διάφορους τρόπους όπως πληρωμένα ταξίδια, διανυκτερεύσεις, διαπιστεύσεις για VIP closed events από τις ίδιες τις εταιρίες σε δημοσιογράφους, κ.τ.λ. . Επίσης, υπάρχουν μέχρι και παραδείγματα από reviewers που απολύθηκαν την επόμενη ημέρα του review επειδή έδωσαν χαμηλή βαθμολόγια.

γιατι δε μου δινεις ενα παραδειγμα απο το metacritic? αφου οι περιπτωσεις ειναι απειρες....Οι περιπτωσεις που ο publisher ταισε ολους τους reviewers, ολης της υφηλιου με αποτελεσμα το παιχνιδι να εχει καθολικη αποδοχη απο τους κριτικους ενω ειναι του πεταμου....αν δε μπορεις να βρεις καποια αντιστοιχη περιπτωση, μηπως το σκεπτικο σου ειναι λαθος?Μηπως δεν ειναι στραβος ο γυαλος?

 

να θυμησω ποσο κραξιμο εφαγε το νεο god of war απο πολυ κοσμο εδω μεσα? Ακομα και αυτο για μενα ειναι δεκτο, ο καθενας εχει το δικαιωμα να υποστηριζει οτι του αρεσει...Αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι πως με το ζορι μερικοι θελετε να επιβαλετε την αποψη σας στους αλλους...

τεσπα, καθημερινες αντεχω να παιζω ελαχιστα, και παλι λαχταραω να παρω τη δοση μου, εστω για μια ωριτσα οσο αντεχω....

Spoiler

έχω φταση στην αλλαγή χαρακτήρα και με ιντριγκαρει πολυ να δω που θα καταληξει...μου αρεσει πολυ αυτο που κανει το παιχνιδι,  ειναι κατι που σαν ατομο εγω το κανω παντα στη ζωη μου, δηλαδη σε καθε αντιλογο, παντα προσπαθω να δω μεσα απο την οπτικη του αλλου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ilos είπε

Τι patch ρε παλικάρια σοβαρολογούμε? Να γίνει patch σε τι?😁 Δεν είναι μόνο το story το πρόβλημα, είναι όλο το game design/pacing.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Να ξηλώσουν όλα τα walking simulator parts? Δεν είναι cinematics να τα κάνεις skip. Ειδικά αυτό με την Abby μετά ακριβώς από το Ellie seattle day 3 που έχει κορυφωθεί η πλοκή είναι απλά εμετικό και σκοτώνει το όποιο momentum είχε ως τώρα το game,

Να ξηλώσουν όλο το scavenging gameplay? Το ξέρω ότι το scavenging και το κυνήγι του pixel σε κάθε δώμα κουράζει από ένα σημείο και μετά, αλλά έτσι είναι το gameplay. Προσωπικά το λάτρεψα στο seattle day 1, πως να βρω τρόπους να μπουκάρω σε μέρη δηλαδή. Αν και συνήθως απλά σπας τζαμαρίες σαν τα ζάκια.😁

Να αλλάξουν την όλη πλοκή και να αναστήσουν τον Joel, για να χαϊδέψουν αυτάκια των fans? Ο θάνατος του Joel είναι το fuel που τρέχει από πίσω όλη την πλοκή. Μια ιστορία εκδίκησης και αντεκδίκησης είναι. Από την στιγμή που έτσι είναι σχεδιασμένη η ιστορία, ορθά πράξαν. Και τα flashbacks με τον Joel είναι από τα μόνα ενδιαφέροντα στο game. Ειδικά αυτό με την μάχη με τον Bloater στο ξενοδοχείο είναι από τα αγαπημένα μου.😁

Να ξηλώσουν όλα τα Abby Chapters? Μιλάμε για 20 ώρες στο νερό. Ή θα σου δώσουν την επιλογή να κάνεις skip όλα αυτά και να παίξεις μόνο σαν Ellie? Σαν να σου λένε oops κάναμε μακακία και το μισό project είναι γτπ. Δε πρόκειται να το παραδεχτούν ποτέ αυτό.

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα δεν είναι η Abby ούτε το gameplay (το ίδιο με ellie είναι με περισσότερα μπουκέτα 😁). Το πρόβλημα είναι ότι σαν Abby κάνεις "busy work" και δευτερεύοντα filler story line stuff. Είναι η ίδια φάση όπως στο walking dead tv series, που έχεις k@vλwσεί από τις 2 πρώτες σεζόν και μετά το σόου κάνει μια απίστευτη κοιλιά για να "τραβήξει" σε βάθος. Πόσοι το βλέπουν ακόμα από το αρχικό κοινό?

Το κακό όμως με το lastofus είναι ότι είναι game, δεν είναι ταινία/series και από την στιγμή που παίρνεις την βλαμμένη απόφαση για τόσο μεγάλα narrative parts σε αναλογία με το core gameplay δεν θα πρέπει να είναι "μάπα" γιατί σκοτώνεις την όποια διάθεση του παίχτη. Τις τελευταίες 10+ ώρες το παίζω καταναγκαστικά και κάνω υπομονή. Το πρόβλημά μου δεν είναι η Abby και ότι είναι τέρμα γυμνασμένη και ίσως να έχω κρυφό αντιφεμινιστικούς ενδοιασμούς που είδα να γράφουν κάποιοι... Απλά lol. Ούτε ότι έχω εμπάθεια με τον χαρακτήρα της.

Tbh ΜΑΚΑΡΙ να την αντιπαθούσα, αλλά η κοπέλα μου είναι τέρμα αδιάφορη σαν χαρακτήρας. Και το μόνο που κάνει το game τόση ώρα στα filler quests είναι να μου δείξει έ κοίτα dude δεν υπάρχει καλό και κακό, its all about the shitty situatiuons. Ok i get it...

Ούτε με πείραξε το game που σε βάζει να κάνεις controversial stuff συνέχεια. Εξάλλου και το ending από το πρώτο controversial ήταν και είναι από τα καλύτερα endings στην gaming history. Ούτε είναι και τίποτα πρωτότυπο να κάνεις shocking/άσχημες πράξεις σε ένα video game. Εδώ το COD σε έβαζε να σκοτώνεις αμάχους στο αεροδρόμιο...

Αυτό που με πειράζει είναι ότι έχει κάνει τεράστια κοιλιά τώρα, και έχω μόνο απορία πως θα το μαζέψουν όταν φτάσω στο τέλος.

Spoiler

Κοιτα δεν σκοτωνεις με αυτον τον τροπο τετοιο χαρακτηρα,δεν δημιουργεις fuel ετσι καθολου.

Ξενερωνεις απλα τον κοσμο(την μεγαλυτερη μεριδα του τουλαχιστον) και απο εκει και περα χανει το ενδιαφερον του για το παιχνιδι.

Αυτος ο τροπος που σκεφτηκες για να υποστηριξεις την πλοκη της ιστοριας ειναι πολυ φτηνος και φανερωνει οτι εχεις ξεμεινει απο ιδεες και βασιζεσαι στο συναισθημα του κοσμου για να το συνεχισει εως τελος.

Φτιαχνεις αδυναμο σεναριο με ενα καρο εγκυμοσυνες και αλλες παιδιαστικες δικαιολογιες με ενα καστ που δεν εχει καθολου προσωπικοτητα και υποβαθρο και μας βαζεις συμπρωταγωνιστη τον δολοφονο.

Ενταξει αυτα ειναι τωρα πραγματα που απλα δεν δουλευουν για ενα παιχνιδι που εγραψε ιστορια.. 

Στα εγραψα περιληπτικα γιατι δεν θελω να βρεθω να γραφω δυο σελιδες.

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παιξει το παιχνιδι καθολου , ουτε το part1. Δεν εχω καν ps4 εχω xboneX απλα μπαινω εδω κ διαβαζω καθε βραδακι γιατι μου φτιαχνει τη διαθεση αυτο το thread. Καταλαβαινω πως οι μισοι εχουν στραβωσει ασκημα με τη nd κ τις επιλογες σε σεναριο κτλ παντως ειναι κριμα να εχεις προσδοκιες κ στο τελος να μενεις μπουκαλα. Ετσι μουρχετε να παρω ενα ps4 κ να το παιξω το παιχνιδι για να βρω αφορμη να σπασω το cd 😂 
 

Παντως μην περιμενετε να γινει τιποτα με petition εδω στο game of throne την μπιιιπ την τελευταια σεζον κ σιγα μην ιδρωσαν οι σκηνοθετες σεναριογραφοι κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, malias4 είπε

 

παντως μην περιμενετε να γινει τιποτα με petition εδω στο game of throne την μπιιιπ την τελευταια σεζον κ σιγα μην ιδρωσαν οι σκηνοθετες σεναριογραφοι κτλ

Ναι ρε ενταξει,δεν αλλαζουν καποια πραγματα αλλα και εμεις απο την μερια μας καπως πρεπει να ακουστουμε.

Δλδ τι να κατσουμε τωρα με σταυρωμενα χερια?

Εαν δεν αντιδρουσαμε γενικα στην ζωη μας(παραδειγμα αυτο) τοτε θα ειμασταν ολοι σκλαβοι και θα δουλευαμε 16 ωρες την ημερα για ενα πιατο φαι.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malias4 είπε

Δεν εχω παιξει το παιχνιδι καθολου , ουτε το part1. Δεν εχω καν ps4 εχω xboneX απλα μπαινω εδω κ διαβαζω καθε βραδακι γιατι μου φτιαχνει τη διαθεση αυτο το thread. Καταλαβαινω πως οι μισοι εχουν στραβωσει ασκημα με τη nd κ τις επιλογες σε σεναριο κτλ παντως ειναι κριμα να εχεις προσδοκιες κ στο τελος να μενεις μπουκαλα. Ετσι μουρχετε να παρω ενα ps4 κ να το παιξω το παιχνιδι για να βρω αφορμη να σπασω το cd 😂 
 

Παντως μην περιμενετε να γινει τιποτα με petition εδω στο game of throne την μπιιιπ την τελευταια σεζον κ σιγα μην ιδρωσαν οι σκηνοθετες σεναριογραφοι κτλ

Παρε το game και βαλτο στο one . Μηπως ειναι κανονικο εκει😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Ναι ρε ενταξει,δεν αλλαζουν καποια πραγματα αλλα και εμεις απο την μερια μας καπως πρεπει να ακουστουμε.

Δλδ τι να κατσουμε τωρα με σταυρωμενα χερια?

Εαν δεν αντιδρουσαμε γενικα στην ζωη μας(παραδειγμα αυτο) τοτε θα ειμασταν ολοι σκλαβοι και θα δουλευαμε 16 ωρες την ημερα για 50 ευρω.

και λιγος σεβασμος ομως σε αυτους που τους αρεσει το παιχνιδι δε θα εβλαπτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, xavier είπε

και λιγος σεβασμος ομως σε αυτους που τους αρεσει το παιχνιδι δε θα εβλαπτε...

Ποτε δεν επιτεθηκα σε κανεναν που εξεφρασε την αντιθετη αποψη(για το παιχνιδι παντα) απο εμενα,ο σεβασμος που γραφεις ειναι ακυρο σχολιο τελειως.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, xavier είπε

γιατι δε μου δινεις ενα παραδειγμα απο το metacritic? αφου οι περιπτωσεις ειναι απειρες....Οι περιπτωσεις που ο publisher ταισε ολους τους reviewers, ολης της υφηλιου με αποτελεσμα το παιχνιδι να εχει καθολικη αποδοχη απο τους κριτικους ενω ειναι του πεταμου....αν δε μπορεις να βρεις καποια αντιστοιχη περιπτωση, μηπως το σκεπτικο σου ειναι λαθος?Μηπως δεν ειναι στραβος ο γυαλος?

να θυμησω ποσο κραξιμο εφαγε το νεο god of war απο πολυ κοσμο εδω μεσα? Ακομα και αυτο για μενα ειναι δεκτο, ο καθενας εχει το δικαιωμα να υποστηριζει οτι του αρεσει...Αυτο που δεν μπορω να κατανοησω ειναι πως με το ζορι μερικοι θελετε να επιβαλετε την αποψη σας στους αλλους...

τεσπα, καθημερινες αντεχω να παιζω ελαχιστα, και παλι λαχταραω να παρω τη δοση μου, εστω για μια ωριτσα οσο αντεχω....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

έχω φταση στην αλλαγή χαρακτήρα και με ιντριγκαρει πολυ να δω που θα καταληξει...μου αρεσει πολυ αυτο που κανει το παιχνιδι,  ειναι κατι που σαν ατομο εγω το κανω παντα στη ζωη μου, δηλαδη σε καθε αντιλογο, παντα προσπαθω να δω μεσα απο την οπτικη του αλλου.

Που ακριβώς προσπαθώ να σου επιβάλλω την γνώμη μου για το game;;; Εγώ έγραψα τι γίνεται στο Metacritic και από τη μία πλευρά και από την άλλη. Και έγραψα και την δική μου άποψη για το game. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...